vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, athmichalop, bloodlessz, Ηρακλης, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« στις: Αυγούστου 24, 2009, 20:12 »
Η απάντηση είναι ΟΧΙ, εφόσον η πηγή που τροφοδοτείται το USB-Passthrough δεν δίνει ρεύμα πάνω από 1Α.

Στα 5 Βόλτ το ρεύμα που απαιτείται για το άτμισμα με βάση το νόμο του Ohm είναι 1.4Α.
Δηλαδή 5Βόλτ/3.7Ohm = 1.4 Α, θεωρώντας την αντίσταση του ατμοποιητή περίπου στα 3.7 Ohm.

Η πηγή τροφοδοσίας του  USB-Passthrough δεν μπορεί να δώσει το ρεύμα αυτό, με αποτέλεσμα να ρίχνει την τάση.

Πιστεύω ότι κατά το άτμισμα με πηγή τροφοδοσίας στα 5 Βόλτ με μέγιστο ρεύμα 1Α, η τάση λειτουργίας του δεν ξεπερνά τα 4 Βόλτ.

Επίσης μην χρησιμοποιείτε το USB-Passthrough στην USB θύρα του υπολογιστή σας.

Η θύρα αυτή έχει σχεδιαστεί για να δίνει ρεύμα μέχρι 0.5Α!!

Είναι πολύ πιθανό να την κάψετε και να χρειαστείτε καινούργιο motherboard.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 24, 2009, 21:06 »
Σε ένα τροφοδοτούμενο USB hub είναι πιο ασφαλές Κώστα; Εκεί το έχω στο σπίτι, στη δουλεία μου όμως το βάζω σε usb θύρα του pc,
θα ήταν σωστότερο να το έβαζα σε hub;
Μέχρι και μπαλαντέζα έχω σκεφτεί, το passthrough συνδεδεμένο στον αντάποτρα ρεύματος - usb και μετά στην πρίζα! :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 24, 2009, 21:13 »
Πιστεύω ότι κατά το άτμισμα με πηγή τροφοδοσίας στα 5 Βόλτ με μέγιστο ρεύμα 1Α, η τάση λειτουργίας του δεν ξεπερνά τα 4 Βόλτ.

Επίσης μην χρησιμοποιείτε το USB-Passthrough στην USB θύρα του υπολογιστή σας.

Η θύρα αυτή έχει σχεδιαστεί για να δίνει ρεύμα μέχρι 0.5Α!!

Είναι πολύ πιθανό να την κάψετε και να χρειαστείτε καινούργιο motherboard.

4 βόλτ αλλά σταθερά όμως.  :) Σαν να έχεις τη μπαταρία συνέχεια γεμάτη.

Εγώ, Κώστα, το έχω στο PC μόνιμα. Και παλιότερα με το 901 και τώρα με το Μ401 Pass-through, δε φαίνεται να πτοείται. Μήπως τα νεότερα PC βγάζουν παραπάνω από μισό αμπέρ (με άνεση εννοώ), μιας και αυξήθηκαν οι απαιτήσεις των συσκευών;
Ή μπορεί να μην καίγεται επειδή η χρήση δεν είναι συνεχόμενη (τζούρα - τζούρα).

Σε ό,τι αφορά τις συκευές USB πάντως, μέχρι και USB πιατάκι για να σου κρατάει τον καφέ ζεστό έχω δει!! Μη με ρωτάτε για link, δεν το κράτησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2009, 21:19 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 24, 2009, 21:18 »
Σε ένα τροφοδοτούμενο USB hub είναι πιο ασφαλές Κώστα; Εκεί το έχω στο σπίτι, στη δουλεία μου όμως το βάζω σε usb θύρα του pc,
θα ήταν σωστότερο να το έβαζα σε hub;
Μέχρι και μπαλαντέζα έχω σκεφτεί, το passthrough συνδεδεμένο στον αντάποτρα ρεύματος - usb και μετά στην πρίζα! :)

Αυτό με το ρεύμα θα λειτουργεί ΟΚ, αλλά και μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να ξεφύγουν τα 220v και να μου 'ρθουν στο χέρι, με φοβίζει κάπως. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 24, 2009, 21:18 »
Εκανα μετρηση στο USB-passthough της Mirage... 5V ακατεβατα!!!!   ::)

Θα κανω και μετρηση με φορτιο (ενα ατομιζερ φυσικα) και θα σας πω αν αλλαζει κατι... :hmmm:


Θανος

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 24, 2009, 21:20 »
Σε ένα τροφοδοτούμενο USB hub είναι πιο ασφαλές Κώστα; Εκεί το έχω στο σπίτι, στη δουλεία μου όμως το βάζω σε usb θύρα του pc,
θα ήταν σωστότερο να το έβαζα σε hub;
Μέχρι και μπαλαντέζα έχω σκεφτεί, το passthrough συνδεδεμένο στον αντάποτρα ρεύματος - usb και μετά στην πρίζα! :)

Στο τροφοδοτούμενο USB hub είναι σαφώς πιο ασφαλές.

Εγώ χρησιμοποιώ (αρκετά σπάνια...) ένα αντάπτορα ρεύματος (μέγιστο 1Α!) - usb και το συνδέω στη μπρίζα δίπλα στον υπολογιστή μου.

Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 24, 2009, 21:21 »
Εκανα μετρηση στο USB-passthough της Mirage... 5V ακατεβατα!!!!   ::)

Θα κανω και μετρηση με φορτιο (ενα ατομιζερ φυσικα) και θα σας πω αν αλλαζει κατι... :hmmm:


Θανος

Μέτρα και τα αμπέρ.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 24, 2009, 21:23 »
Εκανα μετρηση στο USB-passthough της Mirage... 5V ακατεβατα!!!!   ::)
Δεν έχει να κάνει με το USB-Passthrough αλλά με την τροφοδοσία του ρεύματος που του δίνεις και το φορτίο που του βάζεις.

Θα κανω και μετρηση με φορτιο (ενα ατομιζερ φυσικα) και θα σας πω αν αλλαζει κατι... :hmmm:
Αυτό με ενδιαφέρει.
Τα 4 Βόλτ είναι απλώς μια προσωπική εκτίμηση και δεν το μέτρησα ποτέ πραγματικά. Ίσως να είναι και λίγο παραπάνω. 4.2 Βόλτ !? Εξαρτάται φυσικά και πόσο ρεύμα μπορεί να δώσει η τροφοδοσία σου.

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2009, 21:29 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 24, 2009, 21:25 »
4 βόλτ αλλά σταθερά όμως.  :) Σαν να έχεις τη μπαταρία συνέχεια γεμάτη.

Εγώ, Κώστα, το έχω στο PC μόνιμα. Και παλιότερα με το 901 και τώρα με το Μ401 Pass-through, δε φαίνεται να πτοείται. Μήπως τα νεότερα PC βγάζουν παραπάνω από μισό αμπέρ (με άνεση εννοώ), μιας και αυξήθηκαν οι απαιτήσεις των συσκευών;
Ή μπορεί να μην καίγεται επειδή η χρήση δεν είναι συνεχόμενη (τζούρα - τζούρα).

Σε ό,τι αφορά τις συκευές USB πάντως, μέχρι και USB πιατάκι για να σου κρατάει τον καφέ ζεστό έχω δει!! Μη με ρωτάτε για link, δεν το κράτησα.

Η USB θύρα των υπολογιστών έχει προδιαγραφές για 500 mA.
Δεν σημαίνει ότι θα καεί κι όλας απαραίτητα με την πρώτη χρήση.
Είναι και λίγο θέμα τύχης, το ότι η τζούρα δεν είναι συνεχόμενη κτλ.

Πάντως υπάρχει πάντα κίνδυνος να σου καεί το motherboard.


Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 24, 2009, 21:48 »
Να είσαι καλά ρε Κώστα.
Παλι καλά που υπάρχουν και μυαλά σαν τα δικά σου και μερικών άλλων εδώ μέσα για να μην αδικώ κανέναν.
Το έβαλα κι εγώ στην πρίζα !!!! καλύτερα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ,έτσι δεν είναι????

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 24, 2009, 21:57 »
Αυτό με το ρεύμα θα λειτουργεί ΟΚ, αλλά και μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να ξεφύγουν τα 220v και να μου 'ρθουν στο χέρι, με φοβίζει κάπως. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο.

Η πιθανότητα να σου πέσει (χτύπα ξύλο...) τούβλο στο κεφάλι όταν περπατάς στο δρόμο είναι μεγαλύτερη..  :))

Πάντως για καλό και για κακό, κεντρική ασφάλεια στο σπίτι έχεις, έτσι?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 24, 2009, 22:15 »
Παλι καλά που υπάρχουν και μυαλά σαν τα δικά σου και μερικών άλλων εδώ μέσα για να μην αδικώ κανέναν.

Έμεινα πολλές φορές στην ίδια τάξη όταν τα έλεγε ο δάσκαλος για να τα μάθω καλά  :laugh1: :laugh1:
Σαν το Ζίκο  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 24, 2009, 23:37 »
Φίλε, δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο κύκλωμα μέσα στο passthrough το οποίο να ορίζει την τάση και την ένταση που θα τροφοδοτηθεί ο ατμοποιητής;
Επίσης, θα χαλάσει η μητρική ή η θύρα; το λέω διότι εχω κάτι άχρηστα usb 1.1 σε μία 19άρα οθόνη και σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω ..... Αλλά να μην μου μείνει η eizo ....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 25, 2009, 00:37 »
Η πιθανότητα να σου πέσει (χτύπα ξύλο...) τούβλο στο κεφάλι όταν περπατάς στο δρόμο είναι μεγαλύτερη..  :))

Πάντως για καλό και για κακό, κεντρική ασφάλεια στο σπίτι έχεις, έτσι?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Τώρα που το λες, ναι, έχω ρελέ διαφυγής.  ;)

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: USB-Passthrough: Ατμίζουμε πραγματικά στα 5 Βόλτ?
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 25, 2009, 07:16 »
Εκανα εργαστηριακη δοκιμη παιδες...

Παρεμβαλοντας, δυο πολυμετρα αναμεσα στο USB-Passthough της Mirage και ενα καινουργιο Atomizer:

Ισχυς: 1 A  εως 1.1Α
Ταση: *καμπυλη με ελαχιστη τιμη 4.2 και μεγιστη 4.8.

"με τον ορο καμπυλη εννοω οτι δεν εδινε σταθερη ταση κατα τον κυκλο των 5 δευτερολεπτων και εδινε ενα σχημα καμπυλης σαν λοφο, με ανοδο της τασης και επειτα παλι πτωση της πριν το τελος του κυκλου. Πιθανολογω οτι αλλαζει η ωμικη αντισταση με την θερμοκρασια!!!!


Θανος

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 607 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15968 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085431 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12