vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 7 χρήστες
Milarepa, Mimhsdr, Ribot, Jorge, manoslykos, hlias bax, infernity

Twitter

iMist repairable(?) atomizer

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #195 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 16:40 »
Παρακαλώ κάποιον έμπειρο να με βοηθήσει να καταλάβω, ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης του πλέγματος γύρω από το κεραμικό του iMist?

Έχω μερικές σκέψεις αλλα αν κάποιος ξέρει τότε ας απαντήσει για να μην γράφω βλακείες και αποσυντονίζω και άλλους!!!!!

Παρατήρησα απο φωτογραφίες ότι πλέγμα υπάρχει γύρω απο κεραμικό και σε άλλους ατμό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχών απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #196 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:18 »
Δεν γνωρίζω ακριβώς, πάντως βασίζεται στην τεχνολογία του ego-t και του 510... Μόνο παρατηρήσεις έχω να κάνω επί του θέματος.
Πρώτα από όλα παρατηρώ ότι όταν κάνω dry burn για να καθαρίσω τον ατμοποιητή, ο περισσότερος ατμός βγαίνει από το πλέγμα... Πιθανόν λοιπόν το πλέγμα να δεσμεύει μέρος του ατμού που δημιουργείται (όταν κρυώσει ο ατμός φυσικό είναι να υπάρχει υγροποίηση, άρα να πηγαίνει στο πλέγμα) και να τον ξαναδημιουργεί μόλις πυρώνει το πλέγμα (αφού ζεσταίνεται και αυτό όταν πυρώνει η αντίσταση). Η άλλη θεωρία που έχω είναι ότι Χρησιμοποιήται για απαγωγή θερμότητας....

Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #197 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 10:21 »
Νομίζω ότι το πλέγμα δεσμεύει υγρό, που το στέλνει στην αντίσταση. Γιαυτό όταν φυσάμε τον ατμοποιητή βγαίνουν 3-4 σταγόνες υγρού. Εξασφαλίζει δηλαδή ότι θα υπάρχει λίγο υγρό μέσα

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #198 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 11:03 »
Το πλεγμα γυρω απο το κεραμικο εχει διπλο ρολο.
Συγκρατει μια μικρη ποσοτητα υγρου ή υγροποιημενου ατμου, ωστε να μην διαρευσει προς την μπαταρια και ταυτοχρονα αυτη η ποσοτητα υγρου ειναι μια εξτρα παροχη στο φυτιλι ωστε να υπαρχει μικροτερη πιθανοτητα να στεγνωσει.
Σε μερικους ατμο μαλιστα χρησιμευει σαν παροχη ρευματος στην αντισταση απο τον αρνητικο πολο.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #199 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 11:05 »
Νομίζω ότι το πλέγμα δεσμεύει υγρό, που το στέλνει στην αντίσταση. Εξασφαλίζει δηλαδή ότι θα υπάρχει λίγο υγρό μέσα

Επειδή έχω ανοίξει μερικούς eGo-T, που κι αυτοί έχουν πλέγμα, ΕΙΔΙΚΑ στην περίπτωση που υπάρχει φιτίλι ΜΕΣΑ στην αντίσταση (γιατί ΔΕΝ υπάρχει σε όλους) είμαι σίγουρος ότι αυτός είναι ο λόγος...
Μάλιστα σε κάποιους ατμοποιητές (που κατά τη γνώμη μου είναι οι καλύτεροι) αυτό το φυτίλι τροφοδοτείται από το πλέγμα... Φαίνεται ότι βγαίνει από τα άκρα της αντίστασης και μπαίναι ΜΕΣΑ στο πλέγμα.
Εύκολα μπορεί να το αντιληφθεί κάποιος αυτό, όταν κάνοντας dry burning, στο ενδιάμεσο ρουφήξει αέρα. Τότε το φιτίλι που ανέφερα, ξαναϋγραίνεται και τροφοδοτείται και πάλι η αντίσταση με υγρό.

Αποσυνδεδεμένος eliot

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #200 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 14:47 »
Εχω και εγω τον i-mist 2 μερες ... Αρκετα ευχαριστημενος , το μονο που με χαλαει ειναι η πλαστικιλα στην γευση που προερχεται απο το στομιο-tank ... Εχει ενοχλησει κανεναν αυτη η πλαστικιλα ???  Καμια ιδεα ?  :hmmm: 

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #201 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 15:49 »
Φίλε συνατμιστή κανε λίγο υπομονή, αν δεν έστρωσε μέχρι τώρα, ο iMist θέλει 2-3 μέρες μέχρι να στρώσει και να έχεις παρα πολυ καλη γεύση. Αν δεν στρώσει αρχικά πλύνει το τανκ πολυ καλα αφήνοντας το σε απιονισμένο νερό, η σε καθαρο οινόπνευμα. Σε προηγούμενο πόστ πρέπει και κάποιος άλλος να το έχει αντιμετωπίσει αυτο.
  Μήπως όμως αυτή η γεύση δεν είναι απο το τανκ και είναι απο το κεραμικό? στη δικη μου περίπτωση αυτο συνέβη, δώσε λίγο χρόνο ακομη στον ατμοποιητή σου να στρώσει. Αν δεν στρώσει ξαναγράψε.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #202 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 15:59 »
Παιδια μια ερωτηση... Εχει επιχειρησει κανεις να αλλάξει αντίσταση στον imist? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #203 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 16:02 »
Λοιπον αλλαξα αντισταση και φιτιλι αντιστασης στον συγκεκριμενο ατμοποιητη αλλα επειδη δεν τρελαινομαι για τη γευση του συγκεκριμενου ατμοποιητη και δεν εχω κ πολυ χρονο τελευταια δεν προκειται να αξιωθω να κανω βιντεακι. Οποτε να σας πω περιγραφικα πως γινεται και οποιος θελει να ασχοληθει ας το χει υποψη του στην προσπαθεια του κ μη τους πετατε.
Λοιπον ξεκινημα απο τη μερια που κουμπωνουμε την μπαταρια. Αφαιρειτε τον κεντρικο πολο στη μεση με λεπτο μυτοτσυμπιδο. Ειναι σφηνωτο μεσα σε λαστιχενια τσιμουχα (στρογγυλη) για να μονονεται απο το σωμα του. Προσεχετε μη χαλασετε την τσιμουχα. Μετα αφαιρειτε την τσιμουχα και με τσιμπιδακι ξεχαρβαλωνετε τα καλωδιακια που εχει μεσα και ενωνονται με την αντισταση. Μετα με μια χοντρη βελονα σπρωχνετε με παλι απο την τρυπα του κεντρικου πολου το κεραμικο να βγει απο την αλλη. Χαλαρα, βγαινει ευκολα. Μετα αφαιρειτε το συρματινο ποτηρακι που δεχεται το κεραμικο. Επισης εχει κ μια συρματινη ροδελα στον πατο του κεραμικου με δυο τρυπες που περναν τα καλωδια. Αυτο το αφαιρεσα και δε το ξαναχρησιμοποιησα. Τελος αποδυναρμολογησης.

Τωρα, αντισταση κλασικα οπως με Οδυσσεα, συρμα χωρις αντισταση στις ακρες της αντιστασης. Κοντινες σπειρες γυρω απο μονο φιτιλι.

Στην επανασυνδεση, δεν εδωσα πολυ σημασια για καλυτερη λυση μιας και δεν τρελλαθηκα με τον imist. Εγω το εκανα ως εξης. Το κερμαικο εχει 3 τρυπες στον πατο του. Δυο μικρες που περναν οι ακρες της αντιστασης και μια μεγαλη, στη μεση, για να περνα αερας. Εγω περασα τη μια ακρη της αντιστασης (που ουσιαστικα ειναι συρμα χωρις αντισταση) πανω απο το τοιχωμα του κερμαικου και το τυλιξα γυρω του ωστε στην επανατοποθετηση του να σφηνωθει αναμεσα στο συρματινο ποτηρακι και το σωμα του ατμοποιητη. Την αλλη ακρη της αντιστασης την περασα απο τη μεσαια μεγαλη τρυπα του κεραμικο και μετα μεσα απο την τσιμουχα, ωστε οταν βαλουμε παλι τον κεντρικο πολο να σφηνωθει αναμεσα στον πολο και την τσιμουχα.

Αυτα. Προσωπικα θεωρω οτι ο imist πασχει απο τροφοδοσια και γ αυτο δε μαρεσει η γευση του. Ντουμανι βγαζει καργα.
Αντε καλο βολι!

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #204 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 16:03 »
mouko  :respect:

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #205 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 16:04 »
όχι εγώ φίλε μου..
ο  Chriss ..... :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος eliot

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #206 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 16:16 »
Φίλε συνατμιστή κανε λίγο υπομονή, αν δεν έστρωσε μέχρι τώρα, ο iMist θέλει 2-3 μέρες μέχρι να στρώσει και να έχεις παρα πολυ καλη γεύση. Αν δεν στρώσει αρχικά πλύνει το τανκ πολυ καλα αφήνοντας το σε απιονισμένο νερό, η σε καθαρο οινόπνευμα. Σε προηγούμενο πόστ πρέπει και κάποιος άλλος να το έχει αντιμετωπίσει αυτο.
  Μήπως όμως αυτή η γεύση δεν είναι απο το τανκ και είναι απο το κεραμικό? στη δικη μου περίπτωση αυτο συνέβη, δώσε λίγο χρόνο ακομη στον ατμοποιητή σου να στρώσει. Αν δεν στρώσει ξαναγράψε.
demkoni  , Ευχαριστω ... το τανκ το επλυνα πριν το χρησιμοποιησω ... θα περιμενω μηπως ειναι απο το κεραμικο ...

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #207 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 16:17 »
Προσπάθησα κι εγώ, έσπασα το κεραμικό λίγο, έβγαλα τα μάτια του πόλου, δεν είχα σύρμα χωρίς αντίσταση...τελικά τα παράτησα.....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #208 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 17:00 »
Δεν πειράζει βρε djfloor κάθε αρχή και δύσκολη!!!! :thumpup:

Δυστυχώς και εγω δεν έχω σύρμα χωρίς αντίσταση, αλλιώς θα προσπαθούσα να κάνω κι εγω μια καινουρια αντίσταση. ( ξαφνικά άρχισε να μου φαγουρίζει το χέρι για ζημιά!!!!) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #209 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 17:05 »
Προς θεού, αν δουλεύει μη το κάνεις. Τον δικό μου τον είχα χαλάσει κάποια στιγμή όταν το κοπάνησα άσχημα και αφου τον είχα και καθότανε, είπα να τον ξεκοιλιάσω να του κάνω αντίσταση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix