vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 8 χρήστες
tibolaso, vasim, athanasiosm, manoslykos, Milarepa, john67, camber, myiorgos

Twitter

Κορεσμός Γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος steverway

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #60 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 22:44 »
Το σκεφτηκα αυτο που λες. Ισως φταιει η συνεχομενη χρηση  ;D 

Λες να συνναλαζω γευσεις ? Ειναι καλο?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 22:51 »
Αν ξεκινουσες με σκετη βαση τωρα δεν θα ειχες τετοια "προβληματα" :))
Απο την στιγμη ομως που ξεκινησες με ετοιμα υγρα καλο θα ειναι να εχεις και κανα δυο ακομα επιλογες για συχνοτερες εναλλαγες κα καλυτερα αποτελεσματα

Αποσυνδεδεμένος steverway

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #62 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 22:52 »
Οταν αλλαζεις το υγρο τα καταλοιπα πως τα καθαριζεις ? ή τα αφηνεις μεσα ας πουμε ? και επισης τι γευση μου προτεινεις σαν starter (γλυκες γευσεις ας πουμε)  :D

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #63 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 00:01 »
Οι γλυκες γευσεις συνηθως ειναι μπουχτιστικες.....σε μπουκωνουν-γεμιζουν γρηγορα.
Απο χρηστη σε χρηστη ολα αλλαζουν.
Καποια υγρα που για καποιους ειναι νουμερο ενα για μενα οταν τα δοκιμασα εκλαιγα τα λεφτα μου  :)) :yes:
Το καλυτερο ειναι να ψαξεις μονος μονος σου και μην δινεις σημασια σε γραφομενα περι νουμερο ενα κτλ κτλ .
Δυστυχως η ευτυχως το ατμισμα ειναι αθλημα με πολλα περιεργα και παραξενα .
Ξερω οτι δεν βοηθαω με ολα τα παραπανω αλλα τουλαχιστον προσπαθω να σε γλυτωσω απο πολλα περιττα εξοδα.
Το καλυτερο ειναι να βρεις ενα καταστημα με ενα μεγαλο δοκιμαστηριο και με πολλες διαφορετικες εταιριες υγρων και να ξεκινησεις σταδιακα μερα παρα μερα δοκιμες.
Καποιοι πηγαινουν σε δοκιμαστηρια και δοκιμαζουν σε μια ωρα δεκα υγρα.
Αφου καταμπερδευτουν παιρνουν καποιο υγρο που την επομενη μερα απορουν πως το διαλεξαν  :))

Αποσυνδεδεμένος steverway

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #64 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 00:20 »
Χαχαχαχαχα, εδω στο μαγαζακι στην γειτονια μου ειναι μια κατινα που οταν δοκιμαζα γευσεις με κοιτουσε στα ματια και μου ελεγε σε καθε γευση πως σου φανηκε? Δεν με αφησε να δοκιμασω πανω απο 6 γευσεις. Σαν να μου λεει: "διαλεξε ρε φιλε μας νυχτωσες" και πολυ βιαστικα πηρα την vapormania gold virginia που μου θυμισε καραμελα σαν πρωτη δοκιμη. Τωρα μου φαινεται ατμος καμμενος  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #65 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:40 »
Δεν σε άφησε να δοκιμάσεις πάνω από 6 γεύσεις προφανώς γιατί από ένα σημείο και μετά είχες μπουκώσει. Τουλάχιστον αυτό θέλω να ελπίζω, και όχι ότι βαριόταν να εξυπηρετήσει!

Ότι συμβουλές έλαβες και παραπάνω, ισχύουν. Κάνε δυο τρεις μέρες σκέτη βάση ή κάποιο άλλο άρωμα και η γεύση σου θα επανέλθει!

Συνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #66 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:51 »
Καλημέρα. Εμένα αυτό που με έχει βοηθήσει σ' αυτό το θέμα είναι να κουβαλάω παραπάνω του ενός ατμοποιητές. Θα μπορούσες, για παράδειγμα, να έχεις 2 ατμοποιητές με διαφορετική γεύση ο καθένας και, ακόμη καλύτερα, άλλον ένα με σκέτη βάση.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #67 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:58 »
Έτσι είμαι και εγώ.
Πάντα με 2 ατμοποιητές πάνω μου για να εναλλάσσω γεύσεις στην διάρκεια της ημέρας και έναν ατμοποιητή με σκέτη βάση στο σπίτι για να ξεκουράζονται οι γευστικοί μου κάλυκες. ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #68 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 11:30 »
Εγώ πάλι είμαι σταθερός εδώ και 5-6 μήνες με diy ry69 στον kfl+ και bebeca στον dripper (μηδενικά όλα).
Μια μικρή παρένθεση έκανα με λίγο soho, το οποίο τελικά το άτμισε η σύζυγος.

Τελευταία για αλλαγή δοκιμάζω ένα συνδυασμό ry69 με ry4 double, το έχω όμως ακόμα για ωρίμανση γιατί σε άμεση δοκιμή δεν μου πολυάρεσε.
Γενικά είμαι αυστηρά των καπνικών γεύσεων οπότε οι επιλογές μου είναι σχετικά λίγες, αν και τελευταία σκέφτομαι να δοκιμάσω φράουλα, που πιθανολογώ ότι είναι πιθανό να μου αρέσει σαν ατμιστική γεύση.
Για ξεμπούκωμα όποτε χρειαστεί, κάνω και εγώ σκέτη βάση για 2-3 μέρες και η γεύση μου ανακάμπτει.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 11:38 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #69 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 11:39 »
Η δική μου γεύση ... επανέρχεται μετά το μεσημέρι!  :confused1:  Το πρωί τα καπνικά μου φαίνονται όλα ίδια, δεν μπορώ όμως να ατμίζω μέντα με τον καφέ ...   :P

Αποσυνδεδεμένος steverway

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #70 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 15:09 »
Καλημέρα. Εμένα αυτό που με έχει βοηθήσει σ' αυτό το θέμα είναι να κουβαλάω παραπάνω του ενός ατμοποιητές. Θα μπορούσες, για παράδειγμα, να έχεις 2 ατμοποιητές με διαφορετική γεύση ο καθένας και, ακόμη καλύτερα, άλλον ένα με σκέτη βάση.
Καλη ιδεα να κουβαλας δυο για να συνναλαζεις γευσεις! Σκετη βαση τι ακριβως εννοεις (Σορρυ ειμαι ασχετος)  :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 15:14 »
Ενα υγρο ατμισης αποτελειται απο 3 συστατικα, την βαση, το νερο και το αρωμα.
Το αρωμα (και το νερο καμια φορα) ειναι προαιρετικο.
Η βαση ειναι συνδιασμος δυο γλυκερινων, της PG (προπυλενογλυκολη) και της VG (φυτικη γλυκερινη).
Η πρωτη ειναι υπευθυνη για την αισθηση "κτυπηματος" στο λαιμο και η δευτερη για την εντονη παραγωγη ατμου, το λεγομενο "ντουμανι".
Υπαρχουν ορισμενοι ατμιστες που δεν προσθετουν αρωμα στη βαση τους, αλλα την ατμιζουν σκετη.

Αποσυνδεδεμένος steverway

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #72 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 15:36 »
Μάλιστα, είναι πιο υγιεινό να ατμιζεις σκέτη βάση? Και πόσο ευχάριστο είναι?


διαγραφή άμεσης παράθεσης
Μην χρησιμοποιείτε την "παράθεση" όταν απαντάτε στο αμέσως προηγούμενο ποστ, διότι γίνεται ανάγνωση του ίδιου κειμένου δύο φορές χωρίς λόγο.
Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 15:49 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #73 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 15:59 »
Το "πόσο ευχάριστο", φαντάζομαι, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον καθένα. Αρχισα πριν 1 χρόνο σχεδόν το ΗΤ, με καπνική γεύση. Τα μπούχτισα μετά από 5 μήνες και πέρασα στις φρουτένιες. Όταν άρχισε ο κορεσμός και σ' αυτές, άρχισα τις εναλλαγές σκέτης βάσης και βάσης με άρωμα λιγότερο από την προτεινόμενη αναλογία και μου φαίνεται αρκετά καλό.
Το "υγιεινό" νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι όσο πιο κοντά στο καθαρό νεράκι και στον ατμοσφαιρικό αέρα, τόσο καλύτερα. Τουλάχιστον, αποκλείεται να είναι πιο "ανθυγιεινό".


Αποσυνδεδεμένος steverway

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #74 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 18:43 »
Σωστός. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix