vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 7 χρήστες
yorgoss, Milarepa, vasim, JohnDag, vasilis27p, manoslykos, paiktaras

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #855 στις: Φεβρουαρίου 06, 2020, 14:25 »
Με αυτό που θα γράψω παρακάτω, θα με πάρετε στο μεζέ. Όμως δεν μπορώ να το προσπεράσω καθώς δείχνει τι πάει να πει χρήμα και lobbying. 

Σαν παιδί κι εγώ βλέπω σειρές. Άλλες καλές, άλλες κακές, άλλες αστείες και άλλες απλά από περιέργεια ώστε να δω πως επιτέλους θα τελειώσουν μετά από 16 σεζον ξέρω γώ.

Μία από αυτές (γελάστε ελεύθερα) είναι το Grey's Anatomy.

Στο τελευταίο επεισόδιο λοιπόν, φέρνουν έναν ασθενή στο νοσοκομείο με αιμόπτυση. Κολυμβητής κατά τα άλλα, δεν έπινε δεν κάπνιζε. Ο γιατρός λοιπόν κάνει τη μαγική ερώτηση: "does he vape"? Ναι του λένε τα άλλα τα παιδιά, και ότι όλοι στο σχολείο το κάνουν. Αρχίζει να χτυπιέται ο ντόκτορας, ότι το έχει ξαναδεί (παρόλο που ήρθε στη σειρά πρόσφατα υποτίθεται από Ελβετία) και τελικά χρειάστηκε εγχείρηση, κατά τη διάρκεια της οποίας απέτυχε μία τεχνική και αφού παραλίγο να πεθάνει, χρειάστηκε να του αφαιρέσουν κομμάτι του πνεύμονα και να μην κολυμπήσει ξανά ποτέ.

Όσοι νομίζουμε λοιπόν ότι ένα άρθρο του στυλ "το άτμισμα προσελκύει εξωγήινους οι οποίοι σου βιάζουν το γάτο" είναι πόλεμος, μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτούν.

Αποσυνδεδεμένος iliaspcw

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #856 στις: Φεβρουαρίου 06, 2020, 16:15 »
Το ατμισμα αφορά κατά κανόνα τους καπνιστές , και όσους διέκοψαν τον καπνό με τον ατμό . Προσωπικά όταν ένας γνωστός μου γιατρός [και καπνιστής ],άρχισε να μου κάνει κήρυγμα κατά του ατμού , απλά του έκανα μια ερώτηση η οποία ήταν η εξής . Αν επί 30 χρόνια ήμουν βαρύς χρήστης αλκοόλ ,με ότι αυτό συνεπάγεται όσον αφορά σε θέματα υγείας και όχι μόνο ,  και ξαφνικά σταματούσα το αλκοόλ και το εριχνα στις πορτοκαλάδες , θα μου έκανες κήρυγμα κατά του ανθρακικού πίνοντας ταυτόχρονα το ουίσκι σου και περιμένοντας να σε πάρω στα σοβαρά ? 
   
Ακόμη περιμένω να μου απαντήσει 

Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #857 στις: Φεβρουαρίου 06, 2020, 17:03 »
Με αυτό που θα γράψω παρακάτω, θα με πάρετε στο μεζέ. Όμως δεν μπορώ να το προσπεράσω καθώς δείχνει τι πάει να πει χρήμα και lobbying.

Σαν παιδί κι εγώ βλέπω σειρές. Άλλες καλές, άλλες κακές, άλλες αστείες και άλλες απλά από περιέργεια ώστε να δω πως επιτέλους θα τελειώσουν μετά από 16 σεζον ξέρω γώ.

Μία από αυτές (γελάστε ελεύθερα) είναι το Grey's Anatomy  Chicago Med.

Στο τελευταίο επεισόδιο λοιπόν, φέρνουν έναν ασθενή στο νοσοκομείο με αιμόπτυση. Ο γιατρός λοιπόν κάνει τη μαγική ερώτηση: "does he vape"?

[...]
Οποία σύμπτωσης...... Ίδια φάση με το Chicago med.. πάλι με το άτμισμα είχε ασθενή με βαριά μορφή πνευμονοπάθειας....
Παρακαλώ τα γέλια από μέσα σας. :P

Αποσυνδεδεμένος monegaskos

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #858 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 19:03 »
Καρδιολογος που ρωτησα την αποψη του για το η.τ. μου είπε οτι δεν εχει διαμορφωσει δική του και οτι και αυτό πρεπει να βλαπτει δεν ξερει πόσο. Μου ειπε οτι εχει διαβασει καποιες μελέτες αλλα και παλι δεν μπορει να πει χωρις να ξερει ποιος χρηματοδοτει αυτες τις μελέτες και το τι θα πρεπει ισως να πουν :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #859 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 10:24 »
Ωχ ωχ, ερχεται!
Παπαστράτος: «Κοιτά» και τα ηλεκτρονικά τσιγάρα

και απο το site του "προϊοντος" που μαλλον θα φερει IQOS mesh διαβαζουμε στην περιγραφη
" It uses a metallic mesh punctured with tiny holes to heat a pre-filled, pre-sealed e-liquid cap (called VEEV)"
δηλαδη χρησιμοποιει προγεμισμενες και σφραγισμενες αμπουλες.... καταλαβαμε που θα πανε τα αρωματα κτλ.... αλλα και το κόστος (1 αμπουλα = 1 πακετο τσιγάρα?)

Και φυσικα ο Υπουργός Υγείας, οπου κανει εκδηλωση ο Παπαστρατος, πρωτος και καλύτερος... Και το IQOS κανει ατιμωρητο διαφημισεις....

Μάλλον κλεινουν (πάλι) οι "πόρτες", 
και όταν κλεισουν οι πόρτες πεφτει (πάλι) ξυλο....

(το εβαλα σε αυτη την ενότητα θεωρωντας ότι το επιπλέον "κλεισιμο" της αγορας που φοβαμαι ότι θα γινει, ειναι απο τα σοβαροτερα σημεια του πολέμου εναντια στο ΗΤ, αν υπάρχει καλυτερη ενότητα ας μεταφερθει απο τους διαχειριστες) 

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #860 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 11:06 »
Εμενα παντως αλλο μου εκανε εντυπωση στο αρθρο που ποσταρες. Συγκεκριμενα ο υπευθυνος του Παπαστρατου αναφερει οτι αυτη τη στιγμη υπαρχουν 210.000 χρηστες του iqos και 90.000 ατμιστες. Συνολο 300.000 αυτοι που χρησιμοποιουν τα εναλλαχτικα προιοντα. 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #861 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 11:16 »
Και φυσικά το 90.000 απέχει πολύ από τις 200 και 300 χιλιάδες ατμιστές που μας λέει ο σεεπα. Κάποιου η στατιστική λέει ψέματα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #862 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 11:19 »
Δεν γνωριζω ποσο αξιόπιστα ειναι αυτα τα νουμερα που παραθετει ο Παπαστρατος (και μιλώ για την αναλογια ατμιστων - χρηστων iqos).

Και δεν εννοώ ότι εκανε απρόσεκτα την ερευνα, αλλα εφοσον η ερευνα ειναι ιδιωτική παρουσιαζουν ότι νουμερα θελουν, με όποιο τροπο θελουν, ειδικα όταν δεν υπάρχει "ισχυρος αντιπαλος" που να παρουσιασει σε 100 ηλεκτρονικα μεσα τη δικη του εκδοχη. (σημερα "πλημμυρισαν" οι ηλ. εφημεριδες με αυτο το "νεο")

H καθημερινη δική μου εμπειρία ειναι ότι βλεπω περιπου τοσους ατμιστες όσους και χρηστες iqos. Παλιοτερα εβλεπα περισσότερους ατμιστες.
Μαλλον εδραιωθηκε στον κοσμο ότι το ηλ τσιγαρο ειναι "κακό" με τη συνεχη δυσφημιση απο συνεχη (πληρωμενα?) αρθρα του κ**λου, ενω για το iqos "μουγκα στη στρουγγα"... 
Ουτε ΕΝΑ άρθρο στα mainstream μεσα εναντιον του.

Παλι απο την εμπείρία μου, οι καπνιστες, τουλάχιστον οσοι καπνιζουν δημόσια, αρχιζουν και "λιγοστευουν" σε σχεση με παλια, ειναι ακομη οι περισσότεροι, αλλα φανερα λιγότεροι απο πιο παλια.

Και καποιες "υποκατηγορίες" εχουν χαθει σχεδον εντελώς, πχ (δημόσιοι) καπνιστες πιπας και πουρων.
Παλιοτερα εβλεπα 1-2 την ημερα, τωρα ουτε ενα το μηνα... Αυτοι ειτε τα παρατησαν λογω κόστους και διωγμου, η καπνιζουν σπιτι τους πλεον.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2020, 11:25 από panos »

Αποσυνδεδεμένος fotisdr

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #863 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 11:52 »
Πάντως ο πόλεμος , αυτό που ήταν και το ζητούμενο για όλους μας , κερδίθηκε . Δεν υπάρχει καμία περίπτωση το Η.Τ. να απαγορευτεί. Εγώ χαίρομαι που παρόλη την δυσκολία στην χρήση του σε σχέση με το συμβατικό βλέπω και ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας να το χρησιμοποιούν . Έστω και λίγους. Τώρα οι καπνοβιομηχανίες που έπαιξαν τα χαρτιά τους (δυσφήμηση , αμφιβολία κτλ) το μόνο που κατάφεραν είναι να μετριάσουν λίγο την εξάπλωση του και το επόμενο βήμα τους σύμφωνα και με όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω θα είναι να μπουν στον χορό αγοράζοντας μεγάλες εταιρείες του χώρου (juul κ.α.) . Αυτές οι εταιρείες από εμένα δεν πρόκειται να δουν ούτε ένα ευρώ γιατί είναι οι πλέον ανήθικες και αν ήταν στο χέρι τους δεν θα είχαμε ξεφύγει ποτέ από το ψέμα του καπνού 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #864 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 12:18 »
Να απαγορευτει, ναι πλεον φαινεται απίθανο, αλλα να εκφυλιστει σε βαθος χρονου, σε κλειστες συσκευες με πανακριβες ανταλλακτικες αμπουλες και ελαχιστη ποικιλία γευσεων, (κατάλληλο και για "περιπτερο" που εχει μικρό χωρο η "ψιλικατζιδικο" που δεν εχει ειδίκευση) δεν ειναι απίθανο....

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #865 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 13:29 »
Απίθανο να απαγορευτεί το άτμισμα θα φαινόταν και στα 42εκ. των Ινδών ατμιστών αν τους το έλεγε κάποιος πριν αυτό συμβεί.Και συνέβει μέσα σε μια νύχτα.... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #866 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 13:52 »
Απλά, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, το η.τ. θα γίνει (έχει ήδη γίνει μάλλον) λιγότερο "φιλικό" - εύχρηστο από το iqos.

Όταν λοιπόν θα φτάσει το ηλεκτρονικό να λειτουργεί με μονοδόσεις και τιμές πακέτου, προφανώς θα καταποντιστεί και δεν θα χρειαστεί να απαγορευτεί (προσωπική εκτίμηση-ελπίδα).

Ομολογώ πως αν έκοβα σήμερα το τσιγάρο, θα προτιμούσα το iqos για την ευκολία και την μεγαλύτερη ομοιότητα του με το συμβατικό τσιγάρο.

Ελπίζω Chris να μην απαγορευτεί.  :(

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #867 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 15:59 »
Δεν ξέρω αν κάποιοι θα συμφωνήσετε...Όταν έκοβα το κ.τ. τότε ....Ήθελα αρχικά κάτι να του μοιάζει....
Μετά όμως ? Κ δεν λέω για μετά από χρόνια αλλά μετά από λίγους μήνες? Ήθελα κ πάντα θέλω
αυτό που ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Έχοντας την εμπειρία από το η.τ.? Ποτέ ΔΕΝ θα άγγιζα το iqos!!!
Γιατί απλά (Θα το πω ξανΑ) Ο ΑΤΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΝΟΣ!

Δεν μπαίνω στον κόπο μετά από τόσα χρόνια στον ατμό ....Να σκεφτώ καν ότι υπάρχει
εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος ναι? Γιατί ΑΠΟ ΑΥΤΌ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΦΥΓΑΜΕ.

Ίσως είμαι απόλυτη με αυτήν μου την απόφαση που τίποτα ποτέ ΔΕΝ θα την αλλάξει.
Να προσθέσω επίσης  ότι σε τρία καφέ που πηγαίνω αυτές τις μέρες... Στα νότια προάστια βλέπω όλο
κ μεγαλύτερες ηλικίες να ατμίζουν. Οι καπνιστές γύρω μας μετρημένοι στα δάχτυλα.  :yes: :yes:

Ένας αποφασισμένος ατμιστής ότι κ αν κάνουν εκεί έξω ...Θα συνεχίσει να ατμίζει...
Όσο κ αν ακριβύνουν τα ατμιστικά μας προϊόντα κάποιοι από εμάς θα συνεχίσουμε τον δρόμο
που επιλέξαμε ναι? Δεν ήταν ποτέ η ποσότητα αλλά η ποιότητα για εμάς θέλω να πιστεύω. ;)


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2020, 16:21 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #868 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 16:10 »
Είμαι ευτυχής Αγγελική που ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο πριν από επτά χρόνια.  

Και δε θα υποτιμήσω τη βοήθεια του φόρουμ τόσο στο να παραμείνω στο η.τ. όσο και στο να ενημερωθώ αρκετά ώστε να μπορώ ακόμη να ατμίζω απροβλημάτιστα.

ΤΩΡΑ δε θα άτμιζα καν υγρό που να θυμίζει τσιγάρο, πόσο μάλλον να ξεκινήσω άλλα υποκατάστατα που περιέχουν καπνό...

Το παραπάνω σχόλιό μου αφορούσε τις σημερινές συνθήκες της αγοράς και ενημέρωσης του καταναλωτή-καπνιστή.

Μάλλον δεν εκφράστηκα ορθά.  :)

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #869 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 18:19 »
απο τον μήνα που έρχεται θα εχουμε αλλαγές τελικα. Η οχι; Δεν ξερω τι συμβαίνει αλλά προφανώς θα έχουμε πολλες απαγορεύσεις.. τι γνώμη έχετε γνωρίζει κάποιος τι πρόκειται σα συμβεί;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix