vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours

Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« στις: Αυγούστου 30, 2012, 04:14 »
COBRA repairable Genesis atomizer by Alba Vapours









Ένας ατμοποιητής τύπου Genesis
Κατασκευασμένος σε συνεργασία από την Αγγλική Alba Vapours και την Siam mods.

Κατασκευασμένος εξ ολοκλήρου από τιτάνιο υψηλής ποιότητας και με το tank από pyrex.
σε δυο διαφορετικά μεγέθη με την χωρητικότητα του tank 3 ml & 5 ml.
Αποτελείται από την καμπάνα-καπάκι, τον κορμό του ατμοποιητή και το tank.
Στο tank το λογότυπο Cobra ξεχωρίζει ανάγλυφο.



Η καμπάνα του είναι κουμπωτή με δυο O rings εφαπτόμενη πάνω ακριβώς από το tank.

Είναι ένας Genesis ατμοποιητής με πέντε οπές στη βάση του.
Σε ζεύγη ανά δυο μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την τοποθέτηση του mesh ή του
αρνητικού πόλου του ατμοποιητή. Η μια πιο μακριά από τις άλλες τέσσερις, χρησιμοποιείται για την συμπλήρωση υγρού στο tank.



Πολλαπλά σεταρίσματα είναι εφικτά με τον ατμοποιητή, single wick, double wick, U wick.

Εδώ με single wick



Εδώ με U wick



Χαρακτηριστικά:

Διάμετρος: 20 mm
Ύψος: 65 mm & 75 mm ο ατμοποιητής με 3 ml tank & 5 ml αντίστοιχα.
Οπή καμπάνας: 1 mm
Οπή mesh: 2,5 mm
Βάρος: 46 γραμμάρια
Προτεινόμενες διαστάσεις mesh: 3,5 X 4,5



Ο κεντρικός πόλος είναι από χαλκό για καλή αγωγιμότητα και τα βιδάκια από ανοξείδωτο ατσάλι.
Χρειάζεται ειδικό κλειδί τύπου allen για το ξεβίδωμα των πόλων, το οποίο συνοδεύει τον ατμοποιητή.



Για το tank να πούμε πως μπορεί να τοποθετηθεί και άλλο tank της Siam mods αλλά με την αλλαγή των O rings, αλλιώς είναι πιθανόν να σπάσει.
Το tank του cobra με το tank της Siam είναι από διαφορετικό προμηθευτή.



Επίσης πολλές χρωματικές παραλλαγές στον ατμοποιητή, πάντα από τιτάνιο, δίνουν μια ξεχωριστή στιλιστική πινελιά.
















Video Review

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uZOF6Dbwwg4[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7UcHQc6CEno&feature=plcp[/youtube]

Διαθεσιμότητα - τιμή:

Alba-Vapours - 114 £ + 10 £ μεταφορικά για Ελλάδα, ήτοι: 124 £ ήτοι: 150 €
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2013, 10:39 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 30, 2012, 11:03 »
Κομψός και με εύκολο σχετικά σετάρισμα αλλά αρκετά ακριβός...
Το link όμως βγάζει αυτό:
"We are currently closed to stock take all orders placed before closing will be processed and sent over next day.
We will be back as soon as possible. Please check back soon."
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2012, 11:11 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 30, 2012, 11:05 »
είναι λίγο μεγάλος σε μέγεθος ή μου φαίνεται εμένα?

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 30, 2012, 11:18 »
Oλοι αυτού του τύπου είναι σχετικά μεγάλοι...
Εμένα δεν με χαλάει καθόλου το μέγεθος αλλά η αρκετά τσιμπιμένη τιμή για (Κινέζικο?) ατμοποητή μαζικής παραγωγής...

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 30, 2012, 11:25 »
Μην ξεχνατε οτι ειναι απο τιτανιο..
Αν προσθεσεις και το clear window τοτε μιλαμε για μια πολυ καλη τιμη.
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikpar

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 30, 2012, 11:42 »
Ωραίος ατμοποιητης φιλοσοφίας και σχεδιασμό did, με τη διαφορά της δεύτερης και 3 αντίστασης.
Δεν ξέρω αν είναι κινέζικος ελληνικός αμερικανικός αλλά οι τιμές έχουν ξεφύγει το κατοστάρικο το έχουν για πλάκα.
Κάποτε παίρναμε επισκευασιμους για να γλιτώσουμε λεφτά από του εργοστασιακούς που κραταγαν πολύ λίγες μέρες. Τώρα δίνεις πολύ παραπάνω μόνο για τη γεύση του επισκευασιμου. Σε όλα τα άλλα οι εργοστασιακοί είναι μια χαρά άντε να πιάσουν και τη γεύση και θα χάσουν πολλοί κατασκευαστές το εύκολο χρήμα
 


Oλοι αυτού του τύπου είναι σχετικά μεγάλοι...
Εμένα δεν με χαλάει καθόλου το μέγεθος αλλά η αρκετά τσιμπιμένη τιμή για (Κινέζικο?) ατμοποητή μαζικής παραγωγής...
Cobra Atomiser from Siam Mods and Alba Vapours



Συγχωνευση ποστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2012, 21:07 από manos »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 30, 2012, 12:32 »
Ανεξαρτητα από ποιότητα υλικών κατασκευής, engineering, design κλπ νομίζω ότι 120 Εuro είναι πάρα πολλά πλέον γιά ατμοποιητή που θέλει να πουλήσει...
Εκτός και αν καταταγεί παρά τη μαζικής παραγωγή του στα προιόντα "όχι για όλους" που διάβασα κάπου εδώ μέσα...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω ότι οι 95 £ είναι περισσότερο για βολιδοσκόπηση αγοράς παρά για τελική τιμή...

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 30, 2012, 12:55 »
Το τζαμάκι pyrex τιτάνιο η κατασκευή και ρυθμιζόμενος πόλος...Σύν τις τρύπες... Μια χαρά για τα λεφτά στην κατηγορία του πιστεύω....

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 30, 2012, 15:02 »
Τιτάνιο και ατσάλι. :o :o :o :o

Εντυπωσιακό ακούγεται.Και από εμφάνιση όμορφος. :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2012, 15:53 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 30, 2012, 15:29 »
Τιτάνιο.... το βλεπω και διαολίζομαι! Ειδικά στους τζένεσις.
Μια βασική ιδέα είναι οι τζένεσις και ορισμένοι εχουν δώσει τις δικές τους μεταφράσεις.
Τούτος εδώ, φαίνεται απλά μια προσπάθεια εντυπωσιασμού και τίποτα παραπάνω.
Ναι! θα κατσω να κάνω 2 U wicks οταν ο κύριος λόγος που θέλησα τζένεσις ήταν η απλότητα.Ελεος δηλαδή!!!
Απο μεγέθη κλπ παντως δεν προσφέρει τίποτα απολύτως καινούριο για να του δώσουμε ευσημα.
Είναι απλά ενα κόπυ πέιστ.
και τα κόπυ πέιστ φαίνονται απο μακρυά οτι και να κάνεις, εστω και αν όπως εδώ, εχουν αλλαξει λίγο!

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 30, 2012, 16:00 »
κόπι πάστα ενισχυμένο και με πυρεξάκι άλεξ πρώτη φορά βλέπω... Ίσως να είναι ενοχλημένοι οι άνθρωποι απο αυτό που αντέγραψαν όπως λες και να βγάλαν δικό τους με τισ διορθώσεις που δεν είδαν σε αυτό που ήθελαν... Και μάλλον αναφέρεααι στον ορίονα και όντως εσύ και εγώ ζητάμε απλότητα αλλα σαν σωστοί μπιζναδόροι οι δημιουργοί δίνουν περισσότερες επιλογές αυξάνοντας αυτόματα το τάργκετ γκρούπ...περισσότερες επιλογές περισσότεροι ατμιστές...
Περισσότερες τρύπες περισσότερα κόλπα... Πυρέξ το τζάμι άρα και όλη η γκάμα των υγρών χωρίς φόβο και με πολύ πάθος...ορινγκάκια στο καπάκι άρα εύκολα ρυθμίσιμη τζούρας ως σφιχτή η ποιό αέρια... Και λόγω του 510 μπαίνει και όπου θες χωρίς να σε υποχρεώνει να παίζεις με υβρίδια που ποτέ μου δεν τα εκτίμησα...Δεν θέλω να μου λέει ο κατασκευαστής που θα τον ακουμπήσω τον ατμοποιητή και πόσο θα τον δουλέψω ή τι 8α βάλω στη μπαταριοθήκη...
Οι άνθρωποι κάνουν μπίζνα και φαίνονται....
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2012, 16:08 από DaemonaS »

Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 30, 2012, 16:02 »
Το τανκάκι των 3 ml θα δείχνει όμορφο όπως μας έχει συνηθίσει η Siam-mods εξάλλου
μιας και είναι η κατασκευάστρια εταιρεία σε συνεργασία με τον Alba Uk Vapers.
δεν ξέρω πως θα δείχνει με το μεγάλο των 5 ml, μάλλον ...άσχημο  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 30, 2012, 16:08 »
Ωραίο φαίνεται αλλά ακριβό πολύ...


Προσπαθώ να σκεφτώ επίσης για ποιο λόγο θα έβαζε κάποιος τιτάνιο σε ατμοποιητή αλλά δεν μου έρχεται.

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 30, 2012, 16:09 »
Βαρος? Λιγοτερη θερμοκρασια?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Cobra Rebuildable Genesis Atomiser by Alba Vapours
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 30, 2012, 16:15 »
Το πυρεξάκι είναι είτε στάνταρ είτε οψιόν σε διάφορα πλέον.
Στο Οράιον αναφέρομαι λόγω διάστασης αλλιώς θα ήταν κόπυ Ζένεσις.
Τα κολπάκια με τα πολλαπλά μές, είναι θνησιγενή, αλλα πουλάνε. οτι είναι μπίζνα, είναι και φαίνεται απο μακρυά. Το θέμα ειναι να δουμε και τίποτα καινουριο.
Στο συγκεκριμένο, εχω να πω τα εξής.
Η πάνω τάπα είναι ΠΟΛΥ μεγάλου πάχους και θα με έκανε να είχα αμφιβολίες για την τροφοδοσία, αλλα φαίνεται να το εχουν λύσει το θέμα ευτυχώς.
Δεν είμαι οπαδός του καπακιού με ορινγκ. και αυτό για ένα λόγο.
Ενω είναι πολυ πιο ευκολο να βρείς τη σωστη θεση της τρύπας κάθε φορά, και αποφεύγεις γυαλοχαρτισματα και πιθανές αποτυχιες, (σκεψου να το παραφάς? την εχω πατήσει!!!) εχει ενα μειονέκτημα. Ετσι και σου πέσει κάτω με το κεφάλι, ήτοι το επιστόμιο, μάλλον μπάυ μπάυ τάνκ. Την εχουν πατήσει πολλοί.
Ενω αν ειναι βιδωτό ειναι αλεξίσφαιρο.
τα πολαπλά μές απλά τα προσπερνώ, γιατι όποιος το δοκίμασε, συμπεριλαμβανομένου και εμού, απλά είδε οτι είναι πολύ μεγάλη η φασαρία για τα όποια μικρά οφέλη που προσφέρει. Ο τύπος απλά γέμισε τον τόπο βίδες. Η χρήση τιτανίου είναι απλά γιε εντυπωσιασμό βέβαια και τίποτα αλλο.
Και ολα τα ανωτέρω τα λέω σε σχέση με την τιμή του.
Αν κόστιζε έστω όσο αλλοι, ήτοι κανα 80ρι, θα ήταν ακρως ανταγωνιστικός!




edit. Η τρύπα επάνω δέν καθορίζει το πόσο σφιχτή είναι η τζούρα. Αυτό το καθορίζει ΜΟΝΟ η διάμετρός της. καθορίζει το που θα πεσει η τρύπα. Σε τζένεσις με πλέγμα στο πλάι πρεπει να πεφτει πανω στο πλεγμα. Το δικο μου sweet spot ειναι 2 χιλιοστά πιο αρισυτερά. Με γυαλοχάρτισμα το βρίσκω και δεν θα ξεφύγει ποτέ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 80 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix