vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Περίεργο βίντεο για "έκρηξη" μπαταρίας και media-κή παραπληροφόρηση

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
 
Θα μου επιτρέψετε να διευκρινίσω ότι εξ όσων γνωρίζω, δεν υπάρχει μπαταρία ηλεκτρονικού τσιγάρου που να μπορεί να φορτίζεται από "φορτιστή του iPad". Αυτό που φαντάζομαι ότι έγινε είναι ότι ο νεαρός χρησιμοποίησε το τροφοδοτικό (wall power adapter) του i-pad στην USB έξοδο του οποίου συνέδεσε τον φορτιστή (USB Charger) του Η.Τ. του. Εφόσον το πρωτόκολλο USB προβλέπει τάση εξόδου 5.0V, θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει με ασφάλεια οποιοδήποτε USB τροφοδοτικό με δυνατότητα παροχής ρεύματος >=0,5Α. Να προσθέσω επίσης ότι ένα USB τροφοδοτικό κατασκευασμένο για την Apple μάλλον είναι λίιιιιγο πιό αξιόπιστο από οποιοδήποτε noname κινέζικο που συνήθως χρησιμοποιείται για τα Η.Τ.
 
Προφανώς το πρόβλημα δημιουργήθηκε είτε από τον φορτιστή (USB Charger) του Η.Τ. είτε από την μπαταρία του.
 
 

Αποσυνδεδεμένος Panosbek

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι
Πιο στημένο..πεθαίνεις :laugh1:
Ειδικά αυτό με το στομάχι και το σημάδι :wall:
Η έκρηξη όταν γίνεται από η.τ. αλλάζει τους νόμους της φυσικής και κάνει το καπάκι της μπαταρίας τηλεκατευθηνόμενο ώστε να προσπεράσει τα 1000 εμπόδια της μπάρας και να πάει να βρει το στομάχι του άλλου που προφανώς το έκρυβε κάποιο τραπέζι :idiot1:
Γιατί δε πουλάνε τη πατέντα στο στρατό?

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
 ;D ;D
@Nemesis και τι σημαινει αυτο; Οτι επειδη βγαζει 2Α θα γινει εκρηξη; Που το στηριζεις αυτο;


@Alfabravo Ναι και εγω το wall adapter εννοω. Και θα συμφωνησω μαζι σου, το πιο πιθανο να ηταν η μπαταρια του σε μαυρο χαλι. Αν βεβαια το video ειναι αληθινο.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
O φορτιστης του ι-pad εχει output 5V, 2A, 10W.

Άς έχει και έξοδο 20Α  / 100W, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί η τάση εξόδου να μην ξεπερνά τα 5V. :)

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
εσεις ειδατε κάπου ηλεκτρονικο τσιγάρο;;; :dontknow: :dontknow:
εγω δεν το βλέπω πουθενα!!! :wall:
κάλλιστα θα μπορουσε να ειναι ο,τιδήποτε άλλο!!!! ;) ;)
απο κινητό ως......

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
.......ως στρακαστρούκα!!

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
ναι, με αυτη τη λογικη να σταματησει και η πωληση φυσικου αεριου .



Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
O φορτιστης του ι-pad εχει output 5V, 2A, 10W.
Άς έχει και έξοδο 20Α  / 100W, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί η τάση εξόδου να μην ξεπερνά τα 5V. :)
Συμφωνώ μαζί σου. Όσο δουλεύουν σωστά οι συσκευές δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Όμως όταν βραχυκυκλώσει κάτι από την αλυσίδα i-pad/ego adaptor/μπαταρία, άλλο μπαμ θα γίνει με 20Α κι άλλο με 0.5Α. Και στο περιβάλλον ενός μπαρ όπου σερβίρονται ποτά και νερά είναι σχετικά εύκολο να βραχυκυκλώσει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος stefanos.gr

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά εμένα μου φαίνεται μούφα. Το δημοσίευσε και η "Ζουγκλα" του "έγκυρου" Μάκη Τριανταφυλόπουλου!
Δεν μπορούν να βρουν ούτε ένα σοβαρό επιστήμονα να βεβαιώσει ότι το η.τ. είναι τοξικό και κουραφέξαλα κι επιστράτευσαν τώρα τις "εκρήξεις".... Πού θα φτάσουν?


http://www.zougla.gr/kosmos/article/i-apistefti-stigmi-tis-ekriksis-ilektronikou-tsigarou-sto-prosopo-servitoras

Η απίστευτη στιγμή της έκρηξης ηλεκτρονικού τσιγάρου στο πρόσωπο σερβιτόραςΈνα απίστευτο περιστατικό εκτυλίχθηκε στο Buck Inn Hotel στο Richmond της Αγγλίας, όταν ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο εξερράγη στο πρόσωπο μίας σερβιτόρας και έβαλε φωτιά στο φόρεμά της.
 
 Η 18χρονη Laura Baty εργαζόταν στο ξενοδοχείο το περασμένο Σάββατο, όταν ξαφνικά άκουσε έναν θόρυβο, γύρισε το πρόσωπό της και ένιωσε ένα κύμα φωτιάς να έρχεται προς τα πάνω της.
 
 Η νεαρή δήλωσε πως ετοιμαζόταν να δώσει τα ρέστα σε κάποιους πελάτες, όταν άκουσε την έκρηξη και είδε το φόρεμά της να τυλίγεται στις φλόγες. «Άρχισα να κλαίω υστερικά και είδα το χέρι μου μαύρο.Το φόρεμά μου έπιασε φωτιά όπως έφευγα και δεν ήξερα τι συνέβαινε. Ένας πελάτης με πήγε στο μπάνιο για να ηρεμήσω. Μου έπλυνε το χέρι και εξακολουθούσα να μην έχω συνειδητοποιήσει τι είχε συμβεί», δήλωσε η ίδια.
 
 Η κοπέλα δεν είχε καταλάβει ότι η έκρηξη είχε προκληθεί από το ηλεκτρονικό τσιγάρο του συναδέρφου της Stewart Paterson, αλλά νόμιζε ότι οφειλόταν σε κάποιο πυροτέχνημα που έσκασε.
 
 Ο λόγος που προκλήθηκαν όλα αυτά ήταν πολύ απλά ότι ο νεαρός είχε βάλει το ηλεκτρονικό του τσιγάρο στο φορτιστή του ipad, πράξη που όπως ο ίδιος είπε είχε κάνει άπειρες φορές στο παρελθόν, χωρίς να συμβεί το παραμικρό.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Εντάξει, ας υποθέσουμε ότι "έσκασε" η μπαταρία ενός ΗΤ.
Ε, και;
Μόλις προχτές "έσκασε" το καλώδιο του φορτιστή της φωτογραφικής μου.
Ένας τεράστιος μαύρος κύκλος, μετά από έντονη και στιγμιαία λάμψη, έξω από την πρίζα, ακτίνας ενός ολόκληρου εκατοστού και μαυρίλα απίστευτη, σε τέτοιο βαθμό, που δεν ανεβάζω φωτό γιατί δεν διακρίνεται.
"Συμβαίνουν αυτά" η δήλωση του ανθρώπου στο μαγαζί του οποίου πήρα άλλο καλώδιο.
Να διευκρινίσω ότι το ύφος της απάντησης (που δυστυχώς δεν μπορεί να μεταφερθεί στο ρολό ενός νήματος - υποθέστε ένα ωχαδελφικό ανέβασμα των ώμων) εννοούσε ότι δεν υπάρχει ο παραμικρός κίνδυνος.

Ας μην αναφερθώ στο πού μπορεί να πέσει η καύτρα του ΚΤ τις πιο απίθανες στιγμές και τι μπορεί να προκαλέσει, διότι από τη μια έχουν γίνει πολλά και γνωστά ανέκδοτα και από την άλλη δεν νομίζω ότι εδώ έχει νόημα η σύγκριση με το ΚΤ.

Καλύτερα η σύγκριση να γίνει με αυτούς που όλο και κάτι θα χάσουν παίζοντας με τα εκρηκτικά για το Πάσχα που έρχεται.
Αλλά εκεί, αρκεί μια αναφορά στον "άτυχο νέο" και ρεπορτάζ από τον "ρουκετοπόλεμο" της Χίου.
Κι ας είναι παράνομα τα πυρομαχικά  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2014, 00:28 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Είδαν ότι έρχεται το Πάσχα και βάλθηκαν να μας τα κάνουνε τσουρέκια.
Ας ανοίξουν κανένα ΙΚΑ πρώτα, που έχουν τον κόσμο κάτι μήνες τώρα να ταλαιπωρείται και τα ξανασυζητάμε.
Την μπάλλα στην εξέδρα ξανά..

Αποσυνδεδεμένος devilmanson

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Awesome!!!
Παράθεση
Εντάξει, ας υποθέσουμε ότι "έσκασε" η μπαταρία ενός ΗΤ.Ε, και;



Ε ενταξει δεν ειναι ακριβως ετσι γιατι ειναι κατι που το βαζεις μπροστα απο τα μουτρα σου. :tongue_smilie:


Παράθεση
Είδαν ότι έρχεται το Πάσχα και βάλθηκαν να μας τα κάνουνε τσουρέκια.



θα συμφωνησω απολυτα σε αυτο.Εδω και 2 βδομαδες πεφτει το ενα πισω απο το αλλο κρουσμα,και το συγκεκριμενο δεν ειμαστε καν σιγουρη αν εγινε απο λαθος φορτιστη ή ακομα χειροτερα αν ειναι καν ηλεκτρονικο τσιγαρο.Δλδ τι εγινε δεν μπορουμε να το χτυπησουμε με την επιστημη και βαλθηκαμε να το χτυπησουμε με το μαρκετινγκ; Και για ποιο λογο δλδ επειδη οι καπνοβιομηχανιες ειδαν να κλενε τα κερδη τους, δεν βρισκω αλλο λογο εκτος αν θελουν οντως το κακο μας without a point.


Το χειροτερο απο ολα ειναι οτι καποιοι τσιμπανε απο το brainwash και πρεπει να κατσεις να τους τιτιβισεις ,ξερεις κατι; Μην διαβαζεις μονο τον τιτλο ψαξε γενικα να δεις ολο το αρθρο αντικειμενικα και θα καταλαβεις,για να καταλαβουν οτι παιζει παραπληροφορηση.





Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ε ενταξει δεν ειναι ακριβως ετσι γιατι ειναι κατι που το βαζεις μπροστα απο τα μουτρα σου. :tongue_smilie:

Πράγματι... αλλά ελπίζω να σε κάλυψε κάπως η τροποποίηση στο ποστ μου.
Το ερώτημα "νιώθεις ασφάλεια με τόση ενέργεια στη μούρη ;" μάλλον θα αναλυθεί προσεχώς, αφού εξεταστούν και άλλα παρόμοια περιστατικά, όχι μόνο στο ΗΤ, αλλά και όλους τους τομείς όπου χρησιμοποιούμε αποθηκευμένη ενέργεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2014, 01:00 από spectrum »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Ένα κινητό χρησιμποιεί την ίδια ενέργεια και το έχουμε στο αυτί μας.
Ένα laptop έχει πολλαπλάσια ενέργεια και το έχουμε στην αγκαλιά μας.
Είναι κίνδυνοι που αποδεχόμαστε ή μένουμε στο μεσαίωνα και επικοινωνούμε με ταχυδρομικά περιστέρια.



Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
και στη ζουγκλα,
κατω απο το αρθρο.....





Ads by Google
[/size]Διακοπή του Καπνίσματος
Βρες Αντικαπνιστικά κέντρα στην οθόνη του υπολογιστή σου!


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279249 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias