vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

221 επισκέπτες, 2 χρήστες
Parolos, manoslykos

Twitter

Έρευνα: Τα υγρά με αρώματα προκαλούν τοξικότητα στους πνεύμονες;

Αποσυνδεδεμένος pefkiotis

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Τι κακό αυτό να κάνετε σύγκριση του η.τ με το κ.τ; Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εδώ κοιτάμε να προφυλαχτούμε απο τυχών κακοτοπιές η μη αθώα υγρά για το ηλεκτρονικό τσιγάρο γιατί πετάτε αμέσως τη σύγκριση; Δηλαδή αν εγώ μέχρι χτες έκανα ηρωίνη σημαίνει ότι μπορώ να καπνίζω όσο θέλω άφοβα;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εγω παιδια ειμαι πεπεισμενος οτι οσο και να ατμιζω,ολη μερα dripping υγρο βουτυρο να κανω με 0.1 αντισταση στα 100watt δεν προκειται να πλησιασω καν την ζημια που μου εκαναν 3 με 4 πακετα winston κοκκινο την ημερα! Ασε που το διακετυλιο ειναι σαν την χοληστερινη: προσθετει γευση!   (Image removed from quote.)

Στάλθηκε από το Lead 1 μου


Και να φτάσεις να πάρεις διακετύλιο στον ατμό, πάλι θα είναι σε απειροελάχιστο ποσοστό σε σχέση με το ακατανόμαστο...

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Τι κακό αυτό να κάνετε σύγκριση του η.τ με το κ.τ; Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εδώ κοιτάμε να προφυλαχτούμε απο τυχών κακοτοπιές η μη αθώα υγρά για το ηλεκτρονικό τσιγάρο γιατί πετάτε αμέσως τη σύγκριση; Δηλαδή αν εγώ μέχρι χτες έκανα ηρωίνη σημαίνει ότι μπορώ να καπνίζω όσο θέλω άφοβα;

Ξέρεις ότι καλύτερα να τα κόψεις και τα 2 (ηρωίνη και τσιγάρο). Αν το τσιγάρο σε βοηθάει να μείνεις μακρυά από την ηρωίνη καλύτερα να ξέρεις συγκριτικά αν είναι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος BJ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδια γιατι ημασττε τοσο αφελης με την υγεια μας.Τη δεν μπορουμε να καταλαβουμε  το ηλ. και το τσ. ειναι και τα δυο ειναι μια βλακεια και κανουμε κακο στον εαυτο μας .Καθομαστε εδω μεσα και πεζουμε με τα ΧΗΜΙΚΑτου καθενος.Δινουμε μεγαλυτερη αξια στον καθε ΑΣΧΕΤΩ παρα στους ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ μας.Ειμαστε ηλιθιοι που ενα κιλο ΜΕΛΙ κανει 15e και 30ml ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ εχει 20e.Παιδια συγνωμη βαρεθηκα να διαβαζω για το καλο της ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ...
 :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2015, 00:50 από BJ »

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Aτμιζεις η καπνιζεις?????? :hmmm: :hmmm:









Αποσυνδεδεμένος BJ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Ναι ατμιζω και?
Ειμαι καλα δηλαδη!!!

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απλως μου λυθηκε η απορια γιατι για  μια στιγμη μου δημιουργηθηκε η εντυπωση


πως δεν ατμιζεις καλως :) :) :)







Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Εδώ κοιτάμε να προφυλαχτούμε απο τυχών κακοτοπιές η μη αθώα υγρά για το ηλεκτρονικό τσιγάρο...

Αυτή είναι η ουσία.

Δηλαδή αν εγώ μέχρι χτες έκανα ηρωίνη σημαίνει ότι μπορώ να καπνίζω όσο θέλω άφοβα;

Όχι βέβαια. Ο εφησυχασμός δεν είναι σύμμαχος, κάθε άλλο. Το θέμα είναι ότι όλοι όσοι ατμίζουμε μόνο βελτίωση στην υγεία μας και γενικότερα στη φυσική μας κατάσταση είδαμε κι αυτό είναι σημαντικό και ενθαρρυντικό. Ίδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ειμαστε ηλιθιοι που ενα κιλο ΜΕΛΙ κανει 15e και 30ml ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ εχει 20e.Παιδια συγνωμη βαρεθηκα να διαβαζω για το καλο της ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ...
 :hmmm:

Τι μέλι...γενέσθαι με τα φυτοφάρμακα
«Κοκτέιλ μέχρι και 17 διαφορετικών τοξικών φυτοφαρμάκων συλλέγουν οι μέλισσες από τους ευρωπαϊκούς αγρούς και μεταφέρουν στις κυψέλες για να ταΐσουν τις προνύμφες», είναι το αποτέλεσμα νέας έρευνας, συνέχειας της περσινής, με τίτλο: «Το φορτίο των μελισσών. Υπολείμματα φυτοφαρμάκων σε κηρήθρα γύρης και γύρης από συλλέκτες μελιφόρες μέλισσες σε 12 ευρωπαϊκές χώρες».  Τα αποτελέσματα της έρευνας φωτογραφίζουν την τοξικότητα του υφιστάμενουν αγροτικού μοντέλου στην Ευρώπη: «Συνολικά ανιχνεύθηκαν 53 διαφορετικές χημικές ουσίες σε περισσότερα από 100 δείγματα στη μεγαλύτερη έρευνα του είδους στην Ε.Ε.»
 Συγκεκριμένα, σημαντικά ευρήματα με υψηλές συγκεντρώσεις διαφορετικών μυκητοκτόνων σε γύρη ανιχνεύθηκαν σε δείγματα από αμπελώνες σε Ιταλία, στην Πολωνία παρατηρήθηκε ευρεία χρήση στους αγρούς θανατηφόρων εντομοκτόνων για τις μέλισσες, και στη Γερμανία βρέθηκαν τοξικά υπολείμματα DDE-βιοσυσσωρεύσιμο προϊόν αποδόμησης του απαγορευμένου DDT.
 Επίσης ανιχνεύτηκε και η ουσία thiacloprid, που έχει νευροτοξικές ιδιότητες για τα έντομα -ανήκει στα νεονικοτινοειδή φυτοφάρμακα. Επτά διαφορετικά φυτοφάρμακα σε 10 δείγματα γύρης βρέθηκαν και στην Ελλάδα.
 Με την έρευνα αυτή «επιβεβαιώνονται τα αποτελέσματα μιας πρόσφατης έρευνας της EFSA (Ευρωπαϊκής Αρχής Ασφάλειας Τροφίμων) που αναγνωρίζει: τα μεγάλα κενά που υπάρχουν στις γνώσεις μας σχετικά με την υγεία των μελισσών και άλλων επικονιαστών, καθώς και τις επιπτώσεις των χημικών κοκτέιλ».  :bow:

Αποσυνδεδεμένος nikos1970

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζεις δεν καπνίζεις.
Τι κακό αυτό να κάνετε σύγκριση του η.τ με το κ.τ;
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα
 Εδώ κοιτάμε να προφυλαχτούμε απο τυχών κακοτοπιές η μη αθώα υγρά για το ηλεκτρονικό τσιγάρο γιατί πετάτε αμέσως τη σύγκριση;
 Δηλαδή αν εγώ μέχρι χτες έκανα ηρωίνη σημαίνει ότι μπορώ να καπνίζω όσο θέλω άφοβα;


1) Και με τι να  το συγκρίνουμε, με το nokia lumia;  Τσιγάρο το κάπα τσιγάρο και το ήττα.
2) Σωστά εδώ το ψάχνουν   για να μαθαίνω εγώ και εσύ.
3) Αν κάποιος  σου έλεγε  έπαιρνα  ηρωίνη  και δεν παίρνω άλλο εδώ και Χ καιρό,
 αλλά δυστηχώς ακόμα καπνίζω,.... δεν θα είχε κάνει ενα μεγάλο άλμα στην ζωή του - υγεία του;
Το ίδιο συμβαίνει και σε εμάς, ήμασταν καπνιστές τώρα όχι.Σημάδια αλλαγής!
π.χ πάρε μια μεγάλη αργή ανάσα ως εκεί που μπορείς, όταν κάπνιζες μπορούσες να το κάνεις;
Δεν γεύσεαι,  καλύτερα δεν μυρίζεις καλύτερα;

Το  πόσο  βλάπτει το η.τ  δεν το γνωρίζω αλλά ως μέσω λήψης νικοτίνης  το προτιμώ.

Καλή μέρα να έχουμε  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να σταματήσω να καπνίζω.έκανα 3prince μαλακά την ημέρα και από καπνό 1 25άρι καθημερινά δεν έφτανε.όποιος δε με ήξερε και έλεγε κάτι για μένα σε κάποιον άλλο 'αυτός ρε με το τσιγάρο συνέχεια στο στόμα'Είχα πέσει και κανα δυό φορές κάτω από αυτό.Μου άρεσε,το λάτρευα και είχα προβληματιστεί πάρα πολύ,κανά χρόνο πριν ξεκινήσω το άτμισμα κάθε τσιγάρο που έβαζα στο στόμα με γέμιζε τύψεις.Ακαπνος περίπου 3 χρόνια κάπου τέτοια εποχή το 2012.2-3 ml τη μερα,1 18500 αντε 2 παρά σε τπτ γιορτές και εξόδους.κάποιες φορες 10 τζούρες όλη μέρα?κάνει κακό ο ατμός λέτε..λυπάμαι δε μπορώ να το κόψω θα ξαναπέσω στο ακατανόμαστο.Ότι και κακό να κάνει πρέπει να συνεχίσω μέχρι να ωριμάσει κι'αλλο το μυαλο μου.Ευχαριστούμε πολύ που μας κρατάτε ενήμερους με αυτα τα σοβαρά ζητήματα και έρευνες και ο καθένας μπορεί να κρίνει πως να πράξει καλύτερα για τον ευατό του

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Τι κακό αυτό να κάνετε σύγκριση του η.τ με το κ.τ; Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εδώ κοιτάμε να προφυλαχτούμε απο τυχών κακοτοπιές η μη αθώα υγρά για το ηλεκτρονικό τσιγάρο γιατί πετάτε αμέσως τη σύγκριση; Δηλαδή αν εγώ μέχρι χτες έκανα ηρωίνη σημαίνει ότι μπορώ να καπνίζω όσο θέλω άφοβα;
Το 95% των ατμιστών είναι πρώην καπνιστές. Δεν ανακαλύψαμε το ΗΤ για πλάκα, για να προστεθεί μια έξτρα συνήθεια/εθισμός στην ζωή μας. Στραφήκαμε στο άτμισμα για να απομακρυνθούμε από το τσιγάρο. Κανείς μας δεν συστήνει το ΗΤ σε άκαπνους. Συνεπώς η σύγκριση είναι βασικότατη για να μάθουμε αν όντως κάναμε σωστά ή όχι, αν το άτμισμα είναι σημαντική πρόοδος προς την σωστή κατεύθυνση ή όχι.
Είναι δεδομένο πως πεθαίνουν εκατομμύρια άνθρωποι κάθε χρόνο στον κόσμο από ασθένειες που σχετίζονται με το κάπνισμα.
Είναι τρομερά σημαντικό να ξέρουμε αν το άτμισμα είναι εναλλακτική που μπορεί να κρατήσει ζωντανούς όλους αυτούς (=όλους εμάς).
Εφόσον μέχρι τώρα τα στοιχεία των ερευνών είναι πολύ θετικά (κάτι το οποίο είναι και δική σου ευθύνη να μάθεις, μια και υπάρχουν οι πληροφορίες στο φόρουμ) το σωστό είναι αυτό να γνωστοποιείται και στο κοινό αλλά και σε όλους τους φορείς που θα νομοθετήσουν για το άτμισμα.
Αν δεν μάθουν πως είναι πολύ αποτελεσματικός τρόπος για να μειωθεί κατά πολύ ο κίνδυνος, τότε θα αντιμετωπίσουν το ΗΤ όπως το τσιγάρο, με ακραίους φόρους και απαγορεύσεις. Και τότε το τσιγάρο θα κερδίσει, η εξάπλωση του ΗΤ θα αντιστραφεί και θα συνεχίσουμε να πεθαίνουμε. Κάτι που ήδη συμβαίνει, με τις κυβερνήσεις και τους οργανισμούς να σφίγγουν τον κλοιό εναντίον του ατμίσματος. Όπου εξαπλώθηκε το ΗΤ, το τσιγάρο υποχωρούσε. Αλλά τώρα οι απαγορεύσεις πληθαίνουν και όπου συμβαίνει αυτό οι ατμιστές λιγοστεύουν και το κάπνισμα επιστρέφει.
Με το άτμισμα υπό ασφυκτικό κλοιό ξέχνα τα καταστήματα, την ποικιλία προϊόντων και υγρών, τις προσιτές τιμές. Ξέχνα και τις προσπάθειες για καλύτερα και πιο ασφαλή ατμιστικά προϊόντα που όμως να μπορούν να δίνουν επαρκή ικανοποίηση στον χρήστη ώστε να σταματά το τσιγάρο. Ξέχνα την πληροφόρηση των καπνιστών πως υπάρχει καλύτερη εναλλακτική. Βσικά... σε λίγα χρόνια ξέχνα το άτμισμα.

Για να πιάσω το παράδειγμά σου:
Αν μέχρι χτες έκανες ηρωίνη και με το κάπνισμα την σταμάτησες θα έτρεχα ο ίδιος να σου πάρω όσες κούτες μπορούσα να πληρώσω για να σε κρατήσω ζωντανό, μακριά από την ηρωίνη! Θα θεωρούσα απόλυτη προτεραιότητα να μείνεις στη λιγότερο καταστροφική συνήθεια, μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε και με αυτήν. Υπάρχει λόγος που ο νόμος δεν αντιμετωπίζει αυτά τα δυο με τον ίδιο τρόπο! Όποιος υποστήριζε πως οι δυο εθισμοί είναι περίπου το ίδιο, δεν θα ήθελε το καλό σου ούτε την επιβίωσή σου.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
- Φιλαράκι έχεις ένα ευρώ; Για ναρκωτικά το θέλω.
- Πάρε αλλά το νου σου! Μη σε δω στην άλλη γωνία με καμιά Vision Spinner πάλι!!!

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Παρακολουθουσα τη συζητηση στο θεμα των υγρων Danlucas με την Βενζυλική Αλκοόλη, το κακό που κάνει στα τανκακια και εαν κανει κακο στους πνευμονες μας.
Ειπα να συνεχισω εδω την κουβεντα μιας και ειναι σχετικό το θεμα.

Εδω και αρκετους μηνες έχω διαβασει τα περισσότερα MSDS / Δελτια δεδομενων ασφάλειας από τα περισσότερα αρώματα που χρησιμοποιουμε.
Νομιζω ότι δεν εχω βρει κανενα που να μην λεει κάποια προειδοποίηση για την εισπνοή τους όπως harmful if inhaled η causes respiratory tract irritation η άλλες προτάσεις που κάνουν σαφές ότι κανενας δεν αναλαμβανει την ευθυνη να πει οτι τα υγρα ειναι ασφαλη για εισπνοη.


Για μερικά η τοξικοτητα εχει αποδειχθει όπως το diacetyl και τα λοιπα "custard ingredients", το Benzolic alcohol που ειναι τοξικο.
Για τα υπόλοιπα, αφού μιλάμε για εκατονταδες χημικά συστατικα που "παντρευονται" για να φτιαξουν ενα αρωμα, απλά μαλλον δεν υπαρχουν επαρκείς μελετες που να τεκμηριώνουν την βλαβη η μη στον οργανισμό μας κατα την εισπνοή. Και μιλάω για την εισπνοη μεσω ατμισματος και οχι την εισπνοη που κανει καποιος οταν εργαζεται σε χωρους με τετοια χημικα και τη μουρη του πανω απο τα βαρελια καθημερινα...
Γι αυτό και όλες οι προειδοποιησεις.


Μεγαλα παιδιά είμαστε, μαλλον όλοι πρώην καπνιστες, μπορουμε να αποφασισουμε μονοι μας τι θελουμε να κανουμε.
Απλα δεν νομιζω οτι πρεπει να εμπιστευομαστε κανεναν μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου και να μην παραμυθιαζόμαστε ότι όλα είναι καλά με το ατμισμα...αλλά είναι σίγουρα καλύτερα από το τσιγαρο...


Αλήθεια πόσοι έχουν προβληματιστει με τον ίδιο τρόπο για το τι τρώμε και πόσοι το έχουν αναλύσει τόσο πολύ; εγώ πάντως ομολογω πως δεν το εχω κανει...


EDIT: μηπως να μεταφερθει και αυτο με τα υπολοιπα του Danlucas στο θεμα με τα χημικα των υγρων;;;


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2015, 01:25 από antonisk »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Αυτό που γράφεις τα λέει όλα:
"Κανενας δεν αναλαμβανει την ευθυνη να πει οτι τα υγρα ειναι ασφαλη για εισπνοη."

Έχουμε αρκετά μείον σε σχέση με τα τρόφιμα:
Τις ίδιες τροφές τις καταναλώνουν εκατομμύρια άνθρωποι επί δεκαετίες, στα υγρά το "δείγμα" του πειράματος είμαστε λίγοι και για λίγα χρόνια.
Στις τροφές υπάρχουν κανόνες και οργανισμοί να τους τηρούν. Δεν το κάνουν καλά ή επαρκώς, αλλά κάτι υπάρχει, ένα πλαίσιο που βγήκε από πολύχρονη έρευνα. Στα υγρά δεν έχουμε.
Οι τροφές δεν πάνε κατευθείαν στο αίμα, τα συστατικά των υγρών πάνε, αφιλτράριστα.
Οι βιομηχανία τροφίμων μπορεί συχνά να λέει ψέμματα, η δικιά μας λέει... άλλα αντί άλλων! Πέτυχα εταιρία που πούλαγε για ατού πως τα υγρά τους "δεν φτιάχνονται σε εργαστήριο αλλά στην κουζίνα". Ως βασικό σλόγκαν, κάτω από το λογότυπο! Λες και μιλάμε για τα γιουβαρλάκια της γιαγιάς...

Αποφασίζουμε τι θέλουμε αλλά δεν μπορεί να λείψει η ανησυχία και η επαγρύπνηση (αυτό που σε κάνει να διαβάζεις τα MSDS).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias