vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Να πάρεις κ απο τα δύο. Η pg δίνει χτύπημα και κάνει λίγο πιο αραιό το υγρό ενώ η vg δίνει ντουμανι. Οι αναλογίες παίζουν με το τί σου αρέσει περισσότερο.
Μέχρι τώρα τι έκανες;

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Μέχρι τώρα έκανα mamas candy που με τα ετοίμαζαν τα παιδιά από atmology και στην αρχή έκανα natura shake and vape που με έστελναν από montechristo μαζί με τα boosterakia που πρόσθετα μονο


διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 07, 2019, 09:25 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Καλησπερα δεν ξερω αν κανω στο σωστο θεμα την ερωτηση αν οχι ας με μεταφερουν οι moderators και ζητω συγγνωμη. Ατμιζω 2μιση χρονια πλεον ειμαι με ενα zenith το τελευταιο καιρο και σκεφτομαι να παρω 2 shake and vape  της atmos lab συγκεκριμενα αυτο https://www.montecristo-shop.gr/atmos_lab_cinnamon_cookies_fill_it_feel_it_shake_and_vape_20ml_ και το αντιστοιχο με φουντουκι γευση και στην περιγραφη διαβαζω οτι ειναι 20ml το αρωμα με 3αρα νικοτινη θελω οποτε υποθετω θα με δωσουν ενα 10ml boosteraki με τη νικοτινη και το υπολοιπο λεει θα πρεπει να το γεμισω με μηδενική φυτική γλυκερίνη ή προπυλενογλυκόλη pg ή vg δηλαδη αν δεν κανω λαθος. Η ερωτηση μου ειναι να παρω pg ή vg?
Το άρωμα στο snv είναι διαλυμένο σε PG, οπότε έχεις ήδη το 1/3 του υγρού σου σε PG.
Πάρε VG για το υπόλοιπο, στα 60ml θα σου βγει 66%VG / 33%PG.
Αν βάλεις παραπάνω PG θα έχεις πιο "σκληρή" γεύση, εκτός βέβαια και αν το προτιμάς έτσι.

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Όχι απλά τη γεύση του αρώματος θελω να ευχαριστήσω χωρίς πολλά πολλά.


διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 07, 2019, 15:20 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Aamon

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Το άρωμα στο snv είναι διαλυμένο σε PG, οπότε έχεις ήδη το 1/3 του υγρού σου σε PG.


Aν δεν έχει αλλάξει κάτι, εδώ δείχνει ότι το cinnamon cookies και το nocciola είναι 60-40 vg/pg
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 08, 2019, 11:49 από Aamon »

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
παιδια εχω κανα διμηνο που στα υγρα
καταλαβαινω συνεχεια μια γλυκια γευση
και σχεδον δεν βαζω καθολου vg κανω κατι στραβα?
δουλευω βασεις της kemco εχει κανεις καταλαβει κατι

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Η chemco ανα διαστήματα έχει διαφορά στη γεύση και στην καθαρότητα ανάλογα από που προμηθεύτηκε την γλυκερίνη.
Για εμένα είναι με διαφορά και η πιο γλυκιά απ΄όσες έχω δοκιμάσει.
Δοκίμασε κάποια άλλη βάση, πχ zarbis. Δες στο νήμα για τις βάσεις φαρμακείου.

Αποσυνδεδεμένος Kostis101

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Επειδη εχω τα αρωματα και καθονται λεω να mixαρω μια custard,ειμαι αναμεσα στην Grants Custard και στην Kreed's Custard. Ουσιαστικα ειναι σχεδον ιδιες, απλα η μια ειναι στο 10% και η αλλη στο 15%+1% Cotton Candy. Εχει φτιαξει κανείς αυτα τα ποσοστα για να μου δωσει συμβουλες? Να παω στο 15% και να αραιωσω αν μου φανει εντονο? 

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Ουσιαστικά πρόκειται για την ίδια συνταγή, η δεύτερη είναι ουσιαστικά η πρώτη με αυξημένα τα ποσοστά, και γλυκαντικό. 

Είναι από τις βασικές συνταγές custard, την είχα δοκιμάσει όταν πρωτομίξαρα πρόπερσι. Είναι μια καλή "καθαρή" custard, και έχει χρησιμοποιηθεί ως stone και για άλλες πιο σύνθετες συνταγές.

Γενικά σου προτείνω να ακολουθήσεις την δεύτερη στα περισσότερα. Η πρώτη δημιουργήθηκε όταν υπήρχαν μόνο συσκευές ego, καμία σχέση με το άτμισμα σήμερα. Οπότε μίξαρε με τα ποσοστά της δεύτερης, αλλά ρίξε λίγο το γλυκαντικό αν δεν είσαι συνηθισμένος σε εμπορικά αμέρικάνικου τύπου υγρά. Είναι θέμα γούστου βέβαια, αλλά τα υγρά που κάνουμε Ελλάδα σπάνια παίζουν με μαλτόλη στο 1%. Ξεκίνα χαμηλώτερα και ανέβασε. 

Επίσης ακολούθησε ΣΙΓΟΥΡΑ την πρόταση της δεύτερης για ωρίμανση 4-6 βδομάδες. Στη μία βδομάδα και στις δύο δεν υπάρχει ούτε προφίλ με αυτά τα υλικά.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Έχω την εντύπωση πως ειχα διαβάσει ότι η μαλτόλη δίνει όγκο στα υγρά, αλλά δεν έχω εμπειρία γιατί σπάνια βάζω γλυκαντικό όταν πρωτοφτιάχνω κάτι - και ακόμα πιο σπάνια προσθέτω αφου οι περισσότερες συνταγές είναι επαρκώς γλυκές για τα γούστα μου. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Φτιάχνω kreed's custard πάνω από 1 χρόνο, μια χαρά συνταγούλα είναι και χωρίς το γλυκαντικό ή με πολύ μικρή ποσότητα.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Γιάννη την έχεις δοκιμάσει  με μπανάνα  η φράουλα  και αν ναι σε τι ποσοστό τα  φρούτα? 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Την είχα φτιάξει με επιπλέον tpa strawberry ripe 2% & atmos strawberry 2%

Συμπαθητικό αλλά δεν μπορώ να πω οτι ξετρελάθηκα κιόλας, ήθελε επιπλέον παιχνίδι με τις αναλογίες και δεν το συνέχισα. :)

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
https://alltheflavors.com/recipes/128812

Δοκίμασε αυτή φίλε Σταύρο, τα ξέρω τα αρώματα που χρησιμοποιεί στη φράουλα, και είναι λογικό ποσοστό. 

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Καλησπέρα παιδιά! Δοκιμασα ένα δροσιστικό mango , πρέπει να είχε μέσα κάτι σε πάγο. Mangonade - Godfather, ωραίο και δροσερό. Δυστυχώς βγαίνει μόνο σε δεκαμελο. Έχω ήδη πολλά υγρά στο συρτάρι και οικονομικά προσπαθώ να μαζευτω για τις διακοπές. Σκέφτηκα αν γνωρίζετε κάποιο δροσερό oneshot που να ωριμάσει μέσα σε δυο εβδομάδες... θα ήθελα μάνγκο ουσιαστικά αλλά και τα τροπικα φρούτα καλά είναι, αρκεί να δροσίζει ! Έχετε να προτείνετε κάτι; Ενημερωτικά έχω στο συρτάρι τα αρώματα του pineapple cheesecake του Βλαδιμηρου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537647 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238324 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12