vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

411 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, dkostas, Jorge, zalaros, zakyn8inos, petr@n, Milarepa

Twitter

Δημοσιεύσεις κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Έπιασε κάτι το αυτί μου στις ειδήσεις ραδιοφωνικού σταθμού. Σε ειδήσεις 1 λεπτού αποτέλεσε βασική είδηση και αναφέρθηκε. Ελπίζω να εντάσσεται στον γενικότερο πόλεμο κατά του ητ και να μην έχει βάση............

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
http://www.inewsgr.com/25/exisou-vlaveres-me-to-kanoniko-tsigaro-oi-synepeies-tou-ilektronikou.htm


καινουρια "μελετη"

Η αρχική πηγή του άρθρου εντοπίζεται στο "ΕΘΝΟΣ online" http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63992664

Στο άρθρο γίνεται μία γενική και αόριστη αναφορά στη Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια (ΧΑΠ) και ακολουθούν κάποια στατιστικά που εκτιμώ ότι αφορούν την τρέχουσα εικόνα που προκύπτει από ασθενείς με ιστορικό χρήσης κ.τ.

Πραγματικά θα ήθελα μία πιο εμπεριστατωμένη αναφορά ή παραπομπή σε κάποια έρευνα που έχει ως βάση ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Προσοχή μην βγοαίνουν λάθος συμπεράσματα. Τα στατιστικά στοιχεία αφορούν γενικά την ΧΑΠ (προφανώς για καπνιστές) και δεν συνδέονται με την χρήση η.τ. Για το η.τ. υπάρχει μόνο μια γενική αναφορά στην αρχή.

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
"Σύμφωνα με τα πρώτα ερευνητικά ευρήματα, το ηλεκτρονικό τσιγάρο προκαλεί το 80% της φλεγμονής στο πνεύμονα όπως και το τσιγάρο,"
Εδω μας μιλανε για ΧΑΠ της οποιας   "Τα βασικά συμπτώματα είναι ο βήχας, η αποβολή πτυέλων και η δύσπνοια.", Εμενα (οπως και σε ολους οσους ξερω) γιατι οταν ξεκινησα το η.τ. σταματησαν ολα αυτα τα συμπτωματα και εχω δει και μεγαλη βελτιωση σε πολλα αλλα πραγματα στον εαυτο μου (αντοχη, γευση, οσφρηση κ.τ.λ.) εεεεε? ??? ?Σε ποιες ερευνες τα στηριζουν ολα αυτα? :idiot1: :idiot1: :wall: :wall: :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2014, 18:46 από fotispap3 »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Χορηγος NOVARTIS :laugh1: :laugh1:                Αντε γεια!!!!!!

Οταν αυτες οι "σπειρομετρησεις" φτασουν στη πολη σας, οσοι εχετε κοψει το καπνισμα πανω απο χρονο πηγαιντε και σπαστε τα κοντερ.
 Κατι μου λεει βεβαια οτι τα αποτελεσματα των ατμιστων μαλλον θα "χαθουν" καπου στην επεξεργασια της στατιστικης μελετης... :yes:



Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2014, 19:17 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
http://www.ygeia360.gr/en/health-policy/item/10415-oi-pneymonologoi-proeidopoio%CF%8Dn-to-hlektroniko-tsigaro-blaptei-sobara-toys-pne%CF%8Dmones

Για προσέξτε:

"Για την παρουσία και την συμβολή της Novartis στην ενίσχυση της δημοσίας υγείας διεθνώς έκανε λόγο ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Novartis Hellas..." κλπ κλπ

Για την υγεία μας γίνονται όλα

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Αμ ο τιτλος του "αξιοπιστου" Εθνους"? :"Εξίσου βλαβερές με το κανονικό τσιγάρο οι συνέπειες του ηλεκτρονικού"    :wall:   :wall: 
Θα επρεπε να συμπληρωνει "στη χ.α.π". (ξεχασανε πως η μελετη τη ΧΑΠ  αφορα, και οχι τη καρκινογενεση, την αυξηση πιεσης, χοληστερινης, κλεισιμο αρτηριων, καρδιοπαθειες κλπ, κλπ)



ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ (ειναι πολλα τα λεφτα Αρη)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2014, 19:46 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος panosath

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
το ιδιο αρθρο αλλα απο το newsbeast αυτη τη φορα

http://www.newsbeast.gr/health/arthro/667182/to-ilektroniko-tsigaro-vlaptei-tin-ugeia-proeidopoioun-oi-epistimones-/

ειμαι κοντα στα 4 χρονια ατμιστης και ουτε καν εχω βηξει!!!!

το κακο ειναι οτι το η.τ εχει δυο πανισχυρους εχθρους...
καπνοβιομηχανιες + φαρμακοβιομηχανιες

αν δεν αποκτησουμε μια φωνη κατα τους, δεν μας βλεπω καλα!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2014, 23:00 από panosath »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ ξεκίνησα το Η.Τ. γιατί είχα έντονο βήχα και από τότε, εδώ και 7 μήνες δεν έχω ξαναβήξει ... δεν πα να λένε...

Αποσυνδεδεμένος panosath

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
το κακο ειναι οτι αυτα τα διαβαζουν ανθρωποι που μολις αρχισαν το ητ η σκεφτονται να το ξεκινησουν και επηρεαζονται.
Οσοι γιατροι εχουν ασχοληθει με ερευνες για το ητ εχουν δημοσιοποιηση τα αποτελεσματα των ερευνων τους τωρα βγηκαν καποιοι..... και λενε οτι συμφωνα με τις ερευνες τους το ητ ειναι κατα 80% ιδιο με το κτ.!!!!!!!

Καποιος πρεπει να βγει να τους καρακραξει εως οτου δημοσιοποιησουν αυτην την ερευνα....

Η μοναδικη ερευνα που πρεπει να γινει ειναι στους τραπεζικους λογαριασμους τους για να δουμε ποσα πηραν απο αυτους που θελουν να μας ξαναριξουν στην "υγιη" συνηθεια του κτ

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Τα στοιχεία της έρευνα είναι κατά πάσα πιθανότητα αληθινά. Γιατί δεν το βλέπουμε αλλιώς? το ΗΤ είναι τουλάχιστον 20 % καλύτερο από το ΚΤ...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Κι εδώ τα ίδια:
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=283390&catid=5

Αλλά έβαλα σχόλιο από κάτω.

Κάντε το ίδιο. ;)

Αποσυνδεδεμένος marts

  • *
  • 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Σε αυτό το άρθρο, που έχει ακριβώς το ίδιο αντικείμενο με τα υπόλοιπα, δεν υπάρχει καμία αναφορά περί ΗΤ


http://health.in.gr/news/healthpolicies/article/?aid=1231311239


άρα η προσθήκη της αναφοράς έχει να κάνει με το εκάστοτε μέσο μετάδοσης της είδησης...τα συμπεράσματα (και κίνητρα) είναι προφανή

Ως προς την εμβόλιμη φράση '"Σύμφωνα με τα πρώτα ερευνητικά ευρήματα, το ηλεκτρονικό τσιγάρο προκαλεί το 80% της φλεγμονής στο πνεύμονα όπως και το τσιγάρο
," που σε κάποια ρεπορτάζ επιλεκτικά αναφέρεται (και προβάλλεται και ως τίτλος), όχι μόνο δεν είναι κατανοητή, αλλά δεν είναι καν μία τεκμηριωμένη επιστημονική διατύπωση.


Η ΧΑΠ είναι δυστυχώς πολύ γνωστή ασθένεια (σε μένα λόγω του πατέρα μου, καπνιστή πάνω από 60 χρόνια). Γι αυτή, στους καπνιστές φυσικά, φταίει στη συντριπτική πλειοψηφία το κτ, το ξέρουν πολύ καλά οι ειδήμονες (για τους μη καπνιστές υπάρχουν σαφώς άλλα αίτια). Για το ητ πάλι κανείς σοβαρός γιατρός δεν είναι σε θέση να κάνει ασαφείς δηλώσεις χωρίς τεκμηριωμένο δείγμα μελετών (νομίζω κανείς σοβαρός επιστήμονας δε θα το έκανε, χωρίς υποστηρικτικό υλικό για να το αποδείξει). Προσωπικά κι εγώ αλλά και οι περισσότεροι στο φόρουμ είμαστε σε θέση να τεκμηριώσουμε τη βραχυπρόθεσμη τουλάχιστον βελτίωση της κατάστασης του αναπνευστικού μας συστήματος λόγω μετάβασης στο ητ.


Και φυσικά και θα υπάρξει κόσμος που θα πει γιατί τα λέμε μεταξύ μας εδώ και όχι παραέξω. Όλοι μας μιλάμε και επηρεάζουμε την κοινή γνωμή εκτός φόρουμ, και μόνο με την επιλογή μας στο ητ αλλά και τα επιχειρήματά μας σε κάθε 'καλοπροαίρετο' που θα μας την πει ενδεχομένως. Αλλά νομίζω κι απόλυτα λογικό είναι να εκφράσουμε τη διαμαρτυρία μας και σε αυτό το φόρουμ.


Έτσι κι αλλιώς για μια επίσημη διαμαρτυρία στα 'μέσα' που αναπαράγουν τέτοιες ειδήσεις, ας μου επιτραπεί να πω, ότι, αν κάποιος μπει στον κόπο να αναπαράγει είδηση παραποιημένη με τόσο αισχρό τρόπο και για... προφανώς αμφίβολα κίνητρα, καμία διαμαρτυρία δεν πρόκειται να λάβει υπόψη του....το μεγαλείο της σοβαρής δημοσιογραφίας που πετάει ανυπόστατες λάσπες είναι ούτως ή άλλως γνωστό, βοηθάει και το ιντερνετ σε αυτό[/size][size=78%]  [/size][size=78%]

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Κι εδώ τα ίδια:
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=283390&catid=5

Αλλά έβαλα σχόλιο από κάτω.

Κάντε το ίδιο. ;)

Έγινε  :thumpup:
Σαφώς και ο τίτλος εκπορεύεται από κάποιον που ασκεί το δημοσιογραφικό...λειτούργημα.
Και που μάλλον δεν πρόσεχε καλά στο μάθημα "τίτλος".

Για όλα φταίνε οι... συνήθειες.
Οι πρώην και οι επόμενες.
Οι τωρινές δεν φταίνε σε τίποτα.
Περνάμε τέλεια μαζί τους, ταιριάζουν οι χαρακτήρες μας...
κι αν δεν φύγουμε μαζί, σε γεράματα βαθιά, σίγουρα θα έχουμε τις καλύτερες αναμνήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2014, 00:10 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος devilmanson

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Awesome!!!
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=283390&catid=5




Οτι ναναι ευτυχως στα σχολια τους κραζουνε αλλα αν ειναι δυνατον εχουν παραφαγωθει με το να διεστραβλονουν τα παντα...Ξεκιναει με μια αναφορα στο Η.Τ και καταληγει στο θεμα του ΧΑΠ που οφειλεται στο καπνισμα...Ελεος δλδ απο την μυγα τσιγκι να βγαλουνε για ειδηση,και καλα.


Να δω ποσο ακομα θα συνεχιστει αυτο το βιολι..[size=78%].[/size] :wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias