vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

628 επισκέπτες, 7 χρήστες
axilleaspro, paiktaras, amdnikos, camber, lemon78, manoslykos, yorgoss

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V5

Αποσυνδεδεμένος kazabubu

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1080 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 17:36 »
Εάν άλλαξε και η γεύση προς το καλύτερο έχει νόημα. Έγινε αυτό;; 

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1081 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 18:01 »
Εγώ πάντως είμαι στο  τσακ να πετάξω και τους δύο tobeco από το παράθυρο.  Ότι και να τους δοκίμασα μετά από μία μέρα θα δακρύζουν. Ότι πιο προβληματικό από στμο πέρασε απ τα χέρια μου. Καλά που έχω τον fodi

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1082 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 18:21 »
Προς το καλύτερο...

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1083 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 20:27 »
Παιδιά, τα πάντα παίζουν ρόλο σε εναν ατμοποιητή, ακόμα και ο τρόπος που ατμίζουμε...είναι λιγάκι αδύνατο όλοι οι άτμο να κάθονται σε όλους.
Εγώ με τον κλώνο της tobeco δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα απο αυτά που διαβάζω εδώ..

Αποσυνδεδεμένος kazabubu

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1084 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 00:17 »
Πρόβλημα με διαρροές δεν εχω κανένα με τον kayfun .απλα δεν κατάφερα να έχω και το mtl kit. Πριν λίγο το έβαλα στον serpent mini με επιτυχία και έγινε λίγο τσιγαρισιος. Έβαλα το mtl με την μεγάλη διάμετρο. Έσφιξε αρκετά η τζουρα και η γεύση ευτυχώς ίδια. Αύριο θα δοκιμάσω mtl με μικρότερη διάμετρο και θα ενημερώσω στο ανάλογο νημα του serpent mini. Προς το παρόν θα τον κρατήσω για δεύτερο τον kayfun

Αποσυνδεδεμένος gazakis78

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1085 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 00:21 »
παρέλαβα σήμερα τον ατμοποιητη τελικά δεν είχε θέμα, το πρόβλημα το είχαν οι πόλοι απο τα μοντ μου που είχαν 
μπει αρκετά μέσα, όλα καλά λοιπόν έκανα και ένα γρήγορο στησιματακι 40αρι κανθαλ 4 σπειρες 0.61ωμ 25 βατ και δουλεύει άψογα αύριο θα δοκιμάσω και με 
clapton, προσωπικά είναι οτι έψαχνα να βρω... βαρέθηκα τους πολύ αεράτους limitless rdta, griffin κτλ και ήθελα έναν έτσι ακριβός όπως είναι ο κ5 :)
σας ευχαριστώ όλους για την  βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος kostas77

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1086 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 11:25 »
Καλημερα, εφτασε πριν απο μια εβδομαδα ο κλωνος SJMY Kayfun v5 απο 3fvape. 
Εχω κανει 4-5 στησιματα με διαφορετικα συρματα και βαμβακια.Το προβλημα ειναι οτι οπως και αν τον στησω, μετα απο 10-15 τζουρες παιρνω καμμενο.
Οταν ξεβιδωσω το πανω μερος, βλεπω οτι παιρνει αερα και μπαινει υγρο στην αντισταση, οποτε για 10-15 τζουρες ακομα ειναι ΟΚ, μεχρι την επομενη φορα που πρεπει να κανω το ιδιο.
Εχω και τον αυθεντικο, οποτε αλλαξα το κεντρικο μερος (τον εσωτερικο πολο) με αυτον του αυθεντικου.Το αποτελεσμα ηταν οτι αυθεντικος αρχισε να εχει αυτη την συμπεριφορα. ενω ο κλωνος εστρωσε.Οποτε συμπαιρενω οτι φταει το κομματι αυτο του κλωνου.
Ανοιξα ticket στην 3fvape εξηγωντας τους το προβλημα, στο οποιο δεν εχουν απαντησει ακομα.
Υπαρχει κατι που μπορω να δοκιμασω? Να τους ζητησω αλλαγη? Εχει καποιος να προτεινει κατι αλλο?

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1087 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 11:32 »
Σιγουρέψου ότι το πάνω o-ring του deck (από τα τρία που υπάρχουν στο σύνολο) είναι τοποθετημένο σωστά και δεν έχει κατέβει πιο κάτω και σου κλέινει τις τρύπες τροφοδοσίας υγρού.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1088 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 12:04 »
Σε τι έχει να κάνει ο κεντρικός πόλος με την τροφοδοσία  :confused1: 
Μήπως ισχύει αυτό που έγραψε ο megst.;
Κάποιος έχει αναφέρει και μια περίπτωση σε V3 που δεν είχαν ξετρυπήσει μέχρι τέρμα τις οπές τροφοδοσίας του ντεκ.

Αποσυνδεδεμένος kostas77

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1089 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 12:13 »
Σιγουρέψου ότι το πάνω o-ring του deck (από τα τρία που υπάρχουν στο σύνολο) είναι τοποθετημένο σωστά και δεν έχει κατέβει πιο κάτω και σου κλέινει τις τρύπες τροφοδοσίας υγρού.

Αυτο ακριβως ηταν το προβλημα.Σε ευχαριστω πολυ megst!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1090 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 01:26 »
Πρωτη εντύπωση από SXK mini....
Κατ' αρχην προκαλεί εντύπωση (για κινέζικο) η ακρίβεια επεξεργασίας . Πολύ καλά σπειρώματα και συναρμογές. 
Από πλευράς μεγέθους ο μινι είναι ΟΚ, σχεδόν όσος ένας κοντός KFL με τα κανονικά καπάκια, ίσως λίγο μεγαλύτερος, αλλά ΟΚ αποδεκτός.
Το στησιμο θα έλεγα ότι είναι πιο εύκολο, το πιάσιμο του συρματος είναι πιο σταθερό και πιο ευκολο καθως δεν βασίζεται αποκλειστικά στο πιάσιμο στη βίδα όπως ο KFL, επίσης η τοποθέτηση του βαμβακιού και η όδευση προς τα κάτω είναι ευκολότερη καθως τα λουκια που υπάρχουν στο deck ορίζουν καλύτερα τους χώρους.
Δεν έχω προβλήματα με διαρροές πουθενά ούτε άλλαξα κανένα oring, όλα τα άφησα όπως ήρθαν (μετά από γερό πλυσιμο).
Ο αερας στην μικρότερη τρύπα μου φαίνεται ΟΚ, ίσως λίγο πιο αεράτα από τον KFL (εχω τη κλωνοβάση με τις δύο τρύπες) και είμαι σίγουρος ότι δεν χρειάζομαι MTL. 
Από γεύση μου φαίνεται προς το παρόν λίγο πιο υποτονικός αλλά ίσως να είναι ιδέα μου γιατί το βαμβάκι ακόμα δεν έχει στρωσει, θα δούμε, από ατμό πάντως σκίζει. Προς το παρόν τον έστησα όπως τον KFL (Kanthal 0.32mm, 9 σπείρες σε πυρήνα 2.5mm, περίπου 1.8Ω) φαίνεται να ζητάει παραπάνω ισχύ για την συγκεκριμένη αντίσταση, ενώ στον KFL μου αρέσει στα 13W, στον mini V5 φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα στα 15-16W

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1091 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 09:36 »
Γιατί μου φαίνονται πάρα πολλά τα watt σου;
Εγώ με ίδιες αντιστάσεις ατμίζω στα 9W - KL+ .
Στον V5 κάνω μικρότερες αντιστάσεις (1ohm) και ανεβαίνω στα 15W.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1092 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 10:37 »
Να πω κι εγω για τον sxk Κ5 μινι μια που ειδα τον slammer. Απο τα σπειρωματα δεν ειμαι ικανοποιημενος. Το βιδωμα του deck καθως και το refill εχουν θεματα. Αμα βρουν τα πασα ειναι μια χαρα αλλα μεχρι να βιδωσει στην αρχη εμενα εχει θεμα και στα 2 αυτα μερη, στραβοβιδωνει σχεδον παντα. Απο την αρχη ειχε αυτο το θεματακι. Απο κει και περα δεν εχω να του προσαψω κατι ιδιαιτερο. Μονο οτι καπου πιανει και στεγνωνει στα 30+ watt με kanthal 40αρι 7 σπειρες σε 2.5mm και με clapton που του εβαλα μεσα. Πριν στεγνωσει ομως δινει πολυ καλη γευση. Αυτα τα 2 ειναι τα αρνητικα που βρηκα, το 2ο ισως δεν ενδιαφερει και τους περισσοτερους, ισως φταει και το mod μου. Το 1ο ισως να ειναι λιγα κομματια ετσι.
Ολα τα αλλα ειναι θετικα, ειμαι πολυ ευχαριστημενος και το serpent μινι εχει φαει παγκο. Διαρροες ποτε, στησιμο ευκολο, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, ομορφο. Το o-ring που εχουν πολλοι προβλημα ηταν μια χαρα σε μενα. Δυο tip μπορω να δωσω. 1) Θελει λιγο υγρο στα o-rings της βασης οταν ειναι στεγνο ή μετα απο πλυσιμο κλπ σαν λυπαντικο, αλλιως αντιστεκεται πολυ στο βιδωμα και μπορει να χαλασουν τα λαστιχακια. Βρεγμενο με νερο ειναι ακομη χειροτερο. 2) Στον πολυ ζεστο και πυκνο ατμο βγαζει πραγματικα ολο το φασμα των γευσεων αλλιως ειναι muted για τα δικα μου δεδομενα. Προσωπικη προτιμηση ισως ειναι αυτο αλλα τον νιωθω σαν αλλο πολυ muted ατμοποιητη οταν ειναι σε λιγα watt. Με ενα clapton και αρκετα watt που εβαλα μετα απο μια βδομαδα που το ειχα, ξαφνικα ηταν λες και ειδα το φως και καταλαβα τι θελει για να δωσει γευση. Μετα ομως μου δωσε καμμενο  :angry_orange: :angel:

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1093 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 12:12 »
Κόψε κοντά τα βαμβάκια. Λίγο πριν ακουμπήσουν κάτω στο ντεκ.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1094 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 12:25 »
Φίλε Tortugas, εμένα πάντως μου φαίνεται λογικό το να παίρνεις καμμένο και να στεγνώνει το βαμβάκι με στήσιμο "στα 30+ watt με kanthal 40αρι 7 σπειρες σε 2.5mm".  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 105 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix