vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης B-Juice (UK)

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Υγρά αναπλήρωσης B-Juice (UK)
« στις: Οκτωβρίου 28, 2014, 19:52 »
Παρουσίαση 2 υγρών αναπλήρωσης απο την Αγγλική εταιρεία B-Juice. Τα υγρά είναι το Sister Constance's Forbidden Fruits & το Golden Child






Τα υγρά που έχω στα χέρια μου είναι τα version 1, πρόσφατα έχουν βγεί και τα version 2. Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη στιγμή μπουκαλάκια με τις νέες συνταγές για να συγκρίνω και να πώ τί άλλαξε και τί όχι..ίσως στο μέλλον να το κάνω και αυτό για να δούμε και διαφορές αν υπάρχουν. Να πώ τέλος ότι τα συγκεκριμένα υγρά είναι διαθέσιμα και για αποστολές σε Ελλάδα. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εταιρεία και την φιλοσοφία των υγρών της επισκεφτείτε το ιστολόγιο μου εδώ http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/2014/10/2-bjuice-scforbiddenfruits-goldenchild.html





  • Τα υγρά αυτα έρχονται σε 10ml πλαστικά ή 30ml γυάλινα ή HDPE (δική σας επιλογή) μπουκάλια, στις νέες δυνάμεις νικοτίνης 6mg, 12mg, 18mg και 24mg. Τα δικά μου που είναι των πρώτων συνταγών τα έχω ως εξής, το Sister Constance's Forbidden Fruits 10ml στα 9mg με περιεκτικότητα 50PG/50VG & για το Golden Child έχω 3ml υγρού μέσα σε 10ml πλαστικό μπουκαλάκι στα 15mg νικοτίνης περιεκτικότητα 70VG/30PG.
  • Έχουν καπάκι προστασίας και διαθέτουν επιστόμιο σταγονόμετρο για ευκολία χρήσης. Στην ετικέτα αναγράφονται όλες οι προειδοποιήσεις, συστατικά, ημερομηνία λήξης, PG/VG, στοιχεία εταιρείας*. Δεν αναγράφονται ενδείξεις νικοτίνης και αριθμός παρτίδας.
  • Σύμφωνα με τον παρασκευαστή τα υγρά δεν περιέχουν Διακετύλιο, Ακετυλο-Προπιονύλιο και Ακετοΐνη.
  • Περιεκτικότητα σε PG/VG είναι δική σας επιλογή επίσης. Υπάρχουν διαθέσιμες οι εξής περιεκτικότητες 70PG/30VG, 50PG/50VG, 30PG/70VG και 100%VG
*Παρόλο που το μπουκαλάκι έχει τα πεδία για  αναγραφή ημερομηνία λήξης και περιεκτικότητα σε PG/VG στα δικά μου δεν αναγράφονται τα στοιχεία. Μετά απο επικοινωνία με τον υπεύθυνο, ειπώθηκαν οι παραλείψεις και μου είπε κάτι τέτοιο δε συμβαίνει συνήθως, ζήτησε συγγνώμη και μου έστειλε όλες τις λεπτομέρειες.




Όλες οι δοκιμές έγιναν στον Igo-s ατμοποιητή, πάνω στο iTaste MVP v2.0, microcoil με οργανικό βαμβάκι (που αλλάζει σε κάθε υγρό), αντίσταση στα 1.8ohm, στα 7.5W.






Πάμε να δούμε το πρώτο υγράκι...το απαγορευμένο φρούτο/καρπό της μοναχής Constance. Η επίσημη περιγραφή μας μιλάει για ένα υγρό ελαφρώς φρουτώδες και λουλουδάτο πάνω σε μια καπνική βάση Κουβανικού καπνού. Δεν είναι συνδυασμός συναντάς κάθε μέρα σίγουρα. Ανοίγω το μπουκαλάκι αυτό που μυρίζω σίγουρα δεν είναι καπνικό..είναι φρουτώδες ελαφρά και πιο πολύ παρφουμάτο μου βγαίνει σε μένα. Στη γεύση τώρα έχουμε κάτι τελείως διαφορετικό στη βάση του υγρού απο αυτό της επίσημης περιγραφής. Ξεχάστε την βαριά πουρίσια αίσθηση των καπνικών αρωμάτων και ειδικά αυτών απο την Κούβα. Εδώ έχουμε ένα αρκετά ξηρό υγρό αναπλήρωσης και ταυτόχρονα ελαφρώς γλυκό στη βάση που παραπέμπει σε καπνικό λόγω της ξηρότητας που αφήνει στο στόμα χωρίς να έχει τα αρώματα των καπνικών πουρίσιων αρωμάτων όπως τα ξέρουμε οι περισσότεροι. Ειναι σίγουρα αρκετά περίπλοκο. Κατά την εισπνοή αντιλαμβάνομαι γλυκα αρώματα φρούτων που παραπεμπουν σε κόκκινα μούρα ενώ στο βάθος υπάρχει και κάτι ελάχιστα όξινο πιθανόν απο πράσινο μήλο ή μηλίτη (apple cider). Στις απανωτές τζούρες υπάρχει και μια γλυκάδα στην άκρη της γλώσσας που παραπέμπει σε μέλι ανθέων.Η ξηρότητα απο το καπνικό μέρος του έρχεται κατά την εκπνοή απο το στόμα, για μένα σίγουρα δε παραπέμπει όπως είπα και πιο πάνω σε πουρίσιο..αλλά διαθέτει την ξυλώδη ξηρότητα των καπνικών αρωμάτων και ειδικότερα το συγκεκριμένο μου φέρνει προς βελανίδι. Στην εκπνοή απο τη μύτη αυτή η ξυλώδης αίσθηση μετριάζεται κάπως και τη θέση του παίρνει μια ελαφρυά γλυκάδα που άλλοτε παραπέμπει πάλι σε μέλι ανθέων και άλλοτε σε βανίλια. Η επίγευση που αφήνει είναι ξυλώδης αλλά το ισορροπεί και  η γλυκάδα κάνοντας το ευχάριστο. Είναι ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον υγρό, σε αυτή την βερζιόν που δοκιμάζω εγώ τουλάχιστον. Δεν θα το είχα για ολοήμερο υγρό και ο λόγος είναι ότι αφενός είναι απο τα λουλουδάτα υγρά που κουράζουν απο ένα σημείο και μετά και αφετέρου για 9mg υγρό βαράει το χτύπημα στο λαιμό σαν μουλάρι σε ανηφόρα. Ευτυχώς που ο υπεύθυνος αποφάσισε να βγάλει τα υγρά και σε χαμηλότερη νικοτίνη. Κατά τα υπόλοιπα, η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι λουλουδένια και ελαφρυά και σίγουρα δε περνάει για καπνικό, το χτύπημα του είναι του θανάτου για αυτό και το ατμίζω σε χαμηλά watt στη συγκεκριμένη παρουσίαση. Τέλος η παραγωγή ατμού είναι ικανονοποιητική.








Πάμε να δούμε και το τελευταίο υγρό το Golden Child. Να πώ αρχικά ότι εξέφρασα τις αντιρρήσεις μου για την χρησιμοποίηση της λέξης ''παιδί'' σε ένα υγρό αναπλήρωσης..δε ξέρω αν εισακουστώ στο μέλλον, έτσι το ένιωσα έτσι το είπα. Η επίσημη περιγραφή του υγρού μας γνωστοποιεί ότι πρόκειται για ένα γλυκό αλλά ξηρό καπνικό με διάφορα μπαχαρικά και νότες απο πράσινο μήλο και κάτι ακόμη εσπεριδοειδές. Η μυρωδιά απο το μπουκαλάκι είναι και πάλι λουλουδάτη αλλά με περισσότερη ένταση απο το προηγούμενο υγρό. Στη γεύση τώρα...ξεχάστε την περιγραφή και πάλι. Εδώ έχουμε ένα ακόμη πιο ξηρό καπνικό πάλι με ξυλώδη χαρακτήρα χωρίς όμως να παραπέμπει σε απόλυτα καπνικό άρωμα..είναι ανεπαίσθητα γλυκό..και λουλουδάτο μέχρι εκεί που δε πάει. Κατά την εισπνοή, η ξηρότητα απο το καπνικό κομμάτι είναι αυτή που κυριαχεί ενώ σταδιακά δίνει την θέση της στο λουλουδάτο κομμάτι του...που είναι..κρατηθείτε...λεβάντα! Μιλάμε για πολύ λεβάντα..τίγκα στη λεβάντα..δύο εκπνοές στη ντουλάπα με τα μάλλινα του χρόνου και δε θα πλησιάσει σκόρος ποτέ ξανά..για τέτοια λεβάντα μιλάμε! Θα τολμήσω να πώ ότι γενικότερα παραπέμπει η ''καπνικότητα'' του σε τσάι λεβάντας με επιπρόσθετο την έντονη την ξυλώδη αίσθηση. Κατά την εκπνοή απο το στόμα και πάλι μετριάζεται αυτή η ένταση του υγρού με γλυκά στοιχεία, κατά πάσα πιθανότητα μέλι ανθέων ενώ υπάρχει και μια ελάχιστη οξύτητα στο βάθος που φέρνει σε λεμόνι. Κατά την εκπνοή απο τη μύτη η λεβάντα είναι αυτή που κυριαρχεί και μάλιστα μπορώ να πώ ότι είναι πραγματικά εξαιρετική χωρίς ίχνος τεχνητής γεύσης. Η επίγευση που αφήνει στο στόμα είναι καθαρή..σαν να μην έχεις ατμίσει. Και πάλι δύσκολα θα το είχα για καθημερινή χρήση, λόγω του λουλουδιαστού χαρακτήρα του υγρού. Η λεβάντα δεν ατμίζεται εύκολα..και όταν ατμίζεται δε νομίζω ότι είναι ιδανική για μεγάλες ποσότητες. Στα υπόλοιπα, η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι ευχάριστη και ξεκάθαρα της λεβάντας, αναγνωρίστηκε απο όλους. Το χτύπημα του είναι τιτανοτεράστιο αλλά εγώ έχω δείγμα στα 15mg για δοκιμές οπότε αναμενόμενο. Τέλος η παραγωγή ατμού είναι μεγάλη.




Αν πέσουν στα χέρια μου οι νέες συνταγές στο μέλλον θα κάνω και συγκριτικές δοκιμές.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8352 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180672 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33986 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237541 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12