vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4215 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 03:31 »
Ευχαριστώ. Ναι χρειάζεται ψυχραιμία και χρόνος. Είναι που όσο πιο πολυ κοιτάω στο φορουμ, τοσο πολυ θέλω να ατμίσω... :-[   


Και να σκεφτεί κανείς οτι δεν σκέφτομαι/χρειάζομαι καν τη νικοτίνη!

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4216 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 19:53 »
υπαρχουν καταστηματα στην αθηνα που να μπορω να βρω προιοντα gg ??? αν εχει να δοκιμασω κιολασ ακομα καλητερα

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4217 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 19:54 »
μια βολτα απο σαλαμυκονο και θα βρεις οτι θες απο τζιτζια!

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4218 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 20:27 »
αχ και να μπορουσα

Αποσυνδεδεμένος herc

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4219 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 22:06 »
Τέλικα έβαλα σχεδόν όλη την οικογένια να μου στρίψει αντιστάσεις μπας και καταφέρω να ατμίσω.


Ντάξ μετά από λίγο ψάξιμο και αρκετό κόπο κατάφερα να φτίαξω μια που να δουλεύει και να βγάζει ικανοποιητική ποσότητα ατμού.


Τώρα πόσα Ωμ είναι δεν ξέρω μην ρωτάτε...

διαβαζα τα τελευταια ποστ και πετυχα το δικο σου αδερφε
αν δεν ξερεις ποσα Ωμ ειναι η αντισταση παει να πει οτι δεν την εχεις μετρησει
και αν δεν την εχεις μετρησει λογικα την εβαλες πανω στην μπαταρια αμεσως μολις την εφτιαξες
μην το κανεις αυτο γιατι αν κατα τυχη ειναι βραχυκυκλωμενη θα σου καψει την μπαταρια

παρε ενα φτηνο πολυμετρο να μετρας Ωμ και βολτ στις μπαταριες αμα θες
και ετσι να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4220 στις: Νοεμβρίου 30, 2013, 01:54 »
Αν το μοντ μετράει την αντίσταση, γιατί να πάρει κάποιος πολύμετρο; Γενικά μιλώντας πάντα.

Sent from my Optimus G using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4221 στις: Νοεμβρίου 30, 2013, 01:58 »
Θα παρεις πολυμετρο οταν δεν εχεις mod, οπως ο φιλος που του το προτειναν που εχει eGo.
Αλλα και παλι, ενα πολυμετρο δεν κανει κακο για ταυτοποιηση.
Μερικα mod, ειδικα τα πιο φτηνα, εχουν αποκλιση στις μετρησεις τους.

Αποσυνδεδεμένος herc

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4222 στις: Νοεμβρίου 30, 2013, 12:30 »
Αν το μοντ μετράει την αντίσταση, γιατί να πάρει κάποιος πολύμετρο; Γενικά μιλώντας πάντα.

Sent from my Optimus G using Tapatalk Pro

το λεω γιατι το παλικαρι ειπε οτι εχει απλες μπαταριες ego και οχι μοντ

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4223 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 05:11 »
Χαιρετώ.  Είμαι 12 χρόνια τώρα καπνιστής και σκεφτόμενος τα έξοδα και, κυρίως, το ότι αν και 26 χρονών τρέχω 20 μέτρα και κοντεύει να μου βγει η γλώσσα θέλω να το κόψω. Ρωτώντας αρκετούς γνωστούς μου ατμιστές, όλοι μου προτείνουν ανεπιφύλακτα το η.τ., όμως έχω αρκετούς ενδοιασμούς/απορίες.

Το βασικότερο όλων είναι η γεύση-αίσθηση. Ναι, το ξέρω, ακούγεται λες και είμαι πρεζάκι, αλλά κάποια συγκεκριμένα τσιγάρα της ημέρας είναι σκέτη απόλαυση. Όπως γράφτηκε και σε κάποιο άλλο νήμα, μετά από τρία πιτόγυρα (προσωπικά το αγαπημένο μου τσιγάρο) και δυο μπύρες δε θέλεις να καπνίσεις ούτε καραμέλα, ούτε κανέλλα, ούτε βανίλια. Δεν περιμένω να βρω γεύση ίδια με το lucky strike που καπνίζω (ή με τον αγαπημένο craven) αλλά τουλάχιστον να με καλύπτει σε βαθμό που να μην αποζηταω το κ.τ.

Η τζόυρα-χτύπημα. Διάβασα στα διάφορα άρθρα εντός κι εκτός φόρουμ, ότι οι ατμοποιητές έχουν θέμα με τις μεγάλες τζούρες. Όταν καπνίζω, συνήθως τραβάω 3-4 μεσαίες τζούρες ούτως ώστε η αίσθηση του καπνού στο λαιμό να είναι γεμάτη και το ντουμάνι να δίνει μια ικανοποίηση όταν βγαίνει.  :tongue_smilie: Εντάξει, για το ντουμάνι έχω πιστεί ότι σίγουρα θα βρω τον τύπο ατμοποιητή που να δίνει το αποτέλεσμα που θέλω. Αλλά για τη «γεμάτη» τζούρα; Υπάρχει λύση;

Εφόσον για αυτά τα ζητήματα υπάρχει λύση (δεν μπορεί, τόσ η.τ. έχουν βγει, κάποιο θα μου ταιριάζει) περνάμε στα πρακτικά θέματα.

Τι τύπο ατμοποιητή προτείνετε; Στην αρχή είχα καταλήξει σε cartomizer, αλλά όταν διάβασα ότι κρατάει μυρωδιές από τις διάφορες γεύσεις με ξένισε, γιατί στην αρχή, σίγουρα, θα δοκιμάσω πολλές. Θα προτιμούσα κάτι επαναγεμιζόμενο κι όχι έτοιμα φιλτράκια.

Υπάρχει τρόπος η μπαταρία να κρατάει τουλάχιστον μια μέρα; Διάβασα ότι οι πρωτάρηδες ατμιστές έχουν πρόβλημα με την αυτονομία της μπαταρίας επειδή είναι όλη μέρα με το η.τ. στο στόμα.

Και, τέλος, επειδή είμαι και λίγο ψείρας, είμαι βέβαιος ότι εν καιρώ θα θελήσω να μπορώ να προσαρμόσω το η.τ. ακριβώς έτσι όπως το θέλω. Υπάρχουν προσαρμόσιμα μοντέλα; Δηλαδή, να αγοράσω κάτι φιλικό προς αρχαρίους και πιο μετά να μπορώ να προσθέσω ρυθμιστή τάσης/ισχύος, να αλλάξω την μπαταρία με πιο μεγάλη, να βάλω πλήρως αποσυναρμολογούμενο ατμοποιητή κτλ, ή θα πρέπει να πάρω ολόκληρο η.τ. από την αρχή;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4224 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 07:47 »
Γεύση αληθινού τσιγάρου δεν θα βρεις στο η.τ. Θα πρέπει να την αντικαταστήσεις με κάποια άλλη γεύση που σου αρέσει χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να συμβιβαστείς. Καλός ο πιτόγυρος αλλά καλή και η πίτσα.
Ξεκίνα με κάποια δημοφιλή υγρά όπως Halo Τribeca, Atmos Lab Bebeca, Flavour Art RY4, Nobacco Golden Margy Mystique κλπ. Δεν σημαίνει ότι θα σου αρέσουν αλλά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες αφού αρέσουν στην πλειοψηφία των ατμιστών. Όταν βρεις κάποιο που πλησιάζει στις προτιμήσεις σου, είναι πιο εύκολο να σε καθοδηγήσουν οι υπόλοιποι συνατμιστές.

Οι ατμοποιητές δεν έχουν έχουν θέμα με τις μεγάλες τζούρες αλλά με τις απότομες. Στο η.τ. πρέπει η τζούρα σου να είναι απαλή και μακρόσυρτη όχι απότομη όπως στο κανονικό τσιγάρο. Όταν του πάρεις τον αέρα, θα έχεις γεμάτη τζούρα και πολύ περισσότερο ντουμάνι από το κ.τ.

Αν σου αρέσει ο ζεστός ατμός θα πρέπει να προτιμήσεις ατμοποιητή με την αντίσταση στο επάνω μέρος.
Τέτοιοι δημοφιλείς ατμοποιητές είναι οι
Clearomizer crystal 2.0 (τύπου C4+ με αποσπώμενη και ανταλλάξιμη κεφαλή φιτιλιού-αντίστασης)
GEMINI (thor) Clearomizer 1.8 ohm (τύπου CE4 v3)
GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)

Για πιο κρύο ατμό θα προτιμήσεις ατμοποιητές με αντίσταση κάτω. Οι δημοφιλείς σ' αυτή την κατηγορία είναι όσοι παίρνουν κεφαλές protank.
Για παράδειγμα
Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
Mini Protank by Kanger
Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer

Η διάρκεια των μπαταριών εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: ποιότητα μπαταρίας, mAh, διάρκεια τζούρας, συχνότητα τζούρας, watt που ατμίζεις κλπ. Σε γενικές γραμμές μη στηρίζεσαι σε μία μόνο μπαταρία. Θα χρειαστείς τουλάχιστον δύο. Με τη μία θα ατμίζεις ενώ θα φορτίζεις την άλλη.

Τέλος τα πιο φιλικά μοντέλα για αρχάριο είναι και τα πιο φθηνά. Απλές EGO! Πατάς το κουμπί και ατμίζεις. Αυτές όμως δεν αναβαθμίζονται. Αλλιώς πρέπει να πας σε mod που σημαίνει μεγαλύτερη ευελιξία και απόδοση αλλά και μεγαλύτερο μέγεθος και πολυπλοκότητα.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4225 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 08:37 »
Σε όλα όσα σου γράφει από πάνω ο camber που είναι και ολόσωστα να προσθέσω μόνο για τις μπαταρίες το εξής.
Το πόσο σου κρατάει η μπαταρία έχει να κάνει με το πόσα τσιγάρα κάπνιζες. Για παράδειγμα αν κάπνιζες 2 πακέτα κ.τ. την ημέρα, μια μπαταρία των 650 mAh δεν θα σου κρατήσει μια μέρα. Καλύτερα να πάρεις των 1100 mAh για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο Παρόλα αυτά, εμένα η μπαταρία των 650 mAh με βγάζει μια μέρα εκτός από σπάνιες περιπτώσεις. Αλλά εγώ κάπνιζα 10-15 κτ/ημέρα. Όπως και να έχει καλύτερα να πάρεις 2 μπαταρίες. Αντί να κάνεις απόσβεση σε 20 μέρες θα κάνεις σε 30.


Επίσης να προσθέσω ότι οτιδήποτε και να πάρεις από μπαταρία ή ατμοποιητή, όλα σχεδόν είναι προσαρμόσιμα. Οι ατμοποιητές στην τεράστια πλειοψηφία τους χρησιμοποιούν σπείρωμα 510 ή Ego. Το σπείρωμα Ego μάλιστα στις μπαταρίες συνήθως έχει ΚΑΙ 510 σπείρωμα ενσωματωμένο οπότε μια χαρά. Το πολύ πολύ να χρειαστείς κανένα ανταπτοράκι αργότερα.


Τέλος να σου προτείνω σε όλα τα κλασικά υγρά αναπλήρωσης που σου είπε ο camber και το Orion's Tribute της Ecocig που είναι αρκετά φτηνό και φανταστικό. Γεύση τσιγάρου δεν θα βρεις γιατί όπως θα διαβάσεις και στην εγκυκλοπαίδια του η.τ.[size=78%]http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2629.0.html[/size][/size][size=78%] , ακόμα και η πίσσα έχει γεύση που δεν την έχει το η.τ. Πιστεύω όμως ότι αν του δώσεις μια ευκαιρία και δεν το εγκαταλείψεις (έστω και σεβόμενος τα λεφτά που έδωσες μέχρι να κάνεις απόσβεση) θα βρεις σίγουρα κάποια γεύση που να σε ικανοποιεί σε τέτοιο βαθμό που αν αργότερα ξανακαπνίσεις θα σου βρωμάει αφόρητα. [/size]
[/size]
[/size][size=78%]Καλώς ήρθες στον κόσμο του η.τ. και καλά ατμίσματα[/size]

Αποσυνδεδεμένος dyzio2206

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4226 στις: Δεκεμβρίου 05, 2013, 09:43 »
@renesis
ξεκινα με απλη μπαταρια και αν θες το κατι παραπανω και δεν σε καλυπτει η απλη τοτε πηγαινε σε καποιο mod

δοκιμασε υγρα πριν παρεις.. επισεις αν μπορεσεις να δοκιμασεις και ατμοποιητες ειναι ακομα καλητερα..


Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4227 στις: Δεκεμβρίου 05, 2013, 19:07 »
3ml X 15 ημέρες = 45ml. Πολύ καλά σου κρατάνε οι κεφαλές, δύσκολα θα βρεις ατμο να κρατάει παραπάνω.
Αν θέλεις να ρίξεις το κοστολόγιο θα πρέπει:
α) Να πάρεις κάποιον επισκευάσιμο. Αυτοί κατά κανόνα είναι πιο ακριβοί από τους εργοστασιακούς αλλά μετά την αρχική επένδυση είναι πολύ φθηνοί στη χρήση.
β) Να φτιάχνεις μόνος σου τα υγρά. Αυτό είναι και το μεγαλύτερο κόστος του ατμιστή, όχι οι κεφαλές. Δες στις Ιδιοκατασκευές υγρών, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο.
Τελικά σήμερα πήγα πήρα 100 ml βάση μηδενική 100 μλ βάση εικοσαρα άρωμα βανίλια όλα αυτά σε πενήντα πενήντα και ξεκινάω τα δικά μου υγρά, έφτασε η ώρα για πειραματισμούς

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4228 στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 12:28 »
Σε απλή μπαταρία ego μπορεί να κουμπώσει 510 ατμποιητής, σωστά ? Για ποιο λόγο υπάρχουνε και δαχτυλίδια ego σε 510 ?

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4229 στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 12:30 »
Aν εννοείς τα eGo sleeves για αισθητικούς λόγους, αν εννοείς τα 510 to eGo adaptors για συμβατότητα οποιασδήποτε μπαταρίας ή mod με σπείρωμα μόνο 510 και με ατμοποιητές με σπείρωμα eGo ή για προστασία του σπειρώματος της μπαταρίας ή του mod ...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2013, 17:46 από zacharis1955 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123601 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12745 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos