vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, JohnDag, manoslykos

Twitter

clearomizers και χωρητικότητα

Απ: clearomizers και χωρητικότητα
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 04, 2013, 21:29 »
Σε όλους τους clearomizers αναγράφεται διαβάθμιση στο tube.
Τώρα αν είναι σωστό ποιος ξέρει ? υπάρχουν τόσες παρτίδες από τόσα εργοστάσια που σίγουρα
δεν πρόκειται κανείς να μετρήσει πόσο παίρνουν μέσα  :))
Όσο χωράει βάζεις! ως την μέση περίπου της φιτιλοαντίστασης σε ένα ας πούμε Vivi Nova
που είναι αρκετό

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: clearomizers και χωρητικότητα
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 04, 2013, 21:44 »
δεν πρόκειται κανείς να μετρήσει πόσο παίρνουν μέσα  :))
Εγω που μετρησα, να το προσεξω?  :))

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: clearomizers και χωρητικότητα
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 04, 2013, 21:50 »

Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους φαντάζομαι... ;D
Εγώ απλά το ψιλουπολογιζω με βάση τα γεμίσματα από το μπουκαλάκι.. Οι Κινέζοι μας έχουν συνηθίσει να μην έχουν ακρίβεια στις βαθμονομησεις τους (βλέπε και μοντ) αλλά δεν είναι έτσι σε όλες τις περιπτώσεις..απλά σε αρκετές..

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: clearomizers και χωρητικότητα
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 02:39 »
Επειδη ενα φεγγαρι γεμιζα με συριγγα κατεληξα στο συμπερασμα οτι οι συριγγες εχουν λαθος διαβαθμισεις :))
Τα tubes εχουν την χωρητικοτητα που αναγραφουν...αν αφαιρεσουμε τα εντοσθια του clearomizer... :tongue_smilie:
To υγρο που καταναλωνουμε μπορουμε να το μετρησουμε απο τα αδεια μπουκαλακια...
αλλα μερικες φορες ειναι καλυτερα.....να μην ξερουμε :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος chris76

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: clearomizers και χωρητικότητα
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 08:46 »
καλό είναι να ξέρεις πόσο καταναλώνεις . . .
αλλά δεν θα σκάσω , όσο έχει υγρό μέσα  . . .  :baby: :baby: :baby:

Απ: clearomizers και χωρητικότητα
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 11, 2013, 08:40 »
Η κατανάλωση φαίνεται όταν αδειάζει το μπουκαλάκι  :yes:γιατί και υπάρχει φύρα όπως και να
το κάνουμε είτε από καθαρισμό είτε επειδή χύθηκε στο γέμισμα.
Επίσης αυξάνεται σε περισσότερα volts ενός vv ή φρεσκοφορτισμένης μπαταριοθήκης και μειώνεται
σε λιγότερα.
Αν παρόλα αυτά κάποιος έχει την περιέργεια να μάθει την ακριβή περιεκτικότητα του καθενός
clearomizer ξεχωριστά δεν έχει από το να τα γεμίσει με βελόνα σύριγγα νοσηλευτικής χρήσης
και φυσικά να μας ενημερώσει για τα αποτελέσματα.
Εκτός και δεν γίνεται ούτε αυτό σύμφωνα με τα λεγόμενα του μέλος που αμφισβητεί και τον όγκο
των συριγγών.  :)

Επειδη ενα φεγγαρι γεμιζα με συριγγα κατεληξα στο συμπερασμα οτι οι συριγγες εχουν λαθος διαβαθμισεις :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: clearomizers και χωρητικότητα
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 11, 2013, 12:51 »
Ο Τ3 πάντως που τον γεμίζω με σύριγγα, παίρνει ελάχιστα λιγότερο από όσο λέει. Εκτός αν η σύριγγά μου είναι από το ίδιο εργοστάσιο με τον Τ3!

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: clearomizers και χωρητικότητα
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 11, 2013, 12:53 »
Αν ήταν από το ίδιο εργοστάσιο θα έπαιρνε την ίδια ποσότητα. :yes: :yes: :yes:

Μάλλον από διαφορετικό θάναι. :)) :))

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Πόσα ml υγρού παίρνουν τα tankάκια;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2013, 13:11 »
Ορίστε ένα ωραίο θέμα.


Παρατήρησα το εξής : Έχω δύο clearomizers, έναν CE5 και έναν ViVi Nova. Παρατήρησα ότι τα ml που αναγράφονται πάνω στο πλαστικό είναι βαθμονομημένα ανά 0,4 ml στο πρώτο και 0,5 ml στο δεύτερο και απόσταση της κάθε διαβάθμισης είναι ίση, δηλαδή σαν να έχεις πάρει ένα χάρακα και ανά 3-4 χλστ να σημαδεύεις και μια χωρητικότητα. Το θέμα είναι ότι εσωτερικά του πλαστικού που βρίσκεται το σώμα του ατμοποιητή, αυτός ο κύλινδρος που υπάρχει αλλάζει διάμετρο σε ένα σημείο, άρα αλλάζει και ο χώρος που καταλαμβάνει μέσα στο τανκ. Με λίγα λόγια 0,5 ml υγρού παραπάνω θα έπρεπε να ανεβάσουν τη στάθμη κατά 5-6 χλστ παραδείγματος χάρην πράγμα που δεν γίνεται.


Άρα λοιπόν τα ml δεν είναι βαθμονομημένα σωστά. υπάρχει κανείς που να γνωρίζει πως γίνεται η μέτρηση; Άραγε τα ml που αναγράφονται έχουν βαθμονομηθεί χωρίς την ύπαρξη του ατμοποιητή εσωτερικά;


Η απορία μου γεννήθηκε όταν παρατήρησα ότι γεμίζω το clearomizer 4 φορές την ημέρα. Σύμφωνα με τα ml που αναγράφονται θα έπρεπε να καταναλώνω 5-6 ml την ημέρα. Δηλαδή ένα μπουκαλάκι με βελόνα των 10 ml που έχω, να μου κρατάει 2 μέρες περίπου. Εμένα μου κρατάει όμως 5! Τελικά ο μόνος τρόπος να μετράω τα ml που καταναλώνω, άρα και τα mg νικοτίνης που καταναλώνω, είναι να περιμένω να τελειώσω ένα δεκάρι μπουκαλάκι και να βγάλω τον Μ.Ο. με βάση τις ημέρες που χρειάστηκε να τελειώσει

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: Πόσα ml υγρού παίρνουν τα tankάκια;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2013, 13:27 »
Νομίζω οτι κάποια διαφορά οφείλεται στα φυτίλια, που απορροφούν αρκετό υγρό. Αν παρατηρήσεις την πρώτη φορά που θα γεμίσεις έναν ατμοποιητή με καινούρια κεφαλή, θα συμπληρώσεις πολύ παραπάνω υγρό μέχρι να βραχούν τα φυτίλια, ενώ στα επόμενα γεμίσματα θα γεμίσεις πολύ λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πόσα ml υγρού παίρνουν τα tankάκια;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2013, 14:52 »
Σχεδον ολοι οι κατασκευαστες αναφερουν περισσοτερα μλ απο τα πραγματικα που χωρανε, για ολους τους ατμοποιητες της αγορας. Δεν ξερω αν το κανουν βασισμενοι στον ογκο του ατμοποιητη χωρις την όποια κεντρικη κολωνα, ή απλα ...χυμα.
Σε αυτο προστιθεται και η εφευρετικοτητα (βλεπε ασχετοσυνη, αφηρημαδα, βιασυνη, ή εμπορικο δολωμα) των μεταπωλητων. Ετσι πχ  βλεπεις ενα εργαλειο να δινει 1.8μλ απο το σαιτ του κατασκευαστη, και 2.0 μλ στο η-σοπ του εγγλεζου, 2.3 μλ στο η-σοπ του αμερικανου και παει λεγοντας. Μετρημενα με συριγγα (πιστη κατα προτιμηση) παντα παιρνεις λιγοτερα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: clearomizers και χωρητικότητα
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2013, 19:46 »
Aς μην ξεχνάμε ότι η αναγραφόμενη χωρητικότητα αφορά πόσο υγρό χρειάζεται για το πρώτο γέμισμα.
Οταν συμπληρώνουμε, λίγο τα βρεγμένα φιτίλια, λίγο το γεγονός ότι δεν στραγγίξαμε τον άτμο πριν τον γεμίσουμε, λίγο και η ανακρίβεια στη μέτρηση του κινέζου... στο τέλος φτάνει ένας άτμο των 2μλ (τζεμινι μίνι) να ξαναγεμίζει με μόλις 1μλ.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro