vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

579 επισκέπτες, 8 χρήστες
lemon78, manoslykos, yorgoss, lagoudakis, gioupi, Parolos, Milarepa, bloodlessz

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V5

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1095 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 13:09 »
Ναι @megst εχεις δικιο. Ειναι στα ορια γι'αυτο το στησιμο, αλλα για το clapton ειναι ελαχιστα watt.
Θα το δοκιμασω @Deimos κι ελπιζω να μην κανει διαρροες. Οχι οτι βλεπω και ποτε παταει στο ντεκ οπως ειναι αλλα θα το νιωσω :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1096 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 19:27 »
26/32 clapton 25 watt στον μολις παραληφθεντα sxk mini απο τον φιλο kotsos75 στα 0.77 ωμ. Τετοια χτυπημα ειχα να φαω απο την πρωτη τζουρα με τον τηλεμαχο κλαπτονατο. Ο sxk αψογος σε ολα. Το smoke το αποδιδει πολυ καλα. 

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1097 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 20:04 »
χαίρομαι που σου άρεσε φιλε Νίκο  :thumpup:
αν δεν το έγραφες δεν θα το πίστευα ότι αυτός είναι ο mini
πολύ μεγάλος φαίνεται σε αυτήν την foto

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1098 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 20:12 »
Φταίει το ταμπλό του αυτοκινήτου. Βάζεις Pitbull rda και φαίνεται κ5 😁😁

Sent from my OnePlusOne


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1099 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 23:49 »
Γιατί μου φαίνονται πάρα πολλά τα watt σου;
Εγώ με ίδιες αντιστάσεις ατμίζω στα 9W - KL+ .
Στον V5 κάνω μικρότερες αντιστάσεις (1ohm) και ανεβαίνω στα 15W.
Διότι όντως είναι πολλά.
Η φυσική μας ενημερώνει πως Watt= (Βολτ * βολτ)/Αντίσταση.
Με 4,2 βολτ λοιπόν και αντίσταση 1,8 Ωμ τα Watt βγαίνουν 4,2*4,2/1,8 = 9,8W.
Το παράξενο όμως με τον V5 που λύνει και το πρόβλημα της υγρασίας στις εισαγωγές αέρα, είναι πως δουλεύει χωρίς γκρίνια σε πολύ περισσότερα Βολτ, άρα και Watt.

Στήνω σε 3μμ άξονα 0,40 kanthal στα 0,85Ωμ και πηγαίνω άνετα στα 24 Watt.

Προχθές έβγαλα έναν ντρίπερ στα 40 Watt που είχα στο μοντάκι βίδωσα τον V5 ξεχνώντας να αλλάξω Watt και άτμιζα κάπου μισή ώρα.
Έπαιρνα μια υποψία καμένου και σκέφτηκα πως πάλιωσε το βαμβάκι  :))

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1100 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 00:07 »
Εδώ και λίγες ώρες είμαι κι εγώ κάτοχος του v5 mini της SXK και αν και τον πλήρωσα λίγο παραπάνω (αγορά από τοπικό μαγαζί στο Ηράκλειο ) μπορώ να μιλήσω για μια απίστευτη επιλογή.
Τρομερά σπειρώματα, τον βρήκα πεντακάθαρο αν και τον έπλυνα για να έχω την κεφάλα μου ήσυχη, βρίσκω πολύ καλά τα orings του (καμία σχέση με οτιδήποτε "κινέζικο" εγώ συναντήσει μέχρι στιγμής ) και η μέχρι τώρα λειτουργία του με έχει αφήσει άφωνο.
Ίχνος διαρροής, ίχνος υπό ή υπερτροφοδοσίας κι όλα αυτά σε μια όμορφα αεράτη τζούρα (στην μεγαλύτερη ρύθμιση του αέρα ) που θα έλεγα ότι βρίσκεται ακριβώς στη μέση των "τσιγαρίσιων" και των καθαρά "πνευμονικών" ατμοποιητών. Ένα τόσο συζητημένο θέμα εμένα με βρήκε να προσαρμόζομαι πάνω του από την πρώτη κιόλας στιγμή!

Θα συμφωνήσω σε όσα έχουν ειπωθεί για το χτύπημα, από τη συνηθισμένη μου 6άρα μείωσα αμέσως στο μισό, κοπανάει αλύπητα.
Παραγωγή ατμού για βραβείο, μπόλικος-γεμάτος, χαίρεσαι να τον χρησιμοποιείς όλη την ώρα.

Διαρροές μηδέν, δύο στησίματα μέχρι τώρα και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό με κανένα από αυτά.
Δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα που δουλεύει βουτυρένια..

Τι άλλο τι άλλο.. α ναι. Φοβομουν αρκετά για τα orings του, αρκετοί στον γνήσιο είχαν αναφέρει τα περί "λίπανσης" γιατί κινδυνεύουν με κόψιμο-φαγωμα όταν είναι στεγνά, εδώ παραδόξως αν και έκανα αργές τις πρώτες κινήσεις (στο πρώτο του ξεβίδωμα και γενικότερο "δούλεμά" του δηλαδή ) δεν έδειξε να χαμπαριάζει από κάτι. Ακόμα και μετά το πλύσιμο-στέγνωμα απλώς τα αισθανόμουν λίγο πιο σφιχτά, σε καμία περίπτωση όμως δεν αισθάνθηκα κίνδυνο να κοπούν-"μασήσουν" κλπ.
Όταν δε λιπανθούν δεν το συζητάμε καν, απίθανη αίσθηση και μακάρι να μην κάνω λάθος, θα κρατήσουν πολύ. Είχα σκεφτεί πριν τον πάρω ότι θα παραγγείλω άμεσα το κιτ του γνήσιου, τώρα φαντάζει ότι δεν θα χρειαστεί καν. Θα το δω μετά από μερική χρήση και θα αναφέρω.

Δεν του τό'χα τόσο πολύ, νομίζω όμως ότι η sxk έφτιαξε ένα μικρό θαύμα εδώ.!

Δεν τον είχα ανάγκη, δεν τον λαχταρησα καν τον ν5. Ποτέ. Απλώς είδα τον mini της sxk από κοντά από τον φίλο m1chael που τον πήρε μερικές μέρες πριν, τον βρήκα κι απόψε διαθέσιμο στο μαγαζί που συχνάζουμε και τον αγόρασα.
Και μ'έχει ήδη κάνει να πιστέψω ότι έκανα μια απίθανη για τα δικά μου γούστα αγορά ακόμα κι αν τον πλήρωσα παραπάνω απ'ότι θα μου ζητούσαν οι κίτρινοι φίλοι μας, αν βγει τόσο καλό κομμάτι όσο αυτό που βλέπω πάνω του αυτή τη στιγμή χίλιες φορές χαλάλι του.!

Και πολύ καλή γεύση χωρίς ίχνος "μεταλλίλας", δεν το είπα ε;; :D




Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1101 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 10:19 »
Επανέρχομαι κι εγώ για την έκδοση Tobeco που έχω.
Μετά απο κάμποσους μήνες μαζί του θεωρώ οτι βρήκα το sweet spot του (για μενα τουλαχιστον).
Καταρχάς πήρα το MTL kit και χρησιμοποίησα το μεγαλύτερο απο τα τρία διαθέσιμα, στον Tobeco εγκαθίσταται χωρίς κανένα πρόβλημα/κόλημα.
Το στήσιμο που επέλεξα είναι 40άρι σύρμα (26AWG) σε 3άρι πυρήνα 7-8 σπείρες βγαίνει 1,15-1,2 ohm, το βαμβάκι αφράτο και κομμένο στο ύψος των o ring του deck (εξωτερικά) και τοποθετημένο σιγά σιγά στα λούκια !!! Στην τρίτη επιλογή airflow ατα 16 watt το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό με ωραία γεύση και πλούσιο ατμό ΧΩΡΙΣ δακρυσμα (μπαίνει στην τσέπη,τον έχω πλάγια στο αυτοκίνητο) και χωρίς ήχο κατα τη διάρκεια της τζούρας!!Απλά πατάς κουμπί και ατμίζεις χωρίς να ακούγεται τίποτα (σπάνια μου έχει τύχει)!!!   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1102 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 11:05 »
Προσπάθησα να διαβάσω το νήμα , μήπως βγάλω μόνη μου άκρη, αλλά δεν τα κατάφερα. Στον κλώνο SXK μπορεί να τοποθετηθεί το MTL, και αν ναι πού μπορώ να το βρώ από Ελλάδα ή έξω? Ευχαριστώ :)

Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1103 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 11:07 »

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1104 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 11:19 »
Προσπάθησα να διαβάσω το νήμα , μήπως βγάλω μόνη μου άκρη, αλλά δεν τα κατάφερα. Στον κλώνο SXK μπορεί να τοποθετηθεί το MTL, και αν ναι πού μπορώ να το βρώ από Ελλάδα ή έξω? Ευχαριστώ :)
Μαρία δεν ξέρω αν μιλάς για τον mini ή τον κανονικό, αλλά η προσωπική μου άποψη για τον mini είναι ότι δεν χρειάζεται το mtl kit. Στις πρώτες επιλογές αέρα (μια ή δυο τρύπες) κάνει ξεκάθαρα τσιγαρίσια τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1105 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 11:22 »
Μιλάω για τον κανονικό και τον θέλω μήπως και σταματήσουν οι διαρροές....

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1106 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 11:26 »
Μήπως να του αλλάξεις τα o-rings με του γνήσιου? 'Η το έχεις κάνει?

Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1107 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 11:26 »
δεν νομιζω οτι ετσι θα στρωσουν...................ψαξε λιγο τα λαστιχακια κι ισως και το στησιμο

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1108 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 11:28 »
Ευχαριστώ, αλλά ήταν η τελευταία μου ελπίδα, μάλλον έπεσα σε προβλήματικό κλώνο, μόνο ξεμάτιασμα δεν δοκίμασα.... :wall:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1109 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 11:37 »
Μαρία μπαίνει αλλα μπαίνει παρα πολύ σφιχτά
άκου τι προτείνω
βρίσκεις κάποιον που έχει το kit
του λες να το δοκιμάσεις και αφού μπει με το ζόρι μετά θέλει εργαλεία για να βγει
οποτε του λες αστο μωρέ τώρα δεν βγαίνει
και το κρατάς εντελώς δωρεάν :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 106 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix