vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Sergios, tony1976, antiklitos140

Twitter

Yaeliq E-liquids

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #555 στις: Μαΐου 09, 2019, 13:27 »
Ευχαριστώ, απ'ότι είδα τα δείνει μόνο μηδενικά, μάλλον λόγω TPD για αποστολή από Βουλγαρία στην Ελλάδα (ή Ρουμανία, δε θυμάμαι αλλά λέει στο γκρουπ στο FB από που φεύγουν οι παραγγελίες για Ευρώπη). Θα δω τι έχει από αρώματα και τι έχει νόημα οικονομικά.

Αποσυνδεδεμένος Manitou

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #556 στις: Μαΐου 09, 2019, 13:44 »
Τώρα θυμήθηκα ότι to Butterscotch tobacco παραμένει το καλύτερο του είδους που έχω δοκιμάσει. Δεν ξέρω εάν παραμένει το ίδιο πάντως τότε είχε καταφέρει να μην έχει αυτή την παστουρμαδίλα που βγάζουν άλλα αντίστοιχα.
Να υποθέσω ότι τα αρώματα είναι τα "Super Concentrated Flavoring";

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #557 στις: Μαΐου 09, 2019, 14:48 »
Θα πας στο DIY. Εκεί έχει συριγγες, μπουκαλακια βασεις και αρώματα χωρισμένα σε κατηγορίες. Τα καπνικά, τα καλοκαιρινά, τα φρούτα, τα ποτά, τα γλυκά, τα sour/sweetener kai ta super consentrated. Ψάξε όλες τις κατηγορίες και βρες αυτά που θέλεις. 

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #558 στις: Μαΐου 16, 2019, 14:26 »
Παρέλαβα σήμερα Πέμπτη μετά από παραγγελία την προηγούμενη Παρασκευή:

  • Zoosha tobacco: μύτη TPA RY4 Asian που λατρέυω (ναι είμαι αυτός που διώχνει τα κουνούπια όταν ατμίζει το καλοκαίρι, κοροιδέψτε ελέυθερα)
  • Amaretto: μύτη σαν μπουκάλι amaretto, όπως λέει κάπου ο Τρύφωνας μπορεί και να το έπινα.
  • Butterscotch tobacco: μύτη σαν Chef's RY Whore που λατρεύω
  • Double RY4: μύτη σαν TPA RY4 Double που είναι ευκολάκι ADV χωρίς πολλά πολλά (ακόμα καλύτερο σε μίξη 1:1 με TPA RY4 Asian)
  • Israel Capitan: μύτη με τρομάζει γιατί μυρίζω TPA Turkish, αν ισχύει και στη γεύση πάει νεροχύτη

Αν βγάζουν στη γεύση ό,τι βγάζουν στη μύτη θα παίξουν παραγγελίες λίτρων από τα 4 πρώτα, πολλά υποσχόμενα.

Υποθέτω τα φτιάχνουν μόλις σκάνε παραγγελίες (όγκος, VG), άρα θα θέλουν ένα καλό 14ήμερο ωρίμανση αφού προθέσω τη νικοτίνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 16, 2019, 14:39 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #559 στις: Μαΐου 16, 2019, 15:00 »
Νάσαι καλά φίλε μου.
Είχα σκοπό να ρίξω μια παραγγελία να δω τι λένε.
Μακρυά λοιπόν. 
[member=13885]cpbaroque[/member] όρμα...

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #560 στις: Μαΐου 17, 2019, 11:03 »
[member=15219]karmakoma[/member]
Γιατί όμως; Αν ατμίζεις φρούτα και γλυκά είναι πιο δύσκολο να πέσεις σε νεροχύτη νομίζω. Τουλάχιστον ΜΑΛΛΟΝ θα ατμίζονται όποτε δε θα νιώσεις ότι πέταξες τα λεφτά σου. Τα καπνικά και ημικαπνικά είναι τα δύστροπα που ό,τι αρέσει σε έναν είναι για πέταμα στη φωτιά για άλλους. Πχ μου αρέσει η παστουρμαδίλα (RY4 Asian), ενώ η παραμικρή ιδέα μελιού ή λιβανιού (TPA Turkish και όλη αυτή η συνομοταξία "ανατολίτικων καπνικών"), κανέλας ή μενθόλης μου είναι ανυπόφορη.
Αν βγάλουν σε γεύση αυτά που έβγαλαν στη μύτη θα είναι ένα φανταστικό σκορ 4 στα 5 με τυφλή αγορά, θα επανέλθω μετά από δοκιμές σε κανα 10ήμερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2019, 11:10 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #561 στις: Μαΐου 17, 2019, 13:02 »
Νάξερες πόσα γκουρμέ-γλυκά έχουν πάει στον προσωπικό μου νεροχύτη (κουνιάδο) επειδή τα αγόρασα βάσει περιγραφής & κριτικών στα sites...
Οι κριτικές που είχα διαβάσει (στο παλιό site) για τα υγρά που αναφέρεις & κάποια ακόμη ήταν διθυραμβικές και με ιντριγκάρισαν. Όμως έβαλες τα πράγματα στη θέση τους περιγράφοντας τη μυρωδιά τους. Ποτέ δεν μου άρεσε έτοιμο υγρό που δε μου είχε αρέσει η μυρωδιά του ως oneshot.
Έχω καμιά 300αριά αρώματα να κάθονται επειδή βαριέμαι να μιξάρω και αγοράζω oneshots. Θα αρχίσω τη μαγειρική (παράλληλα)...
Πάντως όπως έγραφαν παλιότερα τα υγρά του θέλουν πολύ steep γιατί τα μιξάρει με την παραγγελία οπότε μη βιαστείς να δοκιμάσεις, δώστους περισσότερο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #562 στις: Μαΐου 17, 2019, 17:00 »
Αυτό το zoosha όταν το είχα πάρει πριν περίπου 4 χρόνια, μου έβγαζε μια γεύση σαν καμένο γάλα...


Νοέμβριος '14

http://vaping.gr/index.php/topic,23376.msg782334.html#msg782334

Παιδιά τα δικά μου είναι μηδενικής νικοτίνης, ίσως για αυτό είναι διάφανα τελείως.
Στα γρήγορα, δεν τρελλάθηκα ιδιαίτερα και εγώ με το zoosha, το ατμίζω αλλά νομίζω οτι κάποια επίγευση μου αφήνει που δεν μου πολυαρέσει. Το περίεργο είναι οτι σε κάποιες τζούρες την νοιώθω και κάποιες όχι. Επίσης αφήνει λίγο άσχημη μυρωδιά στο χώρο, πλησιάζει του ry4 asian που αφήνει παστουρμαδίλα, αλλά όχι τόσο έντονη.
Ίσως η επίγευση να έχει να κάνει με τον magma, θα το δοκιμάσω και στον kfl+ και στον the dripper.
Το ry4 double μου μοιάζει κατά 95% ίδιο με το ry69 που φτιάχνω diy, not bad  

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #563 στις: Μαΐου 17, 2019, 20:25 »
[member=12562]thenetpoet[/member]

Είχα διαβάσει το μήνυμά σου όταν διάβασα όλο το thread αλλά δεν ήθελα να κάνω quote ποστ μεγαλύτερης ηλικίας από τα παιδία μου  :-\

Ισχύει η γαλατίλα, την έχω παρατηρήσει σε μια παραλλαγή του Goofy's Juice με RY4 Asian αντί για Double, πιστεύω ότι βγαίνει στην επιφάνεια όταν συνδυάζεται με FW Hazelnut αλλά όχι με TPA Hazelnut, άγνωστον διατί. Αν είναι πολύ μπροστά ξέρω ότι θα με κουράσει. Θα δούμε όταν τα δοκιμάσω, φαίνεται ότι θέλουν μήνα όμως όχι 2 βδομάδες απ'ότι διαβάζω εδώ και σε άλλα fora. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #564 στις: Μαΐου 18, 2019, 11:17 »
Οταν το δοκιμάσεις πες εντυπώσεις να δούμε αν έχει αλλάξει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #565 στις: Μαΐου 28, 2019, 08:01 »
Το ΣΚ θα έχουν κλείσει 3 βδομάδες ωρίμανση οπότε θα αρχίσω να δοκιμάζω και θα επανέλθω εδώ με εντυπώσεις. 

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #566 στις: Ιουνίου 02, 2019, 15:14 »
Πρώτες εντυπώσεις:

Israel Capitan: καπνός πίπας, όπως λέει, αρκετά γλυκός αλλά συμπαθητικός για ήπιο MTL. Δεν ξαναπαίρνω αλλά δεν θα το πετάξω. 

Double RY4: λολ, RY4D + έξτρα βρώμικη καραμέλα. Δε με τρελαίνει... Βασικά καλό είναι αλλά δεν διαφέρει από το να αγοράσω 10μλ RY4D, να τα πετάξω σε 90μλ βάσης και να έχω το ίδιο υγρό. Σκέφτηκα να το "φτιάξω λίγο" με τίποτα Graham cracker clear, πυραζίνη αλλά δε χρειάζεται, είναι αυτό που είναι. Δεν ξαναπαίρνω αλλά δεν θα το πετάξω. 

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #567 στις: Ιουνίου 07, 2019, 12:04 »
Γιατί δεν μπορώ να κάνω edit τα posts μου και χρειάζεται να κάνω απανωτές απαντήσεις;

Amaretto: εξ αρχής με χάλασε το ότι ηταν θολό, πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό σε υγρό, το φραπεδιάζω και το αφήνω στο συρτάρι. Μετά από 3 βδομάδες έχει σχηματιστεί ξεκάθαρα ένα layer πάνω από το υγρό. Δοκίμασα 1 σταγόνα και μου θυμίζει έλαιο πικραμύγδαλου που χρησιμοποιώ στη μαγειρική, απίστευα δυνατό και πικρό.

Στο γκρουπ στο FB λένε ότι είναι φυσιολογικό, να το ανακατέψω και να το ζεστάνω (πρώτη φορά κάνω κάτι τέτοιο σε οποιοδήποτε υγρό) και θα καθαρίσει. Δεν έγινε. Κάνω μια δοκιμή χτες και έβγαλε μια απαράδεκτη χημική γεύση, πίκρα, κάψιμο στο λαιμό... Το ζέστανα πάλί μήπως και αλλά δεν. Θα μπορούσα να μπω σε κόπο να προσπαθήσω απομονώσω και να πετάξω αυτό το layer αλλά για τα 5 ευρώ που κόστισε αρχίζει να γίνεται γελοίο. Σκέφτομαι μια δοκιμή ακόμα σε MTL ατμοποιητή μήπως και, αλλά δεν έχω πλέον όρεξη να ασχοληθώ με αυτό το υγρο. Κρίμα.

Άρα μέχρι τώρα έχουμε 2 συμπαθητικά υγρά που θα ατμίσω αλλά δε θα ξαναπάρω και κάτι που φέρνει σε σχεδόν επικίνδυνο, δεν σκοπεύω να ατμίσω λάδια...

3 down, 2 to go... Τα στατιστικά πάντως αρχίζουν να φαίνονται αρνητικά. Πίσω στο DIY και που και που premium υγρά το κόβω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 07, 2019, 12:12 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #568 στις: Ιουνίου 21, 2019, 10:11 »
  • Butterscotch tobacco: κοντά στο αγαπημένο RY Whore αλλά χωρίς πολύ καπνικό, ατμίσιμο αλλά μέχρι εκεί.
  • Zoosha tobacco: σίγουρα με RY4 Asian και κάποιο άλλο καπνικό, ατμίσιμο αλλά μέχρι εκεί.

Τελική άποψη: περίμενα πολλά, μάλλον λανθασμένα. Είναι μονοδιάστατα υγρά και μπορώ να φτιάξω ΠΟΛΥ καλύτερα με το δικό μου DIY χωρίς κανένα κόπο. Μάλλον θα πάνε προς χάρισμα η (επειδή ξέρω ότι αυτός που σκέφτομαι δε θα τα θέλει) νεροχύτη, αλλιώς θα περάσουν μήνες στο συρτάρι για το που και που μέχρι να ωριμάσουν υγρά που όντως μου αρέσει να ατμίζω.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Yaeliq E-liquids
« Απάντηση #569 στις: Ιουνίου 21, 2019, 10:34 »
Κατά τη γνώμη μου τα υγρά έχουν πολύ ξεπερασμένο προφίλ, τα έχουν αφήσει πίσω οι πιο σύγχρονες μίξεις.
Όχι ότι ήταν και τίποτα συγκλονιστικό από την αρχή βέβαια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9200 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364