vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, camber, Jorge, manoslykos, Tazz, TasMan, zakyn8inos, apostolisd, th3ofilos

Twitter

Νεος με απορίες! =)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #420 στις: Ιουλίου 11, 2012, 03:41 »
επισης δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να προτιμησεις τα 2.8 ohm οταν μπορεις να εχεις 1.8  :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Θα απαντήσω μόνο σε αυτό, γιατί αλλιώς πράγματι θα καταντήσει συγκριτικό test...
Λοιπόν, η διαφορά είναι πως τα 510D παρ όλο που μπορεί να φτάνουν από 2.4-2.8 Οhms δίνουν άριστη απόδοση γεύσης, πολύ καλή παραγωγή ατμού και δεν καταπονούν τις μπαταριές που έτσι δίνουν περισσότερες ώρες ατμίσματος.
Τα Ohms είναι τελείως σχετικά όταν μιλάμε για εμπορίου...
Τα 1.8 Ohms πράγματι δεν είναι άσχημα, αλλά δεν είναι και must... εξαρτάται απ τον ατμοποιητή αυτό!

Τέλος, αυτά που ανέφερα πιο πάνω, είναι κάποιες απαντήσεις και προσωπικές μου απόψεις για ΝΕΟΥΣ ατμιστές...
Δε μπορώ να του προτείνω έναν ατμοποιητή με ζωή λιγότερη από 10μέρες (π.χ. lr 510 ή 510-Τ), που θα του κάνει σίγουρα διαρροές (ακριβώς επειδή είναι άπειρος) καθώς επίσης σίγουρα δε θα πρότεινα dripping σε νέο ή αρχάριο με το η/τ!!!
Όσο για τις απορίες που είχε ο φίλος antonis88 του απάντησε πολύ σωστά, πιστεύω, η Petra!

 :) :bye:

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #421 στις: Ιουλίου 11, 2012, 03:48 »
Βαγγέλη αν δεν απαντουσες θα σκαγες....!! :))
 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος ppp44

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #422 στις: Ιουλίου 11, 2012, 16:51 »
Τι θα προτινατε v2cigs ή το elips της Ovale.  Εψαξα αλλα δεν βρηκα καποια συγκριση των δυο. Θετικα αρνητικα σε cartomizers vs tank system....? Ξερω οτι στην Ελλαδα προωθειται η Ovale. Θελω ομως αντικειμενικη αποψη... Αν ενα καταστημα ειχε και τα δυο, στην ιδια τιμη πιο θα περνατε. Η v2cigs εχει και τα Vapor Couture για γυναικες με παχος 7.2mm.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #423 στις: Ιουλίου 11, 2012, 17:02 »
Υπάρχουν αντίστοιχα τύπου elips που δεν είναι Ovale και έχουν αρκετά χαμηλό κόστος αγοράς που είναι εξίσου αξιόλογα.
Μιλάω γι αυτό... LSK και με φτηνά ανταλλακτικά!
Υπάρχουν και διακριτικά eGo type με μικρές μπαταρίες των 350mah και ατμοποιητή tank, όπως ego-w, CE4+, κλπ που είναι σε αρκετά μαγαζιά με έκπτωση απ το forum μας πολύ οικονομικά!
Σε τύπου όπως το v2cigs υπάρχουν επίσης αντίστοιχα πολύ αξιόλογα και οικονομικά πακέτα, όπως το innokin_AIO ή το mini&more type!
Ανάμεσα σε carto και tank, προσωπικά, είμαι υπέρ των τύπου τανκ ατμοποιητών!
Το θετικό των τανκ είναι πως δίνουν πιο καθαρή γεύση.
Το αρνητικό είναι πως κάποιοι τύπου τανκ έχουν διαρροές είτε από λάθος χρήση είτε λόγο ελαττώματος.
Επίσης, θετικό στο τανκ είναι η ευκολία στην αναπλήρωση υγρού.
Το αρνητικό των carto είναι πως έχουν φίλτρο συγκράτησης και τροφοδοσίας υγρού, οπότε η γεύση μπορεί να μην είναι σε απόδοση τόσο καλή.
Το θετικό είναι πως δεν έχουν καθόλου ή σχεδόν καθόλου διαρροές.
Άλλο ένα αρνητικό είναι πως ορισμένα μπορεί να δυσκολέψει το χρήστη ο τρόπος αναπλήρωσης. (σπάνια πλέον)
Αυτές είναι οι διαφορές καθώς και τα βασικά αρνητικά-θετικά τους, από κει και πέρα είναι θέμα εμπειρικό απ το χρήστη ποιο είδος προτιμά περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2012, 19:53 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος Vlassader

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #424 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:26 »
Γεια σας,

Είμαι νέος στο φόρουμ (το πρώτο μου μήνυμα) :) και θέλω να ρωτήσω κάτι.

Αγόρασα πριν ένα μήνα ένα nobacco giant και πήγα να πάρω ανταλλακτικους ατμοποιητες.

Γεμισα με υγρό τον ατμοποιητή, όπως και τους προηγούμενους τρεις που έχει το πακετο, αλλά η απόδοσή του δεν τραβάει καλα.

Δοκιμασα και τον δευτερο αλλα παλι το ιδιο.

Υπαρχει περίπτωση το giant αρχικα να εχει άλλους ατμοποιητες απο τα ανταλλακτικα? Διοτι αν ειναι ετσι, δε μπορω να συνεχισω.

Συγνωμη για την χαζη απορια μου.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #425 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:32 »
Φυσικά και θα συνεχίσεις.
Μικροπροβλήματα υπάρχουν πάντα...
1) Μπορεί να έπεσες στην περίπτωση ατμοποιητών (συμβαίνει)
2) Μήπως έβρεξες υπερβολικά την αντίσταση με το φυτίλι; (γεμίζουμε λοξά)
3) Κάποια αλλαγή στα υγρά;

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #426 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:36 »
Καμία απορία δεν είναι χαζή!
Δεύτερον, ίσως και να μη φταίει ο ατμοποιητής αλλά η μπαταρία να έχει αρχίσει να πέφτει σε απόδοση...
Το να πέσεις σε ελαττωματικούς είναι και αυτό ένα πιθανό, βέβαια, ενδεχόμενο.
Αν σου πέφτει κοντά και μπορείς πήγαινε από κει να τους τσεκάρεις με τη μπαταρία σου, έχουν καλό service!
Ότι άλλο εδώ είμαστε να βοηθήσουμε αν μπορούμε.

Επί ευκαιρίας, καλώς ήρθες :bye:
Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.0.html και πέρνα να σε γνωρίσουμε από εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #427 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:41 »
καλως ορισες.
κανε ενα καθαρισματακι στον πολο της μπαταριας σου.
με λιγο αζαξ η οινοπνευμα.. κ με μια οδοντογλυφιδα κανε μια μικρη ελαφρια ανασηκωση του πολου.

Αποσυνδεδεμένος Vlassader

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #428 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:42 »
Φυσικά και θα συνεχίσεις.
Μικροπροβλήματα υπάρχουν πάντα...
1) Μπορεί να έπεσες στην περίπτωση ατμοποιητών (συμβαίνει)
2) Μήπως έβρεξες υπερβολικά την αντίσταση με το φυτίλι; (γεμίζουμε λοξά)
3) Κάποια αλλαγή στα υγρά;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :) .

Δεν εχω κανει κάτι από τα 2 και 3. Σκεφτηκα αυτο με ελατωματικο αλλά αγορασα δυο και σκεφτηκα οτι πιο απιθανο.




Σας ευχαριστώ και πάλι όσους μου απαντήσατε.

Εχω δύο μπαταριες απο το σετ και το έχω το προβλημα και με τις δυο μπαταριες. Εναν απο τους ατμοποιητες του αρχικου πακετου τον εχω ακομα. Τον δοκιμασα και τραβαει καλυτερα αλλα η γευση ειναι χαλια.

Το προβλημα ειναι οτι δεν τραβαει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2012, 19:28 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #429 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:47 »
Δωσε λιγο χρονο Vlassader και σιγα σιγα δοκιμασε και αλλους ατμοποιητες. Στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες. Να ξερεις πως στις μπαταριες σου μπαινουν ολοι οι ατμοποιητες με σπειρωμα 510 και ειναι πολλοι αυτοι.

Αποσυνδεδεμένος Vlassader

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #430 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:51 »
Δωσε λιγο χρονο Vlassader και σιγα σιγα δοκιμασε και αλλους ατμοποιητες. Στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες. Να ξερεις πως στις μπαταριες σου μπαινουν ολοι οι ατμοποιητες με σπειρωμα 510 και ειναι πολλοι αυτοι.

Ευχαριστώ για τη συμβουλη :).

Μου έδωσαν στο μαγαζι το giant γιατι έχει μεγάλη αυτονομια απο χωρητικοτητα και γιαυτο το πηρα. Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου, αλλα το 510 αναφερεται στον ατμοποιητη η στη μπαταρία?

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #431 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:54 »
510 ειναι το σπειρωμα του ατμοποιητη σου και της μπαταριας σου.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #432 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:55 »
510 ειναι ο τυπος του σπειρωματος (οι βολτες που βιδωνουμε δηλαδη) και αφορα και τον ατμοποιητη και την μπαταρια.

Αποσυνδεδεμένος Vlassader

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #433 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:57 »
Ευχαριστω παιδια :)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #434 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:58 »
Είναι το είδος του σπειρώματος που διαθέτει η μπαταρία και ο ατμοποιητής.
Επίσης, αν το σπείρωμα στον ατμοποιητή είναι εσωτερικό τότε λέγεται eGo.
Αυτά τα δυο, 510 και eGo, είναι τα πιο δημοφιλή.
Έτσι, μπορείς να ξέρεις ποιους ατμοποιητές και ποιες μπαταρίες αντίστοιχα ταιριάζουν μεταξύ τους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8494 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34144 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537487 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16412 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12