vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 5 χρήστες
Mimhsdr, dkostas, Milarepa, bloodlessz, teo77

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8325 στις: Αυγούστου 16, 2016, 20:11 »
ολους οσοι εχουν μεχρι 23mm διαμετρο :thumpup:
Και 510 σπείρωμα, εννοείται  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Statham

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8326 στις: Αυγούστου 16, 2016, 20:51 »
Καλησπέρα σε όλους,
Διαβάζω το φόρουμ από το 2013 όταν και ξεκίνησα το άτμισμα.
Από τότε πέρασαν 2 φορές που επέστρεψα στο κ.τ. αλλά πλέον από τον Μάιο και μετά έχω επιστρέψει στο η.τ. αποκλειστικά.
Χρησιμοποιώ μοντάκι mas30 της nobacco, ατμοποιητή Cupa και αντιστάσεις 1,5 Ω.
Υγρά diy, μηδενική και 20άρα βάση από al, και το τελευταίο διάστημα άρωμα coffee επίσης από al.
Στο μέλλον, θα ήθελα να ψάξω και άλλες εκδοχές του coffee και από άλλες εταιρείες ή ένα καπνικό της προκοπής.

Θα ήθελα να πω ένα μπράβο σε διαχειριστές και χρήστες διότι παρέχονται πληροφορίες που καλύπτουν από τον απλό franchise ατμιστή μέχρι και τον πιο μερακλή με μηχανικά μοντ, επισκευάσημους ατμοποιητές κλπ

Φιλικά,
Στάθης

Αποσυνδεδεμένος zen3gr

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8327 στις: Αυγούστου 21, 2016, 00:27 »
Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα εγγράφηκα στο forum και έχω κάποιες απορίες πάνω στο θέμα. Να πω αρχικά ότι καπνίζω συμβατικό τσιγάρο και θα ήθελα να δοκιμάσω και το ηλεκτρονικό.

Από αυτά που διάβασα κατάλαβα πως τα Η.Τ μπορεί να αγοραστεί είτε έτοιμο ως σετάκι είτε κομμάτι -κομμάτι και να συναρμολογηθεί. Πιστεύω για έναν αρχάριο σας εμένα η πρώτη λύση, δηλαδή ένα έτοιμο Η.Τ, είναι το καλύτερο. Εδώ θα ήθελα να μου προτείνετε ένα "ποιότικό" (όσο ποιοτικό μπορεί να είναι ένα Η.Τ με τέτοια τιμή) γύρω στα 25 ευρώ (ώστε με ~5 ευρώ μεταφορικά να βγει η αγορά στα 30). Από αυτά που διάβασα θα προτιμούσα να έχει ατμοποιητή με χωρητικότητα των 2.0ml (που όπως διάβασα έγινε πρόσφατα η μέγιστη αποδεκτή) και το προϊόν να είναι διαθέσιμο από ελληνικό e-shop καθώς ανυπομονώ να δοκιμάσω.

Πάμε τώρα στις απορίες:
-το έτοιμο Η.Τ έχει μέσα "φιλτράκι"; αν κατάλαβα καλά, κάπου στο τσιγάρο μπαίνει και ένα φιλτράκι, δεν έχω καταλάβει ακριβώς σε ποιό μέρος του και αν πρέπει να το αγοράσω ξεχωριστά;
-η αντίσταση που διαβάζω εμπεριέχεται μέσα στον ατμοποιητή ή είναι δύο διαφορετικά εξαρτήματα;
-αν μπορεί κάποιος ας παραθέσει ενδεικτικές τιμές ρουφηξιών ανάλογα με τα mAh του τσιγάρου (αν υπάρχει κάτι τέτοιο)
-γεύσεις με ποιό κριτήριο τις αγοράζω και πόσο κρατάνε περίπου (το ξέρω ότι πάει ανάλογα με την χρήση προφανώς αλλά έναν γενικό μέσο όρο).

Υ.Γ Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8328 στις: Αυγούστου 21, 2016, 00:38 »
ριξε μια ματια σε αυτο το νημα.....................ειναι καλο σετακι για νεοεισερχομενους

http://vaping.gr/index.php/topic,29387.0.html

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8329 στις: Αυγούστου 21, 2016, 00:41 »
Kαλως ηρθες Θα σου πρωτεινα να πας σε ενα καταστημα  για αρχη μην παρεις on line για αρχη θα σου προτεινα αυτο joyetech Eco aio ψαξτο εχει και νημα στο φορουμ ειναι soyper  το ηλεκτρονικο τσιγαρο εχει μια μπαταρια ατμοποιητη και αντισταση μιλαμε για απλο στην αρχη σαν νεος που εισαι μετα παμε στα υγρα που θα καταλαβεις πιο πολλα διαβαζοντας και επισκεπτομενος ενα καταστημα παρα να σου γραψω δυο φρασεις εδω διοτι ειναι πολλα ποσοστα νικοτινης και αλλα αναλογιες  vg kai pg και τετεια Ελπιζω να βοηθησα  λιγο       κοιτα στο εβαλε ο φιλος πιο πανω οσο εγραφα http://vaping.gr/index.php/topic,29387.0.html

Αποσυνδεδεμένος zen3gr

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8330 στις: Αυγούστου 21, 2016, 00:44 »
Και εγώ από σερφάρισμα στο skroutz.gr το Joyetech eGo Aio είχα σταμπάρει.
Οπότε αν παραγγείλω αυτό το Η.Τ και ένα μπουκαλάκι γεύση είμαι έτοιμος; Δεν χρειάζεται κάποιο άλλο εξάρτημα να τοποθετήσω επιπρόσθετα στο Joyetech eGo Aio;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8331 στις: Αυγούστου 21, 2016, 00:47 »
η Νανα εχει δικιο.πηγαινε σε ενα καταστημα να στο δειξουν απο κοντα και να σου λυσουν καθε απορια.εκει θα δοκιμασεις και γευσεις πριν αγορασεις υγρο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8332 στις: Αυγούστου 21, 2016, 00:47 »
Εφοσον επιμενεις για αγορα on line οχι ειναι κομπλε το σετ το φορτιζεις  παιρνεις και υγρο και εισαι ετοιμος εφοσον διαλεξες αυτη την λυση που εγω δεν συμφωνω να στο ξαναπω πηγαινε σε καταστημα αν θες να κανεις καλη αρχη

Αποσυνδεδεμένος zen3gr

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8333 στις: Αυγούστου 21, 2016, 00:49 »
Απλά δεν ξέρω αν οι τιμές στο κατάστημα που έχω κοντά στην περιοχή μου είναι "φυσιολογικές" σε σχέση με online. Γεύσεις αγοράζετε  από κάποιο συγκεκριμένο site ίσως;

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8334 στις: Αυγούστου 21, 2016, 00:53 »
Φιλε μου το ΑΙΟ EXEI 26,50  βλεπω στην joyetech Mε τα μεταφωρικα θα σου βγει οσο σε ενα καταστημα οποτε μην ανχωνεσαι πηγαινε αν θες την γνωμη μου τα υγρα θα τα πουμε στην πορεια απο που να παιρνεις μην τα ρωτας ολλα μαζι

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8335 στις: Αυγούστου 21, 2016, 01:00 »
Καλησπέρα σε όλους.
Ανεξάρτητα με αυτά που ρωτάς, αυτό που λέω σε όλους τους νέους ατμιστές, είναι πως
αν ξεκινάς με προοπτική να δώσεις λίγα χρήματα (και είτε να ξεμπερδέψεις/συνεχίσεις
έτσι, είτε να το παρατήσεις με μικρή ζημία), άστο μην μπαίνεις καν στο κόπο. Μπορείς
να φτάσεις σε επίπεδο να έχεις "απίστευτη" ατμιστική εμπειρία ξοδεύντας πάρα πολύ
λίγα χρήματα για παρελκώμενα και υγρά, αλλά για να φτάσεις σε αυτό το σημείο, μεσο-
λαβούν πάρα πολλά στάδια. Α. Και με 25€ δύσκολα θα πάρεις ρεαλιστική εικόνα του
τι μπορεί να σου προσφέρει το άτμιστα (με 80€ και παραγγελία από κίνα κάτι γίνεται).

Οι ερωτήσεις ειδικά για τα mah (αν και δεν την κατάλαβα ακριβώς) και τα υγρά είναι
ψηλο-άκυρες, όλοι να σου απαντούσαμε, διαφορετικές θα ήταν όλες οι απαντήσεις. Το
αστείο είναι πως γεύσεις ναι μεν παίρνεις βάση το τι γεύσεις σου αρέσουν σε τροφές,
αλλά από την άλλη -άμα ασχοληθείς- θα δεις πως άπειρες γεύσεις δεν ανταποκρίνονται
σε αυτό που περιμένεις (πχ υγρό σοκολάτα έχω δοκιμάσει από αρκετές εταιρίες και ούτε
μία δεν με ενθουσίασε). Επίσης γεύσεις που δεν σου αρέσουν σε τροφές, παίζει να σου
αρέσουν να τις ατμίσεις.

Για εξοπλισμό στο budget σου, το 99% θα σου πει πάνε για "Joyetech AIO".
Για να ακουστεί και μια άλλη γνώμη, προσωπικά προτείνω:
http://www.310.gr/just-fog-g14-starter-kit-650-mah-passthrought?search=justfog&description=true



EDIT:
Για τα αρώματα (γεύσεις) υπάρχουν και άλλα κριτήρια που άμα ασχοληθείς, θα καταλάβεις
καλύτερα. Για αρχή πρέπει να βρεις την νικοτίνη που σου ταιριάζει (βάση του εξοπλισμού
σου, γιατί διαφορετικός εξοπλισμός την αποδίδει αλλιώς). Στην συνέχεια να εντοπίσεις αν
έχεις παρενέργειες από κάποια συστατικά των υγρών (τα υγρά αποτελούνται από VG/PG/
νικοτίνη/άρωμα ή συνδιασμό αρωμάτων) ίσως κάποιο από αυτά να σε πειράζει άμα υπάρχει
σε μεγάλη αναλογία (δε σε λέω ποιό μην σου μείνει placebo) οπότε θα χρειαστεί να συνεχίσεις
με άλλα υγρά. Επίσης αν σε απασχολούν τα κατάλοιπα που αφήνει το υγρό στις αντιστάσεις
(σημαντικό γιατί άμα είναι εργοστασιακές θα χρειάζεται να τις αλλάζεις πιο συχνά) και τέλος
αν σε απασχολεί αν τα υγρά έχουν υποστεί αναλύσεις για βλαβερές ουσίες η όχι.

Γενικά με πολύ διάβασμα θα λύσεις τις περισσότερες -αν όχι- όλες σου τις απορίες.

Ελπίζω να μην σε τρόμαξα (πολύ). :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2016, 01:21 από FML »

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8336 στις: Αυγούστου 21, 2016, 01:14 »
Να μην ξεχναμε  οτι τα 25 ευρω και πολυ περισοτερο τα 80ευρω !!!!δεν θεωρειται μικρο ποσο για πολλους σε τετεια εποχη ειναι τεραστιο Απλα λεω την σκεψη μου

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8337 στις: Αυγούστου 21, 2016, 01:54 »
σερφάρισμα στο skroutz.gr
 

Skroutz serfing only for videogames, smartphones and TVs.  No way for home furniture and Vape products ;)

Αποσυνδεδεμένος zen3gr

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8338 στις: Αυγούστου 21, 2016, 03:36 »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Έβλεπα διάφορα βίντεο στο youtube και μου ήρθε μια -αβάσιμη μάλλον- απορία:
το υγρό αναπλήρωσης είναι αυτό που βάζουμε μέσα στο Η.Τ ώστε να ατμίσουμε;
Ρωτάω γιατί σ'ένα από το βίντεο που έβλεπα για να περάσει η ώρα ήταν ένα παλικάρι και έφτιαχνε μια αντίσταση και μετά πέρασε βαμβάκι μέσα από αυτή, όλα κατανοητά μέχρι εδώ. Μετά έσταξε πάνω στο βαμβάκι κάτι υγρό και θα ήθελα να ξέρω αν είναι το "καύσιμο" του ΗΤ και απλά χρησιμοποιείται και εκεί ή το υγρό αναπλήρωσης είναι γι'αυτό το πράγμα και το υγρό που ατμίζεται έχει άλλο όνομα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8339 στις: Αυγούστου 21, 2016, 04:30 »
Πρόκειται για το ίδιο ακριβώς ατμιστικό υγρό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123551 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos