vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 6 χρήστες
Lazy Dog, tony1976, dkostas, Giannis.B, Milarepa, white varadero

Twitter

Le Mirage by Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος Alx86

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #105 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 11:06 »
Le mirage με clapton. Μολις τον έστησα. Αντίσταση 0,37Ω. 6 σπείρες σε 2,5 πόλο. 26ga+32ga clapton. Οι αντιστάσεις χωράνε οριακά. Το airflow είναι τελείως διαφορετικό. Πυκνή γεύση, πυκνός ατμός. Το peek κάνει θαύματα. Δεν ζεσταίνει καθόλου ο ατμοποιητής. Το in to the wild είναι υπέροχο με clapton. γλυκίζει περισσότερο, καταλαβαίνεις το κεράσι. Το ντουμάνι βγαίνει αβίαστα και είναι αρκετά περισσότερο. Η τροφοδοσία είναι άψογη. Δεν στεγνώνει το βαμβάκι καθόλου. Όταν βγάζεις το καπάκι και dripάρεις λίγο είναι εξαιρετικό. Η κατανάλωση είναι πολύ περισσότερη (λογικό). Δεν ξέρω τελικά άν αξίζει τελικά και τι κερδίζεις και τι χάνεις. Η απόδοση είναι σαφώς καλύτερη, όχι πολύ μεγαλύτερη. Τη δουλειά την κάνει ο ατμοποιητής. αποδίδει τόσο καλά σε kanthal, που διατηρείς απλές αντιστάσεις και κερδίζεις γεύση, χαμηλή κατανάλωση υγρού και μπαταρίας. Στο clapton λίγο καλύτερη γεύση και απαλός ατμός, μεγάλη κατανάλωση υγρού. 

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #106 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 11:09 »
Δηλαδή ο ατμοποιητής ενδείκνυται για πνευμονικές;

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #107 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 11:31 »
Ούτε καν. Restricted lung με τον αέρα στις 2 τρύπες.

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #108 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:04 »
Τι είναι αυτό;!!

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #109 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:12 »
Ο ατμοποιητής δεν είναι για καθαρές πνευμονικές τζούρες σε ψηλά βατ. Είναι για αεράτες τσιγαρίσιες, ημί-πνευμονικές ακόμα και με 2πλές αντιστάσεις και τις 2 τρύπες αέρα ανοιχτές να στέλνουν αέρα εσωτερικά. Αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #110 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 20:02 »
Λοιπόν δοκίμασα τον κλώνο και έχω πάθει την πλάκα μου. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Με διπλή αντίσταση kanthal 28ga σε 3άρι πυρίνα βγήκε 0,69Ω. Ντουμάνι τόσο πολύ και τόσο πυκνό που στο αυτοκίνητο πιστεύω αν πάρεις τζούρα θα σκοτωθείς γιατί δεν θα βλέπεις τίποτα. Γεύση απίστευτη. Μόνο που χτυπάει κατακούτελα με 9άρα νικοτίνη και πρέπει να βάλω 3άρα χαλαρά. Και θέλω να ρωτήσω όσους έχουν δοκιμάσει και τον κλώνο και τον γνήσιο. Πόσο καλύτερος μπορεί να είναι ο γνήσιος; Γιατί αν είναι ακόμα καλύτερος θα πάω αύριο πρωί πρωί για ξεφράγγιασμα..


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #111 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 21:12 »
Τον εχω στα χερια μου απο χθες. Με micro coil στην 2-3 συνεχομενη τζουρα μου στεγνωνει το βαμβακι στο πανω μερος( το εχω κομμενο ακριβως πανω απο την τελευταια σπειρα). Τωρα τον δοκιμαζω με spaced και ολα πανε καλα. περιεργα πραγματα. 

Αποσυνδεδεμένος Alx86

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #112 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 15:22 »
Μετά από δύο μήνες χρήση.... Μου βγάζει φοβερή γεύση και το χτύπημα που θέλω στα 0,7. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για clapton. Διπλή αντίσταση kanthal. Σε όλους τους ατμοποιητές που έχω δεν έχω τόσο πυκνό ατμό. Τρελή πυκνότητα και γεύση. Πνευμονικές σφιχτές τζούρες. Ντουμάνι ικανοποιητικό. Δεν βγάζει σύννεφα σε καμία περίπτωση. (δεν φτιάχτηκε για αυτό). Έχω τον γνήσιο και δεν ξέρω τι λένε οι κλώνοι. Το θέμα είναι ότι έιχα δώσει πολλά λεφτα να πηγαίνω από ατμοποιητή σε ατμοποιητή, για να βρω αυτό που θέλω, και μολις τον πήρα κλείδωσα σε αυτόν. Οπότε, τα αξίζει τα λεφτά του αν ψάχνεις πολύ καλή γεύση και πολύ καλή ποιότητα ατμού (ως προς τον απαλό και πυκνό ατμό.) Το εργαλείο κάνει θαύματα. Τον έχω στήσει αρκετες φορές με μονή αντίσταση, το airflow είναι τρομερό αλλά αρκετά πιο σφιχτό (όχι τσιγαρίσιο). Με μονή είναι σαν να έχεις άλλο ατμοποιητή. Το βαμβάκι θέλει να το κόβεις αρκετά πιο πάνω απο την αντίσταση ώστε να μένει πάντα υγρό. Αυτό άλλωστε ενισχύει και τη γεύση. 

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #113 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 15:53 »
[justify]δεν το στεγνωνει οταν ειναι αρκετα πιο πανω? τα υγρα μου ειναι 60-40 και 70-30.[/justify]


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Φιλε alx86 ευχαριστω παρα πολυ... τωρα παιζει απροβληματιστα και καταλαβαινω και την γευση για την οποια μιλατε.. :D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2016, 20:39 από leftk14 »

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #114 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 09:42 »
Ενώ στην αρχή που τον έστησα πήρα την τελειότητα που περιέγραψα παραπάνω ,τώρα παίρνω μεν πολύ ντουμάνι και πυκνό αλλά όχι γεύση. Μου έρχεται πιο πολύ μια πλαστικίλα μάλλον από το υλικό που έχει. Το έχει πάθει κανείς;


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #115 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 13:27 »
Πρόσεχε μην τυχόν έχεις την αντίσταση
πολύ κοντα στο peek και στο σιγολιώνει.
Δές αν στο έχει κάψει φίλε μου..

Αποσυνδεδεμένος Alx86

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #116 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 15:24 »
Παιδιά έχω βάλει clapton αντισταση με 2,5 πυρήνα και αφήνει ελάχιστο κενό ανάμεσα στην αντίσταση και στην peek καμπάνα. Δεν παίζει να λιώνει αυτό το πράγμα. Εκτός αν είναι κλώνος. Επίσης, ανακάλυψα τα drip tip της vaponaute. Το υλικό είναι απίστευτο. Πολύ μαλακό πλαστικό και τέλεια εφαρμογή στο στόμα. Πήρα τα Νο14 και No 21. To 21 είναι πιο στενό και ενισχύει τη γεύση, κάνοντας και τον ατμό πιο υγρό, αλλά μαζεύει υδρατμούς και σου έρχεται λίγο υγρό στο στόμα. Με ένα χαρτάκι και καθάρισμα ανά κάποια αραιά διαστήματα το ξεπερνάς. Το 14 είναι φαρδύ και για πιο ντουμάνι αλλά φαίνεται λίγο μεγάλο πάνω στον le mirage. Επίσης, ως προς τα βαμβάκια παρατήρησα ότι ανοίγοντάς τα σαν βεντάλια πάνω από την αντίσταση ενισχύεται κι άλλο η γεύση. Είναι λογικό γιατί είναι το τελευταίο φιλτράρισμα του ατμού πριν το στόμα και περνάει από υγρό βαμβάκι. Θα αρχίσω τώρα να πειραματίζομαι και με SS αντίσταση, οπότε θα γράψω εντυπώσεις. Μέχρι τώρα έχω ασχοληθεί μόνο με kanthal απλή και clapton. Clapton το απέρριψα. Kanthal απλή 0.7 στα 23 watts είναι υπέροχο.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος RME

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλέυω εδω και 3 χρονια χωρις κτ
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #117 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 19:04 »
Παιδες καλησπερα σε ολους τους miragακιδες.
Να σας πω μια πληροφορια / tip για τον mirage κατα την γνωμη μου σημαντικη που παρατηρησα.
Λοιπον ανεξαρτητως συρματος στησηματος κτλπ πρεπει το coil σας οποσδηποτε παση θυσια να ειναι ευθυγραμισμενο στον καθετο αξονα του τελεια με την τρυπα που περναει το βαμβακι κατω στο tank.
Δεν πρεπει να φευγει ουτε χιλιοστο δεξια αριστερα. Μονο ετσι θα καταλαβεται τι μπορει να κανει αυτος ο ατμο που ειναι μια κατηγορια μονος του. Δοκιμαστετο και θα εκπλαγειτε, θα δειτε επισης οτι δε θα μαυριζει το βαμβακι στο επανω μερος τοσο γρηγορα και οτι ο ατμος θα ειναι ποιο κρυος απ οτι ηταν πριν στα ιδια βατ/στησιμο

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #118 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 19:25 »
χωρίς να θέλω να μειώσω καθόλου τα λεγόμενα σου αυτό που λες το θεωρώ δεδομένο να γίνεται όταν στηνεις τον συγκεκριμένο. παρόλα αυτά καλά κάνεις και το λες γιατί μπορεί κάτι δεδομένο για μένα ή για κάποιον άλλο να μην με βάλει καν στον κόπο να το πω αλλά για κάποιον άλλο να είναι η λύση στο πρόβλημα του. όπως και να χει +1 στα λεγόμενα σου αυτό είναι το σωστό στήσιμο για τον Mirage. :-)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος RME

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλέυω εδω και 3 χρονια χωρις κτ
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #119 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 20:04 »
Σωστος ο drakmor.

Εγω δε το σκεφτηκα ετσι σωστα οπως εσυ  γιατι πολλυ απλα οπως καταλαβαινεις τον εχω στησει και λαθος με τον αντιθετο τροπο δηλ οχι ευθυγραμισμενο και προσπαθουσα να βρω τι φταιει που κατι δε μου πηγαινε καλα, ενω υποσυνειδητα ηξερα οτι αυτο πρεπει να ειναι το λαθος,  το βλεπα με το ματι και μολις το τσεκαρα οτι ναι ετσι πρεπει να ειναι το στησημο του mirage σαν βασικη αρχη.
Χαρηκα τοσο που το συνειδητοποιησα και σκεφτηκα να το μοιραστω μαζι σας σε περιπτωση που καποιος σαν εμενα δε το χε παρει χαμπαρι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364