vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

89 επισκέπτες, 7 χρήστες
Milarepa, Joskoil, manoslykos, camber, nightdream, mathimatikos1966, maprix

Twitter

Καλύτερη μέθοδος διακοπής καπνίσματος με ΗΤ. Γνώμες, απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δεν νομίζω ότι υπάρχει μέθοδος. Αυτό που πρέπει να υπάρχει, είναι θέληση. Πρέπει μια μέρα να ξυπνήσεις και να πεις "τέρμα. Ως εδώ". Πρέπει να σκληραγωγήσεις τον εαυτό σου και να πεις "όχι ρε καρκίνε, δεν έχω πλέον πάρε δώσε μαζί σου.".

Άπαξ και γίνει αυτό το βήμα, τότε μόνο ένα καλό κατάστημα ητ χρειάζεται. Και προς Θεού, όχι την πρώτη παραγγελία από ηλεκτρονικό κατάστημα. Πρέπει να πας σε μαγαζί, καλό μαγαζί, να ενημερωθείς, να ρωτήσεις και να φύγεις από κει με ένα καλό πακέτο starter, ένα υγρό που να σου αρέσει και να σε καλύπτει, γεμάτος πληροφορίες και φυσικά με την διεύθυνση του παρόντος φόρουμ.

Μετά, όλα είναι θέμα προσπάθειας.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Εγώ νομίζω ότι η καλύτερη μέθοδος είναι να θέλεις να διαφέρεις. Όλοι καπνίζουν, αγοράζουν το πακέτο τους ή στρίβουν το τσιγάρο τους, ψάχνουν δεξιά αριστερά για αναπτήρα ή περίπτερο ανοιχτό και βρωμάνε. Κι όλα αυτά γιατί ναι ο καφές θέλει τσιγάρο, η στεναχώρια θέλει τσιγάρο, η χαρά επίσης θέλει τσιγάρο, τα νεύρα μια από τα ίδια και πάει λέγοντας...Και μετά από λίγο καιρό δε θυμάσαι τι είναι αυτό που θέλει τσιγάρο, αλλά μόνο ότι θέλει τσιγάρο.


Πολύ σούπα έγινε όμως βρε παιδί μου και πολλή η χασούρα για ένα σκάρτο "αποκούμπι" που σε βάζει στο μέσο όρο.


Εγώ λοιπόν μια μέρα σκέφτηκα ότι θέλω να διαφέρω. Κι έπιασε. Η σκέψη είχε ως εξής: θέλω να κάνω κάτι διαφορετικό, χωρίς όμως να αλλάξω τον τρόπο ζωής μου.


Κι έπιασε!


Βασική λεπτομέρεια! Να ψαχτείς. Όποιος περιμένει κάποιον να του λύσει το πρόβλημα π.χ.του καμένου ατμοποιητή, ή της μικρής διάρκειας της μπαταρίας ή της κατάλληλης γεύσης του υγρού κλπ κλπ κλπ προβλήματα που συναντά ένας νέος ατμιστής, είναι καταδικασμένος!

Όσοι βρίσκονται και διαβάζουν το φόρουμ ή το παρόν νήμα νομίζω ξέρουν πλέον
ποια είναι η καλύτερη μέθοδος διακοπής του κ.τ. είναι ήδη ατμιστές και ενδιαφέρονται!
Οι άλλοι ας διαβάσουν τις απόψεις όσων το έκοψαν και ας αποφασίσουν  8)

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Κακα τα ψεματα,κοβω το τσιγαρο σημαινει κοβω το τσιγαρο και ολα τα υποκαταστατα του,συμπεριλαμβανομενου και του η.τ.Γι αυτο κυριως η μονη μεθοδος διακοπης ειναι η ιδια η θεληση!Ολα τα υπολοιπα,κακα τα ψεματα ειναι γι αυτους που δεν εχουν παρει αποφαση οτι θα το κοψουν κι απλα κοροιδευουν τον εαυτο τους,καμμια φορα και χωρις να το ξερουν...Πιστευω οτι σε αυτο το κοινο απευθυνεται η βιομηχανια του η.τ.Ενταξει,σιγουρα υπαρχουν καποιες επιμερους παραμετροι τις οποιες δεν θα καθισω να τις αναλυσω,αλλα σε γενικες γραμμες αυτη ειναι η γνωμη μου.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Εγώ πάντως το ξεκίνησα σαν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος δεν είχα καμία πρόθεση διακοπής. Συγκεκριμένα έλεγα αρχικά να κάνω ένα πακέτο στην αρχή (και όχι 2) και ηλεκτρονικό. Εναλλακτικά δηλαδή και παράλληλα με το κ.τ. Άσχετο που από την πρώτη μέρα τελικά δεν ξανάβαλα τσιγάρο στο στόμα μου. Αν σκεφτόμουν θα πάρω αυτό (το η.τ.) για να το κόψω θα πήγαινα χαμογελώντας ειρωνικά στο περίπτερο. Άτιμο πράγμα η ψυχολογία τελικά. Και επειδή ο καθένας έχει τη δική του προσπαθώ να αποφεύγω γενικολογίες γιατί υπάρχουν τόσες εξαιρέσεις (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο θέμα) που τελικά χάνουμε τον κανόνα...

PS: Και που να δεις πόσο θα γέλαγα αν μετά από μερικούς μήνες στο ητ μου έλεγαν ότι θα το κόψεις κι αυτό...  :)) :)) :)) ;D

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Κακα τα ψεματα,κοβω το τσιγαρο σημαινει κοβω το τσιγαρο και ολα τα υποκαταστατα του,συμπεριλαμβανομενου και του η.τ.Γι αυτο κυριως η μονη μεθοδος διακοπης ειναι η ιδια η θεληση!Ολα τα υπολοιπα,κακα τα ψεματα ειναι γι αυτους που δεν εχουν παρει αποφαση οτι θα το κοψουν κι απλα κοροιδευουν τον εαυτο τους,καμμια φορα και χωρις να το ξερουν...Πιστευω οτι σε αυτο το κοινο απευθυνεται η βιομηχανια του η.τ.Ενταξει,σιγουρα υπαρχουν καποιες επιμερους παραμετροι τις οποιες δεν θα καθισω να τις αναλυσω,αλλα σε γενικες γραμμες αυτη ειναι η γνωμη μου.
Κακά τα ψέματα, το 95% των ατόμων που γνωρίζω εγώ που είπαν να το κόψουν το τσιγάρο με θέληση και "παλικαρίσια", το έχουν ξαναξεκινήσει αργά ή γρήγορα. Δεν χωράει λεονταρισμούς το θέμα φίλε. Χρησιμοποιούμε ότι καλύτερο έχουμε για να πολεμήσουμε αυτή την καταστροφική συνήθεια και αυτήν την στιγμή το Η.Τ. είναι ότι καλύτερο έχουμε. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα λόγια και αμπελοφιλοσοφίες...

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Για να κόψεις το Κ.Τ. θέλει θέληση. Εγώ το έκανα και σαν αντίδραση που το κράτος εκμεταλλεύεται την εξάρτηση/αρρώστια του πολίτη για να εισπράξει παραπάνω φόρους. Με την βοήθεια της κοινότητας αγάπησα τον ατμό και μίσησα τον καπνό. Το μόνο μου πρόβλημα πια είναι ότι είμαι παθητικός καπνιστής. Αν και δεν νοιώθω ακριβώς ότι έκοψα το κάπνισμα, απλά βρήκα καλύτερο πιο απολαυστικό τρόπο να λαμβάνω την νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
όπως είπε καιο συνοδοιπόρος Δομάζος  ;) και εγώ το η.τ. το άρχισα πριν 2 χρόνια έτσι για πλάκα και
σκεφτόμενος ότι υπήρχαν κάποιες λίγες πιθανότητες να κόψω ή να μειώσω το κ,τ, μετά από 37 έτη. :yes:

Δεν φανταζόμουν εκείνη τη μέρα ότι το με το η.τ. σε μία εβδομάδα θα έκοβα το τσιγάρο και μετά από ένα
χρόνο θα είχα απαλλαγεί από τα εισπνεόμενα.

Βέβαια με πολύ αγώνα, μεγάλη θέληση και τη βοήθεια του φόρουμ.
Γιατί τίποτε σε τούτη τη ζωή δεν είναι εύκολο. :thumpup:

Και η μεγάλη απόλαυση δεν κρύβεται πίσω από ένα στριφτό ή ένα μαλμπορο.
Η μεγάλη απόλαυση είναι μακριά από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Κακά τα ψέματα, το 95% των ατόμων που γνωρίζω εγώ που είπαν να το κόψουν το τσιγάρο με θέληση και "παλικαρίσια", το έχουν ξαναξεκινήσει αργά ή γρήγορα. Δεν χωράει λεονταρισμούς το θέμα φίλε. Χρησιμοποιούμε ότι καλύτερο έχουμε για να πολεμήσουμε αυτή την καταστροφική συνήθεια και αυτήν την στιγμή το Η.Τ. είναι ότι καλύτερο έχουμε. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα λόγια και αμπελοφιλοσοφίες...




Απλα λεω οτι ακομα και οι ιδιες οι βιομηχανιες η.τ οπως και οι διαφοροι επιστημονες  αναφερονται στο η.τ σαν μεθοδο εναλλακτικου καπνισματος και οχι σαν μεθοδο διακοπης.Εξαλλου ο χρηστης η.τ λογω της νικοτινης που χρησιμοποιει,παραμενει εξαρτημενος και ο κινδυνος υποτροπης ειναι μεγαλυτερος εξαιτιας της νικοτινης που προκαλει την εξαρτηση.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Μειωνε σιγα-σιγα την περιεκτικοτητα της νικοτινης
και θα απεξαρτηθεις

 :) :)

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας



Απλα λεω οτι ακομα και οι ιδιες οι βιομηχανιες η.τ οπως και οι διαφοροι επιστημονες  αναφερονται στο η.τ σαν μεθοδο εναλλακτικου καπνισματος και οχι σαν μεθοδο διακοπης.Εξαλλου ο χρηστης η.τ λογω της νικοτινης που χρησιμοποιει,παραμενει εξαρτημενος και ο κινδυνος υποτροπης ειναι μεγαλυτερος εξαιτιας της νικοτινης που προκαλει την εξαρτηση.
Δεν ξέρω πόσο καιρό ατμίζεις, αλλά αν μείνεις στον ατμό με παράλληλη αποχή από το κ.τ. για αρκετό καιρό, θα καταλάβεις, ότι ενώ το Η.Τ. υποκαθιστά το κανονικό στην πρόσληψη νικοτίνης (αν και σε ΠΟΛΥ μικρότερο βαθμό), στην αίσθηση στο λαιμό και στην μηχανική συνήθεια, παράλληλα θα έχεις απομακρυνθεί ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ από το κάπνισμα, που το Κ.Τ. θα σου φέρνει αηδία και θα σε ενοχλεί έντονα. Έτσι, μπορούμε με μεγάλη ασφάλεια να πούμε, ότι ΝΑΙ, η υποκατάσταση του καπνίσματος με την χρήση του ηλεκτρονικού αποτελεί μια πολύ καλή (την καλύτερη κατ' εμέ) μέθοδο διακοπής. Ειδικά αν μπεις στην διαδικασία να κατεβάσεις την νικοτίνη σταδιακά, ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο σε βολέψει....
Να ξέρεις, η μεγαλύτερη "μαγκιά" του Η.Τ. είναι ότι σε παρηγορεί, σε ευχαριστεί, σε στηρίζει τρόπο τινά, για όσο καιρό χρειάζεται για να βγάλεις σε ικανοποιητικό βαθμό το κανονικό τσιγάρο από το μυαλό σου. Το διάστημα αυτό διαφέρει πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο, όπως επίσης διαφέρουν και η δύναμη χαρακτήρα, η θέληση, η βούληση και γενικα όλα τα χαρακτηριστικά μας. Ξέρεις τι είναι να σου λένε φίλοι σου που το έχουν κομμένο 5 και 10 χρόνια, ότι ακόμα το σκέφτονται το τσιγάρο και μάλιστα μερικές φορές έντονα, ύστερα από τόσα χρόνια? Και εγώ παράλληλα καθόλου πιά? "Ναι, αλλά εσύ σκέφτεσαι το ηλεκτρονικό", ο αντίλογος. Ωραία, αν και η εξάρτηση είναι απείρως μικρότερη, ας το δεχτώ! Ξέρεις όμως, τι είναι να νοιώθω ότι αντίστοιχα εγώ θα σκέπτομαι μόνο το Η.Τ. (και το Τριμπέκα  ;D ) ακόμα και αν κόψω το άτμισμα? Θα στο πω εγώ: ΠΡΑΪΣΛΕΣΣ!!!
Κάνε λοιπόν υπομονή, μην βιάζεσαι να κρίνεις και να βάλεις ταμπέλες, γιατί όσον αφορά τις ανθρώπινες συνήθειες και εξαρτήσεις, τα πράματα είναι ιδιαίτερα περίπλοκα και δύσκολα (όσο και εύκολα καμιά φορά) και πάνω σε αυτές ακριβώς έχουν στηριχτεί έσοδα αμέτρητων δις από βιομηχανίες και κράτη.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Ξέρεις τι είναι να σου λένε φίλοι σου που το έχουν κομμένο 5 και 10 χρόνια, ότι ακόμα το σκέφτονται το τσιγάρο και μάλιστα μερικές φορές έντονα, ύστερα από τόσα χρόνια? Και εγώ παράλληλα καθόλου πιά?

Συμφωνώ κάθετα. Ο οργανισμός εθίζεται στην νικοτίνη, πράγμα που τον κάνει να θεωρεί πως το κτ είναι απολαυστικό. Μαθαίνεις το ητ, οπότε τον βαζεις σε μία διαδικασία να δέχεται την πρόσληψη της εθιστικής ουσίας με αυτόν τον τρόπο.

Υποτροπή... Ο εθισμός στην νικοτίνη, όπως και στα οπιούχα, δεν αφορά οργνικό εθισμό πέραν των λίγων ημερών. Το μυαλό θυμάται πως αυτό το πράγμα σου φέρνει χαρά, και το ζητά σαν τρόπο ζωής. Αν θεωρήσουμε λοιπόν πως
1) έχεις βάλει το ητ σε ύφος/συνήθεια/καθημερνιότητα όπως το κτ
2) το ητ είναι διαθέσιμο (στο δρόμο ή στο λυπηρό γεγονός που σε πιάνει άξαφνα) όπως το κτ, σε μία min ποιότητα
3) καταφέρνεις και κόβεις το ητ.
το πιθανότερο είναι η υποτροπή να γίνει σε αυτό, καθώς αυτό αναγνωρίζει ο οργανισμός πλέον ως κάτι που υποκύπτεις στον της νικοτίνης εθισμό σου.

"..Ξέρω πως λένε ψέμματα οι εφημερίδες, γιατί γράφουν πως το ητ σε κρατά δέσμιο του κτ. Ξέρω πως ποτέ δε συμμαδεύουν στο να είσαι υγειής.  Στο μυαλό είναι ο στόχος. Το νού σου, ε;.."

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Επειδή μου αρέσει να το ψάχνω .... και επειδή έχω μετρήσει μέχρι τώρα .
Από 50 ατμιστές ( Μικρό το δήγμα παραδέχομαι ).
2 άτομα γύρισαν στο ΚΤ
4 άτομα έκοψαν και το ΗΤ .
12 άτομα έπεσαν στο 0
3 από τα άτομα που έπεσαν στο 0 θέλουν να το σταματήσουν καί το ΗΤ.
Οι υπόλοιποι που δέν είναι στο μηδέν και δεν έχουν σταματήσει το ΗΤ είναι 29 άτομα .

Το συμπέρασμα είναι ότι έχουμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα από οπουδήποτε κέντρο διακοπής καπνίσματος .

Φυσικά η καλύτερη μέθοδος να διακόψει κάποιος το κάπνισμα είναι το ΗΤ και αν σταδιακά μονώνει την νικοτίνη μπορεί με την απαιτούμενη θέληση να φτάσει στο ( 0 ) νικοτίνη ή και να σταματήσει το ΗΤ.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!

Απλα λεω οτι ακομα και οι ιδιες οι βιομηχανιες η.τ οπως και οι διαφοροι επιστημονες  αναφερονται στο η.τ σαν μεθοδο εναλλακτικου καπνισματος και οχι σαν μεθοδο διακοπης.Εξαλλου ο χρηστης η.τ λογω της νικοτινης που χρησιμοποιει,παραμενει εξαρτημενος και ο κινδυνος υποτροπης ειναι μεγαλυτερος εξαιτιας της νικοτινης που προκαλει την εξαρτηση.


Εναλλακτική μέθοδος καπνίσματος = διακοπή.
ένα όμορφο λογοπαίγνιο. Διοτι τελικά ισχύουν και τα δυο.
Από τη στιγμή που εξακολουθείς να προσλαμβάνεις εισπνεόμενα με ή χωρίς νικοτίνη και να μιμείσαι την κίνηση, είναι εναλλακτική μέθοδος.
Αλλά: Η λέξη κάπνισμα περιλαμβάνει τον καπνό = καύση. Από τη στιγμή που τον αντικαθιστάς με ατμό, τεχνικά δεν καπνίζεις πλέον, διότι δεν καταναλώνεις προιόν καύσης. Οπότε, ισχύει και η λέξη διακοπή ως επακόλουθο της διαδικασίας χρήσης του η.τ.


Σε σχέση με την εξάρτηση τώρα, μην κάνεις το λάθος να συγκρίνεις τους ατμιστές με τους μη καπνιστές ή αυτούς που το έκοψαν και ούτε καπνίζουν, ούτε ατμίζουν.
Σύγκρινέ τους με τους καπνιστές, διότι σε αυτούς απευθύνεται. Σε όσους δηλαδή δε θέλουν να το κόψουν, ή θέλουν αλλά δεν μπορούν.


Οσο για την εξάρτηση από τη νικοτίνη, πριν χρησιμοποιήσεις την ψυχολογικά βαριά λέξη εξάρτηση, σκέψου πόσο υψηλού κινδύνου είναι αυτή η εξάρτηση, άρα πόσο ισχυρή η ανάγκη εξάλειψής της.
Είναι επικίνδυνη για την υγεία όσο του ναρκομανή από την ηρωίνη και την κόκα; Οσο του αλκοολικού από το αλκοόλ;


ή όσο επικίνδυνη είναι η εξάρτηση από τον καφέ, τη σοκολάτα, τα γλυκά, τα αμαρτωλά φαγητά;


Οταν ερευνες έχουν αποδείξει ότι η μεγαλύτερη ζημιά στους καπνιστές προκαλείται από την πίσσα, τα χημικά που υπάρχουν στον καπνό και τα προιόντα καύσης, νομίζω ότι έχεις την απάντησή σου.


Αποσυνδεδεμένος Souhdezos

  • *
  • 66
  • Just a Svoemesto fan..Keep vaping...
Σίγουρα το άτμισμα βοήθησε πολλούς όπως και εμένα να κόψω το κάπνισμα,αλλά παιδιά μην γελιόμαστε αν δεν το βάλεις καλά
στο μυαλό σου να κοψείς το κάπνισμα δεν καταφέρνεις τιπότα. Ο εθισμός είναι μεγάλος και είναι καθαρά θέμα μυαλού να εμπεδώσει την άρνηση στο τσιγάρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499302 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy