vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9750 στις: Νοεμβρίου 30, 2017, 22:03 »
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι στο χώρο του ατμίζματος ένα μήνα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος ή όχι;
Έχω στα χέρια μου ένα istck pico με melo 3 και έχω πειραματιστεί πάνω σε 3 κεφαλές = 0,5Ω - 0,3Ω - 0,18Ω.
Κατέληξα να χρησιμοποιώ 0,18Ω στα 60W 310V. Είναι ότι ποιο κάλο μπόρεσα να κάνω για να με καλύπτει.
Χρησιμοποιώ υγρά που προμηθεύομαι από κατάστημα, με περιεκτικότητα νικοτίνης 12ml.
Η μπαταρίες του είναι 3400mah στα 3.7v.
Ο τρόπος ατμίζματος είναι πνευμονικός, με το δεξί χέρι   ;D  και δεν ξεκολλάω από πάνω του.
Πιστεύω χωρίς να είμαι γνώστης ότι πολύ γρήγορα θα επεκταθώ σε κάποια άλλη συσκευή + ατμοποιητή (για να δούμε).
Χρειάζομαι τουλάχιστον δυο μπαταρίες τη μέρα. Να μην μιλήσω για έξοδο, πότο, κρασί, καλή παρέα .... καρφωμένος σε μια πρίζα.
Η κατανάλωση σε υγρά είναι περίπου 60ml σε 4 ημέρες εκτός αν πάρω κάτι σε φρούτο θα πρέπει να πάρω και το μανάβη μαζί.
Το άτμιζμα που μου παρέχει το συγκεκριμένο κιτ είναι καλό κατά τη διάρκεια της μέρας ή της ώρες εργασίας μου αλλά
όσο περνάει η ώρα γίνομαι όλο και ποιο επιθετικός απέναντι του με αποτέλεσμα να βράζει το mod, να καίει - να ζεματάει
ο ατμοποιητής και να φτύνει πολλά κατάλοιπα του ατμού.
Δεν ξέρω αν πρέπει να το προσέξω αυτό, παντός δεν είναι αυτό που θα με κάνει να σταματήσω το άτμιζμα.
Καταναλώνω και 10-20 χαρτοπετσέτες τη μέρα σε στριφτάρια για να το καθαρίσω και δεν πέταξα τα τασάκια από το σπίτι... οκ.!!
Χρησιμοποιώ διάφορες τεχνικές αποφυγής της θερμότητας και  αλλά δεν θα τις διατυπώσω γιατί θα γελάσουν και από τα δίπλα forum.
Το έχω βάλει σκοπό ότι δεν θα ανάψω πάλι τσιγάρο και θα χρειαστώ και τη βοήθεια σας φίλοι μου.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και συγνώμη αν έγινα κουραστικός.
Καλησπέρα ξανά φίλοι μου.
Πριν από λίγο καιρό έκανα μια αναφορά σε προβληματισμούς μου με το  pico melo 3.
Μπορώ να πω ότι η εγγραφή μου στο φόρουμ με βοήθησε πολύ να καταλάβω το Η.Τ.
όπως και οι συμβουλές από φίλους εδώ μέσα (ευχαριστώ πολύ).
Έχω στη κατοχή μου για αναβάθμιση + ένα καινούριο σετάκι της SMOK το G-PRIV 2 με TFV8 X-Baby ατμοποιητή.
Και κάπως έτσι ξεκινάει ένας καινούριος γολγοθάς να βρω αυτό που ζητάει η όρεξη μου και πιθανώς οι ανάγκες μου.
Δεν έχω άποψη για το πόσο κάλο μπορεί να είναι άλλα έχω μετρό σύγκρισης το προηγούμενο μικρο αδερφάκι του πλέον.
Από το MOD όλα καλά. Είναι ακριβός αυτό που παρουσιάζουν και όπως τα λένε σε όλα τα video..!!
Ο ατμοποιητή (TFV8 X-Baby) δεν μου τα λέει τόσο καλά.
Δεν βρίσκω αντιστάσεις πέραν από τρεις, που μου είναι σφιχτές. Όταν λέω σφιχτές ... ο melo 3 έχει 2 φόρες περισσότερο αέρα με 0,18Ω.
Το ντουμάνι είναι ποιο πυκνό άλλα με τζούρα τεσσάρων δευτερολέπτων, για να γεμίσω όπως το melo.
Είναι 2ml χωρητικότητα και γεμίζει από πάνω με αποτέλεσμα μια στις δυο φόρες να το υπερχειλίζω και να φτύνει πολύ μέχρι να καθαρίσει.
Το βασικότερο για μένα είναι ότι έχασα τα αρώματα κατά 50%. Οι δυο χαμηλές αντιστάσεις σε watt έχουν παραπάνω άρωμα (όχι σαν το melo)
άλλα πολύ πολύ σφιχτές για πνευμονικές και για τα γούστα μου. Η άλλη πάλι είναι καλύτερη σε αέρα άλλα θέλει ψηλά watt και χάνετε τελείως το άρωμα.
Μέσα σε 15 μέρες δοκίμασα και τις τρις αντιστάσεις και τώρα λέω να παραγγείλω την RBA. :HelpSDS: Άσχετος τελείως με το άθλημα άλλα γιαυτό
βγάζω τα μάτια μου εδώ μέσα  για να μάθω.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για να αποφύγω τυχών λάθει.
Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πουλήσω τον X-Baby και να πάρω κάτι που δεν γνωρίζω ακόμα άλλα θα μάθω ;D
Και μερικές φώτο από τις αντιστάσεις...


upload images
" />


" />
" />

Αποσυνδεδεμένος stavrious

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9751 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 03:40 »
φιλε η αληθεια ειναι οτι ξεκινησες λιγο αναποδα,οι περισοτεροι ξεκιναν με τσιγαρισιο ατμοποιητη,αλλα δεν εχει και πολυ σημασια αυτο, οτι σε ικανοποιει και σε κραταει μακρυα απ το τσιγαρο.ειχα το big baby beast για ενα διαστημα και γω και ατμιζα λιγο περιεργα ομολογω,κατι αναμεσα σε dl kai mtl, και πραγματικα παλευα με τις χαρτοπετσετες να σκουπιζω συνεχεια.δεν μπορω να σε συμβουλεψω σε dl ατμοποιητη χωρις διαροες με καλη γευση κ.τ.λ αλλα απο αυτα που εγραψες εχω μεινει με την εντυπωση οτι ο melo σε ικανοποιουσε περισοτερο οποτε μηπως να τον εβγαζες απ το συρταρι τουλαχιστον μεχρι να βρεις κατι καλυτερο.να σου πω επισης οτι οι περισοτεροι που ατμιζουν dl παιζουν με 3-6 νικοτινη και οχι 12 αλλα και αυτο υποκειμενικο ειναι.τωρα για το γεμισμα νομιζω οτι με ενα μπουκαλακι με μυτη και αν το γεμισεις αργα και προσεκτικα γινεται να μην εχεις υπερπληρωση του tank.

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9752 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 08:08 »
νομίζω ότι το top airflow σου κάνει την ζημία και δεν έχεις πολύ αέρα οπότε μάλλον ούτε η επισκευάσημη  θα σε καλύψει εγώ έχω το μωρό και από αέρα μια χαρα 'οπως και σε γεύση αν και αυτά είναι υποκειμενικά

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9753 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 10:12 »
φιλε Σταυρο δεν τον ξερω τον baby beast για λεπτομέρειες. μονο τον cloud beast και αυτον λιγο απο εναν φιλο

αν αποφασισεις να πας σε επισκευασιμο πνευμονικο απο αυτους που ξερω προτεινω τον Ijoy EXO ο οποιος βγαζει και καλο ντουμανι και καλη γευση και εναλλακτικα τον Ultimo της Joyetech ο οποιος ειναι dual οπως το beast. Παιρνει και εργοστασιακες και επισκευασιμη.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9754 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 12:32 »

Ο Ijoy EXO μου είναι συμπαθής οπτικά άλλα μου αρέσει και αυτός Azeroth RDTA. Έχουμε γνώμη γι αυτόν ?

νομίζω ότι το top airflow σου κάνει την ζημία και δεν έχεις πολύ αέρα οπότε μάλλον ούτε η επισκευάσημη  θα σε καλύψει εγώ έχω το μωρό και από αέρα μια χαρα 'οπως και σε γεύση αν και αυτά είναι υποκειμενικά

Και εγώ έτσι το βλέπω ωστόσο μπορεί και να το δοκιμάσω και αν δεν ... αυτός που θα αγοράσει το ατμοποιητή θα την πάρει δώρο

φιλε η αληθεια ειναι οτι ξεκινησες λιγο αναποδα,οι περισοτεροι ξεκιναν με τσιγαρισιο ατμοποιητη,αλλα δεν εχει και πολυ σημασια αυτο, οτι σε ικανοποιει και σε κραταει μακρυα απ το τσιγαρο.ειχα το big baby beast για ενα διαστημα και γω και ατμιζα λιγο περιεργα ομολογω,κατι αναμεσα σε dl kai mtl, και πραγματικα παλευα με τις χαρτοπετσετες να σκουπιζω συνεχεια.δεν μπορω να σε συμβουλεψω σε dl ατμοποιητη χωρις διαροες με καλη γευση κ.τ.λ αλλα απο αυτα που εγραψες εχω μεινει με την εντυπωση οτι ο melo σε ικανοποιουσε περισοτερο οποτε μηπως να τον εβγαζες απ το συρταρι τουλαχιστον μεχρι να βρεις κατι καλυτερο.να σου πω επισης οτι οι περισοτεροι που ατμιζουν dl παιζουν με 3-6 νικοτινη και οχι 12 αλλα και αυτο υποκειμενικο ειναι.τωρα για το γεμισμα νομιζω οτι με ενα μπουκαλακι με μυτη και αν το γεμισεις αργα και προσεκτικα γινεται να μην εχεις υπερπληρωση του tank.

Είναι και ο melo εν ενεργεία. Παρέλειψα να αναφέρω ότι μετά από συμβουλές φίλων εδώ κατέβασα τη νικοτίνη μου στο 6% και είναι μια χαρά δεν έχω πρόβλημα
και η ποσότητα υγρού που καταναλώνω είναι ίδια.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2017, 13:00 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9755 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 12:56 »
δεν εχω αποψη για τον  Azeroth RDTA αν και ωραιος μου φαινεται 
αλλα καλυτερα αφου δεν εχεις εμπειρια στους επισκευασιμους μην πας σε RDTA γιατι υπαρχει ενα θεμα με διαρροές.
Οι δυο που σου προτεινα σαν επισκευασιμοι συγχωρουν παρα πολλα λαθη στο στησιμο αντιθετα με τους RDTA
και τους εχω δοκιμασει οσο αφορα και την γευση

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9756 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 13:27 »
Αν για ένα πράγμα διακρίνονται οι rdta, είναι η απουσία διαρροών.

Ψηλά το deck, ψηλά και οι εισαγωγές αέρα.

Για να έχεις διαρροή, δεν θα πρέπει να έχεις βάλει βαμβάκι.

:)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9757 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 13:29 »
Αν για ένα πράγμα διακρίνονται οι rdta, είναι η απουσία διαρροών.

ΓΚΟΥΧ ΓΚΟΥΧ

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9758 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 13:31 »
το προβλημα που εχω με τους rdta ειναι οτι πρεπει τους εχω συνεχεια ορθιους οτι και αν εχω κανει στο βαμβακι

ενω τον exo τον κανω οτι θελω. ορθιο, ξαπλα, αναποδα, στην τσαντα, στην τσεπη.
οτι και να του εχω κανω διαρροες δεν εχω

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9759 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 13:36 »
Επειδή το κληρονομικό μου έχει ατονήσει τελευταίως, και επειδή δεν βρίσκω δάφνη κοντά μου -αν και υπάρχει προάστιο δίπλα μου σχεδόν- θα υποθέσω πως δεν συμφωνείς.

Έχω δύο μόνο, τον Limitless & avocado.


Κανείς και ποτέ δεν μου παρουσίασε διαρροή και δεν διεκδικώ το χρυσό μετάλλιο στο στήσιμο.

Αλλά, από την άλλη, δεν αφήνω το mod μου ανάποδα. :)


Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9760 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 14:04 »
εγω το αφηνω συχνα ξαπλα και ο πρωτος μου επισκευασιμος ηταν aspire quad flex rdta 

https://www.skroutz.gr/s/10002204/Aspire-Quad-Flex-Survival-Kit.html



ασε που επρεπε να προσεχω με το βαμβακι γιατι ειχε μεγαλη πιθανοτητα να πιαστει στις βολτες του πολου

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9761 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 14:13 »
ΓΚΟΥΧ ΓΚΟΥΧ
Και εγώ γκουχ γκουχ! 
Και πολλά #&#&&@&^*&&@^%!!! όταν αρχίζουν οι πρώτες "κλάψες"!

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9762 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 15:29 »
Προφανώς, εννοεί για τις περιπτώσεις που τον έχετε όρθιο (τον RDTA.....)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9763 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 15:31 »
Μάλλον το δικό μου στήσιμο είναι λάθος τελικά..

Πρέπει να προσπαθήσω να κάνω ένα στήσιμο που να έχει διαρροές για να βήχω και εγώ.
;)


Όπως έγραψα και στο post που προκάλεσε βήχα, το Mod μου το έχω όρθιο στο γραφείο μου.
Τώρα αν η σωστή θέση είναι ξαπλωτό, ανάποδα ή σε κλίση με γωνία 263 μοιρών, συμπαθάτε με, δεν το γνώριζα.
Ξαναλέω λοιπόν, πως σε όρθια στάση, προφανώς δεν δακρύζει.

Είμαι σίγουρος πως ήταν κατανοητό από την αρχή....





Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9764 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 15:36 »
Προφανώς, γι' αυτό χρησιμοποιούμε τη λέξη "προφανώς"....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310405 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278742 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64055 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias