vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 8 χρήστες
Βασίλης Γ, dkostas, manoslykos, Mimhsdr, Panokali, Tem, camber, giorgos1999

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Καλημέρα,

Ειμαι καινούργιος στο ατμισμα και έχω κατασταλάξει σε ενα υγρο της hashtag απο αυτά που εχω δοκιμάσει. (καπνικά μόνο)
Αυτο δεν εχει πολυ έντονη γεύση, αλλα δεν εχει και πολλά "γλυκά", το οποιο το θεωρώ θετικό.

Εαν αγοράσω ξεχωριστά το άρωμα και παρω και βάσεις να το φτιάξω μονος μου, τι θα πρεπει να προσέξω για να το κάνω σωστά;
Βλέπω στο μαγαζί πως το φτιάχνουν, τις αναλογίες θα τις βρώ. Αλλα είναι κατι που δεν εχω κάνει ποτέ και αυτό το φοβάμαι λιγο.

Ευχαριστώ πολύ,



Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Το σημαντικότερο είναι οι αναλογίες και ο τρόπος που θα τις μετρήσεις. Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο άρωμα που αναφέρεις, αλλά σίγουρα στη σελίδα του κατασκευαστή θα αναφέρει και το ποσοστό αραίωσης και την προτεινόμενη αναλογία PG/VG. Μπορείς επίσης να ρωτήσεις στο κατάστημα που το αγοράζεις, δεν είναι μυστικό.

Θα χρειαστείς λοιπόν το άρωμα, γλυκερίνη (VG), προπυλενογλυκόλη (PG) και τη νικοτίνη (booster). Τις βάσεις μπορείς να τις βρεις σε οποιοδήποτε φαρμακείο, αλλά επειδή είναι σε συσκευασίες λίτρου/κιλού, ίσως να είναι καλύτερα στην αρχή να αγοράσεις από το ατομοκατάστημα, που τα πουλάνε πιο ακριβά, αλλά είναι σε συσκευασίες των 100 ml/gr.
Θα χρειαστείς επίσης σύριγγες ή πιπέτες με δοσομετρητή, κατά προτίμηση των 5 ή 10 ml. Τη μείξη θα την κάνεις μέσα στο ίδιο το δοχείο του υγρού. Κλείνεις καλά το δοχείο, κουνάς με την ίδια λύσσα που χτυπάμε τον φραπέ και περιμένεις όσο λέει ο κατασκευαστής ότι χρειάζεται για να ωριμάσει.

Αν όλα πάνε καλά, μπορείς στο επόμενο που θα φτιάξεις να παίξεις με τις αναλογίες PG/VG ή και το ποσοστό αραίωσης του αρώματος. Ξαναρώτα μας :)

Σε ευχαριστώ πολύ.
Ενα δοσομετρητή, ναι, καλή ιδέα
Οποτε να το δοκιμάσω, εφόσον δεν ειναι και καμιά επιστήμη...


Αποσυνδεδεμένος DimitrisKlmt

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Πήρα μια ζυγαριά ακριβείας η οποία όμως δεν έχει ένδειξη σε ml.
Κοιτάζω στον καλκιουλειτορ πχ για την παρασκευή ενός 60μελου βγαίνει 71.38 gr και αναρωτιέμαι έχει τόση διαφορά?
Πρέπει δηλαδή να το κάνω όντως με τα νούμερα που έχω σε γραμμάρια?
Σκοπεύω να κάνω την πρώτη μου απόπειρα και έχω κάποιες αμφιβολίες.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Η VG είναι βαρύτερη ανά ml από την PG, γι αυτό η διαφορά που βλέπεις.
Βάρος VG/ml = 1.26grams
Βάρος PG/ml = 1.038grams

Αποσυνδεδεμένος DimitrisKlmt

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Α μάλιστα,άρα κοιτάζω κανονικά τα γραμμάρια.
Και κάτι άλλο,όταν κοιτάζω την προτεινόμενη αναλογία αρώματος π.χ 10-15% είναι σωστό να χρησιμοποιώ την μέγιστη για εντονότερη γεύση ή δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα πάρω καλύτερη γεύση?

Αποσυνδεδεμένος Kostis101

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Οσο υψηλοτερη ειναι η περιεκτικοτητα σε pg του υγρου που θα φτιαξεις τοσο πιο χαμηλα ποσοστα αρωματος θα χρησιμοποιησεις μιας και η PG ειναι αυτη που μεταφερει τη γευση. Αν πχ πας για 50/50 VG/PG τοτε μπορεις να πας κοντα στο 10%. Εχε υποψην σου οτι ο καθενας μας εχει διαφορετικα γουστα οποτε ειναι και λιγο υποκειμενικο το ποσο εντονο θα σου αρεσει ενα αρωμα ωστε να μη φτασει σε σημειο να σε μπουχτιζει. Επισης μη το παρακανεις με την PG γιατι θα σε χτυπαει ασχημα στο λαιμο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ξεκινάς με την μέγιστη προτεινόμενη αναλογία και αν σου βγει πολύ έντονο αραιώνεις.

Αποσυνδεδεμένος DimitrisKlmt

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Οσο υψηλοτερη ειναι η περιεκτικοτητα σε pg του υγρου που θα φτιαξεις τοσο πιο χαμηλα ποσοστα αρωματος θα χρησιμοποιησεις μιας και η PG ειναι αυτη που μεταφερει τη γευση. Αν πχ πας για 50/50 VG/PG τοτε μπορεις να πας κοντα στο 10%. Εχε υποψην σου οτι ο καθενας μας εχει διαφορετικα γουστα οποτε ειναι και λιγο υποκειμενικο το ποσο εντονο θα σου αρεσει ενα αρωμα ωστε να μη φτασει σε σημειο να σε μπουχτιζει. Επισης μη το παρακανεις με την PG γιατι θα σε χτυπαει ασχημα στο λαιμο.
Me 15% και 70/30 είμαι κομπλε?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Προφανώς ναι, αφού είσαι στο ανώτατο προτεινόμενο ποσοστό.

Αποσυνδεδεμένος beerman63

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to ride & ride to live
Καλημέρα. Θέλω να φτιάξω καπνικό με κεράσι. Από καπνικά έχω Latakia fc, Virginia FA, holy holy grail diyfs, ry4 tpa και old harbor ecig και από κεράσι το black cherry της tpa. Τι μου προτείνετε? Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Παρε το Black Cherry της Inawera,οχι το Black Cherry for Pipe(δεν το'χω δοκιμασει).
8 σταγονες στα 10ml σε βαση 50/50.Εγω σε 3 μερες το ατμιζω.
Νομιζω οτι ειναι ακριβως αυτο που ζητας χωρις μιξεις με αλλα αρωματα.

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Το black cherry της tpa είναι δυνατό, χρησιμοποίησέ το σε μικρό ποσοστό  αν δεν θες να ''σκεπάσει'' τα άλλα αρώματα.
Από τα καπνικά ανάλογα την προτίμησή σου

Αποσυνδεδεμένος beerman63

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to ride & ride to live
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Μετά από σχεδόν μήνα με γκουρμεδιές 10 αρωμάτων, κρέμες, πεπόνια, λεμόνια, μπισκότα και καπνικά της Inawera έχω μια απίστευτη λιγούρα για πυραζίνη, RY4D και Graham Cracker clear, πιάνει κανέναν άλλο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 33 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238437 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085799 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro