vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

229 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

eGo - C vs iMist

Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 02, 2012, 22:57 »
Τελικά με τον ...Άγιο δεν παίζεις !! μια κλαίει μια γελάει !! εκεί που λες τι ωραία που πάει δεν προλαβαίνεις, και σε "ξενερώνει" βγάζοντας καμένο πάλι και πάλι και όταν τον πιάσει δεν σταματάει χωρίς να αρχίσεις τα ξυσίματα και τα "χάδια" στο φιτίλι !
Μάλλον είναι το τέλος της βάσης .... αν όμως σε αφήσει μακριά από το σπίτι, μόνο με "τάμα" επανέρχεται  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 03, 2012, 00:17 »
Στο συρτάρι! στο συρτάρι....  :)) :))
Αη μου συγχώρα με......

Αποσυνδεδεμένος Lord

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 08, 2012, 14:03 »
Αρχισα το ατμισμα με ενα ενα eGo - C, μετα απο 10 μερες και αφου διαβασα διαφορα καλα εδω στο φορουμ για τον iMist ειπα να τον δοκιμασω μπας και σταματησω να γεμιζω ολο τον τοπο με λαδακι... Ετσι και εγινε! Τον αγορασα τον εβαλα στην μπαταρια που ειχα ηδη απο τον C και απο τοτε δεν θελω καν να δω τον eGo.

iMist 1) μηδενικες διαροες, μονο ελαχιστοι υδρατμοι που παραμενουν γυρω απο το tank και δεν ενοχλουν καθολου οποτε θυμηθω το καθαριζω με ενα χαρτομαντηλο. 2) μεγαλυτερο ντουμανι 3) πιο αερατη τζουρα (εχω διαβασει πολλους να το βαζουν στα αρνητικα, αλλα για μενα και ετσι οπως εστριβα το κ.τ. με αρκετο αερα μεσα μου αρεσει παρα πολυ αυτη η αερατη του τζουρα. Αναπνεω και ρουφαω ατμο αυτα ειναι!!) 4) Πιο δυνατη - καλη γευση.

eGo - C 1) βαρεθηκα να μαζευω και να καθαριζω υγρα και λαδακια απο παντου, επρεπε να καθαριζω μεχρι και την μπαταρια καθε λιγο και λιγακι... 2) δυο καμενοι ατμοποιητες μεσα στις πρωτη εβδομαδα

Αυτα ειναι προσωπικες εμπειριες και μπορει απλα να ετυχαν σε μενα, ισως σε αλλους να βγει καλυτερος ο C και χειροτερος ή ελατωματικος ο iMist. Παντως εγω προτεινω ανεπιφυλακτα να δοκιμασετε τον iMist.

Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 08, 2012, 14:30 »
Ωραία τα είπες αλλά περίμενε να κλείσεις λίγες μέρες με τον imist ακόμα και θα χεις πιο ολοκληρωμένη άποψη.  :yes:
Αν τώρα θες να παρατείνεις τη διάρκεια ζωής του, μην παραλήψεις να κάνεις και την ανάλογη
συντήρηση με ένα βουρτσάκι να "ξύνεις" την αντίσταση και να ξεκουράζεις τον ατμοποιητή αν
γίνεται τη νύχτα σε οινόπνευμα. Επίσης το φιτίλι του να το καθαρίζεις και αλλαγή τακτική ανα
10 μέρες περίπου.
Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά με τον imist αλλά μην ξεχνάς και τον C  ;) έχει μέλλον  ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 08, 2012, 14:49 »
Θα έλεγα κανέναν από τους δυο.
Τον μιστ τον αγόρασα, έπαιξα λίγες μέρες μαζί του και τον άφησα πλέον να αραχνιάζει.
Ομορφος και χωρίς διαρροές δε λέω, αλλά αυτό το μείγμα μισός αέρας-μισός ατμός στη τζούρα δεν παλεύεται με τίποτα. Καμμένο δεν είχα, γεύση καλή, αλλά χτύπημα 50% κάτω από αυτό που έχω με άλλους καρτοάτμο.
Οσο για τον egoC (με κάθε επιφύλαξη) γιατί τον δοκίμασα δανεικό από μια φίλη... έχει το βασικό χαρακτηριστικό του egoT που με έκανε να τον αφήσω κι αυτόν να αραχνιάζει... Οχι διαρροές, από αυτές δεν είχα τίποτα ιδιαίτερο. Αλλά τζούρα αταίριαστη για τα γούστα μου. Πολύ μακρόσυρτη, πολύ σφιχτή.
Εντάξει, μου αρέσει η αυτονομία τους, που για τα δικά μου κριτήρια είναι μεγάλη, μου αρέσει η εμφάνιση του μιστ, αλλά κοιτώντας την ουσία (πάντα με τα δικά μου γούστα... αυτό με την κολοκυθόπιτα κλπ...) προτιμώ άλλα μοντέλα.

Σορυ, πάστα... αλλά εμένα με προστατεύει από τον αφορισμό ο άγιος των κάρτο. Ακόμα κι όταν του κάνω απιστίες με μικρά τανκ και ντριπάτους άτμο (από την παντόφλα μιας φίλης που έχει ερωτευτεί τους egoC δεν ξέρω ποιος θα με προστατέψει... αν δει το ποστ θα έχουμε μεγάλες στεναχώριες... καφέ με 100ρα γλυκερίνη θα μου φτιάξει!) :laugh1:

Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 08, 2012, 15:02 »
Αν ο imist δεν είχε τζούρα τύπου ανάσας (μεγάλη) και δεν έβγαζε καψίλα συνέχεια να πρέπει να
τον ανοίγεις κάθε τρεις και λίγο, θα ήταν πρωταθλητής
Αν ο C δεν είχε διαρροές θα ήταν αυτός !

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 08, 2012, 15:04 »
Το πρόβλημα του iMist εκτός από τον πάρα πολύ αέρα που τραβάει και αραιώνει έτσι τον ατμό είναι το πολύ ψιλό φυτιλάκι και οι παρα πολλές σπείρες της αντίστασης (μέτρησα 8 ή 9). Εχοντας έναν Α2 και παίζοντας με αυτές τις παραμέτρους και προσπαθώντας να κατανοήσω τη φυσική του φαινομένου μπορώ να έχω άποψη γι αυτό.
Οι πάρα πολλές σπείρες στο ψιλό φυτίλι έχουν ως θετικό αποτέλεσμα την ομοιόμορφη θέρμανση της αντίστασης όμως μπουκώνουν με κατάλοιπα πολύ εύκολα που σε συνδυασμό με το πολύ μικρό κεραμικό δημιουργούν αλλοίωση στην χροιά του αρώματος μετά από μερικές ημέρες ατμίσματος.
Όταν άρχισε να μυρίζει ο πρώτος imist που πήρα, άρχισα να του κάνω όλο και πιο συχνά dryburn (αν και απαγορεύεται λόγω του λεπτού φιτιλιού) όμως ήταν αδύνατο να απαλλαγώ αλλιώς από την οσμή των καταλοίπων η οποία δεν είχε ποτίσει μόνο την φυτιλοαντίσταση και το κεραμικό αλλά και το παχύ πλέγμα που υπάρχει γύρω-γυρω και λειτουργεί σαν απόθεμα ασφαλείας. Το dryburn δεν λειτουργεί πολύ καλά, όπως σε άλλους άτμο για έναν ακόμα λόγο, το πλέγμα όπως είπα παραπάνω κρατάει πολύ μεγάλη ποσότητα υγρού και με το dryburn είναι αδύνατο να αδειάσει, οπότε γεμίζει ακόμα περισσότερο με κατάλοιπα....
Τελικά, αντέχει πολύ, δεν χαλάει, αλλά γεμίζει τόσο πολύ με κατάλοιπα που θέλει συνεχή μπάνια σε αλκόολ...
Δεν τον άντεξα, είχα χαλάσει πιο πολλά χρήματα στο αλκόολ από το κόστος του,  αποφάσισα να του αλλάξω φυτίλι, με ένα κομμάτι φυτίλι των 2mm και 5 σπείρες των 0.15mm η φυτιλοαντίσταση είναι πολύ πιο άνετη, η γεύση σαφώς είναι καλύτερη και δεν μπουκώνει τόσο συχνά...
Ό C είναι πολύ πιο γευστικός, έχει ευκολότερη συντήρηση, είναι φθηνώτερος αλλά θέλει πολύ καλά τάνκ για να μην έχει διαρροές. Αν φερθείς καλά στα τάνκ, (δεν τα στριφογυρίζεις, κοπούν καθαρά με προσοχή, δεν μπαίνουν σε άλλους άτμο κλπ) τότε δεν υπάρχουν διαρροές....

ΥΓ: Βλέπετε, το ψάχνω.... τον βάζω στο συρτάρι και τον ξαναβγάζω... είναι τόσο καλής ποιότητας η κατασκευή και το φινίρισμα που δεν σου πάει να τον πετάξεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2012, 15:13 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 08, 2012, 15:08 »
Τέκνα μου... αν βαλεις ανταπτορα 510 σε eGo στον Αη Μηcτ (μεγάλη η χάρη Του), η τζουρα σφίγγει.... ;)

Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 08, 2012, 15:12 »
Ό C είναι πολύ πιο γευστικός, έχει ευκολότερη συντήρηση, είναι φθηνώτερος αλλά θέλει πολύ καλά τάνκ για να μην έχει διαρροές. Αν φερθείς καλά στα τάνκ, (δεν τα στριφογυρίζεις, κοπούν καθαρά με προσοχή, δεν μπαίνουν σε άλλους άτμο κλπ) τότε δεν υπάρχουν διαρροές....
Αν υπάρξει και ένα δακτυλίδι -σιλικόνης - να σφηνώσει σε κάθε κεφαλή με το tank όπως έχει αναφερθεί
και λυθεί το θέμα τον διαρροών -υδρατμών τότε τα δεδομένα αλλάζουν προς το καλύτερο.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 08, 2012, 15:26 »
υδρατμοι? :confused1:
Διαρροες?  ???

Αυτα τα πραγματα ειναι άγνωστα σε εμας τους πιστους του Αγιου....  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 08, 2012, 15:39 »
Όλο το πλεόνασμα υγρού στον mist τελικά πάει στο πλέγμα γυρω γυρω. Ακόμα και τα συμπυκνώματα του κώνου που "τρέχουν" πέφτουν μέσα στο πλέγμα καθώς η εσωτερική επιφάνεια είναι στην ευθεία με το πλέγμα (το κεραμικό είναι αρκετά μέσα). Στο πλέγμα, οι πονηροί οι κινέζοι, έχουν γυρίσει τα άκρα του φυτιλιού οπότε το υγρό που συγκρατείται εκεί, τροφοδοτεί και αυτό τη φυτιλοαντίσταση. Εχουμε δηλαδή τριπλή τροφοδοσία... το κάθετο φυτιλάκι και τα 2 άκρα του φυτιλιού που βρίσκονται στο πλέγμα. Δεν υπάρχει περίπτωση διαρροής εκτός αν πλυμμυρίσει τελείως το πλέγμα και το υγρό αρχίσει να τρέχει από τις τρύπες από κάτω... μάλλον δύσκολο όμως, καθώς μόλις τελειώσει το τάνκ και δεν γίνει αυτό αντιληπτό (ποιός κάθεται  και παρακολουθεί το τάνκ σε κάθε τζούρα?) η φυτιλοαντίσταση καταναλώνει το πλεόνασμα υγρού.
Καλή ιδέα, όμως η λογική δεν αφήνω τίποτα να πάει χαμένο, οδηγεί και στην κατανάλωση του υγρού με τα κατάλοιπα....

Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 08, 2012, 15:51 »
Έτσι ίσως εξηγείται  και η οσμή καμένου συνέχεια από την ανα-καύση των υγρών και μάλιστα
αν είχαν "ξεκουραστεί" πολύ, πιθανόν να ατμίζουμε τα κατάλοιπα τους  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 08, 2012, 16:03 »
Ακριβώς έτσι...
Εξηγείται και γιατί ένας δουλεμένος imist μυρίζει πολύ πιο πολύ από έναν δουλεμένο C.
Έχουμε συνεχή ανατροφοδότηση του υγρού σε πολύ μεγάλο βαθμό, ενώ στον C όλο και κάτι τρέχει σαν συμπύκνωμα και τον σκουπίζουμε. Το ίδιο συμβαίνει και στους ατμοποιητές με αντίσταση πάνω από τάνκ όπως οι C2/C4 που το υγρό συνεχώς σκουραίνει και στο τέλος δεν έχει την γεύση που πρέπει, το ζεσταμένο υγρό που βρέθηκε κοντά στην αντίσταση ξαναπέφτει στην δεξαμενή συμπαρασύροντας τα υπολείμματα πάλι στο τάνκ. Οσοι χρησιμοποιουν C2/C4 δεν ατμίζουν μέχρι το τέλος το δοχείο, είτε ξαναγεμίζουν υγρό είτε πλένουν το τάνκ.

Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 10, 2012, 02:06 »
Για να μην έχουμε αυτή την ανακύκλωση των υγρών μέσα στο κεραμικό της αντίστασης
θα πρέπει να ανοίγουμε κάθε λίγο και μετά από μερικές ώρες χρήσης και να το πλένουμε
με οινόπνευμα ή με τι άλλο.
Αυτό έκανα κάθε βράδυ τον ξεκούραζα σε ένα ποτήρι οινόπνευμα και την άλλη μέρα
δούλευε κανονικά, από το απόγευμα και μετά άρχιζε τα ...καμένα του !!!
Τελικά δεν νομίζω να αξίζει να ασχοληθείς και πολύ μαζί του λόγο κόστος οινοπνεύματος
αλλά και πλέον η βάση του είναι σε τιμή άκρως ανταγωνιστική περίπου 4-6 € :)

Αποσυνδεδεμένος nasos78

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo - C vs iMist
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 10, 2012, 13:37 »
θέλω να ρωτήσω αν έχει άλλος το πρόβλημα που είχα εγώ:πήρα imist από μαγαζί με 18ευρώ και μου κράτησε 20 μέρες καλά μέχρι εδώ πήρα και από τοcleverstore  με 11 ευρώ και μου κράτησε 3 μέρες είχε άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12