vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 8 χρήστες
camber, anetost, dkostas, Tazz, manoslykos, Jorge, Koggiot, Tsimio

Twitter

Van Dyke Vapes (UK)

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Van Dyke Vapes (UK)
« στις: Νοεμβρίου 08, 2014, 12:55 »
Θα ήθελα να σας παρουσιάσω 3 υγρά αναπλήρωσης απο την Αγγλική εταιρεία Van Dyke Vapes, τα Ivory Pippin, Buttered Nips & Black Ninja







Τα υγρά αυτά τα κέρδισα σε διαγωνισμό τον Σεπτέμβριο, έχουν ωριμάσει και είναι όπως πρέπει να είναι και ήρθε η ώρα της παρουσίασης. Η έδρα της εταιρείας βρίσκεται στο Σκίπτον και ο παρασκευαστής των υγρών Jamie van Dyke είναι γνωστό μέλος/συμφορουμίτης των φόρουμ Η.Τ εδώ στην Αγγλία. Τα υγρά όπως πάντα είναι διαθέσιμα για αποστολές και στην Ελλάδα.









Τα υγρά αυτα έρχονται σε 10ml πλαστικά μπουκαλάκια και 30ml γυάλινα, στις δυνάμεις νικοτίνης 0mg, 6mg, 12mg, 18mg και 24mg. Τα δικά μου που είναι απο τα πρώτα που βγήκαν είναι γυάλινα φιμέ των 15ml (τα οποία δε θα ξαναβγούν) στα 6mg και όσα πώ παρακάτω είναι με βάση αυτό που παρέλαβα. Απο όσο ξέρω δε θα ξαναβγούν γυάλινα μπουκάλια, ίσως αργότερα να προστεθούν πλαστικά μπουκάλια με περισσότερα ml.
  • Αποστέλλονται με θερμοσυστελλόμενη ταινία, έχουν καπάκι προστασίας και διαθέτουν γυάλινη πιπέτα για ευκολία χρήσης. Στην ετικέτα αναγράφονται όλες οι προειδοποιήσεις, συστατικά, PG/VG, ενδείξεις νικοτίνης και στοιχεία εταιρείας. Δεν αναγράφονται ημερονηνία λήξης και αριθμός παρτίδας.
  • Σύμφωνα με τον παρασκευαστή τα υγρά δεν περιέχουν Διακετύλιο, Ακετυλο-Προπιονύλιο και Ακετοΐνη εκτός απο το Ivory Pippin το οποίο περιέχει ίχνη Ακετυλο-Προπιονυλίου και Ακετοΐνης αλλά σε μη επικίνδυνα επίπεδα*.
  • Περιεκτικότητα σε PG/VG είναι δική σας επιλογή. Υπάρχουν διαθέσιμες οι εξής περιεκτικότητες, 50PG/50VG και max VG. Τα δικά μου είναι όλα στα 50PG/50VG.
*Σύμφωνα με τον παρασκευαστή το Ivory Pippin θα βγεί με νέα συνταγή σύντομα, με ίδια χαρακτηριστκά αρωμάτων αλλά χωρίς να περιέχει ίχνη Ακετυλο-Προπιονυλίου και Ακετοΐνης.


Όλες οι δοκιμές έγιναν στον Igo-s ατμοποιητή, πάνω στο iTaste MVP v2.0, microcoil με οργανικό βαμβάκι (που αλλάζει σε κάθε υγρό), αντίσταση στα 1.8ohm, στα 7.5W.







Ivory Pippin το πρώτο υγρό που θα δούμε και σύμφωνα με την επίσημη περιγραφή του υγρού, πρόκειται για ένα υγρό με κρεμώδη βάση (κρέμα ζαχαροπλαστικής/custard) πάνω στην οποία πατάνε μήλα ποικιλίας bramley και γλυκιά ζύμη τάρτας, ενώ υπάρχουν και νότες απο λικέρ αμυγδάλου.  Με μία λέξη υπερπαραγωγή δλδ. Νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ ξέρετε τα συστατικά..αλλά για εσάς που δε ξέρετε τί είναι τα μήλα bramley...είναι μια ντόπια ποικιλία μήλων αρκετά ξινών και κάπως στυφών για να φαγωθούν ωμά..οπότε είναι τα μήλα που χρησιμοποιούν οι Άγγλοι εδώ για το μαγείρεμα, σάλτσες μήλου κλπ. Η μυρωδιά απο το μπουκάλι είναι υπέροχη και έντονη αρκετά..αντιλαμβάνομαι περισσότερο το αλκοόλ απο το λικέρ, χωρίς να παραπέμπει σε αμύγδαλο απαραίτητα, ενώ στο βάθος υπάρχει και κάτι αρωματικό σε βανίλια απο την κρέμα που περιέχει. Στη γεύση τώρα έχουμε να κάνουμε με ένα αρκετά περίπλοκο υγρό γιατί τα αρώματα λειτουργούν συμπληρωματικά μεταξύ τους...έχουμε δλδ νότες και απο γλυκό και απο ξινό και αρωματικό απο το λικέρ που περιέχει. Κατά την εισπνοή έχουμε αρκετά έντονο το αλκοόλ το οποίο ναι μεν είναι νόστιμο και αρωματικό όπως είπα και πρίν και παραπέμπει στο γνωστό Αμαρέτο στη γεύση αλλά είναι τόσο ρεαλιστικό που χτυπάει το λαιμό με ένα ελαφρύ τσούξιμο, σαν να πίνουμε πραγματικά κάτι αλκοολούχο. Κατα την εκπνοή απο το στόμα το μήλο που είναι ελαφρώς στυφό και όξινο δένει πολύ όμορφα με το λικέρ, και ο συνδυασμός αυτός μου θύμισε αυτό που λέμε εδώ στην Αγγλία poached apple που ουσιαστικά πρόκειται για μήλο καθαρισμένο και βρασμένο σε κάποιο αλκοολούχο ποτό που σερβίρεται ως γλυκό μετά απο γεύμα. Κατά την εκπνοή απο τη μύτη το μήλο δίνει την θέση του στη κρέμα βανίλια/ζαχαροπλαστικής, ελάχιστα γλυκιά και παραδόξως καθόλου βουτυράτη σε αυτή την έκδοση, αλλά ισορροπεί αρκετά το σώμα του υγρού στρογγυλεύοντας την γεύση και μειώνοντας όσο πρέπει και την οξύτητα/στυφάδα του μήλου και την αλκοολούχα αίσθηση του λικέρ αμύγδαλου. Η επίγευση που αφήνει στο στόμα είναι περισσότερο του λικέρ αμύγδαλου και μετά απο λίγη ώρα μένει μόνο το αμύγδαλο που παραπέμπει σε φρέσκο καρπό αλλά δεν είναι καθόλου πικρό. Αυτό που δεν κατάφερα να εντοπίσω στο υγρό σε όλες τις δοκιμές μου είναι η γλυκιά ζύμη τάρτας. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι αρκετά ευχάριστη, με έμφαση στη κρέμα βανίλια την οποία εντόπισαν αρκετοί. Πρόκειται για πραγματικά εξαιρετικό και ντελικάτο υγρό αλλά όχι για ολοήμερη χρήση εξαιτίας του έντονου λικέρ που έχει. Εγώ προσωπικά το απολαμβάνω περισσότερο τις βραδυνές ώρες. Ευχάριστο γεγονός είναι ότι θα βγεί και νέα συνταγή απαλλαγμένη απο τις γνωστές ουσίες, ελπίζω να παραμείνει το ίδιο νόστιμο. Κατά τα υπόλοιπα, το χτύπημα του είναι καλό και η παραγωγη ατμού σχετικά μικρή για 50/50 αλλά ικανοποιητική.







Πάμε στο δεύτερο υγρό το Buttered Nips και ο παρασκευαστής μας γνωστοποιεί ότι πρόκειται για ένα υγρό που περιέχει στη βάση του γλυκιά καραμέλα βουτύρου με δροσερούς τόνους κατά την εκπνοή και με μια ιδέα σταφυλιού στο τελείωμα. Περίεργα αρώματα μαζί...αποκλείεται να ταιριάζουν σκέφτηκα όταν το πρωτοδιάβασα. Η μυρωδιά απο το μπουκάλι καθώς το ανοίγω είναι γλυκιά και φρουτώδης αλλά σίγουρα υπάρχει και κάτι δροσερό. Στη γεύση τώρα...περίεργο σίγουρα αλλά τόσο μα τόσο νόστιμο..πώς δουλεύουν μεταξύ τους τα αρώματα είναι πραγματικά φανταστικό. Κατα την εισπνοή υπάρχει μια ήπιας έντασης μενθόλη που παντρεύεται εξαιρετικά με το σταφύλλι. Το σταφύλλι δε μπορώ να πώ με σιγουριά πως παραπέμπει στο φρούτο...εμένα μου φέρνει περισσότερο σε καλό κόκκινο κρασί χωρίς φυσικά τις αλκοολούχες αναθυμιάσεις...δλδ παραπέμπει στο μπουκέτο αρωμάτων ενός καλού και κάπως γλυκού κόκκινο κρασιού, επαλαμβάνω χωρίς το αλκοόλ. Κατα την εκπνοή και απο τη μύτη και απο το στόμα η καραμέλα βουτύρου παίρνει τη θέση της στη γεύση και στογγυλεύει υπέροχα τα υπολοιπα αρώματα. Η καραμέλα βουτύρου ενώ δεν λειτουργεί συμπληρωματικά με την κλασική έννοια στο σώμα του υγρού, γιατί είναι αρκετά ξεκάθαρη η γεύση της και λειτουργεί παράλληλα με τα υπόλοιπα αρώματα κατά την εκπνοή, δίνει ένα άλλο βάθος στη γεύση κάνοντας πιο πλούσιο, γεμάτο και νόστιμο το υγρό. Η επίγευση που αφήνει το συγκεκριμένο υγρό στο στόμα είναι μια γλυκιά φρεσκάδα, η μενθόλη παραμένει στον ουρανίσκο ενώ η καραμέλα βουτύρου στη γλώσσα. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι ευχάριστη σίγουρα, μερικοί εντόπισαν και το σταφύλλι. Κατα τα υπόλοιπα, το χτύπημα του είναι εξαιρετικό, το εντείνει και η παρουσία της μενθόλης, ενώ η παραγωγή ατμού είναι ικανοποιητική. Εγώ πραγματικά εντυπωσιάστικα απο αυτό το υγρό, ενώ φαινομενικά τα αρώματα που περιέχει δεν θα ταίριαζαν μεταξύ τους...το αποτέλεσμα είναι το κάτι άλλο και για αυτό το λόγο μπαίνει και στις Αγαπημένες Γεύσεις μου.







Ας δούμε και το τελευταίο υγράκι απο την εταιρεία το Black Ninja και σύμφωμα με την επίσημη περιγραφή εδώ έχουμε να κάνουμε με αρωματικό γλυκάνισο στη βάση του υγρού με προσθήκη μαυροκέρασου για εξτρά μαυρίλα στην επίγευση (έτσι λέει η περιγραφή έτσι μεταφράζω και εγώ). Λοιπόν ατμιστόπουλα μου...ανοίγω το μπουκάλι και μυρίζω τον γνωστό και μη εξαιρετέο γλυκάνισο...σε μια ένταση άλλο να σας λέω και άλλο να το μυρίζετε! Πάμε στη γεύση...εδώ έχουμε την κατηγορία μερακλήδων ατμιστών που θα το απολαύσουν..γιατί μιλάμε για γεύση τσιπουράκι  με γλυκάνισο πρώτης ποιότητας.Αλκοολούχο μέχρι εκεί που δε πάει...και αρωματικό. Συγκεκριμένα κατά την εισπνοή έχουμε μια καθαρή γεύση τσίπουρου με γλυκάνισο, αρκετά έντονη και αλκοολούχα που σχεδόν σε μεθάει αν παρασυρθείς και κάνεις γύρω στο 1ml υγρού. Κατά την εκπνοή απο το στόμα και πάλι έχουμε το τσίπουρο κυρίαρχο άρωμα ενώ κατά την εκπνοή απο τη μύτη υπάρχουν όντως και κάποιοι τόνοι απο κεράσι. Εγώ το λάτρεψα πραγματικά αυτό το υγρό γιατί μου αρέσει ο γλυκάνισος και για τους λάτρεις του τσίπουρου αξίζει μια δοκιμή. Η επίγευση που αφήνει είναι του τσίπουρου και όχι τόσο του κερασιού που λέει ο παρασκευαστής..δύσκολα μπορεί σε τέτοια ένταση ο γλυκάνισος να αναδείξει άλλα αρώματα. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα το υγρό είναι της γιορτής τσίπουρου...θα σας περάσουν για καζανά μπεκρή χαλαρά! Σίγουρα δεν είναι υγρό για όλη μέρα...είναι υγρό ταβέρνας και μεζέ. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, το χτύπημα του είναι καλό και η παραγωγή ατμού μεγάλη.




http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Van Dyke Vapes (UK)
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 08, 2014, 13:33 »
Καλησπερα soulsym86, ωραια παρουσιαση. :thumpup:

Εχω μια ερωτηση.
Ειπες οτι τα κερδισες το Σεπτεμβριο και τωρα ειναι οπως θα επρεπε να ειναι απο πλευρα ωριμανσης.
Αυτο το προτεινει η εταιρεια? Stepping 2 μηνων?

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Van Dyke Vapes (UK)
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 08, 2014, 13:36 »
2 εβδομάδες προτείνει ο παρασκευαστής...και όντως στις 2 εβδομάδες ήταν μια χαρά τα υγρά.
Το ''τώρα'' αναφέρεται στην ώρα της παρουσίασης...τα υγρά ήταν έτοιμα για άτμισμα στις 2 εβδομάδες.




Απ: Van Dyke Vapes (UK)
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 15, 2014, 19:43 »
Καλησπέρα.


το Black Ninja αν και δεν είμαι φαν του γλυκάνισου το έχουν πετύχει. Υψηλή ένταση χωρίς όμως να σου βγάζει τη ψυχή. Παράξενο για τόσο ισχυρό άρωμα.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180610 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33964 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59782 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237453 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35411 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10242 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12