vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 8 χρήστες
antiklitos140, manoslykos, lagoudakis, andreasand22, Milarepa, Jorge, camber, Doubt

Twitter

ερεθισμος στο λαιμο

Αποσυνδεδεμένος gorillas

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Ελάτε στο πλευρό της Ελλάδας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 21, 2011, 15:11 »
Καπνιζα γύρω στα 15 στριφτα. Πως καταλαβαίνω τον καμένο ατμοποιητη? Γεύση καμενου δεμ έχει πάντως. Ορισμένες φορές το υγρό στην δεξαμενή γίνεται πορτοκαλι. Δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό Μπορεί λόγω ζέστης η υπερβολικής υγρασίας εδώ που βρίσκομαι?

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 21, 2011, 15:20 »
Πολλοί από εμάς όταν ξεκινήσαμε το άτμισμα υποφέραμε από ερεθισμένο λαιμό τις πρώτες μέρες. Δες το όπως όταν άλλαζες μάρκα τσιγάρων, δεν ερεθιζόταν ο λαιμός τις πρώτες μέρες;
Εμένα μου κράτησε 4 μέρες ο πονόλαιμος κατά τη μετάβαση από κ.τ. σε η.τ. Εσένα είναι κάπως πολλές οι 10 μέρες, αλλά πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα συνηθίσει ο λαιμός σου και δεν θα το ξανασκεφτείς. Στην πραγματικότητα μάλλον συμβαίνει γιατί η pg και η vg δεσμέυουν την υγρασία και έτσι ξεραίνεται ο λαιμός.
Βοηθάει να πίνεις και περισσότερα υγρά από ότι συνήθως.

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 21, 2011, 15:38 »
Καπνιζα γύρω στα 15 στριφτα...

Φίλε μου, εγώ θα επιμείνω. Το 20άρι που ατμίζεις, είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλο για την κατηγορία σου! Κατέβα σε νικοτίνη άμεσα! 20άρι είναι πολύ ακόμη και για μένα που κάπνιζα ενάμισι πακέτο PRINCE και βάλε! Όχι εσύ με 15 στριφτάκια...
Μην ψάχνεσαι για υγρασίες και καύσωνες. Πάρε νικοτίνη 10 - 12 (ή κάπου εκεί). - μα ποιός σου έδωσε 20άρι να ατμίσεις; :nope:

Αποσυνδεδεμένος gorillas

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Ελάτε στο πλευρό της Ελλάδας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 21, 2011, 15:55 »
Ρώτησα σε ένα κατάστημα και μου πρότειναν αυτό. Κρίμα έχω και 3 μπουκαλάκια.

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 21, 2011, 16:44 »
πάρε φίλε και ένα μπουκαλάκι χωρίς νικοτίνη και βάλε μισό μισό.θα γίνει   10mg  με την μια. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος θεριακλής

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 22, 2011, 10:28 »
εγω πάντως ξεκίνησα πριν περίπου 15 μέρες, (δεν εχω βαλει στο στόμα μου κ.τ.) και είμαι με συνεχώς ερεθισμένο λαιμό. Εχω μια αίσθηση ενόχλησης συνέχεια!
Όσο για το πρώι, μην το συζητήσω. Με ενοχλεί ο λαιμός σαν να είμαι άρρωστος. Κλεισμένος κανονικά!
Ατμοποιητή έχω τον ego-t ovale, και απο υγρά έχω πάρει απο funstore, τα εξής με τις εξής μίξεις:
Πηρα λοιπόν: 3 μπουκαλάκια velvet cloud low & 5 velvet medium,τα μπέρδεψα και τα έβαλα μισά μισά (το τελικό μίγμα τους δλδ) σε 2 μπουκαλακια (απο 50γραμμαρια περίπου το κάθε ένα) με καρπούζι το ένα και φουντούκι το άλλο.
Το ίδιο έκανα και σε αναλογίες αλλά και σε ποσότητες με traditional.
Συνολικά δλδ εφτιαξα 50γραμμάρια velvet cloud φουντούκι, 50γραμμάρια velvet cloud καρπούζι, 50γραμμάρια traditional φουντούκι, & 50γραμμάρια traditional καρπούζι. Και όμως παιδιά ο λαιμός μου με ενοχλεί σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Να αναφέρω οτι ημουν καπνιστής στριφτών 15 την ημέρα, και τώρα ατμίζω 2 αμπούλες την ημέρα.  Συνήθως μια vevlet cloud & μια traditional.
Αφήστε που οι πρώτες τζούρες της ημέρας με αγχώνουν πιο πολύ! μουδιάζει το στόμα μου, και ο λαιμός μου είναι λες και καταπίνω αγκάθια!
HELP!!!
Καμία πρόταση υπάρχει να βοηθηθώ???

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 22, 2011, 11:01 »
Δοκίμασε να ατμίσεις σκέτο χωρίς καθόλου άρωμα μηπως και έχεις ευαισθησία σε κάποιο συστατικό του αρώματος.

Επίσης το κοινό στοιχείο στη βάση που έφτιαξες είναι η φυτική γλυκερίνη (περιέχεται 100% στο velvet cloud και σε κάποιο ποσοστό στο traditional) ίσως έχεις ευαισθησία σε αυτήν

Επίσης νιώθεις καθόλου κάψιμο στη γλώσσα μετά το άτμισμα ή η γεύση σου να έχει "μουδιάσει"?
Τα στριφτά όσο θυμάμαι μου δημιουργουσαν συχνά τέτοια αίσθηση η οποία θέλει 3-4 ημέρες για να περάσει.
Αν ξεκίνησες άτμισμα έχοντας τέτοια συμπτώματα ίσως τα υγρά του ατμίσματος να μεγαλώνουν αυτόν τον ερεθισμό.


Αποσυνδεδεμένος θεριακλής

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 22, 2011, 11:06 »
το velvet cloud περιέχει 80% VG & 20% νερό.
με το traditional που το ποσοστό του είναι διαφορετικό (55% PG, 35% VG & 10% νερό) με ενοχλεί περισσότερο!
Θέλω να κάνω μια παραγγελία έτοιμο υγρό για άτμισμα μήπως και οι μίξεις που εκανα εγω είναι λάθος και αυτό προκαλεί τα συμπτώματα...
Καμιά γνώμη ή πρόταση? να αναφέρω οτι είμαι ξετρελαμένος με το φουντούκι. Ενω τα τσιγαρίσια αρώματα δεν μου αρέσουν καθόλου...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 22, 2011, 11:29 »
Πόσες σταγόνες άρωμα έριξες μεσα στη βάση?
Υπολόγισε απο 3-10 σταγόνες στα 10ml παραπάνω μάλλον θα σκοτώνει...

Αποσυνδεδεμένος θεριακλής

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 22, 2011, 11:30 »
στο κάθε μπουκάλι των 50 γραμμαρίων, εριξα 25-30 σταγόνες. δλδ λιγότερο απο το προτεινόμενο κιολας!

Αποσυνδεδεμένος θεριακλής

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 22, 2011, 11:32 »
αυτο που σκέφτομαι είναι μηπως εκανα καποιο τραγικό λάθος και δεν έβαλα κάποιο συστατικό.
Παρηγγειλα ατμιστική βάση π.χ. velvet cloud low, & medium, τα εβαλα σε ενα μπουκάλι και εριξα μεσα τις σταγόνες αρώματος. Έπρεπε να βάλω και κάτι άλλο?
Χαζη ερώτηση αλλα απλα ρωτάω μηπως και...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 22, 2011, 11:35 »
Οχι δεν χρειάζεται κανένα άλλο συστατικό αυτά που λές είναι μια χαρά...

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 22, 2011, 11:44 »
Φίλε μου ξεκίνησες ως εντελώς άπειρος ατμιστής και πήγες αμέσως βουρ στα υγρά που φτιάχνεις μόνος σου! Σίγουρα οι οδηγίες των παιδιών στο φόρουμ είναι τέλειες αλλά ως νέος στο αντικείμνο, - προσωπικά πιστεύω - θα έπρεπε να αρχίσεςι από ένα έτοιμο υγρό και να αλλάξεις μία - δύο γεύσεις πριν αρχίσεις να ανμιγνύεις μόνος σου.
Εγώ θα σου πρότεινα, να πεταχτείς να πάρεις ένα έτοιμο υγρό με νικοτίνη στο 10 - 12 mg γιατί κάτι μου λέει ότι ατμίζεις σκέτη βάση με άρωμα και αυτό θα είναι εντελώς στούκας!
Από γεύσεις, πάρε τουλάχιστον δύο αφού σε πολλές πριπτώσεις οι προσδοκίες διαψεύδονται. Το φουντούκι που σου αρέσει είναι πολύ δημοφιλές και υπάρχει έτοιμο αν το ζητήσεις. Μην ξεκινάς με δικά σου υγρά... Δεν θεωρώ ότι το δικό μου παράδειγμα είναι το χαρακτηριστικότερο ή σωστό τέλος πάντων...΄απλά ενδεικτικό... Τρίτο μήνα ατμίσματος άρχισα να πειραματίζομαι με δικές μου γεύσεις και ακόμη δεν είμαι σίγουρος ότι δεν κάνω μ@λ@κί@ αναμιγνύοντας... Γι αυτό και πάντα έχω και κάτι έτοιμο... Οικονομικά συμφέρει να το κάνεις μόνος αλλά περίμενε λίγο να αποκτήσεις απολύτως συνείδηση του τι σημαίνει άτμισμα και πως λειτιουργεί και μετά κάνε ότι μίξεις θέλεις... Αλλά βιάστηκες νομίζω.
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα φτιάξουν όλα μόλις ατμίσεις ένα έτοιμο υγρό με όχι μεγαλύτερη νικοτίνη από 10 - 12 mg/ml
Γνώμη μου βέβαια και δεν είμαι και κανένας πάλιουρας έτσι;

Αποσυνδεδεμένος θεριακλής

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 22, 2011, 11:55 »
μια ερώτηση ακόμα... Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, μου προτείνεις να πάρω low (9mg) σε έτοιμο υγρό, χωρίς να προσθέσω ΤΙΠΟΤΑ αλλο βάζοντάς το στην αμπούλα... Γιατι μπαίνω στο funstore και μου δίνει επιλογή απο τα αρώματα να τα πάρω σε ετοιμο μπουκαλάκι με περιεκτικότητες ow, medium & high...
αρα επιλέγω το φουντούκι π.χ. που μου αρέσει και βάζω το low.
Σωστά? συγνωμη αν κουράζω αλλα εχω θέμα με αυτό και εχω απογοητευτει....

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 22, 2011, 12:02 »
μια ερώτηση ακόμα... Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, μου προτείνεις να πάρω low (9mg) σε έτοιμο υγρό, χωρίς να προσθέσω ΤΙΠΟΤΑ αλλο βάζοντάς το στην αμπούλα... Γιατι μπαίνω στο funstore και μου δίνει επιλογή απο τα αρώματα να τα πάρω σε ετοιμο μπουκαλάκι με περιεκτικότητες ow, medium & high...
αρα επιλέγω το φουντούκι π.χ. που μου αρέσει και βάζω το low.
Σωστά? συγνωμη αν κουράζω αλλα εχω θέμα με αυτό και εχω απογοητευτει....
Αν είσαι στην Αθήνα φίλε μου, σου προτείνω να βγεις και να πας στο κοντινότερο κατάστημα και να το πάρεις έτοιμο επι τόπου. Αν πάλι έχεις "θέμα" μπορείς να παραγγείλεις από ιντερνετ από ένα σωρό εταιρίες. Μεγάλη γκάμα έχει και η nobacco για παράδειγμα, ωραίες γεύσεις έχει και η ivape.gr Το θέμα είναι να σιγουρευτούμε ότι ατμίζεις μικρή περιεκτικότητα και έτοιμο υγρό. Αν όλα έιναι οκ τότε φταίει κάποιο λάθος στην μίξη. Αν συνεχίσεις να έχεις ενοχλήσεις θέλει να αλλάξουμε κατεύθυνση ψάχνοντας το αίτιο. Η πρότασή μου είναι βγες και αγόρασε τώρα ένα έτοιμο υγρό ακόμη κι αν δεν βρεις φουντούκι. Πάρε κάτι που επίσης σου αρέσει, π.χ. βανίλια, καραμέλα, λεμόνι ή μήλο που είναι πολύ καλό. Αν περάσεις κι όλας από nobacco (την αναφέρω γιατί υπάρχει προσωπική εμεπιρία) θα σου δώσουν και να δοοκιμάσεις υγρά που ενδεχομένως σε ενδιαφέρουν, ΠΡΙΝ τα αφοράσεις. Εκεί μπορείς και να τους ρωτήσεις ότι απορία έχεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4877 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix