vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 4 χρήστες
aalex, dkostas, Doubt, ΣΠΥΡΟΣ ΑΝΔΡΩΝΗΣ

Twitter

USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?

Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 25, 2009, 10:45 »
Αν όλα αυτά που καταθέτετε εδώ όντως ευσταθούν, σχετικά με τον κίνδυνο να μας χαλάσει η θύρα κλπ, τότε δεν έχει κανένα νόημα σαν αξεσουάρ. Ας μείνουμε στις μπαταρίες.  :-\

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 25, 2009, 11:25 »
Αν όλα αυτά που καταθέτετε εδώ όντως ευσταθούν, σχετικά με τον κίνδυνο να μας χαλάσει η θύρα κλπ, τότε δεν έχει κανένα νόημα σαν αξεσουάρ. Ας μείνουμε στις μπαταρίες.  :-\


Θα υπηρχε προβλημα μονο αν τα 1A καταναλωση ηταν συνεχεις! Και παλι οχι απαραιτητα. Με το USB-passthrough δεν υπαρχει τετοιο προβλημα μιας και η διαρκεια των 5-10 δεπτερολεπτων δεν ειναι αρκετα για να υπερφορτωσουν τα κυκλωματα USB του υπολογιστη μας!!!! Εχω συνδεσει αναποδα συσκευη USB για πανω απο 10 δευτερολεπτα (πανω στην θυρα της μητρικης εσωτερικα) και παρολο που μυρισε καμμενο ηλετρονικο εξαρτημα, η θυρα USB δουλευε μετα σωστα (το ιδιο και η συσκευη USB  :tongue_smilie: )

Θανος

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 26, 2009, 20:04 »
Στη μέτρηση που έκανες τα 4.8 βόλτ τα θεωρώ πολλά.

Σύνδεσες και τα δύο πολύμετρα ταυτόχρονα κατά τη διάρκεια της μέτρησης?
Πόσο καλά μετράνε? 
Τα πολύμετρα έχουν κάποιο σφάλμα στην μέτρηση, ειδικά στην περίπτωση που μετράς μια μικρή αντίσταση (3.7 Ohm έχει ο ατμοποιητής). Επίσης έχουν σφάλμα και στην ένδειξη κάποιων (λίγων) δεκαδικών ψηφίων.
Και το τροφοδοτικό σου φαίνεται να δίνει και λίγο παραπάνω (1.1Α), παρότι που κι αυτό μάλλον οφείλεται σε σφάλμα μέτρησης (όχι δικό σου, αλλά του πολυμέτρου).

Την καμπύλη στη μέτρηση δεν μπορώ να την καταλάβω.
Το ότι μεταβάλλεται η αντίσταση με την θερμοκρασία είναι κάτι που μπορεί να συμβεί.
Θα είχε ενδιαφέρον να ξέρουμε εάν μεγαλώνει ή μικραίνει με αύξηση της θερμοκρασίας.
Αλλά γιατί να δίνει αυτό καμπύλη???

Πιο πιθανό μου ακούγεται το γεγονός ότι μπορεί το τροφοδοτικό σου να δώσει στην αιχμή κάτι παραπάνω αλλά στη συνέχεια να το ρίχνει. Πιθανώς λόγω θερμοκρασίας.

Θα υπηρχε προβλημα μονο αν τα 1A καταναλωση ηταν συνεχεις! Και παλι οχι απαραιτητα. Με το USB-passthrough δεν υπαρχει τετοιο προβλημα μιας και η διαρκεια των 5-10 δεπτερολεπτων δεν ειναι αρκετα για να υπερφορτωσουν τα κυκλωματα USB του υπολογιστη μας!!!! Εχω συνδεσει αναποδα συσκευη USB για πανω απο 10 δευτερολεπτα (πανω στην θυρα της μητρικης εσωτερικα) και παρολο που μυρισε καμμενο ηλετρονικο εξαρτημα, η θυρα USB δουλευε μετα σωστα (το ιδιο και η συσκευη USB  :tongue_smilie: )

Σε μένα το ηλεκτρονικό είναι συνήθως περισσότερο αναμμένο απ' ότι σβηστό  :laugh1:

Πάντως όπως και να' χει στο δικό μου USB δεν μπαίνει ηλεκτρονικό.
Το να καεί ο αντάπτορας ρεύματος USB που έχει 5 ή 10 ευρώ είμαι εντάξει.
Αλλά το motherboard το χρειάζομαι για άλλα  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2009, 20:28 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 26, 2009, 22:13 »
Τα πολυμετρα ηταν συνδεμενα ταυτοχρονα, το ενα για ταση, το αλλο σε σειρα για το ρευμα (Αμπερ).

Ειναι πολυμετρα ακριβειας, πληρως ψηφιακα, με αυτοματη μεταβολη της αναλυσης. (Fluke)

H τροφοδοσια του USB-passthough εγινε απο θυρα της μητρικης (Gigabyte) με 500Watt τροφοδοτικο.

Οπως ειπα η ταση που βγαζει το USB-passthough ειναι 4.8v που ειναι λογικοτατο απο την στιγμη που μεσα στο USB-passthough περιεχεται κυκλωμα σταθεροποιησης και περιορισμου του ρευματος, συν τον χρονικο διακοπτη των 10 δευτερολεπτων...

Το οτι το USB-passthough  συμπεριφερεται με καμπυλη στις τιμες τασης υπο φορτιο παλι το βρισκω λογικο γιατι υπαρχει σημαντικη απωλεια λογω της αντιστασης του ατομιζερ. Γιατι στην ουσια το USB-passthough  λειτουργει ως μια μικρη ενδιαμεση "αποθηκη". Οσο μεγαλο τροφοδοτικο και να εχεις δεν παιζει ρολο. Επισης ειναι λογικοτατο να μειωνεται αυτη η αντισταση οταν θερμαίνεται ανεβαζοντας την ταση.

Αυτα τα ολιγα.  Σορρυ που σας επρηξα με ολα αυτα τα ολιγον τι κινεζικα... BTW. Τα ηλεκτρονικα ειναι το αναγκαιο χομπι που εμαθα για να τα βγαλω εις περας με τα ρομποτικα μου. Το ποιο κοντινο σε θεματα τασης/καταναλωσης ηταν σε μινιατουρες ηλιακα ρομποτακια που εφτιαξα (BEAM).

Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 26, 2009, 22:45 »
Άψογος!       8)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 27, 2009, 00:48 »
Πολύ σας χαίρομαι σε αυτούς τους τεχνολογικούς προβληματισμούς και τις συζητήσεις.  :)   
Μπορεί οι περισσότεροι να μην καταλαβαίνουμε και πολλά αλλά όσο να 'ναι, πάντα κάτι μένει .  ;)

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 27, 2009, 02:30 »
Ναι.... τα πολυ βαρια τεχνολογικα θεματα αναγκαστηκαμε να τα μεταφερουμε σε PM...  :laugh1:

Μην σας προκαλεσουμε και υπερφορτωση  :idiot1:


Θανος

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 27, 2009, 02:34 »
Όχι, ρε! Να τα βάζετε εδώ πέρα.
Μπορεί να βρεθεί και κανένας άλλος να μπει στη συζήτηση και να βγάλετε και καμιά σούπερ πατέντα στο τέλος.  ;)
Κι όπως είπα, όλο και κάτι μένει και σ' εμάς τους αδαείς.  :)

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 27, 2009, 02:36 »
Κι όπως είπα, όλο και κάτι μένει και σ' εμάς τους αδαείς.  :)

Ακριβως!!!!
Εμένα για παράδειγμα μου έμεινε η βεβαιότητα πως αν πρόσεχα στο μάθημα της φυσικής και των ηλεκτρονικών στο λύκειο, αντι να χαλβαδιάζω την συμμαθήτριά μου στο δίπλα θρανιό, τωρα μπορεί και να καταλάβαινα τι λένε τα παιδιά!  :laugh1: :laugh1:

Πολύ καλές πληροφοριές πάντως! Keep it up!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 27, 2009, 08:26 »
Ακριβως!!!!
Εμένα για παράδειγμα μου έμεινε η βεβαιότητα πως αν πρόσεχα στο μάθημα της φυσικής και των ηλεκτρονικών στο λύκειο, αντι να χαλβαδιάζω την συμμαθήτριά μου στο δίπλα θρανιό, τωρα μπορεί και να καταλάβαινα τι λένε τα παιδιά!  :laugh1: :laugh1:

Πραγματικά undefeated  8)

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 01:33 »
Προσθέτω (και επιβεβαιώνοντας τον tronic) θα πω πως το passthrough πολλές φορές δεν δουλεύει με το usb hub (που δεν μπαίνει στην πρίζα). Μάλιστα, όταν ρουφάς, βλέπεις να παίρνει όλη την τάση και να σβήνει το λαμπάκι του usb.
Σε usb extension καλώδιο (H/Y--> usb passthrough) όλα καλά. Μέχρι που δοκίμασα με καλώδιο μήκους 5μ! Δεν με δουλεύει.
Επομένως, στο σπίτι με πρίζα που έχει έξοδο σε usb και στην δουλειά κολλημένο πάνω στον Η/Υ. Ευτυχώς που έχει 8+2 θύρες usb.

Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2009, 09:46 »
Καλά μου παιδιά παρ΄όλες τις φιλότιμες προσπάθειες μου να βγάλω άκρη, δεν κατάφερα τίποτα! :wall: Πολλοί τεχνικοί όροι, διαφορετικές απόψεις ....τι να πάρω τελικά? Η μάλλον από που να ξεκινήσω διαβάζοντάς σας για να επιλέξω? Από το μέγεθος, την τιμή, την γεύση :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2009, 10:12 »
Καλά μου παιδιά παρ΄όλες τις φιλότιμες προσπάθειες μου να βγάλω άκρη, δεν κατάφερα τίποτα! :wall: Πολλοί τεχνικοί όροι, διαφορετικές απόψεις ....τι να πάρω τελικά? Η μάλλον από που να ξεκινήσω διαβάζοντάς σας για να επιλέξω? Από το μέγεθος, την τιμή, την γεύση :hmmm:

Θα έλεγα να ξεκινήσεις απο τον "δεκάλογο" του νέου χρήστη. Για όλους τους νεους χρήστες, ο aTmin μας έχει κάνει σπουδαία δουλειά!
Διάβασε και αν παλι ΔΕΝ, εδω είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 11:00 »
Πρόσεξα ότι τώρα τελευταία κυκλοφορούν στην αγορά και USB-Passthrough με μπαταρία.
http://www.heaven-gifts.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=260&productname=

Από την σελίδα:
As this item needs a working current less than 500mA, it can also work with the AC-USB adapters or Car 12-24V adapters for USB charger on our website, which can provide 500mA.

Ελεύθερη μετάφραση (ας με συγχωρέσουν αυτοί που ξέρουν αγγλικά...:) ):
Λόγω του ότι αυτό το προϊόν χρειάζεται για να δουλέψει ρεύμα λιγότερο από 500mA, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με μετατροπείς ρεύματος 240 Βόλτ σε USB ή μετατροπείς μπαταρίας αυτοκινήτου (12-24 Βόλτ)
σε USB που υπάρχουν στη ιστοσελίδα μας και μπορούν να δώσουν ρεύμα 500mA.

Έτσι αντί να τραβάς από την θύρα του υπολογιστή USB όλο το ρεύμα, το τραβάς από την μπαταρία, η οποία και επαναφορτίζεται συνεχώς από το USB με λιγότερο ρεύμα.
Αυτό φαίνεται να λύνει το πρόβλημα.

Επίσης από την ίδια σελίδα για USB-Passthrough χωρίς μπαταρία:
As this item needs a working current no less than 1300mAh, it  CAN NOT work with the AC-USB adapter or Car 12-24V adapter for USB charger on our website.
Ελεύθερη μετάφραση:
Λόγω του ότι αυτό το προϊόν χρειάζεται ρεύμα τροφοδοσίας όχι λιγότερο από 1300mAh, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιηθεί με τους μετατροπείς ρεύματος 240 Βόλτ σε USB ή μετατροπείς μπαταρίας αυτοκινήτου (12-24 Βόλτ) σε USB, που υπάρχουν στην ιστοσελίδα μας.
(Αυτοί είναι μέχρι 500mAh)

Μέχρι και 500mAh είναι και οι USB θύρες του υπολογιστή.

To λένε δηλαδή μόνοι τους.



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 11:20 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος ad-min

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Φωνή
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 07, 2011, 10:23 »
Εκανα μετρηση στο USB-passthough της Mirage... 5V ακατεβατα!!!!   ::)

Θα κανω και μετρηση με φορτιο (ενα ατομιζερ φυσικα) και θα σας πω αν αλλαζει κατι... :hmmm:


Θανος

Από που το αγόρασες;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180654 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237512 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15678 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12