vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Doubt, Chris66, mathimatikos1966

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10545 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 18:45 »
Για αρώματα atmos lab, δεν μου πέφτει και πολύς λόγος όπως είπα, ότι του αρέσει του καθενός, εγώ δεν τα προτιμάω πια για πολλούς λόγους, που δεν είναι επί της παρούσης.

Αλλά βάσεις, από τη στιγμή που στην vg προσθέτει νερό, ΔΕΝ προτείνω σε κανέναν και για κανένα λόγο. Δεν είναι υποκειμενική γνώμη αυτό, μα αντικειμενικό. Αν θέλεις, ψάξε σε σχετικά νήματα γιατί πλέον ΔΕΝ πρέπει να προσθέτουμε νερό στις βάσεις, για να μην γεμίζουμε το νήμα.

Οι pink mule και e-liquid france είναι τοπ επιπέδου, για μένα και φθηνότερες να πάρεις όπως στο fastvape(hexocell) θα είσαι μια χαρά. Δοκίμασε και αυτές να δεις. Μπορείς επίσης να αγοράσεις και pg, vg από το φαρμακείο, και να πάρεις νικοτίνες, να φτιάχνεις τα SnV σπίτι σου.

Τώρα για το άρωμα δεν γνωρίζω να σου πω. Μπορεί να ήτανε μάπα εξ αρχής, μπορεί να έφαγε ήλιο, μπορεί η νικοτίνη να ήτανε μάπα η συγκεκριμένη, μπορεί να έκανε κάτι λάθος στα υλικά που έριξε στις αναλογίες, τι να σου πω. Δεν ξέρω και το συγκεκριμένο υγρό δηλαδή. Πάντως για ένα υγρό 25 ευρώ, τσιμπάει πολύ.

Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις και τη λύση συμπυκνωμένων αρωμάτων. Πχ το smoke, από after8, με 6,20 σου βγάζει 100μλ υγρό. Το να δίνεις εφάπαξ 12-13-14-15 ευρώ για SnV, και βάλε πόσα για νικοτίνες με 4+ η μία, θα φαληρίσεις. Απλά πρέπει να πάρεις 4-5 μπουκαλάκια γυάλινα από φαρμακείο, ή πλαστικά από το ατμομάγαζο που έχεις κοντά, να το αναμειγνυεις με τη νικοτίνη, την pg, και τη vg.
Καλησπέρα φίλε μου μία βοήθεια σε παρακαλώ λόγω γνώσης και εμπειρίας που έχεις. Πήγα το πρωί  να πάρω ένα υγρό από γνωστή αλυσίδα και μου άρεσε μπορώ να πω και καθώς περίμενα βρήκα έναν γνωστό που μου είπε να το πάρω το συγκεκριμένο και αφού το δοκίμασα το πήρα σε 12 νικοτίνη. Αυτός μου είπε ότι παίρνει το υγρό σε 18 νικοτίνη και παίρνει από φαρμακείο γλυκερίνη, Chemco νομίζω


 και το σπάει και το κάνει 20 ml 9 mg και δεν χάνει την γεύση του. Είναι οκ αυτή η γλυκερίνη και η όλη διαδικασία, εννοώ μπορώ να το κάνω και με άλλα υγρά όπως το famous eliquid france που μου άρεσε? Βρήκα μετά γνωστό μου φαρμακοποιό που μου είπε ότι η γλυκερίνη από φαρμακείο δεν είναι ίδια με αυτές που πουλάνε τα μαγαζιά με ΗΤ, πήγα πάσο αν και δεν νομίζω γιατί είναι λίγο ξερόλας. Το υγρό που πήρα είναι 70 pg- 30 vg αλλά θέλω να βάλω 70 vg - 30 pg για να το κάνω 50-50 γιατί γρατσουνάει λίγο. Κάθε βοήθεια από φίλους εδώ θα είναι σημαντική, ευχαριστώ θερμά και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10546 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 20:53 »
Κατά βάση, η γλυκερίνη που πουλάει το φαρμακείο και η προπυλενογλυκόλη που πουλάει το φαρμακείο είναι ίδια με αυτές που βρίσκεις στα μαγαζιά η.τ.

Τώρα, μπορεί να υπάρχουν μικροδιαφορές στη γεύση από εταιρεία σε εταιρεία, μπορεί να υπάρχουν διαφορές στη γεύση μεταξύ παρτίδων της ίδιας εταιρείας, μπορεί ο καθένας να σου πει το μακρύ του και το κοντό του για το ποια είναι η καλύτερη, αλλά ό,τι σου κάτσει στη γεύση είναι το καλύτερο.

Αυτό που θες να κάνεις με τα υγρά, να ξέρεις θα σου ρίξει την ένταση (αφού προσθέτεις σκέτη βάση) αλλά αν το αποτέλεσμα σε ικανοποιεί πάμε πάσο όλοι.

ΥΓ: Εγώ ατμίζω αποκλειστικά με βάσεις Chemco που τις παίρνω από το φαρμακείο της γειτονιάς μου και είμαι μια χαρά χαρούμενος. Αν με ρωτάς ποια βάση μου άρεσε περισσότερο θα σου πω αυτή της T-Juice μια φορά κι έναν καιρό που έκανα σκέτη βάση και καταλάβαινα διαφορές.

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10547 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 22:43 »
Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ, και εγώ αυτό πιστεύω για τις βάσεις χωρίς νικοτίνη από φαρμακείο, τώρα για τα μπουστεράκια πολλές οι γνώμες ψιλομπερδεύτηκα ( pink mule, after 8 και άλλες). Επειδή θα πάρω snv Blaze μάλλον θα πάρω και ίδια μπουστεράκια, δεν ξέρω αν τα έχεις δοκιμάσει απλά είναι σχετικά φτηνά και Ελληνικά και θα τους δώσω μια ευκαιρία. Φαντάζομαι και εγώ θα τη ρίξει φυσικά απλά ο φίλος  που βρήκα σήμερα παίρνει 18 νικοτίνη και την κάνει κοντά στα 4 και μου είπε μια χαρά είναι λίγο χάνει αυτός βέβαια παίζει 40 βατ περίπου εγώ στα 12-13 άρα θα την κάνω 9 και βλέπουμε.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2019, 14:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Alejandro

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10548 στις: Μαρτίου 01, 2019, 12:24 »
Καλησπέρα σας, μετά από αρκετά χρόνια στριφτού αποφάσισα να μπώ κι εγώ στο χώρο του ατμίσματος εδώ και σχεδόν 2 μήνες. Πρώτη επαφή ήταν ένα Vaporreso Renova Zero φίλου το οποίο στην αρχή μου φάνηκε αρκετά καλό λόγω ευκολίας γεμίσματος, μηδενικών διαρροών και καλής διάρκειας μπαταρίας. Το μόνο που κάπως με χάλασε στην αρχή ήταν η πολύ χαλαρή τζούρα του και μετέπειτα, έχοντας δοκιμάσει άλλα, η μέτρια γεύση του. Επόμενο στάδιο ήταν ένα Aspire Nautilus AIO, δώρο του αδερφού μου, το οποίο όμως δε κατάφερα ποτέ να το κάνω να δουλέψει σωστά και είχα πρόβλημα είτε στο γέμισμα, είτε έφερνε υγρό στο στόμα, είτε είχε γεύση καμμένου, είτε έχανε όλο το υγρό από την εισαγωγή αέρα, ενώ είχα δοκιμάσει τα πάντα (διαφορετικές αντιστάσεις, καινούρια cartridges, αλλαγή στα τσιμουχάκια). Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα Justfog Minifit το οποίο παρά τη χαμηλή τιμή ξεπέρασε τις προσδοκίες μου (μηδενικές διαρροές, πολύ καλή γεύση, σφιχτή τζούρα) με μόνο μεγάλο αρνητικό τη διάρκεια μπαταρίας του. Οπότε αυτή τη στιγμή είμαι σε αναζήτηση συσκευής αντίστοιχης του minifit αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και για αυτό χρειάζομαι τη βοήθεια των πιo εμπείρων μελών του φόρουμ. Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή, αν και θα προτιμούσα την ευκολία των pods. Απλά να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά υγρά με άλατα νικοτίνης ELF και DinnerLady.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10549 στις: Μαρτίου 01, 2019, 13:10 »
Οι συσκευές αυτού του τύπου έχουν το μειονέκτημα της μπαταρίας. Δεν θεωρώ απαραίτητο επομένως να αναζητήσεις οπωσδήποτε άλλη συσκευή. Θα μπορούσες να πάρεις μια δεύτερη ή ακόμα και μια τρίτη ίδια. Αν κινηθείς αποκλειστικά και μόνο με γνώμονα τη μπαταρία, θα ξεφύγεις πιθανότατα εντελώς από αυτό που εχεις συνηθίσει μέχρι  σήμερα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2019, 13:20 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10550 στις: Μαρτίου 01, 2019, 14:32 »
Καλησπέρα σας, μετά από αρκετά χρόνια στριφτού αποφάσισα να μπώ κι εγώ στο χώρο του ατμίσματος εδώ και σχεδόν 2 μήνες. Πρώτη επαφή ήταν ένα Vaporreso Renova Zero φίλου το οποίο στην αρχή μου φάνηκε αρκετά καλό λόγω ευκολίας γεμίσματος, μηδενικών διαρροών και καλής διάρκειας μπαταρίας. Το μόνο που κάπως με χάλασε στην αρχή ήταν η πολύ χαλαρή τζούρα του και μετέπειτα, έχοντας δοκιμάσει άλλα, η μέτρια γεύση του. Επόμενο στάδιο ήταν ένα Aspire Nautilus AIO, δώρο του αδερφού μου, το οποίο όμως δε κατάφερα ποτέ να το κάνω να δουλέψει σωστά και είχα πρόβλημα είτε στο γέμισμα, είτε έφερνε υγρό στο στόμα, είτε είχε γεύση καμμένου, είτε έχανε όλο το υγρό από την εισαγωγή αέρα, ενώ είχα δοκιμάσει τα πάντα (διαφορετικές αντιστάσεις, καινούρια cartridges, αλλαγή στα τσιμουχάκια). Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα Justfog Minifit το οποίο παρά τη χαμηλή τιμή ξεπέρασε τις προσδοκίες μου (μηδενικές διαρροές, πολύ καλή γεύση, σφιχτή τζούρα) με μόνο μεγάλο αρνητικό τη διάρκεια μπαταρίας του. Οπότε αυτή τη στιγμή είμαι σε αναζήτηση συσκευής αντίστοιχης του minifit αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και για αυτό χρειάζομαι τη βοήθεια των πιo εμπείρων μελών του φόρουμ. Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή, αν και θα προτιμούσα την ευκολία των pods. Απλά να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά υγρά με άλατα νικοτίνης ELF και DinnerLady.
Επειδή έχω το μινιφιτ και είναι όντως πολύ καλό, θα σου πρότεινα επίσης 2 vaporesso to orca solo και το drizzle fit or kit, σφιχτή τζούρα, εύκολο γέμισμα και καλή γεύση με μεγαλύτερη μπαταρία φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος dimproe

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10551 στις: Μαρτίου 02, 2019, 02:41 »
Καλησπέρα,οι εφεδρικές μπαταρίες σε ενα 2μπάταρο πρέπει να είναι ίδιες με τις αρχικές ή γίνεται να είναι περισσότερα mAh και διαφορετική μάρκα?ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10552 στις: Μαρτίου 02, 2019, 04:08 »
1)Τι εννοείς εφεδρικές; Οι μπαταρίες πάνε σε rotation, δεν υπάρχουν βασικές και εφεδρικές.

2)Το θέμα δεν είναι να είναι ίδιες σε μάρκα, αλλά να κάνουν την ίδια δουλειά. Τι εννοώ. Διμπάταρο συνήθως παίρνεις για πνευμονικές. Όταν λες παραπάνω mah, προφανώς πέφτει η δυνατότητα της μπαταρίας να δώσει Α. Άρα δεν θα μπορεί πιθανόν να ανταποκριθεί στα ίδια στησίματα με τις άλλες.Πρέπει να μας πεις μάρκα που θες, και μοντέλο, και πόσα watt θα παίζεις.

Δες και τα νήματα με τις μπαταρίες, θα καταλάβεις [member=22658]dimproe[/member]

Αποσυνδεδεμένος dimproe

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10553 στις: Μαρτίου 02, 2019, 04:17 »
Ναι δεν το έθεσα σωστά.Έχω λοιπόν 2 sony 18650 3000mAh VTC6 για το puma 200W, παιζω γυρω στα 45W και θέλω να πάρω 2 ακόμα μπαταρίες για το rotation.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10554 στις: Μαρτίου 02, 2019, 04:35 »
ωραία, παίρνεις lg hg2, sony vtc6, ή samsung 30q, αφού παίζεις 45w. Στις αξιόπιστες μπαταρίες 3000 mah δηλαδή. Το να πας σε μπαταρίες  3400 mah, δεν αξίζει για πολλούς λόγους. 

Επίσης, για μένα η 2 ευρώ κατά μέσο όρο διαφορά των vtc6, από τις άλλες 2 δεν αξίζει, οπότε προτείνω να πας στις lg ή στις samsung

Nai_Ego

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10555 στις: Μαρτίου 02, 2019, 11:34 »
Ναι δεν το έθεσα σωστά.Έχω λοιπόν 2 sony 18650 3000mAh VTC6 για το puma 200W, παιζω γυρω στα 45W και θέλω να πάρω 2 ακόμα μπαταρίες για το rotation.
Καλημέρα.
Δες αυτόν τον εξαιρετικό πίνακα του Mooch που είχε ανεβάσει ο [member=21779]treloneritis[/member], πρόσεξε ιδιαίτερα τις σημειώσεις στο κεντρικό κίτρινο πλαίσιο που αναφέρει w & Α. 

Αποσυνδεδεμένος Alejandro

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10556 στις: Μαρτίου 04, 2019, 12:34 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Επειδή έχω το μινιφιτ και είναι όντως πολύ καλό, θα σου πρότεινα επίσης 2 vaporesso to orca solo και το drizzle fit or kit, σφιχτή τζούρα, εύκολο γέμισμα και καλή γεύση με μεγαλύτερη μπαταρία φυσικά.
Μία ερώτηση: Το Drizle το χρησιμοποιείς με κανονικές αντιστάσεις ή με ccell; Καθώς από ότι έχω διαβάσει οι ccell της vaporesso έχουν εξαιρετική διάρκεια με αρνητικό την ήπια γεύση όπως και η ccell του zero που έχω ήδη.

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10557 στις: Μαρτίου 04, 2019, 20:05 »
Καλησπέρα, δεν το έχω απλά το δοκίμασα από γνωστό που το έχει. Θα προτιμούσα τις κανονικές από τις κεραμικές αντιστάσεις για πολλούς και διαφόρους λόγους και πρώτα από όλα το υλικό και ας κρατάνε λιγότερο. Σαν γεύση είναι υποκειμενικό βέβαια αλλά νομίζω είναι μια χαρά αμφότερες για ποντάκι.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Διόρθωση - Διαγραφή παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2019, 14:50 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Alejandro

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10558 στις: Μαρτίου 06, 2019, 12:36 »
Ευχαριστώ πολύ. Και μία τελευταία ερώτηση (και συγγνώμη αν κουράζω :angel:): Επειδή βλέπω ότι στο τέλος όλοι καταλήγουν σε modάκι, θα ήταν κακή επιλογή να πάω σε Innokin Coolfire Mini ή Pico x με Aspire Tigon και να κρατήσω το minifit για δεύτερο;

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2019, 12:48 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10559 στις: Μαρτίου 06, 2019, 13:12 »
Καλημέρα , δεν κουράζεις καθόλου. Το μοντάκι είναι γνωστό και δοκιμασμένο στο χρόνο το πίκο, τώρα για το Aspire Tigon μόνο καλά διάβασα απλά οι αντιστάσεις του είναι από Ni80 και εγώ θα το αποφύγω για αυτό. Σε λίγες μέρες θα πάρω τον Zenith που τον δοκίμασα σήμερα και μου φάνηκε μια χαρά σε γεύση και σφιχτή τζούρα με μία τρύπα ανοιχτή ή μισή ακόμη πιο σφιχτή, απλά είχε 3mg νικοτίνη μέσα η κοπέλα εκεί και δεν μπορώ να πω πολλά για χτύπημα και γεύση αλλά φυσικά μπορείς να διαβάσεις εδώ αναλυτικά. Και εγώ στριφτό έκανα κοντά 15 χρόνια και νομίζω θα σε καλύψει μια χαρά. Μόλις τον πάρω θα σου πω πιο πολλά αν μπορείς να περιμένεις λίγες μέρες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 23 12690 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem