vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, Milarepa, bakoulini, lemon78

Twitter

Συγκριτικό Κινέζικων Genesis rebuildable atomizers

Απ: Συγκριτικό Κινέζικων Genesis rebuildable atomizers
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 30, 2013, 15:27 »
Ναι αλλά στο στριμωξίδι πόλου και βιδών με τα παξιμάδια όπως και στην απόσταση της οπής με
τον θετικό πόλο

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Συγκριτικό Κινέζικων Genesis rebuildable atomizers
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 30, 2013, 16:00 »
Εγώ θα συμφωνήσω με τον alexmatch ως προς το τί εννοούμε ποιότητα κατασκευής (υλικά ή μελέτη ;) και το κατά πόσο αυτή επηρεάζει την απόδοση του ατμοποιητή. Η μελέτη σίγουρα, το αν το ατσάλι θα είναι 304, 316 (που ούτε ξέρω τί είναι αυτά) ή το τανκ πλαστικό ή pyrex...δεν νομίζω.

Από κει και πέρα υποθετώ (και θέλω να πιστεύω) ότι ένας άτμο των 80-100 ή και παραπάνω ευρώ, έχει μελετηθεί, πριν κυκλοφορήσει, δεν κοστίζουν μόνο τα υλικά και η ωραία του εμφάνιση. Γι' αυτό και νομίζω είναι άδικο να συγκρίνουμε τον όποιο DID με τον όποιο RSS. Αν και θα είχε ενδιαφέρον μια σύγκριση πρωτότυπου με τον κλώνο του πχ RSS vs AC9,

Επειδή όμως είναι λίγο δύσκολο κάποιος να έχει 3, 4 ή και παραπάνω τέτοιους ακριβούς άτμο για άμεση σύγκριση, έχω να προτείνω το εξής : γιατί δεν μαζευόμαστε όσοι έχουμε έναν τέτοιο άτμο, να συγκεντρώσουμε 5-6 ή και παραπάνω διαφορετικούς, και να τους παραχωρήσουμε σε δυο τρεις έμπειρους συνατμιστές μας, από μια εβδομάδα πχ στον καθέναν, να τους στήσουν έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα, να τους βάλουν σε πρόβατα και σε κουτιά και σε μηχανικά μοντ, και να μας πουν τις απόψεις τους.

Εγώ προσωπικά, ευχαρίστως παραχωρώ τον δικό μου DID για ένα τέτοιου είδους συγκριτικό. Τί λέτε ;

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Κινέζικων Genesis rebuildable atomizers
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 30, 2013, 17:07 »
Ας πω και εγώ την γνώμη μου με όσους genesis έχω..
Τα κριτήρια είναι όχι μονο για το set up αλλα και για την καθημερινή χρήση..ευκολία γεμίσματος κτλ.

Steam machine Gini




+Πολύ χτύπημα (λόγο μικρής καμπάνας)
+Εύκολο στήσιμο (κύριος στο θετικό πόλο..ο πρώτος που είχε ελατήριο και όχι μόνο βιδακια)
+Πολύ καλή εφαρμογή καμπάνας/βάσης
+Εύκολο γέμισμα (μεταλλική σφήνα και όχι βίδα)
+Ποιότητα κατασκευής
+Ικανοποιητικός χώρος για στήσιμο

-Χρειάζεται αντάπτορα για τα περισσότερα μοντ.
-Δεν συγχωρεί λαθάκια στο πλέγμα (υπερτροφοδοσία/υποτροφοδοσία)
-Μικρή χωρητικότητα tank


RSS



+Καλό χτύπημα και αρκετό ντουμάνι
+Εύκολο στήσιμο (είναι και αυτός με ελατήριο)
+Πολύ καλή εφαρμογή καμπάνας/βάσης
+Εύκολο γέμισμα (σιλικονενια τάπα και όχι βίδα)
+Καλή ποιότητα κατασκευής (σε σύγκριση με άλλους κινέζικους)
+Πολύς χώρος για στήσιμο
+Επειδή έχει μονωμένη την τρύπα για το mesh και το mesh ακουμπάει στο πλαστικό tank..συγχωρεί πολλά λάθη.(τον προτείνω για κάποιον νέο εισερχόμενο στους genesis)
+Σχέση τιμής/απόδοσης
+Εύκολο γέμισμα (σιλικονενια τάπα και όχι βίδα)
+Μεγάλη χωρητικότητα tank.



-Αρκετή συγκέντρωση υδρατμών στην καμπάνα (χρειάζεται συχνά καθάρισμα και πρόσεξα και λίγο μειωμένη απόδοση)
-Κάποιοι έχουν θέμα με διαρροή υγρού από τον κεντρικό πόλο..(οφείλεται στο μονωτικό του θετικού πόλου που είναι πλαστικό και όχι σιλικονενιο όπως του Aga)

DID



+Καλό χτύπημα και αρκετό ντουμάνι (πυκνός ατμός)
+Άψογη ποιότητα κατασκευής
+Βιδωτή καμπάνα
+Ικανοποιητικός χώρος για στήσιμο
+Μηδαμινές διαρροές
+Πάρα πολύ καλή απόδοση γεύσης (καθαρή)
+Συγχωρεί και αυτός λαθάκια παρόλο που δεν έχει μονωτικά.

-Η τρύπα τροφοδοσίας υγρού είναι με βίδα.
-Ποιο δύσκολος στο στήσιμο (σε σχέση με τον RSS)



Τα παραπάνω είναι προσωπική γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Συγκριτικό Κινέζικων Genesis rebuildable atomizers
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 30, 2013, 22:02 »
Το νήμα καθαρίστηκε από μηνύματα γενικού προβληματισμού καθώς και από όσα πρότειναν απλώς επισκευάσιμους, χωρίς να κάνουν σύγκριση (για τέτοιες προτάσεις υπάρχει το Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Παρακαλούμε να έχετε υπόψη τον τίτλο του θέματος για να δημοσιεύσετε το μήνυμα σας για ερωτήσεις, διευκρινήσεις ή παρατηρήσεις επί του συγκριτικού. Αν έχετε ερώτηση για κάποιον από τους επιμέρους ατμοποιητές είναι καλύτερα να την κάνετε στο αντίστοιχο νήμα

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Κινέζικων Genesis rebuildable atomizers
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 15, 2013, 14:34 »
Καλημερα σε ολους.Βρε παλικαρια ο Γιαννης εκανε ενα crash test σε καποιους ατμο που εχει απο Κινα.Ολοι μας ξερουμε οτι ειναι καλυτερος ο did και ο gini(και ολοι οι ακριβοι).Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ατμο με λιγα λεφτα που δινουν κατι αναλογο με τους <κορυφαιους>.Εγω παντος πηρα ακριβο και θα παρω κι αλλον,με λιγα,με πολλα λεφτα δεν ξερω,παντος δυο,τρεις τους θελω,αλλος θελει εναν,αλλος πεντε.....να μην εχει κατι να διαβασει και να διαλεξει?Δεν το παιζω καμποσος,ουτε ειμαι με το μερος κανενος,απλα επικροτω την δουλεια που εκανε καποιος απο εδω μεσα για να παρουμε μια γευση,απο καποιους ατμο. :D :D :thumpup: Για 'μενα καλα εκανε και ο Γιαννης και ολοι οσοι δινουν τα φωτα τους προς βοηθεια ολων μας,μια παρεα ειμαστε.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Κινέζικων Genesis rebuildable atomizers
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 15, 2013, 15:08 »
Ο Γιάννη που έχει δοκιμάσει και πιο ακριβούς μπορεί να μας διαφωτίσει εδώ. Εγώ πάντως για διαφορά στην γεύση 5% δεν δίνω τα τριπλά χρήματα. Με aga-t v2 και rsst είμαι υπέρ-υπέρ-υπέρ ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Κινέζικων Genesis rebuildable atomizers
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 15, 2013, 15:27 »
Και πολυ καλα κανεις :thumpup: .Οι επιλογες πλεον δεν ειναι δυο,και τα πραγματα ειναι πιο απλα,φτινα.Καλο για εμας τους ατμιστες γιατι η γυναικα καραδωκει με το... :fight_fryingpan:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 69 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix