vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

44 επισκέπτες, 7 χρήστες
fratz8, Buliwyf, maprix, tibolaso, JohnDag, manoslykos, camber

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #120 στις: Αυγούστου 29, 2015, 01:15 »
Χαίρομαι που σε βοήθησε!  :D
Δεν έχουμε όλες τις απαντήσεις αλλά αρκετές είναι ήδη στα χέρια μας.

Αδικούμε τον εαυτό μας αν δεν ξεκοκκαλίσουμε τα "Θέματα υγείας- Ιατρικά"!
Οι περισσότεροι μας τρομάζουν και μας παραπληροφορούν και είναι κρίμα.
Αξίζουμε τη γνώση και την ηρεμία.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #121 στις: Αυγούστου 29, 2015, 01:19 »
Μου έλυσε πολλές απορίες που με βασάνιζαν, αυτο το βίντεο θα πρεπει να μπει μπροστά να φαίνεται να πληροφορηθούν όλοι οι φίλοι.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #122 στις: Αυγούστου 29, 2015, 02:05 »
Είναι εδώ, φίλε Λάμπρο: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΣΙΓΑΡΑ
Όπως και πολλές άλλες πληροφορίες που θα σου φανούν χρήσιμες.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #123 στις: Αυγούστου 29, 2015, 02:08 »
Ευχαριστώ αν και έψαξα δεν μπορούσα να το βρω μόνος μου.

Αποσυνδεδεμένος nos7

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #124 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 11:16 »
Καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα(ειναι και το πρωτο μου ποστ)

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση: (εαν και διαβασα τις προηγουμενες 9 σελιδες) εγω και ο πατερας μου ατμιζουμε τους 2 τελευταιους μηνες και ειμαστε και οι 2 διαβητικοι με διαβητη τυπου 2(χωρις ινσουλινες)

ενω με το κ.τ ειμασταν περιπου στο 0.90-1.00 εδω και κανενα μηνα χτυπαμε 1.40-1.70 καθημερινα!!ακολουθουμε τον ιδιο τροπο ζωης και διατροφης και μαλιστα με τα νουμερα που εχουμε δει προσεχουμε και περισσοτερο!!!σκεφτομαστε μηπως φταιει το λαδακι ή οτι προτιμαμε γλυκες γευσεις οπως π.χ φραουλα-πρασσινο μηλο...
εχει αντιμετοπισει κατι παρομοιο?
μεσα στον μηνα θα ρωτησω και τον διαβητολογο που παρακολουθει και τους 2 μας...αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα μου πει : δεν ξερω οπως ολοι οι γιατροι που εχω ρωτησει!!!!




Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #125 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 11:21 »
Το "δεν ξέρω" είναι αληθινή και τίμια απάντηση, μιας και δεν υπάρχουν ακόμα μελέτες που να καλύπτουν σφαιρικά το θέμα. Πάλι καλά που υπάρχουν τέτοιοι επιστήμονες.
Όσο για την αυξημένη τιμή, δεν ξέρω αν οργανισμός από οργανισμό διαφέρει, οι περισσότεροι εδώ δεν έχουν δει διαφορά, αλλά πόση αύξηση μπορεί να προκαλέσει ποσότητα 4-5 gr κάθε μέρα  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος nos7

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #126 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 11:35 »
πραγματικα δεν ξερω  :hmmm: εαν καποιος θελει περισσοτερες λεπτομεριες και μπορω να βοηθησω για να βρεθει μια ακρη,εδω ειμαι!!!

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #127 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 17:15 »
Μια συνήθεια που άλλαξε είναι η διακοπή του ΚΤ. Μήπως παίζει ρόλο αυτό;
Αναρωτιέμαι, δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος nos7

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #128 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 17:22 »
το εχω σκεφτει και αυτο...αλλα ειναι ατοπο γιατι ολοι λενε οτι αμα το κοψεις το τσιγαρο πεφτει το σακχαρο...δεν ανεβαινει!!! σε εμενα γιατι να λειτουργει αντιθετα?

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #129 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 17:34 »
αυτό γίνεται μακροπρόθεσμα ή βραχυπρόθεσμα;
Έχεις κόψει ποτέ το κάπνισμα χωρίς τη βοήθεια ΗΤ;

Αποσυνδεδεμένος nos7

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #130 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 18:08 »
Οχι...καπνιζω απο τα 15 περιπου και ειμαι 31 χωρις καμια διακοπη καπνισματος!!! το σακχαρο το απεκτησα στα 24-25 μου οποτε δεν μπορω να ξερω!!!

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #131 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 06:08 »
Καλημέρα!
Θα' θελα να καταθέσω την γνώμη μου σαν συνφορουμίτης - ατμιστής, αλλά και σαν Παθολόγος - Διαβητολόγος.
Η διακοπή του καπνίσματος είναι εξαιρετικά επωφελής για όλους και πολλαπλάσια επωφελής  για τον ασθενή με (Σ.Δ.)Σακχαρώδη Διαβήτη (όλων των τύπων). Όχι γιατί μειώνει τα επίπεδα γλυκόζης, αλλά γιατί το κάπνισμα, δρα συνεργατικά με τον ΣΔ, εναντίον του καρδιαγγειακού συστήματος του ασθενή.
Ούτως ή άλλως η αθηρωματική νόσος, είναι μια χρόνια εκφυλιστική πάθηση (θα την λέγαμε χρόνια επιδεινούμενη φθορά των αγγείων), που εκτός απ' την φυσική φθορά με την ηλικία, επιταχύνεται σαν διαδικασία απ' τους λεγόμενους παράγοντες κινδύνου: ΣΔ, υπέρταση, χοληστερίνη, κάπνισμα, αντρικό φύλο). Συμπεραίνουμε λοιπόν ότι όσο λιγότερους παράγοντες κινδύνου έχει κάποιος, τόσο απομακρύνεται απ' τον κίνδυνο.


Το η.τ. δεν αυξάνει τα επίπεδα γλυκόζης στον διαβητικό.
1. Η νικοτίνη δεν το κάνει.(Ούτε με το κ.τ., ούτε φυσικά και με το η.τ.)
2. Υπάρχουν μελέτες, με δοκιμασία ανοχής στη γλυκόζη, που έγινε προσθήκη στη φόρτιση και με VG και με PG χωρίς μετρήσιμη επιβάρυνση της δοκιμασίας.


Όταν ασθενείς με ΣΔ παρατηρούν δυσκολία ρύθμισης, νομίζω ότι πρέπει να επικεντρώνονται στους "συνήθεις ύποπτους" (λοιμώξεις, φλεγμονές, πρόσληψη βάρους, ανάγκη αναθεώρησης της φαρμακευτικής αγωγής, δίαιτας κ.λπ.) και να απευθύνονται στον Ιατρό τους.


Εύχομαι να βοήθησα κάποιους που δικαίως ανησυχούν...με την παραπληροφόρηση και την αδόκιμη επίθεση που υφίσταται το η.τ.
----------------
Ευχαριστούμε. Προστέθηκε και link στο πρώτο μήνυμα του θέματος για ευκολότερη αναζήτηση.
Από το Συντονισμό

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2015, 10:09 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #132 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 09:25 »
 :respect: Ευγε Γιατρέ μας για την απάντηση σου !!!! Τέτοιες πληροφορίες πρέπει να δίνονται επιστημονικές και τεκμηριωμένες !!!!!! :respect:

Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #133 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 10:04 »
Καλημέρα.
Κάτι που εγώ τουλάχιστον έχω δει να επηρεάζει τις τιμές ζαχάρου είναι και η εποχή.
Το καλοκαίρι οι τιμές είναι πιο χαμηλές, ενώ τον χειμώνα ανεβαίνουν λίγο.
Επίσης, αν κόψεις το τσιγάρο, συνήθως ακολουθεί μία αύξηση στο βάρος, κάτι που δεν βοηθάει ιδιαίτερα το ζάχαρο.
Ίσως κάτι τέτοιο να επηρέασε τις τιμές.


Αυτό με κάθε επιφύλαξη φυσικά.  :)

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #134 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 12:00 »
Σαν συνάδελφος του takkat (Παθολόγοσ-Διαβητολόγος κι εγώ) θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του.
Ακόμα κι αν υποθετικά όλο το υγρό ήταν σκέτη συρόπι και επίσης υποθετικά γινόταν πλήρης απορρόφηση του ατμού (πράγμα που εννοείται ότι δε συμβαίνει σε καμμία περίπτωση) θα ήταν σαν κάποιος να προσλαμβάνει σε ΟΛΗ τη διάρκεια της μέρας ένα κουταλάκι ζάχαρη. Γεγονός ανίκανο από μόνο του (ακόμα και σε αυτή την εντελώς υποθετική και υπερβολική περίπτωση) να αυξήσει σε κλινικά σημαντικό βαθμό τα επίπεδα σαχκάρου στο αίμα. Το πιο πιθανό είναι ότι οφείλεται είτε σε κάποιον άλλο παράγοντα (από αυτούς που ανέφερε ο συνάδελφος) είτε σε ιδιοπαθή απορρύθμιση, οπότε χρειάζεται επανέλεγχος από τον θεράποντα ιατρό.
Μην ξεχνάμε όμως και τις βλαπτικές επιδράσεις της νικοτίνης, κυρίως στα αγγεία, που συνεχίζουμε να την προσλαμβάνουμε με το άτμισμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4683 498592 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:13
από Tem
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 289402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης