vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

176 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, Tem, camber, Milarepa, manoslykos, nXtLs, itinenkoaz

Twitter

Αναλογία νικοτίνης /ml σε σχέση με το κάπνισμα γίνεται κατάχρηση νικοτίνης?

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
αν ατμιζεις για καιρο και μετα το γυρισεις στο ΚΤ,στην αρχη την ακους ασχημα.δεν το αντεχεις.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Σωστο ειναι αυτο, αλλα δεν λεω για την αρχη. Στην πορεια τι γινεται?
Και παλι δεν ειναι μετρο συγκρισης, αλλα ισως ειναι η μονη εστω "μακρυνη" ενδειξη

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Η προσωπική μου εμπειρία οσον αφορά την χρήση ητ είναι ότι το τσιγάρο είναι πιο μπουχτιστικό επειδή έχει και όλες τις άλλες ουσίες , ενώ η αίσθησή μου ότι η νικοτίνη κτυπάει πιό πολύ στο ητ στα υψηλα mg από 11 mg και πάνω. Αν συνδυάσουμε ότι στο ητ έχουμε την τάση να το   ατμίζουμε περισσότερο σε απόλυτο χρόνο συνεπάγεται ότι μάλλον παίρνουμε περισσότερη νικοτίνη. Ότι δεν φτάνω σε αίσθημα κορεσμού γρήγορα όπως το κτ , πέρα ότι στο ητ φαίνεται να λείπουν πολλές κακές ουσίες που έχει το κτ ,  μπορεί να σημαινει ότι η νικοτίνη   αποροφάται πολύ πιο αργά από τον οργανισμό από ότι στο κτ , η και με διαφορετικό τρόπο άλλά όχι ότι δεν απορροφάται  στο τέλος . Παράδειγμα μπορεί να επικάθεται μαζί με την pg φάρρυγκα ή στα πνευμόνια και να απορροφάται αργότερα (αυτό είναι μια υπόθεση καθόλου επιστημονική) , άλλωστε  κάποια μορφής φαρρυγγίτιδα  ή βραχνιάσματος  ή επίμονης  ήπιας αμυγδαλίτιδας ή στεγνόματος του λάρρυγγα κατά την χρήση ητ έχει απασχολήσει αρκετούς χρήστες ητ περιστασιακούς ή όχι απο αυτούς που γνωρίζω (τρείς με  τέσσερις χρήστες) συμπεριλαμβαμομένου και εμένα (βέβαια μπορεί κάποιοι να έχουμε ευαισθησία σε συγκεκριμένα ενεργειακά  κέντρα του οργανισμού μας ή να είμαστε αλλεργικοί στην pg).  Σε μένα με παύση του ητ για μία και  εβδομάδα είδα βελτίωση των παραπάνω ακόμα και με έλαχιστη χρήση κτ. Με το ητ επανήλθαν τα παραπάνω.Βέβαια πολλοί χρήστες ητ δεν έχουν ενοχλήσεις από τα παραπάνω. Βεβαίως με το κτ άλλα συμτώματα σε μένα  ήταν πολύ χειρότερα.( Πρεπει να σημειώσω  πριν καπνίσω κτ ότι για δύο μέρες δε μου έλλειψε το ητ και δεν έκανα τίποτα ,μετά όμως την τρίτη ημέρα μου έλλειψε πολύ , αναλογίζομαι γιατί συνέβη αυτό και σκέφτομαι ότι μπορεί όντωςμε  το ητ η απορρόφηση της νικοτίνης να γίνεται πολύ αργά , ώστε ναι μεν δεν μπουκώνεις από την χρήση αλλά και όταν δεν  κάνεις δεν σου λείπει και η νικοτίνη) (Βέβαια 'ολα αυτά που λέω επαναλαμβάνω ότι δεν έχουν καμία επιστημονική βάση και πιθανότητα είναι τελείως μπουρδες).  Βεβαίως  για την νικοτίνη και τον τρόπο που επιδρά μέσω του ητ στο οργανισμό μας  πρέπει να γίνουν πολλές μελέτες .Φαίνεται ότι κάθε χρήστης κατά την γνώμη μου μέχρι να βγεί μια ολοκληρωμένη μελέτη να μελετήσει το ισοζύγιο των επιπτώσεων στον οργανισμό του από την χρήση κτ και ητ και νομίζω σε μένα ότι αυτό είναι συντριπτικό υπέρ του ητ. Βεβαίως ευχή όλων είναι η πλήρης απεξάρτηση. Πάντως η αλήθεια για μένα είναι ότι όταν μπήκα στο ητ άτμιζα χαμιλότερη νικοτίνη ultra light  αφού κάπνιζα και ελαφρια τσιγάρα αλλά στην συνέχεια λοξοδρόμησα, μετά από δύο μήνες λόγω της έλλειψης κορεσμού  έκανα lights υγρά(njoy) , μετά medium 11 mg , έφτασα και 18 mg για να κατέβω πάλι στα 11 mg  σε συνδυασμό με 4-5  ml υγρού. Τώρα αυτήν την στιγμή κάνω περίπου 3 ml  με πρόθεση να μειώσω και άλλον την  νικοτίνη.     

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Συμφωνώ μαζί σου Kaxri. Και ως προς τους υπολογισμούς σου στην αρχή του νήματος και φυσικά στο συμπέρασμά σου ότι σίγουρα εισπνέουμε πολύ περισσότερη νικοτίνη απο το ΚΤ (ανεξάρτητα απο το σε ποιο ποσοστό απορροφάται αυτή απο τον οργανισμό μας)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Από την άλλη βέβαια, υπάρχει και το ενδεχόμενο να εισπνέουμε ΛΙΓΟΤΕΡΗ νικοτίνη από το Κ.Τ. και για το λόγο αυτό να το έχουμε όλη μέρα πιπίλα. Ίσως δικαιολογείται με αυτόν τον τρόπο και η έρευνα με το χαμηλό (έως καθόλου) ποσοστό νικοτίνης στο αίμα ατμιστών :confused1:

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Από την άλλη βέβαια, υπάρχει και το ενδεχόμενο να εισπνέουμε ΛΙΓΟΤΕΡΗ νικοτίνη από το Κ.Τ. και για το λόγο αυτό να το έχουμε όλη μέρα πιπίλα. Ίσως δικαιολογείται με αυτόν τον τρόπο και η έρευνα με το χαμηλό (έως καθόλου) ποσοστό νικοτίνης στο αίμα ατμιστών :confused1:
Θα ηθελα και εγω να το πιστεψω αυτο....
(για ο ποσο νικοτινης στο αιμα μιλω)
αλλα δυστιχως αντιβαινει καθε λογικη

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω τι λένε οι αναλογίες και ούτε τις πιστεύω ,εγώ εκείνο που ξέρω είναι ότι όταν έφτανα στο τρίτο πακέτο τσιγάρα με έπιαναν πονοκέφαλοι,ταχυκαρδίες,σφίξιμο στο στήθος και είχα ανήσυχο ύπνο.
Τώρα εδώ και ενάμιση χρόνο δεν νοιώθω τπτ από τα παραπάνω αν και είμαι στα 36mg σκέτη VG γύρω στους 7 μήνες.Το μόνο πρόβλημα το μάτωμα των ούλων και τπτ άλλο.Χθες πήρα τα παιδάκια μου και τα πήγα στο ζωολογικό κήπο.Την τελευταία φορά που είχα πάει και ήταν όταν κάπνιζα κόντεψαν να με  πάρουν με φορείο από τα σκαλοπάτια που έχει και τις ανηφόρες.Χθες όμως μια χαρά και έπαιξα και κυνηγητό και έγινα παιδί για τα παιδιά μου.  :yes:   

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Σίγουρα στην αντοχή και στα πνευμόνια έχω και εγώ δει μεγάλη διαφορά .

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Σε οσα βλέπω έχω δει βελτίωση.
Βήχας? κόπηκε απο την πρώτη εβδομάδα
Σκάλες? Ανεβαίνω 100 σκαλοπάτια χωρις λαχάνιασμα
Πονοκέφαλοι? Μειώθηκαν.
Δύσπνοιες και περίεργοι ήχοι απο τα πνευμόνια? Εξαφανίστηκαν.


Τελευταία εξέταση χοληστερίνης πρίν απο μερικούς μήνες?  190 (βέβαια προσέχω και το τι τρώγω)


Αυτά σε όσα βλέπω.
Σε όσα δεν βλέπω απλά προσεύχομαι....

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά επέλεξα να γράψω εδώ την σημερινή μου εμπειρία...
Απόψε λοιπόν, πήγα για μπάλα, για πρώτη φορά εδώ και ένα μήνα περίπου. Όπως θα βλέπετε από το μπανεράκι μου, είναι εξαιρετικά "νέος" ατμιστής, συνεπώς δεν μπορούσα να περιμένω και τίποτα θεαματικές βελτιώσεις, γεγονός που επιβεβαιώθηκε. λαχάνιασα γρήγορα (ευτυχώς παίζω και τέρμα...), είχα τα συνήθη συμπτώματα κτλ κτλ μόνο που στο ζέσταμα, μέχρι να πω "φτάνει" έκανα και δυό 40άρια (μέτρα) περισσότερα...
Η είδηση όμως είναι ότι στην ομάδα σήμερα είχαμε έναν γκεστ σταρ, καρδιολόγο. Φυσικά άτμισα άνετα μπροστά σε όλους και επίσης φυσικά του έπιασα και την καθιερωμένη κουβέντα. για να μην σας κουράζω, πάω κατ ευθείαν στα συμπεράσματα.
1. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χίλιες φορές καλύτερο το άτμισμα από το κωλοτσίγαρο!
2. Η νικοτίνη δεν είναι αθώα. Ευθύνεται καθαρά για τα καρδιαγγειακά νοσήματα που προκαλέι και το τσιγάρο. Στενεύει / σκληραίνει τις αρτηρίες και προκαλεί προβλήματα στην καρδιά. Είναι ένα πρόβλημα που δεν είναι και σίγουρο ότι θα σε προειδοποιήσει πριν χτυπήσει. Δυστυχώς είναι πολλοί κι αυτοί που πάνε μια και έξω.
3. Ο κίνδυνος να εμφανιστεί καρκίνος των πνευμόνων ελαχιστοποιείται.

Ο νέος μου συμπαίκτης δεν είπε απολύτως τίποτα εναντίον του η.τ. Επέμεινε όμως ότι το η.τ. δεν πρέπει να γίνει μια αγιοποιημένη μορφή καπνίσματος αλλά προσφέρει μια τεράστια ευκαιρία στον καπνιστή να γλιτώσει τον καρκίνο και να αρχίσει να μειώνει σταδιακά αλλά σύντομα τις ποσότητες νικοτίνης που προσλαμβάνει.

Μπορούμε λοιπόν να μειώσουμε κι αυτήν; Προσωπική μου άποψη - και πρόθεση βέβαια - είναι ότι πρέπει να βεβαιωθώ πρώτα πως έστειλα το κ.τ. στον αγύριστο, έστω κι αν πολλές φορές παίρνω περισσότερη νικοτίνη από το η.τ. Αυτό τώρα σε ότι αφορά το "Πότε" σιγουρεύεταιο κανείς, είναι μάλλον υποκειμενικό και για μένα ορίζεται στην ημέρα που δεν θα μπορώ να αντέξω κάποιον να καπνίζει δίπλα μου επειδή μου φέρνει αναγούλα... Μετά θα περάσω στην δεύτερη φάση, στην εξτρατεία μείωσης της νικοτίνης μέχρι τέλους.
Κι εύχομαι να έρθει η μέρα να ατμίζω σκέτη βανίλια...

Προσοχή πάντως συνατμιστές, γιατί έχω διακρίνει σε πολλούς τον κίνδυνο να πέσουν σε πολύ βαρέα μείγματα χωρίς πρόθεση μείωσης... Μην ξεχνάμε ότι και η νικοτίνη πρέπει να ελατωθεί το περισσότερο δυνατό. Στο κάτω κάτω, δηλητήριο είναι...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Βρίσκω την άποψη του ποδοσφαιρογιατρού σου μια απ τις πιό υπεύθυνες και σοβαρές που έχω ακούσει απο γιατρό.

Αποσυνδεδεμένος tzougas

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
αυτες ειναι απαντησεις φιλοι συνατμιστες τωρα ξερουμε τι. πως . και γιατι. ενα ευχαριστω σε ολους σας γιατι εψαχνα καιρο αυτες τισ απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος ahilleas

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα και καλως σας βρηκα.ειμαι νεος χρηστης της NOBACCO Hybrid-e
και νεος στο χωρο του ητ(5 μερες).
εχω χιλιαδες αποριες και χρειαζομαι βοηθεια απο εσας τους εμπειρους του χωρου.
ξεκιναω με την πιο βασικη απορια μου.
πως θα ξερω ποτε να ξαναγεμισω?η αλλιως τα 3 ml ποσο κρατανε εναν πρωην καπνιστη με 1,5 πακετο marlboro την ημερα (30 κανονικα τσιγαρα)?
((δεν ζηταω την απαντηση οταν σταματησει να βγαζει ατμο...αυτο θα το καταλαβω  ;D αλλα εχω καταλαβει πως αυτο θα κανει κακο στον ατμοποιητη,ετσι μου ειπαν))

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Καλημερα και καλως σας βρηκα.ειμαι νεος χρηστης της NOBACCO Hybrid-e
και νεος στο χωρο του ητ(5 μερες).
εχω χιλιαδες αποριες και χρειαζομαι βοηθεια απο εσας τους εμπειρους του χωρου.
ξεκιναω με την πιο βασικη απορια μου.
πως θα ξερω ποτε να ξαναγεμισω?η αλλιως τα 3 ml ποσο κρατανε εναν πρωην καπνιστη με 1,5 πακετο marlboro την ημερα (30 κανονικα τσιγαρα)?

Καλη σου μερα,φιλε μου.Το 1ml υγρου αντιστοιχει σε περιπου 15 κανονικα τσιγαρα,1 πακετο διαθετει(συνηθως) 20 τσιγαρα οποτε τα 3ml αντιστοιχουν περιπου σε 45τσιγαρα.Αρα εσενα μαλλον θα σε κραταει περιπου(παντα) 1μερα.Για να το αντιληφθεις αν χρειαζεται το cartomizer σου επαναγεμισμα συνηθως βγαζει ατονο ατμο κ στη γευση σαφως υπαρχει μια ατονια εως κ ενα ειδος "καμενου".Ελπιζω η απαντηση μου να σε καλυψε.
Καλως ηρθες στο κοσμο του ατμισματος κ καλη συνεχεια σου ευχομαι κ επισης μη πισωγυρισμα στο κ/τ!

Υ.Γ.>Επειδη εδω ειναι συζητηση για το Hybrid-e(αν κ ιδιο cartomizer με το Hybrid) καλυτερα πιστευω αλλες μελλοντικες αποριες σου να μεταβιβαστουν στο θεμα Μοντέλα τύπου Nobacco Hybrid, Echo κτλ. με αυτόματη μπαταρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2011, 12:25 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Παράθεση
Καλη σου μερα,φιλε μου.Το 1ml υγρου αντιστοιχει σε περιπου 15 κανονικα τσιγαρα,1 πακετο διαθετει(συνηθως) 20 τσιγαρα οποτε τα 3ml αντιστοιχουν περιπου σε 45τσιγαρα.Αρα εσενα μαλλον θα σε κραταει περιπου(παντα) 1μερα.

Για να μη μένουν αναφορές που είναι εντελώς ανυπόστατες συμπληρώνοντας την απειρία τους, όπως γράφτηκε, το παραπάνω είναι εντελώς αυθαίρετο και δεν στέκει από καμία άποψη, εφόσον δεν έχει παρουσιαστεί καμία απολύτως έρευνα και από κανέναν που να το τεκμηριώνει κατά κάποιο τρόπο.
Εάν υπήρχε έρευνα που να παρουσίαζε το ποσοστό πρόσληψης νικοτίνης τόσο από το Κ.Τ , τόσο και από το Η.Τ, εκεί θα μπορούσε κάποιος να κάνει μια αναγωγή και να προχωρήσει σε αντιστοιχία, τουλάχιστον ως προς την πρόσληψη νικοτίνης.

Μέχρι αυτό να γίνει, οποιαδήποτε τέτοια αναφορά, είναι εντελώς αυθαίρετη, όπου και από όποιον παρουσιάζεται.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix