vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, vlasismiriagos

Twitter

Φόρτιση Ego σε 2.1Α

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 12:49 »
Μια γρήγορη ερώτηση προς τους γνωρίζοντες:
Υπάρχει πρόβλημα αν βάλω για φόρτιση μια Ego μπαταρία (η μια οποιαδήποτε άλλη συσκευή που φορτίζει με 500mA) σε φορτιστή τοίχου ή αυτοκινήτου στην έξοδο των 2.1Α ή του 1Α; Θα υπάρξει υπερθέρμανση ή κάτι ανάλογο που μπορεί να προκαλέσει ζημιά;

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 13:18 »
Αφού δουλεύεις τον ανάλογο φορτιστή 500mA δέν υπάρχει λόγος να ανησυχείς .
Αντίθετα αν βάλεις φορτιστή που δίνει 2Α τότε έχεις θέμα .
Της μπαταρίες Li on της φορτίζουμε πάντα με τον φορτιστή τους , δεν κάνει κανένας άλλος.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 13:35 »
Σίγουρα τέτοια Α είναι εκτός προδιαγραφών για μπαταρία μικρής χωρητικότητας.
Για τις επαναφορτιζόμενες των 500mA, η φόρτιση στο 1Α συντομεύει την συνολική διάρκεια της ζωής τους. Δεν έχει αναφερθεί υπερθέρμανση, αλλά δεν αποκλείεται.
Στα 2,1mA θα έλεγα ότι επικίνδυνο, και δεν πρέπει να το επιχειρήσεις.
Σκέψου ότι τους δίνεις ρεύμα 4 φορές πάνω από την μέγιστη χωρητικότητα τους. Σίγουρα θα υπερθερμανθούν και ποιός ξέρει τι άλλο μπορεί να γίνει.
Καλό είναι οι Ego (και όλες οι επαναφορτιζόμενες) μπαταρίες να φορτίζονται με τον κατάλληλο φορτιστή και με τα κατάλληλα mΑ.

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 13:49 »
έχω ένα HUB USB 2.0 4θεσεων με έξοδο 2,2A και φορτίζω ego 350 650 kai TWIST 6μηνες δεν έχουν πάθει τίποτα ..πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 15:59 »
Η πηγή σου έχει δυνατότητα εξόδου 2.2 Α , Αυτό δέν σημαίνει πως η μπαταρία σου τραβάει 2 Α .
Αυτό το καθορίζει ο φορτιστή σου .
Μπορείς αν θέλεις να βάλεις τον φορτιστή σου αν είναι 12 Volt στήν μπαταρία του αυτοκινήτου , η μπαταρία μπορεί να δώσει 100 η 200 Α και παραπάνω πολύ ακόμα . δεν σημαίνει ότι το ρεύμα αυτό θα πάει στην μπαταρία , Το ρεύμα φόρτισης το καθορίζει ο φορτιστή σου 

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 16:19 »
Έλεγα να πάρω ενα usb φορτιστή αυτοκινήτου με 2 θύρες (μία 1Α και την άλλη 2,1Α) και ένα portable charger με τις αντίστοιχες θύρες.
Από τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι εφόσον κουμπώσω επάνω τους το φορτιστή της ego, δεν θα έχω πρόβλημα. Σκοπεύω όμως να τα χρησιμοποιήσω με μια ego vv passthrough με μπαταρία (plug'n'vape στην ουσία). Αυτή συνδέεται μέσω μιας τύπου mini usb θύρας που έχει, απευθείας στη usb απ'όπου φορτίζει και κατά τη διάρκεια της φόρτισης τη χρησιμοποιείς. Άρα δεν μεσολαβεί φορτιστής. Λέτε με κάτι τέτοιο να υπάρξει θέμα; Ακόμα και στο 1Α;

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 16:33 »
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ενσωματωμένο κύκλωμα φορτιστή, μέσα σε κάθε μπαταρία pass through . Ή όχι ;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 17:49 »
...Υπάρχει πρόβλημα αν βάλω για φόρτιση μια Ego μπαταρία (η μια οποιαδήποτε άλλη συσκευή που φορτίζει με 500mA) σε φορτιστή τοίχου ή αυτοκινήτου στην έξοδο των 2.1Α ή του 1Α; Θα υπάρξει υπερθέρμανση ή κάτι ανάλογο που μπορεί να προκαλέσει ζημιά;

Τίποτα δεν πρόκειται να συμβεί ούτε υπερθέρμανση ούτε ζημιά στη μπαταρία ή τον φορτιστή...
Τα 500mAh είναι το μίνιμουμ των mAh που πρέπει να βγάζει ο φορτιστής για να φορτίσθει η συγκεκριμένη μπαταρία σε ένα λογικό χρόνο ενώ το μάξιμουμ όσο μεγαλύτερο είναι τόσο καλύτερα για να φορτίσθει η μπαταρία σχετικά γρήγορα και να μην ζορίζεται και ο φορτιστής...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2012, 00:08 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 18:37 »
Θέλεις να πεις ότι αν βάλεις στον συγκεκριμένο φορτιστή μια μπαταρία 1000mA δεν θα την φορτίσει; Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο (σε φορτιστή που βγάζει 300mA, φορτίζω μπαταρίες 650 και 1000 μιά χαρά).

Επειδή, όπως έγραψα παραπάνω, θεωρώ επικίνδυνο να ξεφεύγουμε τόσο πολύ από τις προδιαγραφές της μπαταρίας, αυτό που λες, "το μάξιμουμ όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα", υπάρχει σε κάποιο σάιτ για να το διαβάσουμε;

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 19:55 »
Αφου αναφερεσαι σε usb δες αυτο και πιστευω θα σε καλυψει



http://www.extremetech.com/computing/115251-how-usb-charging-works-or-how-to-avoid-blowing-up-your-smartphone

Και για να σε διευκολινω αν βαριεσαι να το διαβασεις ολο:

Παράθεση
Can I blow up my USB device?

There is a huge variance, then, between normal USB 2.0 ports rated at 500mA and dedicated charging ports which range all the way up to 2100mA. This leads to a rather important question: If you take a smartphone which came with a 900mA wall charger, and plug it into a 2100mA iPad charger, will it blow up?

In short, no: You can plug any USB device into any USB cable and into any USB port, and nothing will blow up — and in fact, using a more powerful charger should speed up battery charging.

The longer answer is that the age of your device plays an important role, dictating both how fast it can be charged, and whether it can be charged using a wall charger at all. In 2007, the USB Implementers Forum released the Battery Charging Specification, which standardized faster ways of charging USB devices, either by pumping more amps through your PC’s USB ports, or by using a wall charger. Shortly thereafter, USB devices that implemented this spec started to arrive.

If you have a modern USB device — really, almost any smartphone, tablet, e-book reader, or camera — you should be able to plug into a high-amperage USB port and enjoy faster charging. If you have an older device, however, it probably won’t work with USB ports that employ the Battery Charging Specification; it might only work with old school, original (500mA) USB 1.0 and 2.0 PC ports. In some (older) cases, USB devices can only be charged by computers with specific drivers installed.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2012, 20:42 από vato »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 20:44 »
Αν και δεν είναι το φόρτε μου ο συγκεκριμένος τομέας, να ρωτήσω κι εγώ :
Ο φορτιστής eGo που παίρνει από USB (αυτός με το λεντάκι που πρασινίζει όταν τελειώνει η φόρτιση), γράφει πάνω:
- input: DC 5V, 500mA
-output: DC 4,2V, 420mA
Εξασφαλίζει δηλαδή "όταν μου δώσεις Χ, θα σου δώσω Ψ" και προφανώς αναφέρεται στα μίνιμουμ που μπορεί να δώσει μια παροχή ρεύματος από usb port.

Επίσης οι eGo έχουν κι ένα κυκλωματάκι σταθεροποίησης, δεν παίζει κάποιο ρόλο προστασίας στην φόρτιση;
(π.χ. όταν ολοκληρώνεται, αναβοσβήνει το μπουτόν κτλ.)

Τα παρακάτω με κάθε επιφύλαξη:
Έχω την αίσθηση ότι δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα, αν μπει σε USB που φτάνει τα 2 Αμπέρ.
Πάντα με εποπτεία κατά τη φόρτιση βέβαια και καλό είναι να τσεκάρουμε κι αν υπερθερμαίνεται το σώμα της.
Η λογική λέει ότι θα φορτίσει σε dt βέβαια... ;D
Αρκεί να μη γίνεται συστηματικά κι  επηρεάσει την ζωή (κύκλους φόρτισης-στρες) της μπαταρίας...

EDIT: όσο έγραφα, έκανε τροποποίηση κι ο vato στο προηγούμενο ποστ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 21:28 »
Τα αμπερ ενος output ειναι τα διαθεσιμα, οχι αυτα που θα δωσει σονι και καλα. Με λιγα λογια σου λεει "εγω εχω διαθεσιμα 2.1 και τραβα εσυ οσα γουσταρεις". Αν η συσκευη ειναι 0.5 τοσα θα τραβηξει.
Για παραδειγμα, σκεφτειτε οτι εγω κραταω ενα ποτηρι με το οποιο γεμιζω εναν κουβα νερο και τον αδειαζω μετα σε μια μπανιερα. Το input μου ειναι 1 ποτηρι και το output μου ειναι 1 κουβας. Ειτε το ποτηρι μου το γεμιζω απο κανατα ειτε απο πισινα, εγω ενα ποτηρι θα παιρνω.
Αν τωρα υπαρχει διαφορα στην ταση, τοτε οντως δεν πρεπει να χρησιμοποιηθει ο συγκεκριμενος ανταπτορας του αυτοκινητου. Αλλα αφου δινει usb λογικα ταληρακι θα ειναι οποτε κομπλε.

EDIT:
Και οπως ειπε και ο kritikos πιο πανω, εδω στην ουσια δε μιλαμε για φορτιση σε 2.1Α. Η απορια του φιλου ουσιαστικα δεν ειναι αν μπορει να βαλει τις μπαταριες να φορτιζουν στα 2.1 αλλα αν μπορει να βαλει το φορτιστη του σε παροχη 2.1. Απαντηση: Ναι, μπορει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2012, 21:53 από vato »

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 22:07 »
Έλεγα να πάρω ενα usb φορτιστή αυτοκινήτου με 2 θύρες (μία 1Α και την άλλη 2,1Α) και ένα portable charger με τις αντίστοιχες θύρες.
Από τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι εφόσον κουμπώσω επάνω τους το φορτιστή της ego, δεν θα έχω πρόβλημα. Σκοπεύω όμως να τα χρησιμοποιήσω με μια ego vv passthrough με μπαταρία (plug'n'vape στην ουσία). Αυτή συνδέεται μέσω μιας τύπου mini usb θύρας που έχει, απευθείας στη usb απ'όπου φορτίζει και κατά τη διάρκεια της φόρτισης τη χρησιμοποιείς. Άρα δεν μεσολαβεί φορτιστής. Λέτε με κάτι τέτοιο να υπάρξει θέμα; Ακόμα και στο 1Α;
Μπορείς να το κάνεις  :thumpup:
Το κάνω εγώ όταν είμαι στο αυτοκίνητο κ' μάλιστα με νν στα 5 βόλτ για να μην χαλάω μπαταρίες  8)

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 16, 2012, 22:18 »
...αν βάλεις στον συγκεκριμένο φορτιστή μια μπαταρία 1000mA δεν θα την φορτίσει; ...
...θεωρώ επικίνδυνο να ξεφεύγουμε τόσο πολύ από τις προδιαγραφές της μπαταρίας...
Θα την φορτίσει αλλά σε περισσότερο χρόνο...
Επικίνδυνο για την μπαταρία -και όχι μόνο- είναι να υπερβαίνεις την Tάση (Volt), όχι την Eνταση (Ampere)...
Θεωρείται κανονική φόρτιση μιας μπαταρίας όταν αυτή γίνεται προσφέροντας ρεύμα Εντασης (Ampere) ίσης ή μεγαλύτερης με το 1/10 της χωρητικότητας της (Ampere) προσέχοντας η Tάση (Volt) φόρτισης που εφαρμόζεται να είναι ανάλογη με τον τύπο της.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2012, 05:34 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: Φόρτιση Ego σε 2.1Α
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 01:37 »
Όλα τα μαραφέτια αυτού του είδους (φορτιστές αυτοκινήτου κ.λπ.) είναι 5βολτα. Οπότε. σύμφωνα με τα πορίσματα της μέχρι στιγμής πλειοψηφίας, μάλλον είμαστε ασφαλείς. Κάπως έτσι το αντιλαμβανόμουν κι εγώ, αλλά από ηλεκτρονικά σκαμπάζω όσα έχω απορροφήσει τον τελευταίο μήνα που ασχολούμαι με το η/τ.
Παιδιά, ευχαριστώ. Τις διευθύνσεις σας για να σας στείλω το λογαριασμό των καμμένων εξαρτημάτων, αν είναι εύκολο μόνο ;D ;D ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34007 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237623 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12