vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #105 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 17:44 »

 8) ΦΙΛΕ ΜΑς συνατμιστή απο που παρέλαβες σε αυτην τιμούλα τον φορτιστή ? 8) ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΚΤΗ !! :respect:

καλησπέρα Φίλε μου,  από Gearbest παρέλαβα (http://www.gearbest.com/chargers/pp_174044.html?wid=5) την παραγγελία την έκανα χωρίς ασφάλεια αποστολής...
Δυστυχώς όμως, όπως βλέπω τώρα , δεν υπάρχει Stock σε ευρωπαϊκές αποθήκες 

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #106 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 01:29 »
Μολις μου ηρθε και εμενα ο opus 3100 σημερα. Τον εχω βαλει ηδη μπρος και δοκιμαζω ολες μου τις μπαταριες να ξερω τι χωρητικοτητα εχουν  :tongue_smilie:


Τωρα που το εψαξα και πιο πολυ, στα αρνητικα του ειδα οτι δινει ρευμα 2Α+ στην φορτιση των μπαταριων, οποτε τις καταπονει λιγακι παραπανω σε σχεση με αλλους φορτιστες που δεν ειναι PWM.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #107 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 01:49 »
Αυτό είναι στο χέρι σου καθώς εσύ επιλέγεις σε τι ρυθμό θα φορτίσεις. Το 1.5 και τα δύο Α είναι διαθέσιμα μόνο όταν φορτίζει μόνο δύο μπαταρίες και μόνο στα δύο ακραία κανάλια. Σε μπαταρίες του παρελθόντος, ίσως υπήρχε θέμα, στα γουρούνια που χρησιμοποιούμε πλέον, δεν νομίζω.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #108 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 03:00 »
Εγω στα 0.5 θα φορτιζω, παντα εκει φορτιζα. Απλα μου κανει εντυπωση που δινει το ρευμα με pwm με παλμους των 2.2+Α

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #109 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 11:01 »
Αυτό δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω, καθώς η μόνη πληροφόρηση, εκτός από το πρώτο ποστ του camber, είναι η οθόνη του φορτιστή.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #110 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 04:58 »
Το εχω δει σε review, στο http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Opus%20BT-C3100%20V2.1%20UK.html Αν δεις τα γραφηματα, δινει pulses των 2.2Α+ σταματαει για λιγο, δινει παλι και παει ετσι σε ολη την φορτιση.




Κατι αλλο, ο δικος μου ο Opus, κανει το εξης. Ενω σε ολα τα σλοτ, αν αλλαξω μπαταρια (χωρις να τον βγαλω απο το ρευμα), με ρωταει στα ποσα mA θελω να φορτισω, το 3ο slot δεν το κανει. Πρεπει να πατησω SLOT 3 φορες, να κανω κυκλο μια φορα τις λειτουργιες και οταν επιλεξω την προηγουμενη (αυτη που ηταν πριν αλλαξω μπαταρια), τοτε μου βγαζει ποσα mA να δωσει στο 3ο slot.


Εσας το κανει αυτο;

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #111 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 20:52 »
Εδώ και μια εβδομάδα έχω κι εγώ αυτόν τον φορτιστή, μόνο που ο δικός μου λέει powerfocus αντί για opus. (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B013UPSH88?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o00_s00)
Παρόλα αυτά η εμφάνιση, λειτουργίες κτλ δείχνουν ότι είναι ο ίδιος ακριβώς φορτιστής με τον opus απλώς με αλλη μάρκα κατασκευαστή. τεσπα...

Με το που ήρθε έβαλά όλες τις μπαταρίες μου σε κατάσταση test και quick test. Έχω 3 vtc5 (1,5 χρόνος), 2 samsung inr 25R (10 μήνες) και 2 efest μωβ (6 μήνες η μία, η άλλη ολοκαίνουρια). Το παράδοξο είναι ότι στις vtc μου έδειξε και μικρότερη εσωτερική αντίσταση, αλλά και πολύ μικρότερη απόκλιση στη χωριτηκότητα σε σχέση με τις σαφώς πιο καινούριες inr. Ενδεικτικά οι vtc βγήκαν στα 2400 κ 2500 mah (αντί του 2600mah) ενώ οι inr ήταν στα 2200-2300mah (αντί του 2500) και η μία μου δείχνει μέσο όρο εσ. αντίστασης 90μΩ. Οι υπόλοιπες είναι γύρω στα 50-60μΩ (με εξαίρεση την ολοκαίνουρια efest που έγραψε 40μΩ!!!).
Η συμβουλή σας είναι να τη σουτάρω αυτή τη μία inr με τις άσχημες ενδείξεις;

Επίσης παρατήρησα ότι αν και σε κανονική λειτουργία φόρτισης μέχρι 1A ο ανεμιστήρας παραμένει ανενεργός, στο test όχι μόνο βαράει υπερωρίες, αλλά κάνει και πολύ θόρυβο.
Κάτι άλλο που είδα είναι ότι στη μέτρηση της εσ. αντίστασης υπάρχει μια διαφορά + 5-10μΩ μεταξύ των θέσεων 1-4 κ 2-3. Ισχύει σε όλους αυτό ή μόνο στον δικό μου;

Κάτι τελευταίο: Έχω αυτές τις μπαταρίες. Οι προδιαγραφές του φορτιστή λένε ότι μπορεί να τις φορτίσει, αλλά διστάζω λίγο καθώς όταν είχα φορτίσει 2 εξ αυτών με τον nitecore στο τέλος της φόρτισης έκαιγαν σε βαθμό που τρόμαξα.

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #112 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 22:01 »
Κατι αλλο, ο δικος μου ο Opus, κανει το εξης. Ενω σε ολα τα σλοτ, αν αλλαξω μπαταρια (χωρις να τον βγαλω απο το ρευμα), με ρωταει στα ποσα mA θελω να φορτισω, το 3ο slot δεν το κανει. Πρεπει να πατησω SLOT 3 φορες, να κανω κυκλο μια φορα τις λειτουργιες και οταν επιλεξω την προηγουμενη (αυτη που ηταν πριν αλλαξω μπαταρια), τοτε μου βγαζει ποσα mA να δωσει στο 3ο slot.


Εσας το κανει αυτο;

μόλις το δοκίμασα και δεν το κάνει όλα τα slots δουλεύουν  το ίδιο ( v2.2 )


Επίσης παρατήρησα ότι αν και σε κανονική λειτουργία φόρτισης μέχρι 1A ο ανεμιστήρας παραμένει ανενεργός, στο test όχι μόνο βαράει υπερωρίες, αλλά κάνει και πολύ θόρυβο.
Κάτι άλλο που είδα είναι ότι στη μέτρηση της εσ. αντίστασης υπάρχει μια διαφορά + 5-10μΩ μεταξύ των θέσεων 1-4 κ 2-3. Ισχύει σε όλους αυτό ή μόνο στον δικό μου;
 

Κάπως έτσι δουλεύει ο ανεμιστήρας ανάλογα το φορτίο το ποσο ζεσταίνεται και πόσο είναι η θερμοκρασία δωματίου για παράδειγμα φόρτισα 3 hg2 στα 500 και ανά πεντάλεπτο άναβε για 10 sec περίπου
όταν τις έκανα charge test στα 1000 από την στιγμή που άρχισε να δουλεύει δεν σταμάτησε καθόλου σε όλη την διαδικασία φόρτισης - αποφόρτισης - φόρτισης

οι μικρές διαφορες στην αντίσταση  από slot σε slot είναι φυσιολογικές γιατί η ένδειξη είναι σε miliohms  για παράδειγμα εμενα στο δευτερο slot η επαφή δουλεύει λιγο ποιο σφιχτά από τις άλλες 3 εκεί μου βγάζει πάντα την μεγαλύτερη ένδειξη περίπου +10 mohm σε σχέση με τις άλλες 3

για να δεις ποσο ευαίσθητο είναι μέτρησε μια μπαταρία και μετά πάλι κανε και δεύτερη μέτρηση χωρίς να βγάλεις η να κουνήσεις τη μπαταρία αλλα αυτή τη φορα πάτησε με κάτι την επαφή π.χ. ένα στυλο η μολύβι σίγουρα θα σου δείξει μικρότερη αντίσταση γιατί κάνει καλύτερη επαφή

διαφορες παίζουν και στο ίδιο slot από μέτρηση σε μέτρηση ανάλογα την φόρτιση και τη θερμοκρασία του φορτιστή και της μπαταρίας


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #113 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 22:18 »
Μια βοήθεια παιδιά. Το πακετάκι αυτό τι λέει ? Ειδικά οι μπαταρίες



Για vtc mini το θέλω

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #114 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 23:12 »
@renesis
Καλές γιορτές και καλές φορτίσεις!

Εφόσον το test έδειξε πάνω από 2000mA, κάνε άλλο ένα quick test στην inr και αποφάσισε ότι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.
Αν αποφασίσεις να την σουτάρεις, ενημέρωσέ με να σου στείλω την διεύθυνσή μου.
Η χωρητικότητα των ατμομπαταριών, έχει μεγάλη εξάρτηση με την ένταση του ρεύματος εκφόρτισης.
Για 1Α εκφόρτιση, θαρρώ πως είναι σωστές οι τιμές χωρητικότητας που πήρες.


Ο ανεμιστήρας βαράει υπερωρίες στο test, γιατί το ρεύμα εκφόρτισης "καίγεται" μέσα στο φορτιστή.
3.7V X 1A = 3.7W.
Δεν φαίνεται πολύ, αλλά δίνει κάμποση ζέστη.
Δεν γνωρίζω για τον συγκεκριμένο, αλλά συνηθίζεται σε κατάσταση εκφόρτισης, οι φορτιστές να έχουν μια "ευαισθησία" στο να μην ανεβάσουν στο ελάχιστο την θερμοκρασία της μπαταρίας, από την ζέστη των κυκλωμάτων τους.
Και εντελώς μεταξύ μας, πολύ καλά κάνουν.
Η διαφορά στην εσωτερική αντίσταση ανάλογα την θέση, συμβαίνει σε όλους.
Το τεστ του Theo164 θα σε πείσει.
Η μέτρηση εσωτερικής αντίστασης είναι αρκετά καλή και αξιόπιστη, αλλά γίνεται προσεγγιστικά.
(mΩ, όχι μΩ.)

Οι Duracell ως NiMH που είναι, είναι περίεργες, μυστήριες, δύστροπες και ψιλοαπρόβλεπτες στην φόρτιση.
Ο λόγος είναι η μέθοδος με την οποία καταλαβαίνει ο φορτιστής ότι φορτίστηκαν.
Η μεγάλη αύξηση θερμοκρασίας είναι ένδειξη μεγάλου ρεύματος φόρτισης ή (το πιθανότερο) ένδειξη υπερφόρτισης.
Από την μία το "βιβλίο" λέει να τις φορτίζουμε με ρεύμα τουλάχιστον 0,5C (1.2Α για τις συγκεκριμένες), για μεγαλύτερη σιγουριά ότι ο φορτιστής θα καταλάβει πότε φορτίστηκαν.
Από την άλλη το τουλάχιστον 0,5C είναι αρκετή ένταση και θα προκαλέσει αρκετή ζέστη, ιδίως το καλοκαίρι.
Υπάρχουν multi chemistry φορτιστές, οι οποίοι μπορεί να είναι εξαιρετικοί στη σχέση τους με το λίθιο, αλλά όχι εξαιρετικοί με τις NiMH.
Υπάρχουν αρκετοί χρήστες, οι οποίοι φορτίζουν τις NiMH με "χαζούς" φορτιστές, στο 0,1C και έχουν το νου τους να τις βγάλουν σε καμιά 10ριά ώρες.
Και πριν τις βάλουν έχουν το νου τους, να είναι αρκετά εκφορτισμένες.
Άλλη δημοφιλής τακτική είναι η αγορά του πακέτου φορτιστής & μπαταρίες και επιπλέον μπαταρίες από τις ίδιες.
Για να καταλάβεις, οι NiMH είναι σαν την κυρία στο μπριτζ.
Μπορεί να καθυστέρησε να ατμίσει βλέποντάς σας με τα κλαρίνα, αλλά μπορεί να μην το ξεκινούσε ποτέ αν δεν τα έβλεπε.
 
Όπως θα έχεις καταλάβει, δεν τον έχω τον φορτιστή.
Σκέφτομαι να τον βάλω στην λίστα, αλλά ήδη οριακά χωράν τα υπόλοιπα της λίστας σε ένα έλκηθρο.
 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #115 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 23:01 »
Ήρθε κι η opusάρα σήμερα από τας ανατολάς, v2.2 και σε λίγο ολοκληρώνεται κι η πρώτη φόρτιση των τριών HG2 που θα δώσουν ζωή στο ρολό (rx200 ελληνιστί :laugh1: ).

Έχω πάθει πλάκα από τις λειτουργίες του, εν καιρώ θα τις δω όλες και πιθανότατα θα χρειαστώ απαντήσεις, για να δούμε τώρα πως θα τελειώσει και την πρώτη του φόρτιση στα χέρια μου.. :)

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #116 στις: Δεκεμβρίου 31, 2015, 04:55 »
 :)) Μου άρεσε όπως το τοποθέτησε ο Microchip!!!! το έχουμε μπατάρει το έλκηθρο τελευταία !!!! :idiot1:
νασαι καλά φιλέ !!!Τις ευχές μου για καλή χρονιά!!!!!!!!!! :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 31, 2015, 09:27 από iliasy »

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #117 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 12:15 »
τον πήρα και εγώ τον φορτιστή και από το μέγεθος του καταλαβαίνεις την ποιότητα, κάνει λίγο θόρυβο ο ανεμιστήρας αλλά ανεμιστήρας είναι δεν θα κάνει;
έβαλα την vtc5 quick test και μου έβγαλε στην μία 45 και στην άλλη 43 και ήταν φουλ φορτισμένες όταν το έκανα το τεστ, τι σημαίνει αυτό; είναι καλό ή όχι;
τις έβαλα τώρα να κάνουν discharge refresh.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #118 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 12:33 »
Ακριβή μέτρηση της αντίστασης δεν μπορείς να πάρεις γιατί μιλάμε για πολύ μικρά νούμερα. Παίρνεις όμως μια καλή ιδέα πόσο ταλαιπωρημένες είναι οι μπαταρίες σου. Η εσωτερική αντίσταση ανεβαίνει όσο γερνάει η μπαταρία.

Από τη μέτρηση που σου βγάζει ο Opus θα πρέπει να αφαιρείς περίπου 30mΩ που είναι η εσωτερική αντίσταση του φορτιστή. Άρα 45-30=15 ή 43-30=13mΩ.
Η Sony VTC5 έχει εσωτερική αντίσταση 13mΩ άρα η μπαταρία σου είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Opus BT-C3100 V2.1 Charger/Analyzer
« Απάντηση #119 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 12:36 »
τέλεια σε ευχαριστώ,
μπορώ να δω την εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας από το φορτιστή; έχει τέτοια δυνατότητα;


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias