vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 7 χρήστες
infernity, Takis D.M, Mimhsdr, bloodlessz, Milarepa, lagoudakis, Jorge

Twitter

Le Mirage by Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος Alx86

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #120 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 13:20 »
Σωστή παρατήρηση. Πάντα στήνουμε τον mirage περνώντας τον πυρήνα μας από τις τρύπες των βαμβακιών για ευθυγράμμιση και μετά σφίγγουμε τις βίδες, και μετά ξαναευθυγραμμίζουμε. Ο 2,5αρης πυρήνας με έχει βολέψει καλύτερα (σε θέμα γεύσης) από τον 3άρη αλλά και οι δύο χωράνε από τις τρύπες οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Ως προς το ύψος των αντιστάσεων που έχετε δει καλύτερη απόδοση? Κοντά στη βάση του deck ή πιο ψηλά?

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #121 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 14:52 »
Σε 3αρη πυρηνα μου στεγνωνει το βαμβακι πιο γρηγορα οποτε προτιμω τον 2,5αρη. Για το υψος κοιταω να ειανι ευθηγραμισμενο με την εισαγωγη του αερα και ολα μια χαρα. Με εσωσες παντως με την συμβουλη για περισσοτερο βαμβακι απο την πανω πλευρα..  :D

Αποσυνδεδεμένος Alx86

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #122 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 15:03 »
 Ευχαριστώ! :) Να είσαι καλά φίλε μου! 

Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #123 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 14:43 »
πήρα τον κλώνο SHK.
Έχει τον πιο βελούδινο ατμό που έχω δοκιμάσει και γεύση αρκετά ικανοποιητική.
Το μόνο κακό το σφύριγμα. Το περίεργο είναι ότι κάποιες φορές δεν σφυρίζει και κάποιες όσο και να αλλάξω την εισαγωγή αέρα μου παίρνει τα αφτιά. Πολύ σφύριγμα...

Αποσυνδεδεμένος Jatro13th

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #124 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 18:15 »
Καλησπερα στην παρεα!

Πρωτο μου ποστ στο φορουμ!

Κατοχος εδω και μερικες μερες του αυθεντικου mirage, και δηλωνω καθηλωμενος!

Δεν εχω εμπειρια με ντριπερ γενικα. Εχω τον αβοκαντο 24. Καλος, δε λεω... Αλλα σαν το βελουδο που μου δινει αυτο το γαλλικο κατασκευασμα δεν ειναι! Γευση; Εκει ψηλα που πετανε τα αεροπλανα! Τον εστησα με απλο κανθαλ 26γκάου εξι σπειρες αραιες ωστε να μην τραβιεται η αντισταση και μπαμπακακι κο γκεν ντο, σφιχτουτσικο τοσο ωστε οταν το περναω να κουναει την αντισταση, αλλα να μην την παραμορφωνει, και να φτανει στη βαση του ντεκ αφρατουλι! Στο πανω μερος της αντιστασης αφησα 2 χιλιοστα και το αφρατεψα! 

Τον χρησιμοποιησα δυο μερες, εξαντλησα ό,τι υγρο υπηρχε στη διαθεση μου, grandmaster, castle long, bermuda της 13th elevapors, yaya dream, supreme, under the sea, over the rainbow, on the storm, into the wild και snake oil. Φυσικα οχι ολο το μπουκαλι, ό,τι ειχε απομεινει απο το καθενα, αλλα ηταν αρκετο για να γινει ενα οργιο γευσεων στο στομα μου για δυο μερες. 

Υστερα απ´αυτο, πηρα τον ατμο, απεγκατεστησα τις αντιστασεις, τον καθαρισα καλα καλα, και με απειρο σεβασμο, τον ξαναεβαλα στο κουτι του.

Αυτο το πραγμα που επιασα στα χερια μου δεν ξαναβγαινει απτο κουτι. Ειναι υπερβολικα καλο και ακριβο ωστε να ρισκαρω να το γρατζουνισω ή να κανω καποια βλακεια με τις αντιστασεις και να καψω το πλαστικο. 

Σημερα παρηγγειλα απο τον κινεζο ενα κλωναρακι της σχκ να εχω να ατμιζω χωρις να φοβαμαι οτι θα χαλασω το αυθεντικο. Το ξερω ειναι αστειο να εχεις εναν ατμο των 130 ευρω και να ατμιζεις με τον κλωνο του αλλα...

Γνωριζει κανεις αν βγαινουν ανταλλακτικα για το μιραζ? αν παθει κατι, τι γινεται μετα?

Με ατμιστικους χαιρετισμους, Γιαννης.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #125 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 21:00 »
[justify]@Jatro13th, καλησπέρα, καλοάτμιστος και καλωσόρισες στον μαγικό κόσμο του vaping.gr. Όλα αυτά που προσφέρει το άτμισμα είναι από άλλη διάσταση, κυριολεκτικά, κι ένα ένα αποκαλύπτονται. Για το θέμα: μην χαλάσει κάτι ή είναι πολύ ξεχωριστό για να κακοπεράσει στα χέρια μας, κάπως έτσι λειτουργώ κι εγώ, δεν τα χαίρομαι όσο θέλω και κάποιοι ατμοποιητές έχουν σφραγιστεί για πάντα. Πέρα απ' την τρέλα μας, ανταλλακτικά υπάρχουν. Απ' όσο ξέρω, π.χ. πάντα η VapeLand έχει βασικά κομμάτια των ατμοποιητών που φέρνει, κι ασφαλώς, μπορούμε να δούμε πρώτα απ' τη μαμά εταιρεία (Vaponaute) τη διάθεση, και κατόπιν προχωράμε στην όποια αναζήτηση. [/justify]

Μία σύμπτωση. Χθες τον έστησα κι εγώ, με διπλή αντίσταση (0.5Ω, 25W, 80/20 vg pg, φρουτοκαταστάσεις). Τι να πω; είδες κι εσύ. Γαλλική απόλαυση. 

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #126 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 22:09 »



Καλησπερα στην παρεα!

Πρωτο μου ποστ στο φορουμ!

Κατοχος εδω και μερικες μερες του αυθεντικου mirage, και δηλωνω καθηλωμενος!

Δεν εχω εμπειρια με ντριπερ γενικα. Εχω τον αβοκαντο 24. Καλος, δε λεω... Αλλα σαν το βελουδο που μου δινει αυτο το γαλλικο κατασκευασμα δεν ειναι! Γευση; Εκει ψηλα που πετανε τα αεροπλανα! Τον εστησα με απλο κανθαλ 26γκάου εξι σπειρες αραιες ωστε να μην τραβιεται η αντισταση και μπαμπακακι κο γκεν ντο, σφιχτουτσικο τοσο ωστε οταν το περναω να κουναει την αντισταση, αλλα να μην την παραμορφωνει, και να φτανει στη βαση του ντεκ αφρατουλι! Στο πανω μερος της αντιστασης αφησα 2 χιλιοστα και το αφρατεψα!

Τον χρησιμοποιησα δυο μερες, εξαντλησα ό,τι υγρο υπηρχε στη διαθεση μου, grandmaster, castle long, bermuda της 13th elevapors, yaya dream, supreme, under the sea, over the rainbow, on the storm, into the wild και snake oil. Φυσικα οχι ολο το μπουκαλι, ό,τι ειχε απομεινει απο το καθενα, αλλα ηταν αρκετο για να γινει ενα οργιο γευσεων στο στομα μου για δυο μερες.

Υστερα απ´αυτο, πηρα τον ατμο, απεγκατεστησα τις αντιστασεις, τον καθαρισα καλα καλα, και με απειρο σεβασμο, τον ξαναεβαλα στο κουτι του.

Αυτο το πραγμα που επιασα στα χερια μου δεν ξαναβγαινει απτο κουτι. Ειναι υπερβολικα καλο και ακριβο ωστε να ρισκαρω να το γρατζουνισω ή να κανω καποια βλακεια με τις αντιστασεις και να καψω το πλαστικο.

Σημερα παρηγγειλα απο τον κινεζο ενα κλωναρακι της σχκ να εχω να ατμιζω χωρις να φοβαμαι οτι θα χαλασω το αυθεντικο. Το ξερω ειναι αστειο να εχεις εναν ατμο των 130 ευρω και να ατμιζεις με τον κλωνο του αλλα...

Γνωριζει κανεις αν βγαινουν ανταλλακτικα για το μιραζ? αν παθει κατι, τι γινεται μετα?



Με ατμιστικους χαιρετισμους, Γιαννης.



Φιλε Γιαννη..χαιρομαι που σου αρεσε ο ατμοποιητης αυτος..οντως ειναι απο τους καλυτερους αερατους που εχω δοκιμασει κ ειμαι κατοχος κ εγω.
Το Peek μερος δεν καιγεται απο αντιστασεις..μην το φοβασαι.
Γρατζουνιες Κλπ ειναι μεσα στο προγραμμα ρε συ..αντιλαμβανομαι την εννοια σου να προστατευσεις κατι που σου αρεσει πολυ..αλλα δεν υπαρχει λογος να μπαινεις σε τετοια διαδικασια..ειναι σαν να μην τον εχεις αμα τον κρατησεις στο κουτι..κατι που ειναι κριμα στιγμη που θα σου δωσει τρομερο ατμισμα..
Δεν εγινε κ τιποτα αμα γρατζουνιστει..παλι θα δουλευει..απλα εμφανισιακα μπορει να σου καθεται στραβα..κατι που δεν εχει καμμια σχεση με την αποδοση.Δεν ειναι κατασκευες που καταστρεφονται ευκολα ολες αυτες..εκτος αμα πας κ βαλεις εργαλεια πανω..που στον συγκεκριμενο δεν υπαρχει περιπτωση καθως δεν σφηνωνει τιποτα πουθενα..

ανταλακτικα δεν παιζουν απο οσο γνωριζω.δεν εχω δει στην σελιδα του κατασκευαστη ομως για να ειμαι ειλικρινης.
ο κλωνος δεν θα εχει καμμια μα καμμια σχεση με τον αυθεντικο.γ αυτο υπαρχουν τα αυθεντικα κ οι κλωνοι...ισως σου κατσει κατι καλο απο κλωνο...αλλα δεν θα ειναι το ιδιο.

εγω στην θεση σου θα εβγαζα αυτον για λειτουργια..κ θα τον ευχαριστιομουν καθημερινα.

Η αντισταση απο την δικη μου εμπειρια πρεπει να ειναι αφ'ενος εθυγραμισμενη που αυτο ειναι αυτονοητο..και σχετικα με την θεση της το ιδανικο ειναι να ειναι σε τετοιο σημειο που το πανω μερος του βαμβακιου να ερχεται στην ιδια ευθεια με τον στυλο που βιδωνεις.εννοω οτι το βαμβακι δεν θα πρεπει να ξεπερναει το υψος αυτο αλλα ουτε κ να ειναι πιο χαμηλα.
το δε βαμβακι στην βαση..καλο ειναι να ειναι μεσα στον πατο κ να παταει μεσα στον πατο.

εαν θελεις κοντα σε τσιγαρισια αποδοση μπορεις να βαλεις την μονη θεση αερα κ να χηρσιμοποιησεις ενα στενο ντριπ τιπ..ιδανικο προτιμω αυτο του pico το μαυρο εχει αρκετα περιορισμενη εισαγωγη.

Αποσυνδεδεμένος Jatro13th

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #127 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 09:19 »
Καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα!

Λοιπον, κοιταξα το σιτε της βαπονωτ και ειδα οτι εχει ανταλλακτικα για το μιραζ. Εχει ορινγκακια, μονωτες, βιδες, πολους και βασικα εχει ολοκληρο το peek πλαστικο!

Σημερα θα τον ξαναβγαλω απτο κουτι του να ξανανοιωσω τη μαγεια, δεν αντεχω... Χαχα!

Οταν ερθει το κλωναρι, θα τους βαλω διπλα διπλα να δω αν θα καταλαβω διαφορα!

Η αντισταση του πρωτου στησιματος μου ειχε βγει γυρω στο μισο Ωμ κι εμενα. Το μπαμπακι στην κορυφη της αντισταση το ειχα κοψει τοσο ωστε να αφησω το περισσοτερο δυνατο, χωρις να ακουμπα στο peek και μαζευει υγρο αναπληρωσης. Οι πρωτες δυο τρεις τζουρες ηταν πολυ υγρες, και αισθανομουν το υγρο στο στομα, αλλα αυτο οφειλοταν στην υπερπληρωση με υγρο των μπαμπακιων οταν γεμιζα το τανκ και "φορτωνα" δια χειρος τα μπαμπακια. Μετα τα πραγματα ηταν οπως ακριβως πιστευω τα προοριζε ο κατασκευαστης! Με 35 βατ ειχα αμεσο ατμο βελουδινο χωρις να με πνιγει. Εκανα εξαρι υγρο χωρις προβλημα, ενω στον αβοκαντο το εξαρι μου εσφιγγε το λαρυγγι τοσο, που στο πρωτο δευτερολεπτο επρεπε να σταματησω τη τζουρα.

Οσον αφορα τη λειτουργια με μονη αντισταση και εισαγωγη αερα... Σκεφτομαι να μην τη δοκιμασω καν, μιας και για τσιγαρισια πραγματα εχω τα φαινομενακια μου, λάιτ και ζεστ, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, σε σημειο να εχω βαλει στην ακρη kayfun 4 και 5 που εχω. Αλλωστε, ετσι οπως δοκιμασα τζουρα με τον ατμο χωρις στησιμο σε μονη εισαγωγη, μου ηταν πολυ αερατο για τσιγαρισια.

Πανω που αρχισα μετα απο πεντε μηνες αποκλειστικου ατμισματος να ρεφαρω οικονομικα ηρθε αυτη η κατραπακια και τωρα θα ξηλωνομαι για να "πινω" πρεμιουμ υγρα...

Δεν πειραζει, το αξιζει το ατιμο!

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #128 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 14:38 »
Οταν με το καλο ερθει και ο κλωνος περιμενω μια μινι συγκριση(αν επιτρεπεται βεβαια σε αυτο το νημα)

Αποσυνδεδεμένος Jatro13th

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #129 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 18:15 »
Αν επιτραπει εκ της διευθυνσεως εννοειται οτι θα πω δυο πραμματακια, αν και επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι ειδικος, ατμιζω μονο πεντε μηνες!

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #130 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 18:53 »
Απο την στιγμη που τον στηνεις κ λειτουργει εγω διαβαζω οσα γραφεις κ τα επεξεργαζομαι.Λογικο ειναι να εχεις εναν επιπλεον ενθουσιασμο λογω κοντινης σχεσης με το η/τ κ τον εν λογω ατμο καθως ειναι εκπληκτικος!! αλλα σε διαβεβαιω δεν παιζει να αλαξεις γνωμη μελλοντικα..αντε το πολυ να σε κουρασει καποια στιγμη επειδη εχει πολυ αερα αλλα αυτο αλαζει η με ντριπ τιπ κοντο κ με στροβιλο μεσα..Η τον αφηνεις ακρη για λιγο διαστημα κ μετα ξαναπαλι...ολα χρησιμα ειναι μην αγνωνεσαι.

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #131 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 19:57 »
Δωσε καποιο παραδειγμα για ντριπ τιπ.. Γιατι εχω μονο αρκετα ανοιχτα και θα ηθελα να δοκιμασω και καποιο πιο τσιγαρισιο, το οποιο να ειναι μικρο σε διαστασεις

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #132 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 21:51 »
Εγω του pico Rta εχω βαλει πανω..και στην μονη τρυπα τον εχει κανει αισθητα πιο σφιχτο...εαν δεν θελεις ν αγορασεις αυτο που κανει ενα δεκαρικο,βρες καποιο στενο κ οσο γινεται πιο κοντο.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2016, 13:35 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Alx86

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #133 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 14:07 »
Το peek του αυθεντικού δεν παίζει να καεί... τώρα για τον κλώνο εγώ θα το φοβόμουν. Ο le mirage πήγε μόνιμα πάνω στο therion και είναι όλο το σετάκι για προσοχή με θρησκευτική ευλάβεια. Είναι και αυτό μια ευχαριστηση μέσα στις τόσες πολλές του ατμίσματος. Να χαζεύεις τον εξοπλισμό σου και να γουστάρεις. Δεν είμαι υπέρ των κλώνων και είναι και αυτό ένα ευχαριστώ στους αρχικούς κατασκευαστές για την καλή δουλειά τους και το μεράκι τους. Καθαρά υποκειμενικά το λέω. Παίζω τον τελευταίο καιρό και με τον mazarin της volute modz (άλλη γαλλική μαγεία εκεί) και πραγματικά ο le mirage είναι επιπέδου καλού dripper σε θέμα γευσης. Ο le mirage εξακολουθεί να έχει πιο βελούδινο ατμό και πιο πυκνο. Όπως έχω αναφέρει παραπάνω τα drip tips της vaponaute είναι άψογα. Δεν πίστευα ότι θα έδινα 13 ευρω για drip tip αλλά τα αξίζουν τα λεφτά τους. Tο στενό drip tip ενισχύει τη γεύση αλλά επειδή πήρα το μακρύ της σειράς, μαζεύει υγρό και θέλει κάθε τόσο καθάρισμα. 

Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #134 στις: Απριλίου 04, 2017, 16:31 »
Χθεσινό αποκτημα
Πρωτος μου επισκευασιμος. Εχει παθει πλακα ο ουρανισκος μου (με στησιμο για τα πανηγυρια) 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix