vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

evo ΚΑΙ black line.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
evo ΚΑΙ black line.
« στις: Αυγούστου 27, 2009, 21:25 »
Το ξεκινάω εδώ, επειδή ένα άλλο θέμα κινδύνευσε να βγεί "εκτός".
Ο τίτλος περιλαμβάνει ηθελημένα το συνδετικό "καί" αντί ας πούμε τού "vs".
Λόγω της αίσθησης πως το τέλειο ητ δεν υπάρχει. Αυτά τα δύο λειτουργούν μάλλον συμπληρωματικά το ένα προς το άλλο!

Κάτοχος λοιπόν καί των δύο. Καί νομίζω πως ενδιαφέρει η άποψη όσων έχουν καί τα δύο.

Θα παρέλθω πολύ γρήγορα τα καθαρά προσωπικά γούστα, μιά καί γιά αυτά, μάλλον θα έχουμε την ευκαιρία αργότερα. (γιά παράδειγμα, η επιλογή μου στα υγρά, είναι το rich high. με αυτό δούλεψαν καί τα δύο καί ίσως με άλλο υγρό τα αποτελέσματα να είναι διαφορετικά).

Τι θα γίνει λοιπόν, αν είστε υπναράδες σαν καί μένα, ξυπνάτε οριακά το πρωί, πρέπει να βγάλετε βόλτα τα σκυλιά, καί να πάτε στην δουλειά? Απλά δεν υπάρχει χρόνος γιά καφέ καί τσιγάρο στο σπίτι. Το πρώτο λοιπόν τσιγάρο, το άναβα πάνω στην μηχανή καί έφευγα. Ήταν το μόνο τσιγάρο πού κάπνιζα πλέον όλη μέρα. Τι να είχα ο άνθρωπος στην μηχανη? το evo? εδώ γελάνε. Το black line όμως? Ω ναί. Τα τελευταία πρωινά, black line στο χέρι καί σε κάθε φανάρι τζούρα.

Φτάνουμε λοιπόν στο γραφείο (όχι δεν έχω pc κοντά, άρα ούτε τα απαραίτητα ... ηλεκτροναργιλεοειδή) καί αφού το κρατάμε στο χέρι, ας συνεχίσουμε με αυτό. Αλλά ... ρε γ@#ώτο. Πολύ γρήγορα "χάνεις την γεύση". Στο evo μου θάααχα ακόοομη, ουουουου....
Καί η μπαταρία? Τελείωσε κι όλας? Φτού!

(μην φωνάξετε κάποιοι γιά τις νέες μπαταρίες, διότι υπάρχουν μόνο σαν ανταλακτικές καί όχι στο πακέτο).

Λοιπόν, σοβαρά τώρα, έχουμε καί λέμε:
Ποιό μού αρέσει εμφανισιακά? Καί τα δύο δεν με χαλάνε, ισοπαλία.
Στο χέρι? Περίμενα πως στα χοντροδάχτυλά μου, το bl θα ταίριαζε καλύτερα. Έπεσα έξω. Κάθε φορά πού πιάνω το evo, το αισθάνομαι ένα με το χέρι μου. Χώρια πού ο διακόπτης τού bl, σε αναγκάζει να κρατάς την συσκευή "κάπως" (μην μού πείτε πως αν έλειπε ο διακόπτης θα το κρατούσατε όπως τώρα?). Επίσης, αυτό το κράτημα με κάνει κάποιες φορές να φέρνω στο στόμα την μπαταρία καί να αναρωτιέμαι γιατί δεν ατμίζω!

Το φίλτρο τού evo, έχει σχεδόν τον μισό πολυεστέρα. Πως διάολο γίνεται καί κρατάει περισσότερο?
Καί η μπαταρία του επίσης.
Τα φιλτράκια του? Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη κατασκευή. Βγαίνει το εσωτερικό τμήμα, το καθαρίζω άνετα, το γεμίζω, όλα ωραία. Στο bl έτσι καί γίνει το λάθος, το υγρό θα ψάξει διέξοδο όπου βρεί. Κι αν πάει στις δύο εγκοπούλες από όπου παίρνουμε τον ατμό μας? Κλάψτα Χαράλαμπε.

Το atomizer? Καλά, αυτό το "εξωτερικό" τού evo, με το "εσωτερικό" τού bl .... κάθε σύγκριση αποβαίνει μοιραία.

Ντουμάνι? Καλά καί τα δύο άστα να πάνε. Χαμός.

Ωχ! ξέχασα!
Το bl, ε? Tα ρέστα του παιδιά. Η πιό άνετη τζούρα πού είχα ποτέ. Πατάς το διακοπτάκι καί ο ατμός έρχεται στο στόμα σχεδόν μόνος του. Σε σχέση με το σχεδόν μόνιμα "ψιλομπουκωμένο" evo ... τέρμα οί ασκήσεις στον λαιμό.

Στον ουρανίσκο φτάνει μία υπέροχη "καθαρή" γεύση καί στον λαιμό, το καλύτερο χτύπημα πού είχα ποτέ. (καί ξαναλέω: με rich high πάντα).
To evo από την άλλη μού δίνει πιό "πλούσια" γεύση, πιό αρωματική πως να το πω. To bl είναι πιό τσιγαρίσιο, το evo πιό πουρίσιο (?)

Μού αρέσουν. Καί τα δύο. Είναι στιγμές πού θέλω το πλούσιο καί γεμάτο evo, καί άλλες πού θέλω το άγριο bl.

(Ένα παράπονο αν το διαβάσει κάποιος ενδιαφερόμενος: με ξενίζει πού δεν είδα στο site άδεια φιλτράκια γιά το bl. Γιατί να πλένω συνεχεια, κρίμα δεν είναι)?

Δύο πολύ καλές συσκευές. Το bl αν βρεί τρόπο να σχεδιάσει φιλτρακια εξαρχής, θα αγγίξει το τέλειο.

Όμως ... αν το evo αποκτήσει διακόπτη, "φοβάμαι" ότι αυτή θα είναι κίνηση ματ. ;)

(Παράκληση: μην βαράτε όλοι μαζί. ένας ένας).
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2009, 00:16 από alfisti »

Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 27, 2009, 21:54 »
Χα χα ήμουν σίγουρος οτι θα άνοιγες αυτό το θέμα  8)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 28, 2009, 00:12 »
Καλό και δίκαιο review,μπράβο!!!!!!!!!!!!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Κι εγώ το το περίμενα να πω την αλήθεια :)) :)) :)) :)) :)
Επρεπε βέβαια να τονίσεις ακόμα πιο πολύ τη διαφορά στην  πιο εύκολη τζουρα που έχει το BL,εκεί μας ρίχνεις λίγο.......... 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 28, 2009, 00:17 »
στην έκανα την χάρη :)
είσαι εντάξει τώρα?    ;)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 28, 2009, 00:30 »
α! γιά να συμπληρώνουμε καί να διορθώνουμε σιγά σιγά!  (βοηθάτε παιδιά :))

τώρα μούρθε: δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει γιά να βγάλω ένα φιλτράκι bl από την συσκευασία του, να φοράω γάντια!!!!!!!!!   μπάνιο τού κάνουνε πριν το συσκευάσουν?

================================

καί εδώ ας επέμβουν οί παλαιότεροι bl: στον ξεραίνει λιγουλάκι τον λαιμό, έτσι?

================================

το evo το βγάζεις από το κουτί καί είναι έτοιμο. το bl θέλει τις 2-3 μερούλες του γιά να αποβάλει την αίσθηση καμένου. σωστό?
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2009, 00:39 από alfisti »

Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 28, 2009, 00:50 »
Όλα σωστά σ οτι είπατε για το B.L. Σχετικά τώρα με το "ξέραμα του λαιμού" που ειπώθηκε... Θα έλεγα περισσότερο μου ξερένει το στόμα αλλά πάλι όποια συσκευή κι αν έχω δοκιμάσει το ίδιο κάνει. Γι αυτό είμαι συνέχεια σε καφέ, αναψυκτικό, ποτό  :laugh1:
Τώρα το evo δε το χω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 28, 2009, 00:59 »
Για το στρώσιμο δεν μπορώ να σου αρνηθώ το δίκιο,θέλει 2-3 μέρες να στρώσει ο ατμο. :)) :)) :))
Αυτός πάλι που παρέλαβα σήμερα έστρωσε μέσα σε 8 ώρες.Ισως παίζει ρόλο και η πείρα ::) ::) ::)
Τώρα το αν ξεραίνεται ο λαιμός θα συμφωνήσω με τον redvw74 ότι περισσότερο στο στόμα το αισθάνεσαι,αλλά εγώ το αισθάνομαι περισσότερο όταν ατμίζω high υγρά.
Οταν ατμίζω medioum & low δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 28, 2009, 18:41 »
θα συνεχίσω τις παρατηρήσεις, πιό πολύ σαν βοήθεια προς κάποιον νέο χρήστη, έτσι? εξηγούμαι γιά να μην παρεξηγηθώ   ;)

καλό το bl βρε παιδί μου, ωραία γεύση καί από χτύπημα άστα να πάνε.
όμως... :

μόλις γύρισα από την δουλειά καί θέλω να κάτσω στο μπαλκόνι με καφεδάκι γιά καμιά ωρίτσα. ξέρω ότι αν πάρω το evo μου με το φιλτράκι πού μόλις γέμισα, θα με βγάλει μιά ώρα -καί θα περισσέψει κι άλλο τόσο. με το bl θα πρέπει κάθε 15 λεπτάκια να συμπληρώνω υγρό γιατί αλλοιώς θα αρχίσει να χάνει γεύση καί το χτύπημα στον λαιμό, δεν θα είναι πιά χτύπημα, αλλά κάψιμο.
χώρια πού με το evo θα παίρνω συνεχείς τζούρες επί μία ώρα, διακεκομένες, βγάζοντας καί λίγο ατμό πριν τον κατεβάσω. με το bl θα χρειαστεί να κάνω οικονομία.

έχω χαλάσει τις τελευταίες μέρες στο bl τόσο υγρό, πού με το evo θα έβγαζα ... κανα μήνα.

επίσης, είχα διαβάσει διάφορους πού μιλάγανε γιά καταροή από την μύτη. ωραία! είχα ανησυχήσει. με το bl απέκτησα καί εγώ λίγη.

λέω λοιπόν: η διάρκεια φίλτρου, γεύσης, χτυπήματος είναι συνεχής καί ίδια στο evo γιά όσο κρατάει η μπαταρία. στο bl όχι. πέφτει σταδιακά, πέφτει γρήγορα καί πρέπει να είσαι με το υγρό στην τσέπη, αλλοιώς την πάτησες.

ξαναεπισημαίνω βέβαια το μεγάλο "αλλά": η ευκολία στο τράβηγμα καί το αδιανόητο γιά όποιον δεν το έχει αισθανθεί χτύπημα στον λαιμό πού σού δίνει το bl σε κάνει να θες να τού συγχωρήσεις τα πάντα.

στην βραδυνή βόλτα πάντως, πάλι το evo με 2 φιλτράκια θά χω μαζί μου γιά να ξέρω πως δεν θα ξεμείνω ούτε στιγμή.


EDIT: πάντως σε όποιον πλέον μού ζητάει να δοκιμάσει, δίνω το bl   :)
(λέει κάτι αυτό?)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 28, 2009, 18:53 »
να σας γράψω κι ένα καλό?

μόλις ετοιμαζόμουνα να κλείσω το λάπτοπ, αλλά η γυναίκα μου η οποία καπνίζει moods παρακαλώ, πήρε τζούρα από το bl.
καί ξεράθηκε στον βήχα!!!!!

(αυτό εννοώ "χτύπημα" )

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 28, 2009, 19:03 »
Παρέλαβα τις καινούργιες μπαταρίες (τις μεγάλες) του bl. Αν και εγώ ατμίζω βασικά EVO γιατί έχω συνηθίσει τη γεύση και δεν μπορώ να την αλλάξω, πρέπει να πω ότι το BL με τις μεγάλες μπαταρίες είναι πιο σταθερό στην απόδοση από ό,τι πριν, και κρατάει περίπου όσο και το EVO με τις μεγάλες μπαταρίες.
Πάντως και τα δύο τσιγάρα κονταροχτυπιούνται και έχουν διαφορές στα σημεία. Είναι η περίπτωση που όπως είπες, κλείνεις τα μάτια και δοκιμάζεις πιο θα σου κάτσει.

Το γιατί έχω και το BL είναι γνωστός ο λόγος: Ήχοι!!

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 28, 2009, 19:09 »
καί εγώ τις μεγάλες θέλω πως καί πως!
κάτσε να πληρωθώ την άλλη βδομάδα καί  ;) ;)

Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 28, 2009, 19:10 »
alfisti είναι απίστευτα εύστοχες οι παρατηρήσεις σου όσων αφορά στο b.l ! Συμφωνώ σε όλα.
Γι αυτό όταν ποστάριζα στο "κόστος του Η.Τ είπα οτι δεν καταναλώνω κάτω από 15-20 ml την εβδομάδα. Ίσως κ πάλι να λέω λίγα..(δε το έχω μετρήσει ακριβώς ακόμα). Το έχουμε πεί οτι το bl είναι τρελή "φαγάνα" Από την άλλη όμως το έχω λατρέψει.
Δε ξέρω ποιός άλλος, πάντως εγώ είχα αναφέρει για ψιλοαλλεργικής μορφής καταρροή. Αυτό όμως μέχρι στιγμής μου έχει συμβεί μόνο με γεύσεις όπως η βανίλια κ το καπουτσίνο. Είναι κάτι που το "παρακολουθώ".

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 28, 2009, 19:14 »
το θες σε "νούμερα?" :

με evo από το πρωί μέχρι το βράδυ στο στόμα, καί το πολύ 30 ml τον μήνα.
με το bl με βλέπω να χαλάω τετραπλάσια καί βάλε.

Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 28, 2009, 19:20 »
Σίγουρα τα νούμερα είναι κάπως έτσι. Δυστυχώς  :eyesplash: Κι είναι το μόνο πραγματικά σημαντικό του αρνητικό για μένα...Από την άλλη έχω δώσει το λόγο της ανδρικής μου τιμής να μη δώσω ούτε cent στην ελληνική αντιπροσωπεία του evo και σκοπεύω να τον κρατήσω  8)

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 28, 2009, 21:13 »
Το ότι το BL πίνει.... αυτό σίγουρα!
Είναι όμως η "θυσία" που κάνουμε για το δυνατό throat hit.
Εγω για παράδειγμα στο BL θέλω πια low υγρο, και πολλές φορές (όπως πχ με την μέντα ή το capuccino) εχω throat hit ακόμα και με non!
Στο Evo αντίστοιχα, ευχαριστιέμαι μόνο με medium και high. Τα low είναι λες και δεν υπάρχουν....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix