vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 04, 2011, 16:30 »
E, βέβαια και ειναι διαφορετικό  :yes:. Οτι τρώμε δεν μπορούμε και να το ατμίζουμε  :nope:
Τελικά μου φαίνεται οτι μόνο με μακροχρόνια χρήση της Προπυλενογλυκόλης θα μάθουμε αν υπάρχουν παρενέργειες  :(
Δεν βλέπω να γίνετε καμια επίσημη μελέτη για τις επιπτώσεις της  πχ στο αναπνευστικό

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 07, 2011, 04:26 »
Εδώ που τα λέμε, ίσως και να είναι καλύτερα που δεν γίνονται επίσημες/πιστοποιημένες/εγκεκριμένες και κάθε λογής οργανωμένες έρευνες για το η.τ. και φυσικά τα υλικά ατμίσματος... Αν κάποιος πάθαινε κάτι σε ολόκληρο τον κόσμο, θα γινόταν τρελό σούσουρο (π.χ. η Φιλιπ Μόρις θα το "έσπρωχνε" 24 ώρες το 24ωρο σε ΟΛΑ τα ΜΜΕ worldwide φυσικά). Από την άλλη, αν είναι αποδεδειγμένα ασφαλές (και με τη βούλα που λένε), το βαφτίζουν "φάρμακο", του βάζουν μια ουσία που θα αδρανοποιεί τάχα μου τις αρνητικές επιπτώσεις των αρωμάτων (στο άσχετο μιλάω έτσι;) και χρεώνουν τα 10 ml ένα χιλιάρικο...
Κάτι που προσωπικά εκτιμώ θα γίνει κάποια στιγμή... Όταν ο κόσμος θα ξυπνήσει και θα πάψει να χρηματοδοτεί αυτή την απίστευτη βιομηχανία προϊόντων καπνού αλλά και των αντιδότων τους, αυτοί θα αντιδράσουν. Κι επειδή έχουν πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ χρήμα ακόμη... θα κυρήξουν έναν πόλεμο στο άτμισμα από δω ως το φεγγάρι!
Αλλά και όσοι δεν το βλέπουν έτσι, αμφιβάλετε ότι όταν το άτμισμα ξεπεράσει το κάπνισμα, το γνωστό σε όλους μας Ελληνικό Κράτος θα επιβάλλει ένα ωραιότατο φόρο ώστε η τιμή του να πετάξει στο υπερπέραν?

Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 30, 2011, 19:07 »
Σας παραθέτω απόσπασμα από wikipedia σχετικά με την PG.

Προπυλενική γλυκόλη (ανήκει στην κατηγορία των γαλακτοματοποιητών)

H τοξικότητα της προπυλενικής γλυκόλης στην στοματική κοιλότητα είναι πολύ χαμηλή και πρέπει να καταναλωθούν μεγάλες πόσοτητες για να προκαλέσουν ζημιά στους ανθρώπους. Η προπυλενική γλυκόλη μεταβολίζεται στο ανθρώπινο σώμα σε πυροσταφυλικό οξύ μία φυσική ουσία σημαντική για το μεταβολισμό γιατί εισέρχεται στα μιτοχόνδρια και παίζει καθοριστικό ρόλο στην παραγωγή ενέργειας από αυτά. Επίσης μεταβολίζεται σε ακετικό οξύ το οποίο μέχρι τις τώρα μελέτες
είναι το κύριο συστατικό του ξιδιού και φαίνεται ότι καταπολεμά τη συσσώρευση λίπους έως και κατά 10%. Να συμπληρώσουμε το γαλακτικό οξύ το οποίο λαμβάνει χώρα κατά την χώνεψη αλλά και για την ανακατασκευή "καμμένου" μυικού ιστού και προπιοναλδεήδες (το τελευταίο ιδιαίτερα τοξικό). Ωστόσο για να δημιουργηθούν επιβλαβείς συνέπειες στον ανθρώπινο οργανισμό πρέπει οι συγκεντρώσεις του εν λόγω υλικού να είναι μεγαλύτερες από 1gr το Λίτρο, πράγμα που
προυποθέτει μεγάλες δόσεις μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Θα ήταν σχεδόν απίθανο κάποιος που καταναλώνει συμπληρώματα διατροφής να φτάσει σε αυτά τα επικίνδυνα επίπεδα. Η τοξικότητα της σε χρήση με βάθος χρόνου είναι επίσης χαμηλή. Σε μια δοκιμή, ποντίκια τρέφονταν με τροφές που εμπεριείχαν PG της τάξεως του 5% για μια περίοδος 104 εβδομάδων και δεν έδειξαν κάποιες παρενέργειες. Εξαιτίας της χαμηλής τοξικότητας της η PG έχει ορισθεί από τον Αμερικανικό FDA ως γενικώς ασφαλής για προσθήκη σε τροφές.

Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ απλά σας παρέθεσα ότι βρήκα και θεώρησα σημαντικό. Και αυτό με αφορμή σήμερα που στην εργασία μου διάφοροι καπνιστές με ειρωνεύονται για το πόσο βλαβερό/τοξικό είναι αυτό  που ατμίζω-ατμίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #48 στις: Ιουνίου 23, 2011, 20:22 »
intravenously = ενδοφλεβίως

Θα μας τρελάνεις;
Για βάλε λίγο νεράκι ενδοφλεβίως να δούμε τι θα γίνει! Άμα πεθάνεις θα φταίει το νερό;
..... :wall: :laugh1: :laugh1:
.....και αερα μονο να βαλει  :angel: :angel: :angel:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #49 στις: Ιουνίου 23, 2011, 20:30 »
[quote author=Abet link=topic=57.msg11300#msg11300 date=125
Αραγε ποση ειναι η επιτρεπτη δοση πισσας ημερησιως ?  να υποθεσω  0 ?  η δεν εχει βγει οδηγια ? Ο καπνος ειναι ενα νομιμο προϊον που αποδεδειγμενα προκαλει καρκινο . Το λεει μαλιστα επανω και στη συσκευασια . Παραυτα μπορεις να το βρεις και να το αγορασεις σε κα8ε οικοδ τετραγωνο .
Εχει ποτε δο8ει  η ημερησια επιτρεπομενη δοση αλκολ ?
Κι αν υπερβαινω την επιτρεπομενη δοση ημερησιως τι ?
Μηπως ο οικοδομος (σε σκονη), ο ακτινολογος ( σε ακτ Χ) , ο οδηγος λεωφορειου - ταξι (σε καυσαεριο) και τοσες αλλες επαγγελματικες ομαδες , δεν υπερβαινουν τις θεσμο8ετημενες ανωτατες επιτρεπομενες δοσεις ?
[/quote] :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:04 »
Κατι που διαβαζω στο wiki και με ανυσηχει λιγο και βλεπω οτι δεν αναφερετε τοσο ειναι (και ρωταω) .. ειναι η PG παραγωγο του πετρελαιου?
Δειτε ....
Production:
Industrially, propylene glycol is produced from propylene oxide..
Industrial production of propylene oxide starts from propylene...
Propene is produced from fossil fuelspetroleum, natural gas, and, to a much lesser extent, coal.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:14 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:07 »
....γνωριμη πληροφορια - και η βαζελινη επισης ::)

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:12 »
Ναι την βαζελινη δεν την τρως ομως ουτε την πασαληφεις στα πνευμονια..  :D
Η ερωτηση μου μπορει να σας φαινετε χαζη.. απλα ειμαι νεος ατμιστης και ειμαι στο ψαξιμο ακομα και εχω τις ανυσιχιες και τους φοβους μου.. :D

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:16 »
Η ερωτηση σου δεν ειναι χαζη - ουτε η ανησυχια.....μαλλον καλα κανεις
και εισαι σκεπτομενος :yes:
Εγω προσωπικα με PG εχω ενοχλησεις και πονολαιμο,
οποτε επελεξα αποκλειστικα VG......δες εδω

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 15:29 »
Και γω εχω καποιες ενοχλησεις..
Νομιζω η PG μου φερνει καψα στο λαιμο και πνευμονια. Ενω η VG πρεπει να με πειραζει στο στομαχι νομιζω (κουφο?), μπουκομα και αερια  ::)...
Δεν το λεω με 100% σιγουρια, δεν εχω πειραματιστει αρκετα ακομα με σκετη pg ή vg.
 Aπλα λιγες φορες με διαφορες περιεκτικότητες απο και τα δυο.. 80% 20%, 20% 80%, 50% 50%..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2011, 15:49 από NewHolborn »

Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 04, 2012, 15:02 »
Γειά σε όλους.
Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum. Εδώ και αρκετές ώρες ψάχνω πληροφορίες για να ενημερωθώ για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Από προσωπικό ενδιαφέρον και κύρια λόγω της απαγόρευσης που έρχεται.

Όλα καλά. Ως ένα σημείο μου φαινόταν μια τέλεια συσκευή και έψαχνα ποιό θα ήταν το καταλληλότερο για να αγοράσω.

Αλλά...
Υπάρχει μια ένσταση (η διαπίστωση έγινε όταν έφτασα το θέμα propylene glycol -προπυλενογλυκόλη-). Η κύρια ουσία που χρησιμοποιείται στο e-liquid και προφανώς είναι αυτή που παράγει τον ατμό. (Ίσως σαν δεύτερη χρήση της να είναι η διάλυση της νικοτίνης).

Δυστυχώς δεν είναι από τις πιο υγιεινές ουσίες... Το ανώτατο όριο καθημερινής λήψης αναφέρθηκε από τον Atmos ότι είναι 25mg / kg σωματικού βάρους, δηλαδή αν θεωρήσουμε ένα άτομο 70 κιλών, η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 1,75g. Ποσότητα που αντιστοιχεί σε περίπου 1,75ml ή αλλιώς 30 σταγόνες.
Αν καταλαβαίνω καλά, η δόση αυτή καλύπτεται με τη χρήση του ηλ. τσιγάρου. Και κατά πάσα πιθανότητα αναφέρεται στην λήψη από το στόμα (φάγωμα).
http://en.wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol
Και αν διαβάσει κανείς θα διαπιστώσει ότι είναι ερεθιστική ακόμα και στην επαφή με το δέρμα. Και πράγματι τυχαίνει να έχω έρθει σε επαφή με γλυκόλες (αιθυλενο-γλυκόλη, προπυλενο-γλυκόλη, βουτυλενο-γλυκόλη, και μεγαλύτερα μόρια πολυ-προπυλενο-γλυκόλες). Η γλυκερίνη έχει παρόμοια χημική σύνθεση.
Tυχαίνει να έχω έρθει σε επαφή με polypropylene glycol PEG400. Aν διαβάσει κανείς http://www.jtbaker.com/msds/englishhtml/p5029.htm θα δει ότι έχει παρόμοιες τοξικολογικές δόσεις με της propylene glycol http://www.jtbaker.com/msds/englishhtml/p6928.htm
(στην κατηγορία 11. Toxicological information).
Και μπορώ να διαβεβαιώσω ότι η polypropylene glycol PEG400 είναι πραγματικά ερεθιστική για το δέρμα. Μια σταγόνα πάνω στο δέρμα σε μερικά λεπτά δημιουργεί ελαφριά φαγούρα, μεγαλύτερος χρόνος κοκκίνισμα.
Αναρωτιέμαι λοιπόν πώς η propylene glycol είναι ασφαλής στην αναπνοή.
Βέβαια, δεν γνωρίζω καλά χημεία. Κάποιος χημικός θα μπορούσε να διαφωτίσει περισσότερο. Και είμαι "σκληρός" καπντιστής, έτσι δεν ξέρω ποιό είναι καλύτερο, τσιγάρο ή e-τσιγάρο???
Συγνώμη αν βάζω σε σκέψεις αρκετό κόσμο που ήδη χρησιμοποιει το ηλ. τσιγάρο.
     


Ρε φιλαρακι John22 τα  link που ανεβασες τα διαβασες προσεκτικα? Γιατι αναφερει μεσα... συγγεκριμενα
"Prolonged contact with propylene glycol is essentially non-irritating to the skin." "NON-IRRITATING" = " ΜΗ ΕΡΕΘΙΣΤΙΚΟ  " Propylene glycol does not cause sensitization and it shows no evidence of being a carcinogen or of being genotoxic.
Σαφως και το vg ειναι προτιμοτερο το pg και ακομη προτιμοτερο ειναι να μην καπνιζεις ουτε να ατμιζεις αλλα ας μην τα βγαζουμε ολα αλαταλληλα με οτιδηποτε αβασιμο γιατι πολλοι κερδιζουν απο τα τσιγαρα τα κανονικα!!!
Και παντα θα πρεπει να συγκρινουμε τα ηλεκτρονικα τσιγαρα με τα κανονικα γιατι οοολες οι ετιριες ακομη και Κινεζικες λενε οτι τα ηλεκτρονικα τσιγαρα προσφερονται για εναλλακτικο καπνισμα και δεν συνηστωνται για το κοψιμο του τσιγαρου!
Δηλαδη αν θελεις να καπνιζεισ η να ατμιζεις ειναι δικαιςμα σου αναλογοσ 8α εχεισ θετικα αρνητικα!!!
Και δεν τα συνιστουν σε μη καπνιστες!
Και λογικα σκεπτομενος ! Το υγρο προπυλενογλυκολη γινεται ατμος σωστα? Ε αφου γινεται ατμος και διαλυεται στον αερα και στα πνευμονια μας αερας υπαρχει και διαλυεται εκει αφηνει γευση στη γλςσσα και αν εχει νικοτινη και νικοτινη τι αλλο ? αφου διαλυεται???
Δεν μπορω να ξερω τι περισσοτερο κακο μπορει να κανει απο το κανονικο τσιγαρο εφ' οσον δεν ειναι καρκινογονα ουσια!!!
Μαλλον λιγοτερο κακο κανει...(άν κανει κακο...) " Propylene glycol does not cause sensitization and it shows no evidence of being a carcinogen or of being genotoxic."
Το σιγουρο ειναι οτι κ εγω εννοιωσα ενα καψιματακι στο λαιμο αλλα τιποτα παραπανω!!!
Καμια συγγριση με το κανονικο τσιγαρο! Μετα απο καιρο που ατμιζα ειπα να κανω ενα κανονικο!
Πηγα να ξερασω παιδες!Απορω πως το εκανα παλια!Το πρωι ημουν μπουκομενος!Και βρωμουσα εννοητε!
http://www.greekspot.gr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%BF-fda.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2012, 15:37 από xjraziel »

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 04, 2012, 15:07 »
:shock_sick_01: :shock_sick_01:Αν θελεις,γραφε Ελληνικα ,γιατι απαγορευονται τα γκρικλις  :)

Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #57 στις: Απριλίου 04, 2012, 15:09 »

Αποσυνδεδεμένος kalex

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπατμιστής
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #58 στις: Απριλίου 04, 2012, 15:29 »
Nα με συμπαθάς xjraziel  :)
Παράθεση

Ρε φιλαράκι John22 τα link που ανέβασες τα διάβασες προσεκτικά??? γιατί αναφέρει μέσα... sygkekrimena "Prolonged contact with propylene glycol is essentially non-irritating to the skin." "NON-IRRITATING" = " ΜΗ ΕΡΕΘΙΣΤΙΚΟ " Propylene glycol does not cause sensitization and it shows no evidence of being a carcinogen or of being genotoxic. σαφώς και το vg είναι προτιμότερο από pg και ακόμη προτιμότερο είναι να μην καπνίζεις ούτε να atmizeis αλλα ας μην τα βγάζουμε όλα ακατάλληλα με οτιδήποτε αβάσιμο gti πολλοί κερδίζουν από τα τσιγάρα τα κανονικά!!!
Και πάντα θα πρέπει να συγκρίνουμε τα ηλεκτρονικά τσιγάρα με τα κανονικά gti ooooles οι εταιρίες ακόμη και κινεζικες λένε ότι τα τσιγάρα προσφέρονται για εναλλακτικό κάπνισμα και δη συνιστώνται για το κόψιμο του τσιγάρου!
Dld αν θέλεις να atmizeis παρα να καπνίζεις δικαίωμα σου θα έχεις τα θετικά και τα αρνητικά ανάλογος ...
Και δη τα συστήνουν σε μη καπνιστές!
και λογικά σκεπτόμενος !!! Το υγρό αυτό "προπουλενογλυκολη" γίνεται ατμός σωστά? E αφού γίνεται ατμός και διαλύεται στον αέρα σίγουρα θα διαλύεται και μέσα στα pneumonia μας και αφού βγάζουμε αέρα θα βγαίνει και αυτό τώρα δη ξέρω αν κάνει περισσότερο κακό από το κανονικό τσιγάρο δη νομίζω anyway!!!
Πάντως αφού δη είναι καρκινογόνοι η ουσία μάλλον κάνει λιγότερο κακό" Propylene glycol does not cause sensitization and it shows no evidence of being a carcinogen or of being genotoxic." (αν κάνει) το σίγουρο είναι ότι k εγώ ένοιωσα ένα "καψιματακι" στον λαιμό αλλα tpt παραπάνω!!!
Καμια σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο ! Μετά από καιρό που "ατμιζα" έκανα ένα κανονικό...! Πήγα να ξεράσω παίδες!!! Απορώ πως το έκανα παλιά! Το πρωί ήμουν μπουκωμένος!!! Και βρωμούσα εννοείτε!!!

Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 04, 2012, 15:55 »
Yiannis Rasta

"[quote author=Abet link=topic=57.msg11300#msg11300 date=125
Αραγε ποση ειναι η επιτρεπτη δοση πισσας ημερησιως ?  να υποθεσω  0 ?  η δεν εχει βγει οδηγια ? Ο καπνος ειναι ενα νομιμο προϊον που αποδεδειγμενα προκαλει καρκινο . Το λεει μαλιστα επανω και στη συσκευασια . Παραυτα μπορεις να το βρεις και να το αγορασεις σε κα8ε οικοδ τετραγωνο .
Εχει ποτε δο8ει  η ημερησια επιτρεπομενη δοση αλκολ ?
Κι αν υπερβαινω την επιτρεπομενη δοση ημερησιως τι ?
Μηπως ο οικοδομος (σε σκονη), ο ακτινολογος ( σε ακτ Χ) , ο οδηγος λεωφορειου - ταξι (σε καυσαεριο) και τοσες αλλες επαγγελματικες ομαδες , δεν υπερβαινουν τις θεσμο8ετημενες ανωτατες επιτρεπομενες δοσεις ?
[/quote]    "

Πολυ σωστα μιλας ρε φιλαρακι!!!  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314773 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix