vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos, FaniFox

Twitter

Νεος με απορίες! =)

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #150 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 15:53 »
Καλά...πέτυχα στη περίπτωση...σ ευχαριστώ για τις φωτο και τις πληροφορίες.Πες μου όμως,πού ακριβώς έκανες το post σου για να το παρακολουθήσω?Αναμένω κι εγώ πριν τελικά καταλήξω. :thumpup:
"magica" Κανένα πρόβλημα με το Hybrid. Η μπαταρία είχε κατασκευαστικό λάθος και η nob;acco θα μου στείλει αμεσα αντικατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος magica

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #151 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 20:19 »
Οπότε προφανώς συστήνεις to hybrid, έτσι?  ;)Στο γέμισμα του υγρού πώς συμπεριφέρεται?

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #152 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 20:37 »
Πρότασή μου είναι με βάση τα δικά μου θέλω. Το γέμισμα είναι εύκολο και με το cartomizer που έρχεται στην κασετίνα χωράει 4ml πρώτη γέμιση σίγουρα και μετά κάπου 2,5 με 3. Καλό είναι να παραγγείλεις τουλάχιστο 40ml γιατί θα σε χαλάσει να έχεις σχεδόν άδειο μπουκαλάκι μετά πό το πρώτο μόνο γέμισμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2011, 01:57 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #153 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 21:46 »
Λοιπον ενω στην εισπνοη ολα καλα, και thoat hit κι απ ολα, στην εκπνοη νιωθω σαν κατι να με καιει-γρατζουναει στο λαιμο, οχι το ευχαριστο καλοδεχουμενο throat hit δλδ...  Το ιδιο παρατηρησαν κι 1-2 φιλοι μου που δοκιμασαν.
Επισης μου αφηνει μια βαρια γευση σαν παστουρμα μετα.
Το υγρο ειναι Tribeca 18mg.
Θα αγορασω της flavourart βασεις και γευσεις για να πειραματιστω  με γευσεις και ποσοτητα νικοτινης.
Αυτο με το γρατζουνισμα στην εκπνοη το χει νιωσει κανεις, ξερει που οφειλεται? :hmmm:

Το ειχα και εγω αυτο με στο ιδιο ακριβως υγρο. Μολις τελειωσα καναδυο tank εβαλα το Decadence American Red 18αρι επισης. Η διαφορα ηταν μεγαλη και στην γευση και στο "γρατσουνισμα" στο λαιμο. Νομιζω πως ο καθενας καταληγει στα υγρα που του ταιριαζουν... δοκιμασε αλλο υγρο λοιπον

Σημειωση: το αφησες ανοιχτο το μπουκαλακι με το υγρο κανα δυο μερες να ωριμασει??

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #154 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 21:54 »
Σημειωση: το αφησες ανοιχτο το μπουκαλακι με το υγρο κανα δυο μερες να ωριμασει??

Που είδες κάτι τέτοιο? Μήπως είναι υπερβολικό??
Και μόνο που θα έρθει σε επαφή με αέρα και να το κλείσεις ο αέρας που έχει μπει κάνει τη δουλειά μόνος του.

Αποσυνδεδεμένος r1der46

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #155 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 23:19 »
@ crisx και urahara

Αυτο θα κανω θα παραγγειλω διαφορα αρωματα και βασεις DIY να πειραματιστω, γιατι δεν ξερω αν φταιει η νικοτινη, η γευση, η pg ή δεν ξερω γω τι αλλο.
Παντως να πω οτι απο το μεσημερι που το γραψα, μεχρι τωρα βραδυ εχει αλλαξει γευση. εχει αλαφρυνει και δε μου ρχεται τοσο αηδια οπως πριν !
Μαλλον ωριμαζει το υγρο ακομα, τι να πω. Μπαινω στη 3η μερα που το χω ανοιξει το μπουκαλι κι ακομα αλλαζει? Βεβαια το γρατζουνισμα στο λαιμο παραμενει ...

Που είδες κάτι τέτοιο? Μήπως είναι υπερβολικό??
Και μόνο που θα έρθει σε επαφή με αέρα και να το κλείσεις ο αέρας που έχει μπει κάνει τη δουλειά μόνος του.

Ναι πρωτη μερα το χα ανοιχτο, μετα σκεφτηκα το ιδιο και το εκλεισα μην εχουμε και κανα ατυχημα και χυθει. Πιστευω μετα το πρωτο ανοιγμα που φρεσκαρει ο αερας οτι "ζυμωση" ειναι να γινει θα γινει ειτε ανοιχτο ειτε κλειστο.

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Αποσυνδεδεμένος DIMI70

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #156 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 23:52 »
Καλησπερα και απο μενα,
ονομαζομαι Δημητρης ειμαι απο Θεσ/νικη και εχω αποφασησει να κοψω το κ.τ. αγοραζοντας τις επομενες μερες ενα η.τ.
Εδω ειναι που θελω και τη βοηθεια σας μιας και το τελευταιο 24 ωρο εχω καθησει πολλες ωρες διαβαζοντας τα διαφορα ποστς και αρθρα εδω στο φορουμ αλλα δυστιχως ακομη δεν εχω καταληξει ποια συσκευη να αγορασω. Η επιλογη μου απο εξωτερικό (Κινα κτλπ) ειναι μονοδρομος αυτη τη στιγμη μιας και τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν (δυστιχως ειμαι ανεργος) την αγορά του απο Ελλαδα.
 Η ποικιλια των η.τ καθως και των σιτε που τα προσφερουνε ειναι πολυ μεγαλη και εχω μπερδευτει αρκετα.
Η πρωτη και μοναδικη εμπειρια που ειχα ως τωρα με το η.τ. (και μαλιστα χθες) ειναι με αυτο: http://www.esmokerworld.com/f1-e-cigarette-starter-kitsegow-p-180.html το οπιο εχει φιλος μου και μπορω να πω οτι σε γενικες γραμμες εμεινα εικανοποιημενος. Σκεφτομαι να το παραγγειλω αλλα πιστευω πως το GIANT της Nobacco θα μου τεριαζε καλυτερα λογω του ποιο πλουσιου ατμου κτλπ οπως και αναφερουνε οσοι το εχουνε δοκιμασει μιας και αυτη τη στιγμη καπνιζω κατα μεσο ορο 45 κ.τ. την ημερα. Αρα απο τα λιγα που καταλαβα πιστευω πως θα με καλυπτε ενα η.τ. που παραγει πλουσιο ατμο και γεματη γευση και υγρο με αρκετα μεγαλη περιεκτικοτητα νικοτινης.
Αρα το βασικο ερωτημα μου : υπαρχει κατι αναλογο η καλυτερο του GIANT στην ξενη αγορα (δεν θα με ενοχλουσε το μεγεθος η το βαρος του η.τ.);
Τι αλλα εξαρτηματα εκτος απο το βασικο κιτ εκκινησης πρεπει να παραγγειλω; Κατα ποσο αξιοπιστο ειναι το after sales service απο την ξενη αγορα;
Αξιζει επισης να παραγγειλω και καποια ποσοτητα υγρου αναπληρωσης απο εκει δηλ. ειναι αξιοπιστα τα προϊοντα τους βλεποντας πως το κοστος τους ειναι κατα 50% φθηνωτερο ισως σε καποιες περιπτωσεις  και ποιο πολυ ;
Τι ειδους υγρο προτεινετε να παρω; (PG VG) Οσο για τη γευση θα ηθελα να τεριαζει στην κανονικη το κ.τ. (Αυτη τη στιγμη καπνιζω West).
Δεν γνωριζω αν περα απο τη παρουσιαση μου εδω ειναι σωστο να θεσω και ολα τα παραπανω ερωτηματα μου, αν οχι ας με διορθωσει καποιος moderator τα ποσταρει παρακαλω στη σωστη τους θεση.
Ευχαρισω προκαταβολικα για το χρονο σας και θα παρακαλουσα πολυ σε καποιες απαντησεις στα ερωτημα τα μου.


Αποσυνδεδεμένος trackler

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #157 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 15:37 »
μετα απο ενα μηνα και κατι ψιλα χρηστης του η.τ. εχω πλεον πολλες αποριες και ευελπιστω στην βοηθεια σας.

παμε λοιπον ενα ενα τα θεμματα καθως εχω και πολλα,αλλα ποιος θα μου απαντησει δεν ξερω.
λοιπον

1. ας πουμε οτι μου αρεσει ενα συγκεκριμενο λαδι.πχ french pipe 11mg
σε τι η.τ. βγαζει περισσοτερο ντουμανι και καλυτερο- δυνατοτερο χτυπημα? η μηπως ειναι το ιδιο σε οτι ατμοποιητη και να το χρησιμοποιησω.εχω διαβασει καποια πραγματα και εχω μπερδευτει.

2. εχω διαβασει οτι η VG βγαζει περισσοτερο ντουμανι απο την PG αλλα δεδομενου οτι της nobacco που προτιμω τα υγρα,ειναι στανταρ 80-20,τι μπορω να κανω για να εχω περισσοτερο ντουμανι,χωρις ομως να χασω σε χτυπημα,αν χανω φυσικα?
σκεφτομουν να κανω το εξης
σε ενα μουκαλι υγρο πχ french pipe 11mg  που μου αρεσει,το οποιο ειναι 80 PG-20VG,να το αραιωσω σε μεγαλυτερο ποσοστο με VG που θα προμηθευτω(αληθεια απο που?)
με την αραιωση αυτη,χανω και ιδιοτητες του υγρου? δλδ θα αλλαξει η γευση? το αρωμα? το χτυπημα?

αν καποιος εκανε τον κοπο και το διαβασε ολο αυτο,θα τον παρακαλουσα να κανει λιγο κοπο ακομα και να απαντησει,τουλαχιστον καποιος που ξερει.
ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #158 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 15:53 »
για το 1o σημαντικο παραγοντα παιζει κ ο ατμοποιητης που θα βαλεις το υγρο
αν ειναι χαμηλης αντιστασης(low resistance) που εχει κ καλυτερη απόδοση αλλα
μικροτερη διαρκεια ζωης αναλογα το ατμισμα αλλα κ το υγρο που χρησιμοποιεις
και βαση του συγκεκριμενου μπορει να εχεις καλο χτυπημα αλλα μικρη παραγωγη ατμου
αλλα μπορεις να δοκιμασεις κ από αλλη εταιρεια που εχει σαν βαση την vg.

Για το δευτερο αν αραιωσεις με vg(φυτική γλυκερόλη) που την προμηθευεσαι από το φαρμακείο
θα χασεις κ σε νικοτινη κ σε γευση κ σε χτυπημα αλλα μπορει να σου δωσει περισσότερο ατμο.

Υπάρχουν πολλά θεματα που μπορείς να διαβάσεις προσεχτικα κ να κανεις τις δοκιμές σου γιατί
μονο ετσι θα δεις τι σου ταιριάζει.

δες εδω π.χ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3028.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1301.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1107.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3584.0.html

για ατμοποιητες
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,51.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,52.0.html

Αποσυνδεδεμένος trackler

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #159 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 16:03 »
ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος sofaki

  • 2
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #160 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 16:07 »
βρε παιδια ενημερωστε με για κατι....καταρχην δεν ξερω αν αναφερομαι στην σωστη παραγραφο.....εχω το e-go t τησ ovale....εχω αγορασει και πεταξει του κοσμου τα μπουκαλακια...τωρα εχω της flavorart το maxx-blend...τα τσιγαρα που καπνιζα ηταν 1mg me 0.1mg(κοινως αερας )αλλα καπνιζα πολυ!καταρχην η νικοτηνη στα 9ml μου πεφτει βαρια και η none θελω να αναψω τσιγαρο......εκτος τωαν αλλων παρατηρησα κατι σαν καψιμο και την αισθηση οτι την ωρα που ατμιζω σαν να εισπνεω και υγρο με αποτελεσμα να μου δημιουργει μια περιεργη αισθηση και ενα καψιμο...τι λετε?φταιει το υγρο,φταει το ητ η εγω κατι δεν κανω σωστα?μηπως χρφειαζεται να αλλαξω κατι?εχω δοκιμασει πολλες μαρκες υγρων και αρωματων...μηπως το ανακατεμα στον ατμοποιητη μου δημηουργησε αυτο?τον καθαριζω οσο καλα μπορω αλλα κατι μενει

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #161 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 16:18 »
Παιδιά εγώ θα σταθώ στο post του προπροηγούμενου..το GIANT της nobacco με τι "ονομασία" κυκλοφορεί στο εξωτερικό???? το έχω και γω απορία..

Επίσης μία ερώτηση γρήγορη: Μιας και νέος στο άθλημα δεν θα ήταν πιο λογικό να πάρω ένα με atomizer και tank?
Η λογική πίσω από αυτό: Σαν νέος θα θέλω να δοκιμάζω διαφορετικές γεύσεις μέχρι να καταλήξω κάπου έστω σε δυό τρεις αγαπημένες...Απ ότι ξέρω το Giant είναι με cartomizer οπότε δεν μπορείς να ..αλλάξεις γεύση χωρίς να τελειώσει ή να το χαραμίσεις..καλά δεν λέω?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #162 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 19:22 »
υπάρχουν πολλά παραπλήσια με το giant  έξω, με διάφορες ονομασίες, όπως mega dual coil, giant dual coil. Είτε καρτομάιζερ, είτε κλιαρομάιζερ, είτε μίξη των δυο (δηλαδή διαφανής σωλ΄ληνας με πολυεστέρα μέσα). Αλλα έχουν εκτός από σπείρωμα 510 και ενσωματωμένο κάλυμμα από πάνω για να κουμπώνουν και στα εξωτερικά πάσα του ego και κάποια άλλα όχι. Αλλα μοιαζουν με το giant της νομπάκο και άλλα είναι διαφορετικά στην εμφάνιση. Το ποιο είναι καλύτερο από όλα, μόνο με δοκιμές θα γίνει αντιληπτό. Αν έχετε υπομονή, πηγαίνετε στη λίστα του Βασίλη στην κατηγορία αγορές από εξωτερικό και περιηγηθείτε στα καταστήματα. Αυτό το λέω, όχι γιατί δεν ξέρω ποιο είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά γιατί ψάχνοντας, μπορεί να σας κεντρίσει το μάτι και κάτι άλλο και να πάρετε 3-4 διαφορετικά για να πειραματιστείτε. Γενικά, όλα τα καρτομαιζερ διπλής αντίστασης με μεγάλη χωρητικότητα είναι της ίδιας φιλοσοφίας, αλλά σίγουρα έχουν διαφορές στην απόδοση, αντιληπτές μόνο με παράλληλη χρήση.
Οσο για τη λογική ατομάιζερ και τανκ, ναι μεν, πολύ καλή, αν όμως αρχίσουν διαρροές μπορεί να αντισταθμίσουν τα προτερήματά του.
Και πάλι θα σου πω, δεν τα παντρεύεσαι. δοκιμάζεις ένα από όλα και επιλέγεις

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #163 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 10:35 »
@ Sofaki



Καλημέρα σε όλους κ όλες!!!  :)

Εχτές ανάγκαστηκα να ατμίσω με υγρό από Κίνα... Το υγρό έχει γεύση σοκολάτας που φυσικά λατρεύω (αφού έπαψα να την τρώω.. ;))
Έτσι είπα να ατμίσω λίγο κ πέρασαν ώρες δίχως να το καταλάβω... Το υγρό μετά από τόσους μήνες μάλλον από "γρασίδι" μετατράπηκε σε καλό άρωμα σοκολάτας  ;D Όμως με βρήκε η μέρα με έναν λαιμό........που αν μπορούσα να τον αλλάξω.........θα το είχα κάνει ήδη  :laugh1: :laugh1:

Τόσο χάλια που όσοι με ακούνε να μιλάω ......ρωτάνε που έδωσα συναυλία εχτές........... ;D Καταλήγω στο σίγουρο μα απόλυτα σίγουρο συμπέρασμα ότι μερικά υγρά ναι φέρνουν αυτόν τον περιέργο πόνο στο λαιμό κ νομίζεις ότι έχεις κάτι! Δεν έχει καμία σχέση αυτό με γρίπη είτε με κάποιον ιο γιατί μόλις άλλαξα το υγρό άρχισε να μου περνάει αυτός ο περίεργος πόνος  ;)

Αποσυνδεδεμένος Roxy

  • 4
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #164 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 14:44 »
 Παιδιά ειναι φυσιολογικό να ακούγεται ήχος απο το η.τ κατα τη διαρκεια του ατμισμος? Ακούω ένα φττζζζρζρζρτζ!  :)) Τώρα κάτι σας είπα, αλλά δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Ατμίζω σε ego-C ths Ovale, και το χρησιμοποιώ μόνο 2 μέρες. :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 594 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15772 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12