vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

363 επισκέπτες, 3 χρήστες
Ηρακλης, pngtszs1976, bloodlessz

Twitter

Le Mirage by Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 29, 2016, 15:49 »
Συγκρίνωντας απο το λιγο που τον έχω με hurricane,gem, pheno  το over the rainbow που έβαλα μέσα το αποδίδει εξαιρετικά μπορώ να πώ.

με γνωμονα μονο την γευση, απο ολους αυτους, που πηρες το καλυτερο αποτελεσμα?επισης καποιος που ειχε εχει γνησιο pico για ενα συγκριτικο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2016, 16:02 από vag21 »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 29, 2016, 16:32 »
Για το συγκεκριμένο υγρό θα έλεγα φαινόμενο μετά gem και μετά Mirage

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Βορινός

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
  • A vaper needs a cig like a fish needs a bicycle
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 29, 2016, 17:55 »
...τρίτη μέρα με τον Le Mirage...

...σαν να διαβάζεις ένα καλό βιβλίο, εγείρει λανθάνουσες μνήμες, γεύσεις από όνειρα, ΄τι να κάνει τώρα η πρώην μου', διαλέγεις μουσική για να ατμίσεις μαζί του, απορρίπτεις για άλλη μια φορά την πιθανότητα για σουβλάκι, μόνο απλές γεύσεις και παγωμένο τσάι, στήσιμο στις 2 η ώρα το πρωί, γιατί έτσι, και αυτός να σε κοιτάει με μισό 'μάτι'...






Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 29, 2016, 18:29 »
Στα δικά μου μάτια εξιλεώθηκαν για τον Zephyr και με το παραπάνω το εργαλείο είναι απιστευτο πραγματικά μπράβο τους. Είμαι με στήσιμο στο πόδι κυριολεκτικα και αποδιίσει απίστευτα. το βραδάκι θα ασχοληθώ με την ησυχία μου να του κάνω ενα στήσιμο με SS.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Βορινός

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
  • A vaper needs a cig like a fish needs a bicycle
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 29, 2016, 18:33 »
@drakmor....όταν στήσεις με SS πες εντυπώσεις/σύγκριση με Kanthal...

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 29, 2016, 18:34 »
Θα επανέλθω το βράδυ. Η δοκιμή θα γίνει σε POwer Mode πρώτα και μετά σε tc έτσι για το γ@#ώτο

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tsoupakas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Hurricane,Taifun GT 2 & GSL ,Squape,KF V4,KLP
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 29, 2016, 20:18 »
Δηλωνω ενθουσιασμενος !!!Τον εστησα χωρις να δω καν βιντεο με οδηγιες κτλ,δηλαδη στησιμο της κακιας ωρας και παρολα αυτα μου εδωσε γευση ,ντουμανι,και αναλυση με τη μια!Ευγε στη Vaponaute :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 29, 2016, 20:23 »
Για πείτε και κάτι αρνητικό αν βγεί στην πορεία παιδιά. Έτσι για να τα ζυγίσουμε όλα. Μπας και είναι και αυτός περίπτωση "κράτα με πάντα όρθιο" για παράδειγμα.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 29, 2016, 21:21 »
Η πανω πλευρα στο βαμβακι που δεν εχει τροφοδοσια,
εχει τα συμπτωματα του Ζεφυρου?

Και αν εχει δοκιμασει καποιος κατοχος να σεταρειμε οριζοντιο coil?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Βορινός

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
  • A vaper needs a cig like a fish needs a bicycle
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 29, 2016, 21:31 »
Η πανω πλευρα στο βαμβακι που δεν εχει τροφοδοσια,
εχει τα συμπτωματα του Ζεφυρου?


τι εννοείς? τι έτρεχε με τον Ζέφυρο?

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 29, 2016, 21:32 »
Πάντως εγώ που είμαι noob έχω να πω τα καλύτερα. Δύο στησίματα έκανα με SS, όλα τέλεια τα είδα. Γέυση, ντουμάνι, όλα κομπλέ. Απλά μου ζεστενόταν λίγο παραπάνω λόγω χαμηλής αντίστασης, μάλλον. Το επόμενο με Kanthal, έτσι για την αλλαγή και την εξάσκηση   ;D 

Η πανω πλευρα στο βαμβακι που δεν εχει τροφοδοσια,
εχει τα συμπτωματα του Ζεφυρου?


Δεν ξέρω τι γινόταν με τον Ζέφυρο, πάντως παρατήρησα ότι και με τα 2 δικά μου στησίματα με SS, αλλά και με το Kanthal (στημένο από την Vapeland), στο πάνω μέρος της αντίστασης μαζευόταν όλη η μάκα. Το βαμβάκι ήταν πάντα υγρό και ποτισμένο, αλλά για κάποιο λόγο (που δεν ξέρω), ήταν πιο μαυρισμένο και το σύρμα πιο μπουκωμένο από υπολείμματα

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Βορινός

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
  • A vaper needs a cig like a fish needs a bicycle
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 29, 2016, 21:44 »
...πάντως εγώ 3 στησίματα του έχω κάνει όλα κι όλα, τρίτη μέρα που τον έχω, ατμίζω περίπου 10 ml ημερησίως δοκιμάζοντας απαιτητικά υγρά, Django, Reserve De Chateaux No1 της Λάμδα, Tribeca High VG, παρατήρησα ότι το βαμβάκι μου είναι ομοιόμορφα ποτισμένο από πάνω μέχρι κάτω, οι αντιστάσεις δεν μου φαίνονται ιδιαίτερα καταπονημένες ούτε μάκα έχουν πιάσει, έχουν μαυρίσει λίγο εξωτερικά αλλά μέχρι εκεί. Όταν πάει να μου δώσει καμένο, ανοίγω, βλέπω το βαμβάκι πιό άσπρο σε χρώμα και πιό στεγνό, γεμίζω, η θεϊκή γεύση αμέσως επιστρέφει. Αυτά τα ολίγα.....Φαντάζομαι ότι θα έχω καλύτερο μέτρο σύγκρισης όταν αφήσω το στήσιμο μου καμία εβδομάδα πάνω στο deck, αλλά προς το παρόν στήνω καθημερινά.....

Επίσης, διαρροές ΠΟΤΕ, και ανάποδα τον έχω βάλει κατά λάθος σε τσάντα επαγγελματική, ΤΙΠΟΤΑ, ούτε σταγόνα....τα κλείνει και τα σφραγίζει όλα το PEEK με το o-ring-άκι του....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2016, 21:53 από Κώστας Βορινός »

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 29, 2016, 21:53 »
Σωστά τα λες. Ομοιόμορφα ποτισμένο βαμβάκι και αντιστάσεις όχι ιδιαίτερα καταπονημένες. Απλά οι δύο πάνω σπείρες ήταν ελαφρώς πιο σκούρες, όπως και το βαμβάκι. Υγρά: Bermuda, Mr. Fritter, Castle Long. Αλλά ξαναλέω, εγώ τώρα μαθαίνω να στήνω, οπότε μπορεί (όχι μπορεί, αλλά σίγουρα) κάτι να μην κάνω σωστά. Αποστάσεις στις σπείρες, δεν ξέρω...

edit:
Συμφωνώ απόλυτα. Καμία διαρροή  :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Βορινός

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
  • A vaper needs a cig like a fish needs a bicycle
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 29, 2016, 22:02 »
....εφόσον ανέφερες τις αποστάσεις των σπειρών.....σήμερα έκανα microcoil, με τις σπείρες κολλητές, έστησα, πάτησα το fire ίσα-ίσα να δω ότι θερμαίνονται από μέσα προς τα έξω και όσο ήταν ζεστές τις πάτησα με την κεραμική λαβίδα να στενέψουν κολλητά όλες μαζί.....είδα καλύτερη απόδοση στην σχέση τροφοδοσία ρεύματος - ντουμάνι με αυτό.......και οι αντιστάσεις σκυλί.

Κι εγώ τώρα μαθαίνω, είμαι ο απόλυτος νιουμπάς....

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 29, 2016, 22:03 »
προσωπικά δεν τον εχω τον ατμο και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλα τα προβληματα τροφοδοσίας στον ζεφιρι υπάρχουν με τον τρόπο κατασκευης που εχει επιλέξει η vaponaute. πάντα μιλαω αν επιλέξει κάποιος το βαμβάκι για τροφοδοσία.


καλοατμιστο σε ολα τα παιδια που επέλεξαν το mirage εγω τον προσπέρασα κυρίως γιατι στέγνωσα απο λεφτά.  :) :) :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364