vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 4 χρήστες
aalex, dkostas, Doubt, ΣΠΥΡΟΣ ΑΝΔΡΩΝΗΣ

Twitter

Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 21:32 »
Δεδομένου ότι ο περίγυρος καπνίζει και ατμίζει, είναι αρκετά ελκυστικό το να αρχίζω ξανά. Και εννοείτε ότι σκέφτομαι μόνο το άτμισμα, και όχι το κάπνισμα.
Ο περίγυρος δεν έχει το δικό σου προβλημα, ούτε πέρασε τις δοκιμασίες τις δικές σου

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 21:34 »
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρων.

Ελπίζω να βρεθεί κάποιος ατμιστής, που να έχει ιστορικό πνευμοθώρακα, ώστε να εμπλουτιστεί το νήμα περισσότερες απόψεις/προτροπές ιατρών, που ειδικεύονται με αυτό το περιστατικό του πνευμοθώρακα, με θωρακοχειρουργική και γενικά πνευμονολογικά.


Ο περίγυρος δεν έχει το δικό σου προβλημα, ούτε πέρασε τις δοκιμασίες τις δικές σου

Σαφώς. Όμως ο λόγος που άρχισα το νήμα, είναι για την συλλογή απόψεων/γνώμεων/προτροπών απο άτομα που έχουν το ίδιο ιστορικό με εμένα, ώστε να δούμε πως το αντιμετωπίζει ο καθένας, τι επιλογές κάτι, και τι προτείνει η πληθώρα των γιατρών, διότι όπως ήδη ανέφερα οι απόψεις διαφέρουν. Και ο λόγος συλλογής αυτών των απόψεων, είναι διότι εάν τελικά αποδειχτεί ότι το ΗΤ ΔΕΝ είναι επιβαρυντικός παράγοντας (ή έστω από υποστηρίξουν οι περισσότεροι εξειδικευμένοι με το θέμα), θα ήθελα να το συνεχίσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2014, 21:41 από ors_86 »

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 21:41 »
Σε ευχαριστώ που μου εξήγησες και σου εύχομαι να μην ξαναπεράσεις καμία τέτοια ταλαιπωρία πια. Ελπίζω να σου δοθούν και πιο ειδικευμένες απαντήσεις, πέραν της κοινής λογικής  ;)

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 21:43 »
Σε ευχαριστώ που μου εξήγησες και σου εύχομαι να μην ξαναπεράσεις καμία τέτοια ταλαιπωρία πια. Ελπίζω να σου δοθούν και πιο ειδικευμένες απαντήσεις, πέραν της κοινής λογικής  ;)


Μακάρι, ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 22:02 »
Τα πνευμονια μας είναι κατασκευασμένα, έχουν προδιαγραφές για να ρουφάνε καθαρό αέρα και μόνο.
Σαφως το ατμισμα ειναι μια λιγοτερο βλαβερη εναλλακτικη του καπνισματος αλλα επίσης σαφώς ένας άνθρωπος σαν εσενα φίλε μου που είχε δύο επεισόδια αυτου του τύπου και ένα χειρουργείο κατα την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να ξαναεισπνεύσει απολυτως τίποτα άλλο απο καθαρό αέρα.  :dontknow:
Το ερώτημα σου οπως το βλέπω εγώ δεν είναι "κάπνισμα ή άτμισμα", εκει η απάντηση είναι ευκολη και σαφης.
Στην δική σου περίπτωση όμως το πραγματικό ερώτημα είναι "αξίζει η απόλαυση του ατμισματος τόσο πολύ ωστε ενδεχομένως,όχι σιγουρα βρε αδερφε αλλα ενδεχομένως- να επιβαρύνει την ήδη επιβαρυμένη αναπνευστική σου λειτουργία"??


Περαστικά σου εύχομαι ολόψυχα και σιδερένιος!


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2014, 22:22 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 22:15 »
Φιλε μου και εγω σε συμβουλεύω να αφησεις καθε σκεψη καπνισμα ή ατμισμα .. δεν λεω πιο ή ποσο ειναι βλαβερο απο το αλλο αυτο φαινεται καθημερινα σε πολλους ΑΛΛΑ δεν μπορεις να μπεις σε αυτην την διαδικασια αν μπορεις να ατμισεις ή οχι ... το δικο σου θεμα ειναι αν πρεπει να ατμισεις ή αν πρεπει να σκευτεις τον εαυτο σου ... διστυχως δεν μπορεις να παραβλεψεις τον παράγοντα" ποσο εγω θελω να ειμαι καλα και ποσο εγω θελω πραγματικα να ειμαι καλα" ... ΣΥΜΒΟΥΛΗ  : κρατησε μια αποσταση απο ολα και δειξε δυναμη να αποφυγεις καθε τι εισπνεομενο εχτος απο καθαρο αερα που αυτο σου χρειαζεται αυτην την στιγμη ... Σε καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις ... οσο μπορω βεβαια ..  αλλα η δύναμη που κρυβουμε εμεις οι ανθρωποι μεσα μας ειναι τεραστια και εσυ απο οτι καταλαβα εχεις μεγαλη .. μεγαλυτερη και απο πολλους απο εμας  εδω μεσα με αυτα που περασες και μπορεις να τα μοιραζεσε μαζι μας και σε ευχαριστουμε για αυτο .. οποτε αυτη η δυναμη που εχεις σιγουρα θα σε οδηγησει σε σοφη λυση του θεματος ... δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο απο το να ζεις καλα ....

ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ  χρησιμοποίησε την και ασε εμας να λεμε οτι να ναναι .. και πρωτος εγω ...  :yes: :yes: :yes:

Περαστικα και ευχαριστω που το μοιράστηκες μαζι μας

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 22:28 »
Τα πνευμονια μας είναι κατασκευασμένα, έχουν προδιαγραφές για να ρουφάνε καθαρό αέρα και μόνο.
Σαφως το ατμισμα ειναι μια λιγοτερο βλαβερη εναλλακτικη του ατμισματος αλλα επίσης σαφώς ένας άνθρωπος σαν εσενα φίλε μου που είχε δύο επεισόδια αυτου του τύπου και ένα χειρουργείο κατα την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να ξαναεισπνεύσει απολυτως τίποτα άλλο απο καθαρό αέρα.  :dontknow: 

Το ερώτημα σου οπως το βλέπω εγώ δεν είναι "κάπνισμα ή άτμισμα", εκει η απάντηση είναι ευκολη και σαφης.
Στην δική σου περίπτωση όμως το πραγματικό ερώτημα είναι "αξίζει η απόλαυση του ατμισματος τόσο πολύ ωστε ενδεχομένως,όχι σιγουρα βρε αδερφε αλλα ενδεχομένως- να επιβαρύνει την ήδη επιβαρυμένη αναπνευστική σου λειτουργία"??
Περαστικά σου εύχομαι ολόψυχα και σιδερένιος!

Ευχαριστώ, να σαι καλά.

Όσους γιατρούς έχω ρωτήσει μέχρι στιγμής, έχουν αναφέρει ότι το κάπνισμα δεν είναι υπεύθυνο για τον πνευμοθώρακα, όμως είναι επιβαρυντικός παράγοντας και συστήνουν την διακοπή του.

Διευκρινίζω ότι με το χειρουργείο διορθώνεται το πρόβλημα και αποτρέπονται μελλοντικά επεισόδια.

Συμφωνώ 100% με την άποψη ότι καλύτερο είναι να μην εισπνέουμε ούτε ΚΤ ούτε ΗΤ. Όμως αυτό που παρατήρησα, μετά το πρώτο περιστατικό, είναι ότι απο φόβο και μόνο, σίγουρα στην αρχή κόβονται όλα. Με την πάροδο του χρόνου όμως, βλέποντας γύρο όλους να καπνίζουν ή να ατμίζουν, θυμίζοντάς τις  παλιές συνήθειες, συν ότι με το πέρασμα του καιρού αρχίζουν να φεύγουν οι αναμνήσεις του περιστατικού/τραυματικού γεγονότος, ίσως και να κατρακυλάς ξανά ίσως σε αυτές τις συνήθειες (αυτό έγινε έστω στην περίπτωσή μου).

Όμως εγώ θέλω (αλλά δεν ξέρω εάν μπορώ να έχω) απαντήσεις στην ερώτηση, "εάν είναι επιβαρυντικός παράγοντας ΚΑΙ το ΗΤ, όπως είναι το ΚΤ, στην περίπτωση του πνευμοθώρακα"΄, έτσι ώστε να κρίνω στο μέλλον, εάν μπορώ να ατμίσω, και τι επιπτώσεις θα έχει.


Φιλε μου και εγω σε συμβουλεύω να αφησεις καθε σκεψη καπνισμα ή ατμισμα .. δεν λεω πιο ή ποσο ειναι βλαβερο απο το αλλο αυτο φαινεται καθημερινα σε πολλους ΑΛΛΑ δεν μπορεις να μπεις σε αυτην την διαδικασια αν μπορεις να ατμισεις ή οχι ... το δικο σου θεμα ειναι αν πρεπει να ατμισεις ή αν πρεπει να σκευτεις τον εαυτο σου ... διστυχως δεν μπορεις να παραβλεψεις τον παράγοντα" ποσο εγω θελω να ειμαι καλα και ποσο εγω θελω πραγματικα να ειμαι καλα" ... ΣΥΜΒΟΥΛΗ  : κρατησε μια αποσταση απο ολα και δειξε δυναμη να αποφυγεις καθε τι εισπνεομενο εχτος απο καθαρο αερα που αυτο σου χρειαζεται αυτην την στιγμη ... Σε καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις ... οσο μπορω βεβαια ..  αλλα η δύναμη που κρυβουμε εμεις οι ανθρωποι μεσα μας ειναι τεραστια και εσυ απο οτι καταλαβα εχεις μεγαλη .. μεγαλυτερη και απο πολλους απο εμας  εδω μεσα με αυτα που περασες και μπορεις να τα μοιραζεσε μαζι μας και σε ευχαριστουμε για αυτο .. οποτε αυτη η δυναμη που εχεις σιγουρα θα σε οδηγησει σε σοφη λυση του θεματος ... δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο απο το να ζεις καλα .... ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ  χρησιμοποίησε την και ασε εμας να λεμε οτι να ναναι .. και πρωτος εγω ...  :yes: :yes: :yes:  Περαστικα και ευχαριστω που το μοιράστηκες μαζι μας


Για ακόμα μια φορά συμφωνώ, ο καθαρός αέρας είναι το καλύτερο απ όλα  :party_beer_01:

Ευχαριστώ για την άποψή σου και την παρότρυνση για κόψιμο, να σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 22:31 »
Σε αυτη την περίπτωση φίλε μου την απάντηση θα μπορει να στην δώσει μόνο πνευμονολόγος ιατρός αφού θα εχει πραγματοποιηθεί ικανός αριθμος μελετών επι του συγκεκριμενου θέματος...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 22:35 »
Αυτό που πιστεύω είναι ότι λόγο του ότι δεν έχουν πραγματοποιηθεί (ή ολοκληρωθεί) προς το παρόν αρκετές μελέτες σχετικά με τις επιπτώσεις, οι απόψεις/τοποθετήσεις των ιατρών ενδεχομένως θα διαφέρουν.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 13, 2014, 02:46 »
O αυτόματος πνευμοθώρακας σχετίζεται με το κάπνισμα. Παρόλο που δεν σχετίζεται με βλάβες σχετιζόμενες με το κάπνισμα (οι κύστες που είχες δεν οφείλονται στο κάπνισμα), το κάπνισμα πολλαπλασιάζει τον κίνδυνο πρόκλησης αυτόματου πνευμοθώρακα. Επίσης, λόγω της αύξησης μονοξειδίου του άνθρακα στο αίμα από το κάπνισμα, τα συμπτώματα δύσπνοιας είναι πιο έντονα σε έναν καπνιστή.
Για το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν υπάρχει κανένα δεδομένο. Οπότε, αν μπορείς να μην καπνίζεις κόβοντας το ηλ τσιγάρο, θα ήταν το ιδανικό. Αν υπάρχει κίνδυνος να ξαναρχίσεις το κάπνισμα, καλύτερα ηλ. τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 13, 2014, 02:54 »
Ευχαριστώ πολύ για την απόκριση και την τοποθέτησή σας.


Για το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν υπάρχει κανένα δεδομένο. Οπότε, αν μπορείς να μην καπνίζεις κόβοντας το ηλ τσιγάρο, θα ήταν το ιδανικό. Αν υπάρχει κίνδυνος να ξαναρχίσεις το κάπνισμα, καλύτερα ηλ. τσιγάρο.


Κρατάω αυτό που είπατε, το ιδανικότερο σε αυτή την περίπτωση είναι η διακοπή ΚΤ και ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 15:09 »

Σήμερα, σχεδόν ένα μήνα μετά το συμβάν, είχα ραντεβού με τον ιατρό που με είχε αναλάβει. Με ακροάστηκε, έβγαλα ακτινογραφία την οποία έλεγξε - όλα δείχνουν μια χαρά.


Ανάμεσα σε άλλα, τον ρώτησα και την άποψή του για το Η.Τ. και γ αυτό ενημερώνω το νήμα - όπως είχα πει ότι θα κάνω. Ανέφερε λοιπόν ότι το καλύτερο είναι να μην γίνεται χρήση ούτε Κ.Τ. ούτε Η.Τ., όμως κατά την γνώμη του, δεν υπάρχει περίπτωση πρόκλησης πνευμοθώρακα λόγο χρήσης Η.Τ. Τώρα το τι άλλο μπορεί να προκύψει απο την χρήση του, κανείς μας δεν τον ξέρει μέχρι να ολοκληρωθούν περισσότερες έρευνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2014, 15:56 από ors_86 »

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 13:17 »
Οταν επαθα εμφραγμα, η διακοπη του τσιγαρου ηταν θεμα ζωης και θανατου... παρ ολα αυτα δε μπορεσα να το κοψω ουτε καν μετα την επεμβαση...
Τωρα μονο Η.Τ.
Τι θελω να πω με αυτο ( εκτος του οτι ειμαι β..λακας).
Πρεπει να σταματησεις την εισπνοη χημικων γενικοτερα... αν ΔΕ μπορεις, τοτε ισως το Η.Τ. ειναι μονοδρομος

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως... ΜΟΝΟ ο γιατρος σου ξερει την αληθεια... εδω απλα λεμε τι θα καναμε κατα περιπτωση ο καθενας

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 13:53 »
Φίλε, η εξάρτηση είναι πολύ ισχυρός παράγοντας. Δεν έχει να κάνει με βλακεία, αλλά με μια παθολογική ανάγκη του μυαλού μας να προσλάβει την εξαρτησιογόνο ουσία...
Αν ήταν τόσο εύκολο, θα κόβαμε όλες τις "κακές" συνήθειες.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 19:15 »
Αν λόγω της εγχείρησης έχει καιρό να εκτεθεί στη νικοτίνη, ο οργανισμός έχει ξεπεράσει την ανάγκη του για αυτή. Το πολύ 10 μέρες είναι η οργανική εξάρτηση. Η ψυχολογική είναι άλλη υπόθεση όμως. Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχει μια χρυσή ευκαιρία να διακοπεί τελείως η εξάρτηση τη νικοτίνη και γενικότερα από όλα τα τσιγάρα ηλεκτρονικά ή μη. Αν αυτό δεν γίνεται και δεδομένου ότι η εξάρτηση του οργανισμού από τη νικοτίνη δεν υπάρχει πια θα μπορούσε ο φίλος να δοκιμάσει ΗΤ χωρίς νικοτίνη (εννοείται, όπως ξαναέγραψα, αποκλειστικά στην περίπτωση μόνο που δεν είναι δυνατή η διακοπή όλων).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180654 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237512 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15678 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12