vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 7 χρήστες
Lefty, Milarepa, babis1993, mathimatikos1966, manoslykos, Jorge, lagoudakis

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3570 στις: Ιουλίου 12, 2013, 16:50 »
2 ml ???? Σε μία ωρίτσα το πολύ τα κατέβασα....

Πες όμως και επίπεδο νικοτίνης

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3571 στις: Ιουλίου 12, 2013, 20:40 »
Δεν προσεχεις (24 ωρες χωρις ΚΤ)   Βασικά ρώτησε αν ειναι επιτρεπτο

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3572 στις: Ιουλίου 12, 2013, 21:11 »
24 ωρες χωρις ΚΤ


ατμιζω σαν αραπης.... με καλυπτει μια χαρα αλλα...
αλλα... δεν ξερω μεχρι ποσα ml κανει να ατμιζω.... 2 ml ειναι επιτρεπτο οριο?


αν σε εναν ατμοποιητη θελω να βαλω αλλη γευση... για να μην μπερδεφτουν... με τι υγρο μπορω να τους καθαρισω χωρις να τους χαλασω?

Μη τη σκέφτεσαι καθόλου την κατανάλωση. Ατμισε οπότε νιώθεις ότι θέλεις να ατμισεις.
Τα 2ml ειναι πολύ φυσιολογικό νούμερο, αλλά και 5-8ml να φτάσεις δεν υπάρχει θέμα.
Το σημαντικό ειναι να μην καπνίζεις καθόλου κ.τ. μέσα στη μέρα.
Τώρα, όσον αφορά την αλλαγή υγρών, εγώ θα σου έλεγα να μην κανείς κανέναν ιδιαίτερο καθαρισμό.
Υποθέτοντας ότι ατμιζεις με clearomiser ( δε μας είπες με τι ατμιζεις) θα σου πρότεινα να τον χρησιμοποιήσεις μέχρι να αδειάσει όσο το δυνατόν περισσότερο, χωρίς φυσικα να παίρνεις καμενο από την υποτροφοδοσια, και μετά γέμισε το με το νέο σου υγρό. Η γεύση από το παλιό υγρό θα ειναι σχεδόν μηδενική.  ;)

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3573 στις: Ιουλίου 12, 2013, 21:22 »
ΠΡΕΠΕΙ να την σκεφτεις την καταναλωση καλο ειναι να μην υπερβεις τα 60mg νικοτηνης
αν δηλ το υγρο σου ειναι 18mg/ml τοτε 3ml αρκετα
αν ειναι 10mg tote me 6 ml εισαι οκ


Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3574 στις: Ιουλίου 12, 2013, 22:15 »
Αυτο το συμπερασμα πως προκυπτει?
ειμαι μεσα σε αυτα τα ορια!
Πως το υπολογιζεις?

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3575 στις: Ιουλίου 12, 2013, 22:48 »
τα 60mg είναι το ασφαλές όριο ημερήσιας κατανάλωσης νικοτίνης
υπολογίσεις οτι το υγρό περιέχει
Χ
mg ανα 1 ml
παραδειγμα 18αρι υγρό πρέπει να κάνεις 60/18=3,3 ml
3 ml περίπου

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3576 στις: Ιουλίου 13, 2013, 03:18 »
ρε παιδια...
σημερα πρωτη ολοκληρη μερα ΜΟΝΟ με ΗΤ και καθολου με ΚΤ


η αληθεια ειναι οτι το ειχα πιπιλα και υπολογιζω οτι τελικα με αυτα που διαβαζω οτι τα 2ml ειναι ικανοποιητικα (ατμιζω 9αρι υγρο)


εχω ομως δυο θεματα....
πρωτον νομιζω οτι μπουκωσαν τα πνευμονια μου λες και ξενυχτισα και καπνιζα ολο το βραδυ
δευτερον ειμαι σαν να εχω κανει δυο πακετα ΚΤ και δεν θελω να ατμισω αλλο. Ουτε ΗΤ ουτε και ΚΤ


γιατι τοσο χορτασμα ο οργανισμος?  και 9αρι και 2ml που ειναι λιγα... περιεργο με αυτα που διαβαζω εδω.


να μειωσω η απλα ειναι μεταβατικη περιοδος?
επι της ευκαιριας ορεξη για ΚΤ ουτε κατα φαντασια!

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3577 στις: Ιουλίου 13, 2013, 03:28 »
Απ οτι ειδα εχεις παρει τον evod και τον mini vivi nova, με ποιον ατμιζεις? (Ο mini vivi οπως και ολοι οι ατμοποιητες αυτου του ειδους με την αντισταση ψηλα τεινουν να σε "μπουχτισουν" πιο γρηγορα, πραγμα οχι απαραιτητα κακό).

Το 9ρι δεν ειναι απαραιτητα ελαφρυ, παρα τη γνωμη μερικων συμπαθεστατων θεριακληδων εδω μεσα. (Εγω καπνιζα gauloises - τα βαρια τα γαλαζια - και εδω κι ενα χρονο ατμιζω 3 με 5 mg και νιωθω μια χαρα χτυπημα).

Πιπιλα ολη μερα και 2 μλ δεν μου συναδουν, πως τα μετρας τα 2 μλ?

Ισως κι ολο αυτο το βαρος και το μπουχτισμα  ειναι απο την αλλαγη. ξαναλεω, δεν ειναι απαραιτητα κακο, αν νιωθεις ετσι, ελαττωσε το (ειτε σε mg, ειτε καλυτερα, σε συχνοτητα ατμισματος).

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3578 στις: Ιουλίου 13, 2013, 09:31 »
ρε παιδια...
σημερα πρωτη ολοκληρη μερα ΜΟΝΟ με ΗΤ και καθολου με ΚΤ....
...επι της ευκαιριας ορεξη για ΚΤ ουτε κατα φαντασια!

Γιατί ανησυχεις εσυ ετσι όπως πας σε μια ημέρα θα τα κόψεις και τα δυο
οπότε θα είσαι o μικρός θεούλης του Forum

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3579 στις: Ιουλίου 13, 2013, 09:39 »
kinhtomania άνετα μπορείς να κάνεις μέχρι και 6-7 ml, οπότε μην βάζεις το υμαλό στην διαδικασία του περιορισμού των ml. Ασε τον οργανισμό σου να βρει την καινούργια του ισορροπία. Θα σε πάει μόνος του. Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ατμίζεις γεύσεις που πραγματικά "γουστάρεις" και όχι γεύσεις που απλά είναι καλές.

Καλώς όρισες και καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3580 στις: Ιουλίου 13, 2013, 09:57 »
Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και τα υποσυνείδητα στερητικά των διαφόρων ουσιών που δεν παίρνεις πλέον λόγω διακοπής του κ.τ..

Είναι πολύ νωρίς ακόμη.
Σίγουρα η μετάβαση στο η.τ. φέρνει ψυχοσωματικές αλλαγές.
Εδώ, μια μέρα στα 10χρόνια αν πάρει κάποιος άλλο δρόμο για τη δουλειά του, αποσυντονίζεται και χάνει τα νερά του.

Απλά, φρόντισε να έχεις διαθέσιμο το η.τ. σου, όποτε αισθανθείς ότι έχεις ανάγκη να καλυφθείς από νικοτίνη.
'Εχε δηλαδή φορτισμένη μπαταρία και γεμάτο ατμοποιητή κι όλα θα πάνε καλά.

Κατόπιν και με την πάροδο του χρόνου, θα εντοπίσεις τυχόν μικροπροβλήματα και τρόπους επίλυσής τους, είτε με τη συσκευή σου, είτε με την επιλογή του υγρού.

Γενικά, για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. ;)

Καλή αρχή!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2013, 11:38 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3581 στις: Ιουλίου 13, 2013, 11:28 »
Ευχαριστω ολους σας,


μολις ξυπνησα αλλα ακομα νιωθω ελαφρια την χτεσινη υπερφορτιση οποτε δεν βαζω στο στομα μου ακομα τιποτα...


ατμιζω και με εvod kai vvi nova εναλλαξ. Α και με εναν αλλο ατμοποιητη απο τοπικο καταστημα που μοιαζει τον evod απλα ειναι ολο διαφανες και γραφει delirium πανω


μηπως ειναι καλο να παρω ενα μηδενικο.... οταν αρχιζω και μπουχτιζω και απλα ατμιζω απο συνηθεια να κανω εκεινο?
θυμαστε οταν κανατε ΚΤ και τα τελευταια της μερας δεν τα κανατε απο ευχαριστηση αλλα απο συνηθεια? Ε αυτο ενοω.... φλορεξ για την συνηθεια? Και με αλλη γευση ετσι για να σπαει!


το μονο αρνητικο της ολης διαδικασιας.... ειναι λιγο οτι πειναω! χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3582 στις: Ιουλίου 14, 2013, 13:21 »
Αν δεν έχεις όρεξη να ατμίσεις, απλά μην το κάνεις!

Αν πάλι έχεις, δωσ' του να καταλάβει. Ο οργανισμός σου θα σου πει πότε είναι ευχαριστημένος, άκου τον. Μην το φιλοσοφείς πολύ το θέμα!

Μόλις περάσει λίγος καιρός ακόμα, θα σταθεροποιηθείς στην κατανάλωση, επ' ουδενί πάντως μην πάρεις μηδενικό υγρό ακόμα. Εκτός και αν το θες για να αραιώσεις τα νικοτινούχα σου και να ρίξεις την περιεκτικότητα νικοτίνης.

Μην ξεχνάς ότι τα πνευμόνια σου είναι σε κακή κατάσταση, και θα είναι για αρκετά χρόνια ακόμα. Εκεί που την είχαν καταβρεί με τον καπνό, καταστρέφοντας βέβαια πολλά άλλα πράγματα της καθημερινής σου ζωής, ξαφνικά δέχονται κάτι καινούριο, θέλουν και αυτά το χρόνο τους να προσαρμοστούν.

Μην βάζεις όρια και πλαφόν στο άτμισμά σου, τσιγάρο άναβες όποτε ήθελες και όχι χ τσιγάρα την ώρα.

Απόλαυσέ το!

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3583 στις: Ιουλίου 14, 2013, 14:34 »
ρε παιδια...
σημερα πρωτη ολοκληρη μερα ΜΟΝΟ με ΗΤ και καθολου με ΚΤ


η αληθεια ειναι οτι το ειχα πιπιλα και υπολογιζω οτι τελικα με αυτα που διαβαζω οτι τα 2ml ειναι ικανοποιητικα (ατμιζω 9αρι υγρο)


εχω ομως δυο θεματα....
πρωτον νομιζω οτι μπουκωσαν τα πνευμονια μου λες και ξενυχτισα και καπνιζα ολο το βραδυ
δευτερον ειμαι σαν να εχω κανει δυο πακετα ΚΤ και δεν θελω να ατμισω αλλο. Ουτε ΗΤ ουτε και ΚΤ


γιατι τοσο χορτασμα ο οργανισμος?  και 9αρι και 2ml που ειναι λιγα... περιεργο με αυτα που διαβαζω εδω.


να μειωσω η απλα ειναι μεταβατικη περιοδος?
επι της ευκαιριας ορεξη για ΚΤ ουτε κατα φαντασια!

Καλησπέρα φίλε συναμιστή !!!
Όλοι που σου απάντησαν έχουν δίκιο και μπράβο τους που βοηθάνε όπως πολλά συγχαρητήρια και σε σένα που αποφάσισες να κόψεις το ΚΤ .
Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι η μετάβαση σε πολλούς είναι από λίγο έως αρκετά δύσκολη .
Δέν υπάρχει λόγος ανησυχίας και είναι φυσιολογικό , γιατί έχει διαπιστωθεί οτι ο ατμός βοηθάει τα κατάλοιπα των προηγούμενων ημερών από το τσιγάρο να αποβληθούν ποιο γρήγορα .
Το έχουμε διασταυρώσει με 3 Πνευμονολόγους και 11-12 άτομα που είχαν πρόβλημα της πρώτες ημέρες .
Αυτή την αίσθηση υπερπλήρωσις και μπουκώματος θα αρχίσει να υποχωρεί από την τέταρτη μέρα και μετά .
Στην εβδομάδα επάνω και αφού έχει ελευθερωθεί αρκετά η αναπνοή σου ... θα καταλάβεις αν σε ικανοποιεί η ποσόστωση της νικοτίνης 9mgr/ml.
Κάτι άλλο που μπορεί να σε ενοχλήσει είναι η PG όπου έχει παρατηρηθεί δυσανεξία - μπούκωμα ή και ερεθισμό στον λαιμό , όπου το πρόβλημα λύνεται με μείωση της αναλογίας PG ή και μηδενισμός αυτής .
Φυσικά δέν θα πρέπει να κάνεις ούτε ένα κανονικό τσιγάρο .

Ότι άλλο θέμα έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις , θα σου απαντήσει σίγουρα κάποιος .

Καλός όρισες ....και καλό ξεμπέρδεμα με το ΚΤ . ;)  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3584 στις: Ιουλίου 14, 2013, 22:58 »
πιο αναλυτικη και κατατοπιστικη απαντηση δεν γινεται!!!


υποκλινομαι συνατμιστη μου!






3 και σημερα ΚΑΘΑΡΟΣ!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos