vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 2 χρήστες
george kotsopoulos, manoslykos

Twitter

Διά βίου Άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Διά βίου Άτμισμα
« στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 22:39 »
Διά βίου Άτμισμα


[justify]Υπάρχουν μέλη στο φόρουμ όπου είναι μακροχρόνια ατμιστές, και λέω μακροχρόνια γιατί τιτλοφορούνται πλέον και ως δεινόσαυροι... Το προσπέρασα μία φορά, το προσπέρασα δεύτερη, ε, κάποια στιγμή μπήκα σε βαθιά σκέψη. Πώς είναι να είσαι 6, 7, 8, ...10 (!) χρόνια στο άτμισμα; πώς έρχεται αυτό το μεταβατικό στάδιο όπου απλά δεν σταματάς; ή μήπως δεν θέλεις να σταματήσεις;[/justify]

[justify]Ακόμα είμαι βρέφος, στο 1 έτος (συν) ατμίσματος. Κι όμως! Τρομακτικός άθλος για μένα. Ποτέ ξανά δεν είχα φτάσει τόσο μακριά απ' το κάπνισμα, αλλά και ποτέ δεν θέλησα επιπλέον ενοχικά σύνδρομα. Μία μίνι προσωπική ανασκόπηση μού δείχνει: ξεκίνησα τυχαία, συνέχισα ενθουσιασμένος, άκουγα για μία καλή απαλλαγή από το κάπνισμα, είδα στόχους (βλ φλωρέξ), είδα οριστικές διακοπές (και από το άτμισμα), είδα ατμιστικά πάθη, ίντριγκες, έρωτες, λατρείες, είδα όμως και πολλές ζαβολιές και δίπορτα. Δεν φοβήθηκα ποτέ να πω πως, ναι, είμαι ένας καπνιστής που πλέον δεν καπνίζει. Δεν ήθελα ποτέ να με κοροϊδέψω με δήθεν απαλλαγές. Κι εγώ είπα πως θέλω να ρίξω σιγά σιγά τη νικοτίνη, κι εγώ χάρηκα που ξέφυγα απ' τον αργό θάνατο του καπνίσματος, κι εγώ είπα πως κάποια στιγμή θα γίνω φλώρος και θα φτάσω στον κήπο της Εδέμ όπου κανένας δεν ατμίζει. Σήμερα, χα. Σήμερα, είναι μία άλλη μέρα όπου απλώς απολαμβάνω το ταξίδι χωρίς λιμάνια.[/justify]

[justify]Όπως κι αν έχουν τα πράγματα. Με τον Joe, τα είπαμε τα συμφωνήσαμε, “Αν έρθει το τέλος του κόσμου και σταματήσει να υπάρχει το άτμισμα, μην ντραπείς για τις αδυναμίες σου, μην σκεφτείς να μονάσεις, μην σιωπήσεις. Η ζωή είναι έρωτας!”[/justify]

[justify]Ερώτηση λοιπόν, απ' τον μαγικό Καζαμία 2017: Θα θέλατε διά βίου άτμισμα; [/justify]

[Σημ. Δεν βρήκα αντίστοιχο νήμα, αν παρ' όλα αυτά υπάρχει και δεν το πρόσεξα, ζητάω συγγνώμη απ' τον Συντονισμό. Επίσης, δεν ξέρω αν θα ήταν και χρήσιμο και μία ψηφοφορία]

Διόρθωση εικόνας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2017, 00:04 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:18 »
Με αφορμή τα γραφόμενα σου Joe το μυαλό μου φαντάστηκε τα 2 εξής σενάρια. 
Α. Σενάριο. 31/12/2018. Τελειώνει το τελευταίο υγρό μου με 0,5 mg νικοτίνης και 1/1/2019 μαζεύω τα ατμιστικά μου τα κλείνω στα κουτακια τους και όλα μαζί αποσύρρονται στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. θα έχω όμως άραγε τελειώσει με τη συνήθεια του ατμίσματος;
Β. Σενάριο. Δεν ξέρω ποια γεροντική ηλικία να υποθέσω ώστε να το κάνω σαφές στο μυαλό μου ότι ειμαι σε βαθύ γήρας με έναν ατμιστήρι στο χέρι. τι μιλιγραμ έχω θα θυμάμαι άραγε; θα είμαι μια cloud chaser με κατάλευκα μαλλάκια, μα θα έχω τα πνευμόνια για εισπνοές  :)) μάτια για να μετράω τις στροφές που έφερα στο σύρμα, μήπως να αρχίσω να λύνω sudoku για τη μνήμη μου γιατι αγχώθηκα που πρέπει να τρέξω όλο το μέλλον,τώρα; πολύ ωραίο το thread που άνοιξες, συμφωνώ μαζί σου συνεχίζω το ταξίδι κι ελπίζω να έχει προορισμό το τέλος.

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:20 »
Το ερώτημα που θέτεις φίλε Joe, με απασχόλησε στο παρελθόν (3,5 χρόνια ατμιστής) και έχω κατασταλάξει στο ότι ΔΕΝ θέλω να κόψω το άτμισμα. Πέραν του ότι είναι χόμπι μιας και έχουμε ''μπλέξει'' με σύρματα, βαμβάκια, μοντάκια, ατμοποιητές, DIY υγρά κ.ά., είναι και πολύ ωραία συνοδεία για άλλου είδους υγρά (από καφέ μέχρι αλκοόλ). Μου είναι απαραίτητη όλη αυτή η ενασχόληση μιας και ο τελικός στόχος είναι αυτό το μαγικό ''κάψιμο'' στο λαιμό από το χτύπημα της νικοτίνης. Ξεκίνησα με 18άρα νικοτίνη και εδώ και λίγους μήνες κάνω 6άρα. Καλά είμαι εδώ, δεν μ'ενδιαφέρει να πέσω σε μηδενική. Αυτά από μένα.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:25 »
Θα ήθελα δια βίου νέος και να απολαμβάνω τα πάθη μου χωρίς καμιά επίπτωση πουθενά. :tongue_2:

Μου ακούγεται λίγο μακάβριο να πω την αλήθεια φίλε Joe. Tίποτα δεν είναι για πάντα δυστυχώς. Μόνο ο καφές :laugh1:
  Με το έναν η τον άλλον τρόπο θα το κόβαμε το ριμαδί (τσιγάρο) γιατί είτε θα είχαμε μπουχτίσει,είτε θα ήμασταν με καθετήρα μια ανάσα πριν τα ραδίκια.
Προς το παρόν μου αρέσει το άτμισμα και τα παρεμφερή του, συν ότι έδωσε και ένα άλλο νόημα στην καθημερινότητα μου, αλλά αν νιώσω μπουχτισμένος ή ότι μου κάνει κακό και με ενοχλεί κι αυτό, έ τότε θα αρχίσω να εξετάζω και το ενδεχόμενο να τα πετάξω όλα.  Νόμιζω αργεί αυτή η μέρα γιατί μας ντριπλάρανε με τα υγρα και τις φαντεζί γεύσεις και μπλα μπλα. Είδωμεν.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:32 »
[justify]@e-Zatmisi, καλησπέρα, καλησπέρα και σε όλους τους φίλους. Ο έρως χρόνια δεν κοιτά (γιατί δεν βλέπει...). ;D  Ναι, έχω προβληματιστεί κι εγώ, δεν μπορώ να πω ψέματα. Όταν κοντοζυγώσει η τρελή ρυτίδα, τότε θα πάω στο πιο ψηλό βουνό, για να σας βλέπω όλους από ψηλά, και δεν θα σας έχω ανάγκη. Γιατί είμαι ο Hulk.[/justify]

[justify]https://www.youtube.com/watch?v=fk7ID7j4LBM[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:33 »
Όχι, δε θέλω διά βίου άτμισμα. Στον ατμό βρέθηκα για να κόψω τον καπνό κι αυτό που θέλω είναι να βαρεθώ κάποια στιγμή τα συρματάκια και τα βαμβακάκια, να απαλλαγώ από τη δέσμευση του ατμού και να κόψω κι αυτόν. Προς το παρόν απολαμβάνω το άτμισμα και αισθάνομαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να ξανακαπνίσω, αλλά αυτό το λέω έχοντας την ασφάλεια του ατμού. Κάποια στιγμή θα επιχειρήσω να λειτουργήσω χωρίς αυτή την ασφάλεια, ελπίζοντας να νιώσω παντελώς απεξαρτημένος και ε λ ε ύ θ ε ρ ο ς.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:37 »
Εγώ πάλι έχω βάλει σκοπό να κάνω review τον Skyline v12 όταν με το καλό.. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:37 »
Προτείνω να γίνει δημοσκόπηση/ψηφοφορία 
;)

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:42 »
Ποτε δεν έβαζα στόχο/χρονικό διάστημα να κόψω κάτι που μου έκανε κέφι.
οτι έκοβα ήτανε συνήθως η τυχαίο γεγονός και οτι το βαριόμουνα και το παραταουσα. αλώστε.......  





Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:43 »
Πολυ ωραιο νημα και με πετυχε και σε φαση που ολο το τριγυρναω να πω οτι το μειωνω!
Αμεσως μετα βλεπω πχ τον ammit και λεω α ωραιος...!Ακριβως το ιδιο αν πετυχω κανενα καινουργιο υγρο!

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:47 »
@ Joe Bar Team να δεις Θα κάνεις και τον Hulk ατμιστή στο τέλος και θα του κάνεις και φωτογράφηση "ο Hulk με τον καινούριο του ατμοποιητή διαμέτρου 100mm πάνω σε μοντάκι 6 μπαταριών να δίνει 700 Watt μπας και γεμίσει το πνευμόνι του".Sorry ήμουν off topic αλλά εσύ τα φταις όλα.

Αποσυνδεδεμένος Aamon

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:53 »
Όχι, δε θέλω διά βίου άτμισμα. Στον ατμό βρέθηκα για να κόψω τον καπνό κι αυτό που θέλω είναι να βαρεθώ κάποια στιγμή τα συρματάκια και τα βαμβακάκια, να απαλλαγώ από τη δέσμευση του ατμού και να κόψω κι αυτόν. Προς το παρόν απολαμβάνω το άτμισμα και αισθάνομαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να ξανακαπνίσω, αλλά αυτό το λέω έχοντας την ασφάλεια του ατμού. Κάποια στιγμή θα επιχειρήσω να λειτουργήσω χωρίς αυτή την ασφάλεια, ελπίζοντας να νιώσω παντελώς απεξαρτημένος και ε λ ε ύ θ ε ρ ο ς.

Συμφωνώ με ότι έγραψε ο Ribot

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:58 »
[justify]@e-Zatmisi, ίσως μας ορίσει η ελευθερία της ανελευθερίας μας. Δεν έχω απάντηση (ούτε σε αυτό). Όπως πολύ ωραία αναφέρει παραπάνω ο φίλος Ribot, μακάρι να έρχονται περισσότερες στιγμές και νέες σελίδες στις προσωπικές μας κατακτήσεις κι ελπίδες (τι είπα πάλι ο ζωγράφος). Θα ήθελα κι εγώ να μην έχω τόσες εξαρτήσεις ή περιορισμούς (εργασίας, ελεύθερου χρόνου, μετακίνησης, απόλαυσης, ανάπαυσης, παθών.., κ.ο.κ.). Για την ώρα αυτό που θέλω: να μου λέω λιγότερα ψέματα, γιατί αυτά δεν είναι στόχοι.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:58 »
Σήμερα με ρώτησαν 2 φίλοι. Ως πότε πια θα ατμίζεις. Δεν τα έμαθες ότι το ητ είναι πιο βλαβερό μπλα μπλα. Ίδια απάντηση δίνω τα τελευταία 5 χρόνια. Δεν θέλω να το σταματήσω τώρα. Μου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Διά βίου Άτμισμα
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 00:13 »
Μου αρέσουν οι εξαρτήσεις. .. Θέλω να έχω πάντα ένα κόλλημα  ... Ένα πάθος,  μια ενασχόληση ...
Έχω κρατήσει 2, (γυμναστική και καφέ, πολύ καφέ ... ) και έχει προστεθεί και το άτμισμα ... Μου αρεσει και το ότι συνδυάζει και τεχνολογία - εξέλιξη, συν τις γευστικές αναζητήσεις και εμπειρίες. ..
Υπάρχει και το θέμα τις ηλικίας που αρχίζει και βαράει καμπανάκια τύπου "πόσο ακόμα φιλαράκι,  καλά δε έφτασες ως εδώ? )
Λέω να μείνω. ..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias