vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

627 επισκέπτες, 5 χρήστες
mbreznik, Buliwyf, manoslykos, tibolaso, Milarepa

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #75 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 21:45 »
Αν εχεις μικρη αντ/ση σε σχεση με τα Volts........ ναι....

Αν για παραδειγμα εχεις 1,5 Ωμ (λεμε τωρα)  και της δωσεις 6 V  θα γινει σε χρονο μηδεν.


Ολα ειναι σε αναλογιες.  Το ιδιο ισχυει και για τα 3.7 V  με τις 0.5 Ωμ


Παραδειγματα ειναι αυτα,θεωρητηκα...

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 22:06 »
αρα λιγα βολτ σχετικα μεγαλη αντισταση λιγοτερη πυρολυση συρματος και υπερθερμανσης φυτιλιου αν καταλαβα καλα.
ευχαριστω και σορρυ για το οφ τοπικ.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 23:38 »
Δεν υπάρχει πυρόλυση σύρματος καθώς το σύρμα και το φυτίλι αντέχουν πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που αναπτύσσει η αντίσταση. Υποθέτω εννοείς για τα υγρά.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 01:03 »
Ναι Camper,για υγρα  μηλαει ............





Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 08:04 »
Αναφέρεται και στα 2 ποστ για σύρμα και φιτίλι ο συνατμιστής ΕΡΕΒΟΣ. Οπότε, εάν έχεις ΕΡΕΒΟΣ κατά τύχη μία φιτιλοαντίσταση σκέτη, μπορέις να κάνεις κι εσύ το πείραμα.

Κράτα τα με πένσα (το τσιμπιδάκι πυρώνει) σε ένα γκαζάκι ή ακόμα και φλόγιστρο. Από την αλλαγή των χρωμάτων και την άμεση φλόγα του υγρού, θα καταλάβεις άμεσα πως είναι πιο ψηλές οι θερμοκρασίες από τα 3,7 Ή τα 6 V. Επίσης θα δεις πως σύρμα και φιτίλι κοκκινίζουν, αλλά δεν καίγονται.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 22:53 »
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο. Θα ήθελα να ρωτήσω πως υπολογίζουμε τα watt σε διπλές αντιστάσεις, λαμβάνουμε υπόψη τα volt και την τελική τιμή της αντίστασης ή κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 22:59 »
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο!

Στάλθηκε από το Sony XPERIA M μου χρησιμοποιώντας TAPATALK 4.3.1


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 23:01 »
Πρώτα υπολογίζεις την αντίστασή σου. Πρέπει να είναι όλες (στην περίπτωση της διπλής και οι δύο δηλαδή) ίδιας ωμοικής αντίστασης για σωστό αποτέλεσμα, και έχουμε, όπου α η αντίστασή μας με χΩ
α1+α2+α3+....αν   όπου τελική αντίσταση είναι χ/ν

Μετά υψώνεις τα Volts σου στο τετράγωνο, και τα διαιρείς με την τελική αντίσταση που βρήκες.

Αποσυνδεδεμένος chrismia13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στον Ατμό
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 02:47 »
1.8Ω στα 3.8-4.1V για μένα ειναι super :yes: 


Άρα είμαι γύρω στα 8+ Watt. Σωστά ???

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 02:54 »
Watt = Volt x Volt / ωμ.

Αρα εσυ εισαι περιπου 8-9 watt.

Αποσυνδεδεμένος speedgd

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 09:14 »
1.8  εως 2Ω στα 6,5 - 7,5 w για μένα.

Αποσυνδεδεμένος WishmasteR

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
υποκειμενικη συζητηση...
συνηθως με τα 1.2-1.4Ω στησιματα που κανω ειμαι στα 8-10W...
sub-ohming δεν εχω κανει ακομη αλλα δεν τρελενομαι κιολας...προς το παρον η γευση που παιρνω και το χτυπημα μου ειναι υπεραρκετη.

Αποσυνδεδεμένος alex66

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
αναλογα τον ατμοποιητη και το  στησιμο παιζω απο 12 εως και 25

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ειδα κατι αντιστοιχο, αν υπαρχει ας συγχωνευθει.


Θα ηθελα να ρωτησω αυτους που ατμιζουν με τα τελευταιας γενιας ηλεκτρονικα 20+, αν αυτα τα ρευματα ειναι χρησιμα σε απλα MONA στησιματα (βαμβακι/φυτιλι/mesh)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Καλημέρα από μένα..

Τα 20+ Watt για αρχή δεν επιτεύχθηκαν τώρα με τις νέας γενιάς (αν θες να τις αποκαλέσεις έτσι) ηλεκτρονικές μπαταριοθήκες. Όπως κι όλα τα υπόλοιπα πράγματα στο άτμισμα, πρώτα το κάνανε οι χρήστες σε μηχανικές μπαταριοθήκες. Είδαν οι κατασκευαστές την κίνηση οπότε πήγαν με την αγορά.

Ξεκινώντας ήμουν σε μονά στησίματα, κι ο λόγος που πήγα σε διπλά δεν ήταν να αντέγουν τα πολλά Watt. Πιστεύω πως με επισκευάσιμους ατμοπιητές κια στησίματα μπορούμε να δούμε πλέον πολύ διαφορετικά την έννοια της μονής και διπλής αντίστασης. Αν έχεις μια μονή με 0,16 σύρμα δε θα αντέξεις τα 20Watt όπως πιθανόν και με τη διπλή. Η εμπειρία που θα πάρεις όμως από τη διπλή δε θα διαφέρει πολύ από το να φτιάξεις μία μονή με twisted 0,16. Κι αν τυλίξεις τρία σύρματα σημαίνει πως έχεις τριπλή; όχι.. Απλά θέλω να πω πως με τόσα διαφορετικά πάχη σύρματος (+ τα "διαφορετικά" σύρματα όπως ribbon), με τόσα διαφορετικά στησίματα τυλίγοντας σύρματα μεταξύ τους, micro coils και αντιστάσεις με διαφορετική περίμετρο ή ότι άλλο μπορείς να κάνεις διαφορετικά, το διπλή μονή τριπλή από μόνο όχι μόνο δε λέει όλη την ιστορία, αλλά είναι και πολύ θαμπά τα όρια μεταξύ τους.

Ξεκίνησα όπως είπα σε μονή, γιατί απλά ήταν πιο εύκολο από το να φτιάξω διπλή. Τύλιξα πολλά σύρματα και βγήκε όσο δροσερό το ήθελα. Ο λόγος που πήγα στις διπλές, ήταν γιατί η εισαγωγή αέρα στους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ σε διπλή αντίσταση ήταν σαφώς μεγαλύτερη. Ίσως κι ενας δεύτερος λόγος, πως σε μονή θα χρησιμοποιήσεις τόσο παχύ σύρμα, που στις αντιστάσεις που θέλω να βγάλω (1,2-1,4) θα βγεί μία τεράστια σκουληκαντέρα, όπου η εισαγωγή αέρα δε θα κάνει σωστά τη δουλειά της, δεν μπορεί να καλύψει αυτήν την επιφάνεια μία τρύπα, και δεν είχα σκοπό να χρησιμοποιήσω τρυπανάκι.

Με βάση τον τίτλο (που δεν πολυπεριγράφεται στα σχόλια του πρώτου ποστ η ερώτηση βέβαια) αναγκαιότητα δεν είναι τίποτα. Είναι όμως ευχαρίστηση. Ξεκίνησα για να δω τι είναι. Πολύς ατμός, πολύ καυτός όμως, διόρθωσα τα σεταρίσματά μου. ΠΟΛΥ χτύπημα όμως.. Κατέβηκα σε νικοτίνη, και κατέβηκα πάλι, και πάλι. Μέχρι που έφτασα σε ένα σημείο να βάζω "σπασμένη" νικοτίνη που είχα φτιάξει σαν βάση, απλά όπως έβαζα το άρωμα μου, και φυσικά να μην έχω ιδέα της νικοτίνης μου (<2 όμως σίγουρα..). Και τα Watt γίναν εθιστικά, τα ντουμάνια, η θερμοκρασία. Όλα γίναν ο τρόπος που ατμίζω, με αποτέλεσμα όταν δοκιμάζω κάτι στον 306 να μου φαίνεται τζούφιο. Καλό ή κακό το αποφασίζει ο καθένας μόνος του. Μόδα; Μπορεί, όσο είναι και το άτμισμα μόδα. Αν θα φύγει η μόδα θα φύγω κι εγώ..; Πιο δύσκολο αυτό, μάλλον όχι, έτσι κι αλλιώς δεν ατμίζει κάποιος στον άμεσο κοινωνικό μου περίγυρο (στη δουλειά ας πούμε) για να πεις ότι με επηρρέασε η μόδα, κι αν το κόψει αυτός θα το κόψω κι εγώ.

Αυτά τα ολίγα, και σκυτάλη στον επόμενο!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem