vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tazz, manoslykos, Jorge, dkostas, ZoeM

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Cashmere Millionaires

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά αναπλήρωσης Cashmere Millionaires
« στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 23:47 »


Άλλη μία πρωτότυπη σειρά υγρών αναπλήρωσης έρχεται από το Λος Άντζελες των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην εμφάνιση. Αποτελεί μία πολυτελή σειρά υγρών αναπλήρωσης (κατά δήλωσή τους) και στη γκάμα τους προσφέρονται 5 διαφορετικές επιλογές.

Εισαγωγή: Έχω στην κατοχή μου ολόκληρη τη σειρά (5 υγρά) σε συσκευασίες των 15 ml και περιεκτικότητες νικοτίνης 12 mg/ml. Οι δοκιμές πραγματοποιήθηκαν σε Kayfun V4 με μονή αντίσταση Kanthal A1 0,28mm, 2,5 mm διάμετρο στα 1,4 ohm και 11 watt και σε dripper Apollo με μονή αντίσταση Kanthal A1 0,32 mm, 2,5 mm διάμετρο στα 1,3 ohm και στα 13 watt. Στο τέλος θα προσθέσω και μία βαθμολογία η οποία θα βασίζεται στην ατμιστική εμπειρία που μου χάρισε το κάθε υγρό.
Συσκευασία: Τα υγρά έρχονται σε γυάλινα μπουκαλάκια των 15 και 30 ml με child proof καπάκι και σταγονόμετρο. Αναγραφόμενα στη συσκευασία βρίσκει κανείς την περιεκτικότητα της νικοτίνης και κάποιου είδους σήμανση αναφορικά με τον ηλικιακό περιορισμό χρήσης (18+).




Περιεκτικότητες σε νικοτίνη: Είναι διαθέσιμα σε 0, 3, 6, 12 και 18 mg νικοτίνης.
Σύσταση: Είναι διαθέσιμα σε αναλογία 60%/ 40% VG/PG.
Τιμή: Η τιμή τους είναι 12,99$ για τα 15 ml και 22$ για τα 30 ml από Αμερική από όπου και τα προμηθεύτηκα.
Site: www.cashmeremillionaires.com

Ακολουθεί φωτογραφία στην οποία περιέχεται μία σύντομη περιγραφή του υγρού αναπλήρωσης από τον παρασκευαστή.




Ας ξεκινήσουμε να βλέπουμε τα υγρά ένα ένα:

Paisley
Το πρώτο υγρό της σειράς περιγράφεται ως εξής: "pistachios with irish vanilla ice cream". Διαβάζοντας την περιγραφή αναμένω κάτι προς το καπνικό με ένα γλυκό στοιχείο μιας και δίνεται έμφαση στο φυστίκι το οποίο είναι συνήθως στοιχείο των καπνικών υγρών αναπλήρωσης. Ετοιμάζω λοιπόν τον εξοπλισμό μου, γεμίζω τον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω. Το πρώτο στοιχείο που αντιλαμβάνομαι είναι αυτό του γλυκού φυστικού με έναν πολύ ωραίο χαρακτήρα. Συνεχίζω να ατμίζω και σιγά σιγά το υγρό αποκαλύπτεται. Στην εισπνοή αντιλαμβάνεται κανείς το άρωμα φυστικιού, το οποίο έρχεται απαλά και προσομοιώνει πολύ ρεαλιστικά την γεύση του συγκεκριμένου ξηρού καρπού. Κατά τη διάρκεια της τζούρας στο ήδη υπάρχων άρωμα προστίθεται ένας γλυκός τόνος irish cream ενώ κατά την εκπνοή το φυστίκι χάνεται και κυριαρχεί ξεκάθαρα η πλούσια κρεμώδης αίσθηση του irish cream. Αξιοσημείωτο είναι ότι και το irish cream προσομοιάζει άψογα το πραγματικό άρωμα, τουλάχιστον όπως το έχω αντιληφθεί πίνοντας irish coffee αρκετές φορές. Ο αρχικός μου ισχυρισμός περί καπνικότητας έχει καταρριφθεί. Το υγρό αποτελεί μία ωραία ισορροπία ανάμεσα σε αλμυρό (αν μπορεί κανείς να εκφράσει έτσι το άρωμα του φυστικιού) και  γλυκό (irish cream), δίνοντας λίγο παραπάνω έμφαση στο γλυκό στοιχείο. Πρόκειται για μία πολύ ωραία πρόταση στα γλυκά υγρά και έναν αρκετά γευστικό συνδυασμό που αποδίδει εξαιρετικά τα αρώματά του.
Βαθμολογία: 88/100

Tartan
Εδώ η περιγραφή έχει ως εξής: " Strawberry smoothie with a hint of banana." και απ' ότι φαίνεται έχουμε να κάνουμε με έναν κλασσικό πλέον συνδυασμό φράουλας με μπανάνα. Όντας λάτρης των γλυκών υγρών, στήνω τον ατμοποιητή και ξεκινάω γρήγορα να ατμίζω. Η πρώτη αίσθηση που αποκομμίζει κανείς ατμίζοντας το συγκεκριμένο υγρό είναι αυτή της γλυκιάς φράουλας. Συνεχίζοντας το άτμισμα οι γεύσεις ξετυλίγονται και πλέον τα αρώματα είναι περισσότερο εμφανή. Στην εισπνοή το στόμα γεμίζει με γλυκιές φράουλες οι οποίες κρατούν τον πρωταγωνιστικό ρόλο και κατά τη διάρκεια του ατμίσματος. Κατά την εκπνοή υποχωρεί ελάχιστα το άρωμα της φράουλας και την εμφάνισή της κάνει η μπανάνα. Ο χαρακτήρας της φράουλας έχει να κάνει περισσότερο με το γλυκό και κρεμώδες στοιχείο και αποδίδεται εξαιρετικά χωρίς ίχνος ξινής γεύσης. Όσον αφορά την μπανάνα, πρόκειται για ώριμη μπανάνα η οποία διατηρεί τον φρουτένιο χαρακτήρα της και δεν επικαλύπτεται από κάποιο γλυκό στοιχείο. Είναι ξεκάθαρη η υπεροχή του στοιχείου της φράουλας (το υγρό ως επί το πλείστον εκεί είναι βασισμένο), με την μπανάνα να κάνει την εμφάνισή μόνο κατά την εκπνοή και σε αρκετά μικρότερο βαθμό από την φράουλα. Πρόκειται για ένα πολύ ευχάριστο και ευκολοάτμιστο υγρό που απευθύνεται στους λάτρεις του γλυκού αλλά και του φρούτου.
Βαθμολογία: 83/100

Century
Έτσι περιγράφει ο σεφ το συγκεκριμένο υγρό: " Sweet orange sherbert & rich vanilla ice cream." Στήνω λοιπόν τον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω. Το στοιχείο που υπερισχύει κατά την πρώτη επαφή με το υγρό είναι αυτό του κρεμώδους πορτοκαλιού. Στις επόμενες τζούρες το τοπίο γίνεται αρκετά πιο ξεκάθαρο. Στην εισπνοή εμφανίζεται ένα απαλό άρωμα πορτοκαλιού, το οποίο παραμένει στην ίδια ένταση και κατά τη διάρκεια του ατμίσματος. Και κατά την εκπνοή μας περιμένει μία έκπληξη. Το άρωμα του πορτοκαλιού απογειώνεται ενώ προστίθενται και κάποιες γλυκιές νότες βανίλιας οι οποίες ίσα που γίνονται διακριτές. Η βανίλια έχει τοποθετηθεί στο συγκεκριμένο υγρό περισσότερο για να ισορροπήσει το αποτέλεσμα και για να προσθέσει γλυκούς τόνους παρά για να κάνει αισθητή την παρουσία του. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα υγρό βασισμένο στο άρωμα πορτοκάλι, η απόδοση του οποίου γίνεται με έναν πραγματικά εξαιρετικό τρόπο αφού σταδιακά κάνει αισθητή την παρουσία του και στο τέλος "σκάει" με έναν μοναδικό τρόπο. Ο συνολικός συνδυασμός της γεύσης μου έφερε στο μυαλό ένα παγωτό πορτοκάλι που είχα δοκιμάσει στα Fregio και που τότε μου είχε αρέσει πολύ. Επίσης παρά το ότι το υγρό είναι αμιγώς γλυκό, σε dripping σε υψηλά βατ, όταν δοκίμασα αργότερα, μου έβγαλε και κάποιες ελάχιστα ξινές νότες στην εισπνοή. Το υγρό αποτελεί μια ευχάριστη έκπληξη που σίγουρα κάποιος πρέπει να δοκιμάσει.
Βαθμολογία: 90/100

Picasso
Σύμφωνα με την παρασκευάστρια εταιρία το αποτέλεσμα που αναμένουμε εδώ είναι: "Creamy watermelon with light citrus kick." Στήνω γρήγορα λοιπόν τον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω. Αρχικά αντιλαμβάνομαι, όπως ήταν αναμενόμενο, τη γεύση του καρπουζιού. Συνεχίζοντας το άτμισμα, τα πράγματα γίνονται καλύτερα. Στην εισπνοή αλλά και κατά τη διάρκεια του ατμίσματος αντιληπτό γίνεται το άρωμα του καρπουζιού το οποίο έχει ελαφρώς όξινο χαρακτήρα και πολύ πιστή απόδοση του συγκεκριμένου φρούτου. Κατά την εκπνοή, το υγρό αλλάζει ελαφρώς χαρακτήρα και το άρωμα του καρπουζιού αποκτά πιο γλυκό/ ζεστό χαρακτήρα. Υπάρχει γενικότερα μία ωραία ισορροπία ανάμεσα σε φρουτένιο και γλυκό χαρακτήρα η οποία μοιράζεται ανάμεσα στην εισπνοή και την εκπνοή με έναν ωραίο τρόπο. Πρόκειται για ένα πολύ ευχάριστο και ευκολοάτμιστο υγρό, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες. Προσοχή στη χρήση του σε drippers γιατί μπορεί να γίνει εξαιρετικά εθιστικό!
Βαθμολογία: 82/100

Houndstooth
Το τελευταίο υγρό της σειράς περιγράφεται κάπως έτσι: "Smooth milk chocolate with toasted almond and hints of coconut".  Γενικότερα είμαι σε αναζήτηση καλού σοκολατοειδούς υγρού οπότε στήνω τον ατμοποιητή και γεμάτος προσδοκίες ξεκινάω να ατμίζω. Η αίσθηση από τις πρώτες τζούρες είναι άκρως ενθαρρυντική μιας και γεύομαι γεύση σοκολάτας γάλακτος. Συνεχίζοντας το άτμισμα, το υγρό γίνεται άκρως εθιστικό και οι γεύσεις αρχίζουν να ξετυλίγονται. Στην εισπνοή χορταίνει κανείς με άρωμα σοκολάτας γάλακτος, που μου θύμισε αυτές που πουλούσαν τα ζαχαροπλαστεία Leonidas. Η σοκολάτα έχει την σωστή ένταση έτσι ώστε να σε ικανοποιεί και να γεμίζει σαν άρωμα αλλά και να μην σε μπουχτίζει παράλληλα. Συνεχίζοντας, κατά τη διάρκεια του ατμίσματος η σοκολάτα παραμένει και αναμιγνύεται ελαφρώς με το αμύγδαλο. Στην εκπνοή, το σοκολατοειδές άρωμα περνάει στο παρασκήνιο, ανεβαίνει σε ένταση το αμύγδαλο και λίγο πριν το τέλος εμφανίζονται νότες καρύδας για να κλείσουν αυτό το υπέροχο αποτέλεσμα. Τα αρώματα του συγκεκριμένου υγρού είναι εξαιρετικά δεμένα μεταξύ τους και κάνουν την εμφάνισή τους ακριβώς όταν πρέπει. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό γευστικά αποτέλεσμα και από τα καλύτερα σοκολατοειδή υγρά που έχω δοκιμάσει.
Βαθμολογία: 96/100

Επίλογος: Η αίσθηση του χτυπήματος στο λαιμό αλλά και η παραγωγή ατμού βρίσκεται σε φυσιολογικά επίπεδα αναλογικά με τη σύσταση του υγρού. Παρατήρησα επίσης ότι τα υγρά αφήνουν εξαιρετική μυρωδιά στο χώρο. Γενικότερα, πρόκειται για μία πολύ αξιόλογη σειρά υγρών, με ωραίο γευστικό προφίλ, που σίγουρα αξίζουν μια προσπάθεια.


Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Cashmere Millionaires
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 23:54 »
Απίστευτα υγρά πραγματικα..
Μπράβο Κώστα όσο για το houndstooth δεν το έχω δοκιμάσει από την περιγραφή σου καταλαβαίνω ότι θα πάθω σοκ.


Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Cashmere Millionaires
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 23:49 »
Ωραία παρουσίαση!  :thumpup:

Το houndstooth το είχα βάλει στο μάτι εδώ κ κάνα μήνα και επιτέλους το παρέλαβα προχθές. Η περιγραφή σου είναι ακριβέστατη. Το υγρό είναι πάρα πολύ καλό. Παίζει να είναι το ωραιότερο υγρό με σοκολάτα που έχω δοκιμάσει.

Επίσης, μήπως το "toasted almond and hints of coconut" σας θυμίζει κάποιο άλλο υπέροχο υγρό; Το houndstooth θα μπορούσε να περιγραφεί και ως «castle long με σοκολάτα και χωρίς γλυκάδα». Απλά υπέροχο!  :baby: :baby: :baby:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180601 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 583 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35411 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12