vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Tem, sakissalonika, dkostas, th3ofilos, Koggiot, Tsimio

Twitter

Precious Liquids by Abuelos

Αποσυνδεδεμένος nextstep

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 07, 2021, 19:53 »
Για το Opal τι λένε οι γνώστες; Μοιάζει καθόλου με Castle Long;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 07, 2021, 20:09 από nextstep »

Αποσυνδεδεμένος Kliman

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 07, 2021, 20:11 »
Για την δική μου γεύση δεν έχουν καμία σχέση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 07, 2021, 20:25 »
Για το Opal τι λένε οι γνώστες; Μοιάζει καθόλου με Castle Long;
Δεν είμαι γνώστης, δεν είχα ατμίσει πολύ το Castle Long, περισσότερο διάφορους κλώνους του. Αλλά το πεθύμησα και γι αυτό δοκίμασα το Opal.
Μοιάζει; Λίγο... Είναι πιο γλυκό, πιο μπουχτιστικό, λιγότερο ξεκάθαρη η καρύδα.
Μ' αρέσει; Ναι, μ' αρέσει -αν και ιδανικά θα προτιμούσα λιγότερη μπισκοτογλύκα. Αυτό ατμίζω και τώρα που γράφω.

Υπόψη:
Είμαι ψυχάκιας και κάνω τα υγρά μου... ομοιοπαθητικά!  ;D
Τουτέστιν, τα αραιώνω βάζοντας λίγο μέσα σε βάση, στον Εβίβα. Λέγοντας λίγο εννοώ πως σπάνια το έτοιμο υγρό φτάνει στο 40% του τελικού που ατμίζω, συνήθως αποτελεί το 25%-30%. Αλλά έτσι συνήθισα, και καταλαβαίνω επαρκώς την γεύση -χωρίς να είμαι και Τρύφωνας. Παρά την συγκλονιστική ομοιότητά μας, ειδικά στο μπόϊ, υστερώ στην αίσθηση γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 07, 2021, 21:13 »
Για μένα δε μοιάζει καν αφού δεν έχει καπνικό καθόλου που στο, castle είναι βασικό. Επίσης το opal δεν έχει τα bourbon του castle. Αν και δεν συμπαθώ την καρύδα το opal σαν συνδυασμός μου άρεσε πολύ.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nextstep

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 07, 2021, 21:17 »
Έχει καπνικό το Castle Long;   :WhatHeMeans:

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 07, 2021, 21:28 »
Έχει βεβαίως Kentucky blend αν δεν κάνω λάθος και Kentucky bourbon.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 07, 2021, 22:05 »
Το Castle Long ΔΕΝ έχει καπνικό, συνεπώς δεν είναι αυτή η διαφορά των δυο υγρών.
Έχει καρύδα, μπέρμπον, βανίλια, καραμελωμένη ζάχαρη. EDIT: και αμύγδαλο!

Άσχετα μ' αυτό, εμένα μου έβγαζε κάτι διακριτικά "καπνικό" στη αίσθηση, αλλά αυτό θα μπορούσα να πω και για το Opal (πολλοί θα διαφωνήσουν και για τα δυο, μπορεί να είναι δική μου παραξενιά). Δεν θεωρώ το Opal ισάξιο αλλά είναι ένα καλό υγρό, και μάλιστα σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 07, 2021, 22:23 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος nextstep

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 07, 2021, 22:16 »

Εγώ ένα μπουκαλάκι castle long έχω ατμίσει μόνο (αυτό που μου χάρισε ο συμφορουμίτης πρόσφατα) αλλά καπνικό δεν κατάλαβα καθόλου. Και στις περιγραφές δεν αναφέρεται πουθενά το καπνικό. Ίσως οι ξηροί καρποί να δίνουν κάποια καπνική αίσθηση σε ορισμένους... :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 07, 2021, 22:24 »
Ίσως οι ξηροί καρποί να δίνουν κάποια καπνική αίσθηση σε ορισμένους... :dontknow:
Αυτό πιστεύω κι εγώ. Εμένα τουλάχιστον μου δίνουν μια ευχάριστη "θαμπάδα' στη γεύση που με παραπέμπει λίγο σε καπνικό. Γι αυτό συχνά προτιμώ υγρά με ξηροκάρπια.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 07, 2021, 22:36 »
Λάθος δικό μου για το καπνικό. Το μπέρδεψα με μια κλωνοσυνταγη που έχει κ το Kentucky blend. Έχετε δίκιο.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 07, 2021, 22:55 »
Ωραίο καπνικό με καρύδα από την σειρά είναι το white pearl.

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 12, 2021, 20:01 »
@ cpbaroque 
"Το Coral Red λοιπόν είναι μία κλασική custard χωρίς twists. Δεν έχει κάτι που να την διαφοροποιεί από άλλες απλές custards αλλά είναι ένα καταπληκτικό ολοήμερο υγρό που δεν θα κουράσει. Η πρώτη βερσιόν που δοκίμασα ήταν αρκετά διαφορετική. Το ποτό ήταν πιο αντιληπτό και είχε και μια ιδέα κάποιου διακριτικού φρούτου που έκανε το υγρό κάτι άλλο. Η βερσιόν που κυκλοφορεί είναι σαφώς πιο απλή και λιγότερο γλυκιά αλλά νομίζω πιο δεμένη. Σίγουρα πάντως είναι πιο κοντά στα δικά μου γούστα. Και θα αντικαταστήσει επάξια το Vanilla Creme της Creme de la Creme που με πολύ μεγάλη δυσκολία βρίσκω πια. Δεν γράφω διθυράμβους γιατί δεν είμαι καθόλου βέβαιος αν το υγρό θ' αρέσει γενικά. Πάρα πολλά υγρά που αγαπώ πολύ καταργούνται κάθε τόσο γιατί τ' αγοράζω μόνο εγώ...

Constantan , βρηκα τελικα ενα μπουκαλι Coral Red το Σαββατο. Το εφτιαξα την ιδια μερα και οπως ειπες πιο πανω θελει ωριμανση 5-7 μερες. Σιγα να μην περιμενα τοσες μερες.  :D
Το δοκιμασα σημερα. Καταπληκτικο υγρο για τα γουστα μου και οσο περναν οι μερες θα γινεται καλυτερο. :yes:
Σ'ευχαριστω για την ενημερωση και τα θετικα σχολια για το υγρο. Εγραψες !!!! :respect:
Ευχομαι να το ευχαριστηθεις οπως και γω !!!!!!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 14, 2021, 16:55 »

[member=17651]ThioVag[/member]

Χαίρομαι που σ' άρεσε Βαγγέλη!  :)

Κι αν βρεις την ευκαιρία, δοκίμασε και το Atlas (πάλι του ζιρομπάκου). Μπισκότο αναφοράς (επί τέλους ένα μπισκότο χωρίς κανέλα) και το κυριότερο, καθαρό! Μ' αυτά τα δύο μόνο θα πάω διακοπές φέτος. Kαι καμιά 30αριά φρούτα βέβαια για τους πνευμονικούς...

Και μιλώντας για φρούτα...


Heliodor by Precious Liquids

Το πρώτο λεμόνι που άτμισα ποτέ ήταν το lemon tart της dinner lady το οποίο και τίμησα δεόντως (το παλιό, το καλό όμως, όχι αυτές τις καραμέλες για τον λαιμό που πουλάει τώρα). Επειδή κατάλαβα πως μάλλον μου πάει το λεμόνι δοκίμασα τουλάχιστον τριάντα ακόμα υγρά που είχαν αυτό σαν βάση και νομίζω πως όλα ανεξαιρέτως μου άρεσαν. Τα βρήκα όλα από καλά έως εξαιρετικά και αρκετά από αυτά καλύτερα από το αρχικό lemon tart. Καλύφθηκα πλήρως λοιπόν και γι' αυτό έγινα λίγο μπλαζέ με το θέμα και έπαψα να δοκιμάζω καινούργια υγρά με βάση το λεμόνι. Μέχρι που δοκίμασα κατά λάθος το Heliodor! Kατά λάθος γιατί άλλο υγρό ήθελα να δοκιμάσω και άλλο υγρό ζήτησα και μου έδωσαν να στάξω στον ντρίπερ. Το καλύτερο λάθος που έχω κάνει στη ζωή μου! Στο εξής αλλάζει η ατμιστική ορολογία και όταν αναφερόμαστε στο παπαγαλόζουμο θα εννοούμε το Heliodor και όχι το Late Hours που αποστρατεύεται και παίρνει τον τιμητικό τίτλο της κυρίας επί των τιμών.

Το Heliodor είναι γλυκόξινο λεμόνι με κρέμα και μπισκότο αμυγδάλου, τις δε πρώτες μέρες είναι μόνο υπέροχο γλυκόξινο λεμόνι! Το ξέρω πως δεν το περιγράφει έτσι ο ζιρομπάκος αλλά εμένα να ακούτε, αυτός δεν ξέρει. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί το υγρό όσο ωριμάζει. Θα ανέβει το μπισκότο; Το αμύγδαλο; Η κρέμα; Όλα μαζί; Δεν έχω ιδέα και για να είμαι ειλικρινής δεν με πολυ-ενδιαφέρει γιατί και σκέτο λεμόνι να παραμείνει, είναι υπέροχο, μαγικό, ονειροφαντασία, το φως το αληθινό, το χρυσόμαλλο δέρας, ο λόγος ύπαρξης του ατμιστή που σέβεται τον εαυτό του και κυρίως τον ουρανίσκο του! Το μόνο κακό με αυτό το υγρό είναι πως από δω και μπρος δεν υπάρχει καλύτερα, μόνο χειρότερα. Αλλά δεν πειράζει. Θα φουμάρω όσο μου αρέσει και μετά θα γυρίσω στο τσιγαράκι που το έχω επιθυμήσει. Όχι ρε, πλάκα κάνω! Heliodor μέχρι να παγώσει ο ήλιος! Μα τον Τουάτις.

ΥΓ. Και να φανταστείς, το υγρό το ατμίζω στον Druga κινέζικο τσίγκο και παρ' όλα αυτά υπέροχο είναι... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 14, 2021, 17:40 »
@ cpbaroque.
 Σ'ευχαριστω Constantan. Το coral γινεται καθε μερα και καλυτερο και προπαντως καθαρο. Πρεπει να ειναι το 4ο γεμισμα και απο περιεργια ειδα το βαμβακι και ειναι καθαρο.
Εχω ατμισει και γω παρα πολυ τη lemon tart της dinner lady, ωσπου τη βαρεθικα.
Θα δοκιμασω αυτα που προτεινεις του ζερομπακου αν και με το λεμονι εχω μια επιφυλαξη ( λογω κορεσμου στο φρουτο ) , αλλα......
Ο καρχαριας προτεινει σε αλλο νημα και 2 καινουργια της vnv αλλα δροσερα !!!! Ιδωμεν !! :)

Εχω στο συρταρι κατι (rda). Σκεπτομαι να τους βγαλω για το καλοκαιρι , να μειωσω νικοτινη και να τους μπουμπουνησω.. :yes: :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 14, 2021, 18:00 »

Υγρά με παγωτικό!  :shock_sick_02:

Προτιμώ να ατμίσω κοντοσούβλι... :laugh1:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8418 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237864 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16064 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136219 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085456 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12