vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 6 χρήστες
pngtszs1976, danys620, dkostas, lagoudakis, manoslykos, antiklitos140

Twitter

Kayfun V5 by Svoemesto

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #330 στις: Μαΐου 27, 2016, 22:02 »
Προσωπικά, αν είχα ποτέ τέτοια στοιχεία στα χέρια μου, θα έκλεινα σπίτια και θα είχα και ρέστα. 

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #331 στις: Μαΐου 27, 2016, 22:11 »
Τα προβλήματα όλα τελειώνουν με 3άρη πυρίνα στην αντίσταση. Και λίγο προσοχή στο άνοιγμα των υγρών,οι 2 πλήρης στροφές είναι πολύ μου φαίνεται.
Τώρα που έστρωσαν τα μέταλλα και τον έμαθα κάπως με 0,35 κάνθαλ αλλά και με 0,40 ss με φουλ ανοιχτό αέρα και 11-14 βάτ βγάζει πραγματικά πολύ γεμάτη γεύση στο υγρό που κάνω diy tribecoειδές. Η πρώτη και η δεύτερη ρύθμιση στον αέρα είναι εντελώς άχρηστες για εμένα γιατί πνίγουν τον ατμοποιητή. Η 3η και 4η είναι σκέτη απόλαυση αλλά με τη τρυπάρα που εβαλε ο svoe με αναγκάζει να κάνω μεγάλα coil με χοντρά σύρματα.
Εάν βγάλει μόνο τον πόλο με τρύπα 2,2-2,5χιλ. απο 3,2 που είναι τώρα θα μιλάμε για έναν απο τους ευκολότερους και καλύτερους άτμο που έχουν βγεί.
Στην Αμερική νομιζω οτι θα σαρώσει και ίσως εκεί να στόχευε ο κατασκευαστής.

Αποσυνδεδεμένος LemurVoice

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #332 στις: Μαΐου 27, 2016, 23:44 »
Για το 3άρι συμφωνώ αν και με 2.5άρι έχω παίξει κυριλέ! :)


Σήμερα όμως, και ενώ είχα ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια άποψη για τις 1 & 2 επιλογές εισαγωγής αέρα (τις πιο σφιχτές δηλαδή), σήμερα έπαθα πλάκα! :)
Και εξηγούμαι:

3άρι πυρήνα, Kanthal 26, 0.77Ohms, KohGenDo και Five Pawns - Brevity 3mg (70/30), ροή υγρών στις 2.5 στροφές.

Στις εισαγωγές 3 & 4 παίρνει πανομοιότυπη υπέροχη γεύση!
Πριν λίγο που ήμανε για γκαϊφέ, λέω να δοκιμάσω τις τέρμα σφιχτές μιας και στην παρέα είχαμε ατμιστή της σφιχτής τζούρας κάτοχο Calix V2 με το ίδιο υγρό και φρεσκοστημένο τον Calix (0.6Ohm micro, Kanthal 28G μέσα στη φωλιά, FF No2) με το ίδιο υγρό αλλά σε 6mg.
Να μην τα πολυλογώ, στην ρύθμιση 1 του K5 πήρα πολύ πιο έντονη την γεύση του υγρού(σοκολάτα. κρέμα, μπανάνα) και ειδικά αυτής της σοκολάτας που έχει.
Κοινή παραδοχή, αφού ατμίσαμε και τους 2 είναι πως ο Κ5 δίνει μεν πιο έντονη γεύση και ισορροπεί στην εκπνοή την γεύση της μπανάνας.
Από την άλλη ο Calix, έδινε ίδιας ένταση γεύση, με ελάχιστα αυξημένη την γεύση της σοκολάτας και με την μπανάνα να υπάρχει στην εκπνοή, αλλά λιγότερο τονισμένη.

Αυτά φυσικά με ΟΛΗ την υποκειμενικότητα της γεύσης και των στησιμάτων!

Αλλά το ρεζουμέ είναι πως στην 1 & 2 ρύθμιση πήρα καλύτερη γεύση στο συγκεκριμένο υγρό με το συγκεκριμένο στήσιμο!

Απλά να πω πως ακόμα και στις ρυθμίσεις αυτές αέρα, οι τζούρες μας ήταν πνευμονικές.

Sorry για το σεντόνι!


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2016, 06:16 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #333 στις: Μαΐου 28, 2016, 00:37 »
[justify]@eftihis.k, καλησπέρα. [/justify]
[justify]Να πω κι εγώ κάποιες δικές μου παρατηρήσεις επάνω στα δικά μου στησίματα πάντα. Πρώτα απ' όλα, πιστεύω πως η ανάρτησή σου “πατάει” επάνω σε παραπάνω εμπειρία, όπως για παράδειγμα και τα πρώτα πρώτα λόγια τού φίλου Lazy Dog, όταν τα έλεγε κι εγώ δεν το έβλεπα, (χρειάστηκα δηλ. παραπάνω χρόνο για να το δω και να το καταλάβω).[/justify]

[justify]Π.χ. με δεδομένο πως είμαι της σφιχτής τζούρας, συν όμως και τ' ότι δεν κατάλαβα θύελλες στον v5, έδωσαν μία πρώτη εντύπωση πως μπορεί να παίξει σε πολλές τζούρες ο ατμοποιητής. Παρ' όλα αυτά, σιγά σιγά το χέρι πήγε από μόνο του σε όλα αυτά που λες. Ενώ βρήκα μια χαρά απόδοση στα ελάχιστα βατ που ατμίζω (7, 8w), παρ' όλο που είμαι σχεδόν σταθερός σε kanthal 0,28mm και μικρούς πυρήνες, ήρθε το χέρι από μόνο του στα 3mm πυρήνα. Ειλικρινά, ούτε που είχα δώσει προτεραιότητα στις δικές σας παρατηρήσεις επάνω σε αυτό το θέμα. [/justify]

[justify]Όμως, αν προσπαθήσω να το προχωρήσω λίγο ακόμα το θέμα των 3,2mm στη βάση, θα πω πως:[/justify]
  • [justify]Στήσιμο με ελάχιστα βατ (7, 8W, 0,28mm, 2mm, 1,7-1,8Ω), οι θέσεις 3 και 4 του αέρα δεν μου έδωσαν αυτό που πραγματικά βγάζουν ενώ οι θέσεις 1 και 2 ήταν λίγο άτονες και περίεργα σφιχτές. Στην ουσία δηλ. έχεις απόλυτο δίκιο, γεύση και ντουμάνι χαμηλότερα απ' αυτά που πραγματικά βγάζει (χτύπημα είχα παντού).[/justify]
  • [justify]Μία 2η περίπτωση ήταν και τα 3mm πυρήνα. Παραπάνω βαμβάκι, παιχνιδάκι το στήσιμο και η ροή του υγρού ήταν το τέλειο (όσο παχύρρευστο κι αν ήταν το υγρό). Ανέβηκα σε βατ και ήρθε η ώρα που κι εγώ κατάλαβα όσα λέτε. [/justify]
  • [justify]Μία 3η περίπτωση, και για μένα η πιο εντυπωσιακή, μάλιστα θα ήθελα αν μπορεί κάποιος φίλος να επιβεβαιώσει ή να ακυρώσει όσα πω. Λοιπόν, με 3mm πυρήνα και ανεβασμένα βατ με χοντρότερο σύρμα από αυτό του 0,28 (0,35mm, όπως το παράδειγμα που λες). Η 3η και 4η επιλογή αέρα είναι όνειρο. Το είδα και η διαφορά είναι εντυπωσιακή. Όμως, αν μπορείς σε παρακαλώ, βάλε στενό επιστόμιο (ιδανικό είναι του kfl+) και δοκίμασε τις θέσεις 1 και 2. Προσωπικά πήρα σφιχτές τζούρες και καλύτερη γεύση.[/justify]
Τα προβλήματα όλα τελειώνουν με 3άρη πυρίνα στην αντίσταση. Και λίγο προσοχή στο άνοιγμα των υγρών,οι 2 πλήρης στροφές είναι πολύ μου φαίνεται.
Τώρα που έστρωσαν τα μέταλλα και τον έμαθα κάπως με 0,35 κάνθαλ αλλά και με 0,40 ss με φουλ ανοιχτό αέρα και 11-14 βάτ βγάζει πραγματικά πολύ γεμάτη γεύση στο υγρό που κάνω diy tribecoειδές. Η πρώτη και η δεύτερη ρύθμιση στον αέρα είναι εντελώς άχρηστες για εμένα γιατί πνίγουν τον ατμοποιητή. Η 3η και 4η είναι σκέτη απόλαυση αλλά με τη τρυπάρα που εβαλε ο svoe με αναγκάζει να κάνω μεγάλα coil με χοντρά σύρματα.
Εάν βγάλει μόνο τον πόλο με τρύπα 2,2-2,5χιλ. απο 3,2 που είναι τώρα θα μιλάμε για έναν απο τους ευκολότερους και καλύτερους άτμο που έχουν βγεί.
Στην Αμερική νομιζω οτι θα σαρώσει και ίσως εκεί να στόχευε ο κατασκευαστής.

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #334 στις: Μαΐου 28, 2016, 00:52 »
JoeBarTeam συμφωνώ απόλυτα με την τρίτη παράγραφό σου. Τα καλύτερα τα άτμισα με 32ρι κάνθαλ σε 3mm πυρήνα 1,6Ω στα 14W. Yγρά μιάμιση στροφή (50/50) και ο αέρας στη 2η θέση.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #335 στις: Μαΐου 28, 2016, 00:57 »
[justify]Γιάννη, καλησπέρα.[/justify]
[justify]Πάντα σας διαβάζω και το εντυπωσιακό για μένα είναι όταν η εμπειρία βγαίνει και στα λόγια και στην πράξη. Απίστευτο εργαλείο το φόρουμ. Στο θέμα των στησιμάτων ήταν σκέτη αποκάλυψη, τώρα που μιλάμε αυτό έκανα πάλι. Ο πυρήνας αλλάζει πολλά πράγματα εντυπωσιακά θα έλεγα, όπως και η απλή αλλαγή στο επιστόμιο. [/justify]

Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #336 στις: Μαΐου 28, 2016, 01:13 »
Review από Μπουσάρδο:


Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #337 στις: Μαΐου 28, 2016, 01:51 »
Στον ατμοποιητή που έχει ο PBusardo
δεν υπάρχει κατσαβιδάκι ή κάρτα γνησιότητας.
Του εστείλαν αυθεντικό ή κλώνο;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #338 στις: Μαΐου 28, 2016, 10:19 »
@lemurvoice  εάν πάς μόνο για γεύση μπορεί να παίζει καλύτερα σε κάποια υγρά με κλειστό αέρα .
@joebarteam σίγουρα φίλε με στενό ντριπ βοηθάς την κατάσταση !
Με 0,30-0,32 κανθαλ και η δεύτερη θέση είναι σχετικά καλή αλλά νιώθω κάπως κούφια τη τζούρα ρε γμτ. 
Γενικά συμφωνώ απόλυτα με το review του μπουσάρδου και με κάλυψε σε όλα τα θετικά και τα αρνητικά.

Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #339 στις: Μαΐου 28, 2016, 11:53 »
καλημερα.αυτη τη στιγμη τον εχω με 0,30 kanthal, 3αρη πυρηνα, 1,15 ohm, 2η τρυπα, υγρο symmetry six.καλυτερη γευση απο την τριτη τρυπα και απο δισρροες που διαβαζω ουτε ιχνος.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #340 στις: Μαΐου 28, 2016, 18:26 »
[justify]Παραθεση:   
"""" Αγαπητοί φίλοι ψυχραιμία, ειδικά όσοι δεν είναι κάτοχοι του v5.[/justify]


[justify]@periptero, καλησπέρα. Να γελάσουμε κι εμείς που εσύ σχολιάζεις, τη στιγμή που δεν τον έχεις; Να σταθείς στα θετικά: δεν τον έχεις και γλίτωσες το τρελό μάρκετιγκ. Ό,τι στοιχεία διαβάζεις στην υπέροχη παρουσίαση είναι από την επίσημη σελίδα του κατασκευαστή, δέχεται και παράπονα απ' όσο γνωρίζω, μ' ένα απλό απλούστατο e-mail. """"[/justify]

.....................
Απαντηση

Ειλικρινα δεν ειχα καμια διαθεση αντιπαραθεσης οταν εγραψα το σχολιο μου...
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι "πειραχτηκες" με αυτο.
Πρεπει να τον εχω αγορασει κι εγω ?
Γιατι?
Για να διαπιστωσω οτι ο klf+ που συγρινεται με την πρωτη τρυπα του αερα του V5 ΔΕΝ ειναι ιδια ?  ( παρεπιμπτωντος τον klf+ τον εχω απο τοτε που βγηκε και τον χρησιμοποιω ακομα σχεδον καθε μερα)
Για να διαπιστωσω οτι 1.8m διαμετρος αερα οπως π.χ. Squape R , 4η θεση αερα, (τον εχω και αυτον αλλα και αλλους με 1.8m) ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος απο σφιχτη τσιγαρισια?
Γιατι λοιπον...? Για να μην χαλασω την "υπεροχη" παρουσιαση, "αντιγραφη", απο το "υπεροχο" site του κατασκευαστη ?

Και σε ολο αυτο τι προτεινεις.... ?
Να σταθω στα θετικα, και αν εχω ενστασεις να ΜΗΝ τις γραφω εδω, να μην χαλασω το μαρκετιγκ, αλλα να στελνω στα μουλωχτα email στον κατασκευαστη ?

Και τοτε εμεις ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ??????????????????????
Γιατι εγω νομιζω οτι εδω σχολιαζουμε τα παντα ωστε οσοι διαβαζουν να ξερουν τι θα βρουνε μπροστα τους.
Αλλιως δεν υπαρχει λογος υπαρξης του φορουμ

Αγαπητε JoeBar Team εχω διαβασει λαθος σχολια, ακυρα σχολια, ασχετα σχολια, αλλα αυτο εδω με ξεπερναει...

Το θεωρω πολυ σοβαρο αυτο και θα πρεπει να σταματησει!
Αυτο που κανουμε εδω ειναι ο λογος που δημιουργηθηκε το φορουμ!!!!


Και στο θεμα μας, για να τελειωνουμε,
Και μιλαω μονο για τον αερα του ατμοποιητη, οχι για τυχον αλλα προβληματα...
Παιδια να ξερετε οτι αν θελετε τζουρα σφιχτη "τσιγαρισια" ο V5 σημερα που μιλαμε ΔΕΝ θα σας ευχαριστησει. Με το update ομως που διαβασα κι εγω οτι θα βγαλουν μαλλον ΝΑΙ. Οποτε οποιος καιγεται για σφιχτες τζουρες και V5.... υπομονη!!!







Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #341 στις: Μαΐου 28, 2016, 19:23 »
Τελικά το airflow του 5 σε σχέση με του mini v3 είναι πλεονέκτημα? Γιατί ναι μεν έχεις μεγαλύτερο εύρος αέρα αλλά απ ότι καταλαβαίνω, ο mini v3 σου δίνει "άπειρες" (συνεχείς και όχι 4 διακριτές) επιλογές στο στενό εύρος του MTL ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #342 στις: Μαΐου 28, 2016, 19:45 »
@JoeBarTeam και @periptero

Απλά να ενημερώσω ότι αυτά που έχω γράψει στην παρουσίαση
δεν είναι αποκλειστικά από την σελίδα του κατασκευαστή
αλλά και από την προσωπική μου εμπειρία με τον ατμοποιητή.

Ένας ατμοποιητής επειδή δεν μας ταιριάζει στον τρόπο που ατμίζουμε
δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός, ότι είναι άχρηστος
και ότι όσοι τον αγοράζουν είναι θύματα του marketing.

Όπως και με τα υγρά άτμισης έτσι και με τα μοντάκια
και τους ατμοποιητές ο καθένας έχει τα δικά του και αποκλειστικά του γούστα.

Και εμένα δεν μου ταιριάζει ο kayfun lite+ αλλά υπάρχουν
συνατμηστές που πίνουν νερό στο όνομα του
αυτό τι σημαίνει ότι είναι και αυτοί θύματα του marketing
ή σημαίνει ότι δεν είναι καλός και ότι είναι άχρηστος;;;;;

Να υπήρχε και αυτό το πάθος και η ένταση και για το νομοσχέδιο
που πάνε να περάσουν για το άτμισμα και θα το είχαν εξαφανίσει
από την πρώτη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #343 στις: Μαΐου 28, 2016, 20:03 »
Συμφωνω απολυτα φιλε συνατμιστη !!!
Τα γουστα του καθενως ειναι υποκειμενικα και καλα κανει και τα εχει ο καθενας!!!
Αλλα η συγκριση οτι η πρωτη θεση αερα (1.8mm) του V5 ειναι το ιδιο με του klf+ ...τη στιγμη που ο δευτερος εχει ρυθμιση αερα και αυτος,
δεν ειναι υποκειμενικο γουστο του καθενος, αλλα : παραπληροφορηση !!!!
Δεν ειπα ποτε οτι δεν ειναι καλος, δεν ασχοληθηκα με τις διαρροες που ειπωθηκαν, αφου δεν τον εχω στα χερια μου!
Το μονο που ειπα και το υποστηριζω με απολυτη σιγουρια, ειναι οτι 1.8mm τρυπα αερα ειναι αερατη!!!!
Επ αυτου δεν νομιζω οτι διαφωνει κανενας!!
Ηθελα να τον αγορασω ΝΑΙ.
Αυτος ειναι και ο λογος διαβασα το συγκεκριμενο νημα
Ειμαι φαν του kayfun χρονια τωρα.
Θα περιμενω το update με την σφιχτη ρυθμιση του αερα, αν βγει...

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #344 στις: Μαΐου 28, 2016, 20:16 »
Για αυτό το λόγο έγραψα ότι στην πρώτη τρύπα του αέρα ότι
1.8mm τρύπα του αέρα είναι αρκετά σφιχτή
σε σημείο να θυμίζει τζούρα από στριφτό τσιγάρο."
Τώρα αν σε κάποιους η πρώτη τρύπα του αέρα μοιάζει
με τον kayfun lite+ είναι δικιά τους άποψη
και ίσως αυτό το ατμιστικό αποτέλεσμα να τους βγάζει.
Δεν νομίζω να είναι παραπληροφόρηση αλλά κατάθεση
από το αποτέλεσμα που παίρνουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310498 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278800 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93021 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1161 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias