vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 2 χρήστες
stamatisgr, camber

Twitter

Νεος με απορίες! =)

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 14:06 »
Πρέπει να έχεις πατημένο το κουμπί καθόλη τη διάρκεια της τζούρας... Επίσης, δώσε του λίγο χρόνο για να στρώσει. Στο γέμισμα να προσέχεις να ποτίζεις με υγρό μόνο περιμετρικά το αποροφητικό  υλικό, και όχι μέσα στο κεντρικό καλαμάκι...

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 14:10 »
Βρε τι παθαίνει ο άνθρωπος. Σε άλλο θέμα ήθελα να απαντήσω!!!

Ομίχλη τα ντουμάνια...έχασα τον προσανατολισμό μου. :laugh1: :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος tsarli

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 00:07 »
Καλησπερα.Ειμαι καινουριο μελος και φιλοδοξω να γινω και καινουρια ατμιστρια.Εκανα εχθες παραγγελια τα εξεις παρακατω:http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33235
                  http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33244
                  μαζι με 20ml απο υγρο της μαρκας που καπνιζω
Οι αποριες μου ειναι οι εξεις:α)ειναι καταρχην καλη η μαρκα που κατεληξα ή ειναι ψιλοαγνωστη?Αυτο που με εκανε να το επιλεξω ειναι οι τρεις μηνες εγγυηση που δινει στους ατμοποιητες.β)αν καποια στιγμη θελω γινεται να του βαλω ατμοποιητη αλλης μαρκας?γ)επειδη δεν εχω καταλαβει καλα τα φιλτρακια εχουν μεσα σφουγγαρακι που θα σταξω το υγρο κι αν ναι ποσες περιπου σταγονες θελει?
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και καλως σας βρηκα  :)

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 00:37 »
Καλωσόρισες tsarli.
α.όλα τα η.τ. τύπου eGo είναι κινέζικης κατασκευής και (δυστυχώς) μή σταθερής ποιότητας. Θα τα βρείς με διάφορες μάρκες, τα κουσούρια τους υπάρχουν σε όλες, το ίδιο όμως και τα πλεονεκτήματά τους.


β. ναι, ταιριάζουν όλοι οι ατμοποιητές με σπείρωμα για μπαταρία τύπου "eGo" και "510", διαβάζοντας στο φόρουμ θα τους μάθεις όλους, ;)


γ. τα φιλτράκια του τύπου "Τ" (=tank) είναι "τύπου δεξαμενής", δεν περιέχουν τίποτε μέσα τους (π.χ. πολυεστέρα συγκράτησης υγρού όπως έχουν τα καρτομάιζερ) και δέχονται κατευθείαν το υγρό άτμισης. Το γεμίζεις λοιπόν, στάζεις και 3-4 σταγόνες στο "καρφί" του ατμοποιητή (για να βραχεί το φιτίλι του), κουμπώνεις κι ατμίζεις.


Πάντως μην περιμένεις το υγρό "της μάρκας που κάπνιζες" να έχει σχέση με τη γεύση των κανονικών τσιγάρων.




Υ.Γ. πέρνα κι από εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html να παρουσιαστείς στην κοινότητα κι επίσημα.
Ρίξε και μια "εντατική" μελέτη μετά εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/board,59.0.html θα σου λύσει πολλές απορίες και θα μάθεις πολλά πράματα σχετικά με το η.τ. ;)
Ότι άλλη βοήθεια θες, εδώ είμαστε :bye:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 01:05 »
Καλησπερα.Ειμαι καινουριο μελος και φιλοδοξω να γινω και καινουρια ατμιστρια.Εκανα εχθες παραγγελια τα εξεις παρακατω:http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33235
                  http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33244
                  μαζι με 20ml απο υγρο της μαρκας που καπνιζω
Οι αποριες μου ειναι οι εξεις:α)ειναι καταρχην καλη η μαρκα που κατεληξα ή ειναι ψιλοαγνωστη?Αυτο που με εκανε να το επιλεξω ειναι οι τρεις μηνες εγγυηση που δινει στους ατμοποιητες.β)αν καποια στιγμη θελω γινεται να του βαλω ατμοποιητη αλλης μαρκας?γ)επειδη δεν εχω καταλαβει καλα τα φιλτρακια εχουν μεσα σφουγγαρακι που θα σταξω το υγρο κι αν ναι ποσες περιπου σταγονες θελει?
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και καλως σας βρηκα  :)

Πρόσεξε λίγο το θέμα της εγγύησης στους ατμοποιητές και μην τσιμπάς. Η Εγγύηση καλύπτει την περίπτωση που ο ατμοποιητής χαλάσει( δεν λειτουργεί καθόλου) και όχι την περίπτωση που η απόδοσή του μειωθεί.
Κανένας ατμοποιητής δεν αντέχει τόσο πολύ (εκτός και αν ατμίζουμε αραιά και που) εφόσον τα υλικά που επικάθονται στην αντίστασή του, κάποια στιγμή θα τον καταστήσουν ουσιαστικά μη λειτουργικό (ακόμη και με διάφορους καθαρισμούς).
Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, αλλά έχω χρησιμοποιήσει άλλους EGO-T ατμοποιητές και πολλά μέλη του Forum ακόμη περισσότερους και όλοι...μα όλοι, έχουμε γράψει πως έπειτα από κάποιο χρόνο χρήσης, χρειάζεται αλλαγή το εσωτερικό σύστημα τροφοδοσίας (φιτίλι-πλέγμα) που θα παρατείνει τη διάρκεια ζωής του ατμοποιητή. Με μια φυσιολογική χρήση, το φιτίλι-πλέγμα θα χρειαστεί αντικατάσταση το περισσότερο έπειτα από 15 μέρες χρήσης(συνήθως έπειτα από 5-6). Αν δεν γίνει αντικατάσταση, ουσιαστικά ο ατμοποιητής καθίσταται μη λειτουργικός. Αν μάθει κάποιος να τα αλλάζει, ίσως παρατείνει τη χρήση του ατμοποιητή, αλλά πόσο? 1 μήνα? ενάμιση??
3 μήνες με τίποτα δεν δουλεύει ένας τέτοιος ατμοποιητής, εκτός και αν η Janty, ανακάλυψε και χρησιμοποιεί τα "αθάνατα" υλικά που πάντως μέχρι τώρα, κανείς μας δεν συνάντησε.




Αποσυνδεδεμένος tsarli

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 09:27 »
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις.
Παντως μεχρι να φτασω σε σημειο να επισκευαζω μονη μου ατμοποιητες θελω αρκετα level ατμισματος  :))
Ξερετε μεχρι τοτε κανενα site με οικονομικους ατμοποιητες για να κανω τη δουλεια μου?

Αποσυνδεδεμένος tkvkp

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 09:35 »
...Το γεμίζεις λοιπόν, στάζεις και 3-4 σταγόνες στο "καρφί" του ατμοποιητή (για να βραχεί το φιτίλι του), κουμπώνεις κι ατμίζεις...

 Οντας νεος και εγω μαλλον την πατησα.Χθες βραδυ εβαλα την μπαταρια να φορτιζει,επλυνα το τανκ βγαζοντας την βαλβιδα και αφησα ορθιο τον ατμοποιητη αφου τον φυσηξα πολυ καλα και σχεδον στραγγισε.Σημερα να συναρμολογησα και πηρα τζουρα κατευθειαν...στην επομενη,ηταν αντιληπτη η μυρωδια καμμενου...Τωρα εχω.τον ατμοποιητη και στραγγιζει αφου του εκανα πλυση με καθαρο οινοπνευμα.Ευχομαι να τον σωσω... :wall:

Αποσυνδεδεμένος SEAGULLSTAV

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 16:21 »
Γεια σας θα ήθελα να με βοηθήσετε ,αν αυτό είναι εφικτό. θέλω να γίνω και εγώ "ατμιστις",δεν ξέρω που και ποιον να αγοράσω. σκέφτομαι για το μπίλλη smoker. έχω ακούσει καλά λόγια...  :thumpup: tkns
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2011, 15:53 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 16:26 »
καλώς ηλθες:) μπες πρώτα εδώ   
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html
για τις συστάσεις και διαβασε και τους κανονίσμους καθως τα greeklish δεν ειναι αποδέκτα στο φορουμ, οτιδήποτε θελεις θα το βρεις μεσα στο φορουμ, και παλι καλως ηλθες

Αποσυνδεδεμένος γιαννης

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 22:18 »
για σας,ειμαι καινουργιος ατμιστης εδω και 4 μερες και εχω 2 ερωτηματα να σας θεσω.
1ον. να μου πει καπιος που μπωρο να βρω πινακα δοσολογιας
2ον.ατμιζο 15mg βαση με 50pg και 50vg και εχω λιγους πονοκεφαλους,μηπος κανω κατι λαθος η μηπως φταιει κατι αλλο.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 22:22 »
Γιαννη πρωτα εδω φιλε μου να σε γνωρισουμε και εμεις
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #56 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 22:24 »
1ον δες ενα προχειρο αλλα καλο εδω http://www.svapo.it/advanced_calculator.php
2ον μηπως το εχεις πιπιλα συνεχεια ?κ τι Η.Τ εχεις παρει?

Αποσυνδεδεμένος stargazer

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #57 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 23:27 »
Γειά σας και απο εμένα  8)
Ψάχνω για η.τ. τις τελευταίες ημέρες και ομολογώ οτι έχω πελαγώσει όσο δεν πάει με αποκορύφωση σήμερα που διάβασα αυτό που είπε και ο φίλος Vangos νωρίτερα οτι υπάρχουν πολλών ειδών ego...και γενικά έχω καταλάβει οτι έχει πάρα πολύ ψωμι ακόμη η αγορά του η.τ. για να ωριμάσει και να υπάρχει μια σαφέστερη εικόνα για το ποιο η.τ. θα καλύπτει τις ανάγκες του εκάστοτε καπνιστή...

Γι αυτό σκέφτηκα να παραθέσω τα δεδομένα μου και ευελπιστώ να πάρω συμβουλές για το τι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω...

Καπνίζω (και τώρα που πληκτρολογώ δηλαδή  ::) ) στριφτό.. van nelle ο οποίο είναι βαρύς καπνός..άρα με ενδιαφέρει πολύ το χτύπημα (φαντάζομαι απο αυτά που διαβάζω οτι το χτύπημα είναι αυτό που νιώθουμε στο λαιμό καθώς κατεβαίνει ο καπνός) αλλά όχι στα υψηλά επίπεδα ενoς prince :>
κάνω γύρω στα 15 τσιγάρα την ημέρα & δεν με ενδιαφέρουν οι γεύσεις που υπάρχουν...φράουλες κεράσια  κτλ προτιμώ το natural του καπνου.. κατευθύνομαι μεταξύ ego-t και giant ωστόσο προ ολίγου είδα και το ovale elipse... αλλά μου φαίνεται Light  :-[
Μια τελευταία απορρία...

Αν επιλέξω υγρό χωρίς νικοτίνη ποιά θα είναι η διαφορά..;
Έχω την (ψευδ)αίσθηση οτι καπνίζω γιατί μου αρέσει χτύπημα, η νικοτίνη σε τι θα με επηρεάσει αν δεν την λαμβάνω απο το η.τ.; Έχει νιώσει κάποιος κάτι;

Ευχαριστώ για τον χρόνο του όποιον κατάφερε να διαβάσει όλο το post μου   :bye:

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 23:40 »
Δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις αυτές όντας νέος κι εγώ στο άτμισμα....

...αλλά ένα που έχω καταλάβει είναι το εξής. Αν δεν υπάρχει θέληση να βρει κάποιος έναν εναλλακτικό τρόπο για το κάπνισμα, επειδή πλεον έχει σιχαθεί σταχτες καπνούς κτλ καθώς και την βλάβη στην υγεία, δεν πρόκειται να παραμείνει στο η.τ. (αν τελικα αποφασίσει να το αρχίσει). 15 μέρες τώρα εξηγώ στους γύρω μου τι είναι αυτό που κρατάω, όλοι απαντάνε: "ωωωω και κάνει δουλειά δηλαδή?" αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ενδιαφέρθηκε να μου ζητήσει πληροφορίες για να αγοράσει καθώς όλοι κολλάνε στο "100 ευρώ?????" ασχέτως αν για το μήνα τους ξοδέψανε 200 σε τσιγάρα....! Κι εγώ φοβόμουν να ξεκινήσω με τόσα λεφτά για κάτι που δεν ήμουν σίγουρος ότι θα έκανε δουλειά. Έψαξα (κυρίως εδώ στο φόρουμ) και κατάλαβα 2-3 πράγματα. Και πάλι ήμουν πολύ επιφυλακτικός. τα 110 ευρώ που έδωσα στην αρχή ήταν τα λεφτά μου για μισό μήνα (220 το μήνα πέρνω για να ζήσω). Είπα λοιπόν στον εαυτό μου το εξής:

Παναγιώτη, κάνεις το ρίσκο και το πέρνεις. Αν σου αρέσει καλώς. Αν όχι, Ενάμισυ μήνα δεν αγοράζεις καπνό το κώλο σου να βαράς κάτω. Έτσι πήρα το ρίσκο: Η αυτό (αν ήταν καλό) ή τίποτα.

Θέλω να πω δηλαδή ότι θέλει και λίγο σπρώξιμο από τον εαυτό μας, όχι μόνο λόγια.

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 23:45 »
Γειά σας και απο εμένα  8)
Ψάχνω για η.τ. τις τελευταίες ημέρες και ομολογώ οτι έχω πελαγώσει όσο δεν πάει με αποκορύφωση σήμερα που διάβασα αυτό που είπε και ο φίλος Vangos νωρίτερα οτι υπάρχουν πολλών ειδών ego...και γενικά έχω καταλάβει οτι έχει πάρα πολύ ψωμι ακόμη η αγορά του η.τ. για να ωριμάσει και να υπάρχει μια σαφέστερη εικόνα για το ποιο η.τ. θα καλύπτει τις ανάγκες του εκάστοτε καπνιστή...

Γι αυτό σκέφτηκα να παραθέσω τα δεδομένα μου και ευελπιστώ να πάρω συμβουλές για το τι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω...

Καπνίζω (και τώρα που πληκτρολογώ δηλαδή  ::) ) στριφτό.. van nelle ο οποίο είναι βαρύς καπνός..άρα με ενδιαφέρει πολύ το χτύπημα (φαντάζομαι απο αυτά που διαβάζω οτι το χτύπημα είναι αυτό που νιώθουμε στο λαιμό καθώς κατεβαίνει ο καπνός) αλλά όχι στα υψηλά επίπεδα ενoς prince :>
κάνω γύρω στα 15 τσιγάρα την ημέρα & δεν με ενδιαφέρουν οι γεύσεις που υπάρχουν...φράουλες κεράσια  κτλ προτιμώ το natural του καπνου.. κατευθύνομαι μεταξύ ego-t και giant ωστόσο προ ολίγου είδα και το ovale elipse... αλλά μου φαίνεται Light  :-[
Μια τελευταία απορρία...

Αν επιλέξω υγρό χωρίς νικοτίνη ποιά θα είναι η διαφορά..;
Έχω την (ψευδ)αίσθηση οτι καπνίζω γιατί μου αρέσει χτύπημα, η νικοτίνη σε τι θα με επηρεάσει αν δεν την λαμβάνω απο το η.τ.; Έχει νιώσει κάποιος κάτι;

Ευχαριστώ για τον χρόνο του όποιον κατάφερε να διαβάσει όλο το post μου   :bye:

Είσαι σίγουρος ότι η ψευδαίσθησή σου στηρίζεται στο χτύπημα? Το λέω γιατί κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά μόλις είδα το ντουμάνι καπνό ξέχασα και χτυπήματα και τα πάντα. Εγώ έκανα Golden Virginia, και όταν ξεκίνησα το η.τ. έκανα 11mg, μετα από αυτό έπεσα στα 6 mg. Το έχω πει και σε άλλο post όμως. Στις ζόρικες στιγμές, σίγουρα θέλουμε το βαρύ τσιγάρο/υγρό. Τότε ακριβώς που πετάμε 2 παγάκια και λίγο ουίσκι σε ένα ποτήρι. Την υπόλοιπη μέρα όμως δεν θα με ένοιαζε αν ήταν και 0 mg.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180760 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59895 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136186 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12