vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tem, john67, Jorge, dkostas, th3ofilos, Milarepa, npaolo, Xameno_Skli, georgeboy, bloodlessz

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #750 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 23:25 »
Κάνω 3mg, είμαι doomed  :)) :)) :))

Μπορεί να κάνω το ίδιο με εσένα και να προσπαθήσω να τροποποιήσω καμία συνταγή σύμφωνα με την εμπειρία μου μέχρι τώρα από DIY. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ το αυθεντικό πέρα από μερικές τζούρες στους άτμο της Vapeland (ακόμα σε CE5 το έχουν;  >:( ). Αυτό γιατί έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότερες συνταγές είναι αρκετά μακριά από το αυθεντικό, σε όλα τα υγρά, αλλά από κάτω φωνάζουν όλοι ότι είναι spot on. Οπότε θα το φτιάξω μόνος μου, χα χα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #751 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 00:55 »
θα ηταν το Castle long, το grandmaster,  το boobas bounty,  το tribeca και τα άλλα κορυφαια υγρα αυτο που ειναι, αν μπορουσε καποιος να τα αναπαραγει  στην κουζινα του με αρωματα του εμποριου;    ;)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #752 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 01:22 »
Δεν πιστεύω ότι έχουν δικά τους αρώματα, ίσως 1-2 για βάση, αλλά τα περισσότερα θα τα παίρνουν από κάποια λιγότερο γνωστή εταιρεία αρωμάτων (για να μην είναι αμέσως αντιληπτό το άρωμα, όπως πχ αν έπαιρναν ΤΡΑ), η οποία με την σειρά της απλά θα διαλέγει και θα εμφιαλώνει αρώματα από καμία Mother Murphy’s στην Καρολίνα. Όλοι από εκεί παίρνουν, μιλάμε για εταιρεία που πουλάει το λιγότερο σε βαρέλι 200λίτρων. Ειδικά για την FP είμαι σίγουρος ότι πουλάνε παπάτζα :)

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #753 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 14:32 »
Εχει τελικά κανείς από εσάς δοκιμάσει την περιβόητη "διαρροή" συνταγής UM?
Αυτή που είναι τίγκα στα capella αρώματα; Το προσπάθησα αλλά μου βγήκε πολύ λάσπη :(
Εκτός αν συνέπεσε με κουλό στήσιμο του ατμοποιητή μου, αλλά τόσο χάλια; Πόσο steeping θέλει με τόσα αρώματα; 2 χρόνια; :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #754 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 16:14 »
Εγώ περιμένω ακόμα γνώμη mindtrapper και έχω τελειώσει καμία 15αρια μπουκαλάκια um προς το παρών :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #755 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 16:29 »
Χα χα. Δυστυχώς δεν έχω γνώμη για σύγκριση με το αυθεντικό, δεν το αγόρασα τελικά.

Έχω φτιάξει συνολικά 100ml από την κλωνοσυνταγή, η οποία, αν δεν κάνω λάθος, έχει ψιλό αποκαλυφθεί ότι δεν είναι όντως leak.

Το υγρό αρχικά είναι αρκετά έντονο και ξινό, θέλει τον χρόνο του. Επειδή έχει φράουλα δεν δουλεύουν τρόποι γρήγορης ωρίμανση με θέρμανση, θέλει απλά να το αφήσεις 1-2 βδομάδες. Μετά από αυτό γίνεται πιο κρεμώδες και υποχωρεί λίγο η φράουλα, αλλά όχι αρκετά για τα γούστα μου, παραμένει γενικά αρκετά όξινο.

Δεν είναι κακό γενικά, ατμίζεται ευχάριστα και είναι μάλλον καλύτερο από αρκετά έτοιμα. Αλλά αν δεν δοκιμάσω το αυθεντικό δεν μπορώ να πω για πιστότητα, και αυτή την εποχή δεν παίζουν €€.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #756 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 16:42 »
Πόσο το άφησες σε ωρίμανση το um, Zerom;
Το έχω φτιαξει και εγω αυτο, αλλα δεν το εχω δοκιμασει με αρκετα ml ακόμα γιατι πιστευω ότι θέλει πολλές μερες ωρίμανση, εχει τεραστια διαφορα απο 5 μερες σε 20 που το έχω μεχρι σήμερα.
Θα το αφήσω μεχρι μηνα να δω τι αλλαγες θα κάνει, αλλα ήδη ειναι εξαιρετικο.
Ομοιο με το αυθεντικό δεν θα το έλεγα, ίδιο με τίποτα. Μοιάζει πολύ, αλλά δεν ειναι μονο τα αρώματα που κάνουν το αποτέλεσμα, ασχετα που εμενα μου αρεσει πολύ αυτη η συνταγούλα.
Εδω καστανα ψήνω στο τζακι και ειναι η μερα με τη νυχτα με αυτα που κάνω στο φουρνο.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #757 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 17:00 »
Λοιπόν, η πρώτη μέθοδος που χρησιμοποίησα ήταν η εξής. Εβαλα σκέτα τα αρώματα στα ποσοστά που λέει αλλά κατέβασα 2-3% τη φράουλα. Από όσο έχω δοκιμάσει, γενικά η φράουλα είναι έντονο άρωμα κ δεν θεωρώ ότι πρέπει να μπαίνει σε τόσο ψηλά ποσοστά.
Αφησα τα σκέτα αρώματα για καμιά εβδομάδα στο μπουκαλάκι, ανοίγοντας το κάθε τόσο και ανακατεύοντας. Μετά πρόσθεσα τη βάση (10ml έφτιαξα). Αφησα πάλι μια εδβομάδα να περάσει κάνοντας την ίδια διαδικασία. Δοκίμασα σε φρεσκοστημένο καυφούν αλλά μάλλον έκανα μακακία στο στήσιμο...άσχετα όμως από το στήσιμο, μου ήρθε ένα αχαρακτήριστο, αλλόκοτο αποτέλεσμα. Εξακολουθεί να υπάρχει το μπουκαλάκι και αναμένω να δοκιμάσω όταν με το καλό πάρω κάποιον εργοστασιακό (μιλάμε για τρελή αφραγκια :tongue_smilie: ) γιατί δε λέει να στήνω κ να ξεστήνω σε περίπτωση που πετυχαίνω.... εμετικά αποτελέσματα... :laugh1:
Σίγουρα η συνταγή είναι μούφα, σαν μυρωδιά είναι κοντά αλλά μου λείπουν ακόμα κάποια στοιχεία. Το ορίτζιναλ έχει μια "θαμπάδα" ζαχαρένια και κρεμώδη που δε μου τη δίνει η υπερπαραγωγή της capella..
Τώρα δοκιμάζω μια παραλλαγή και αντικαθιστώ  κάποια αρώματα με cream fresh και meringue της FA. Αλλά είναι παλούκι το cloning τελικά! Χαχαχαχα! Χρειάζεται άπειρους πειραματισμούς και σίγουρα ΟΧΙ πάνω σε καυφούνηδες! :nope:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #758 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 17:01 »
Είναι ένα καλό υγρό, αλλά ναι και εγώ δεν έχω βρει ποτέ συνταγή κλώνο που να μοιάζει με original ότι και να λένε στα σχόλια. Στην καλύτερη θα έχεις ένα ωραίο υγρό που ατμίζεις ευχάριστα. Φυσικά αυτό μπορεί να σημαίνει ότι το έτοιμο μπορεί και να έχει μεγάλο ποσοστό γλυκαντικών ή πρόσθετων όπως smooth, wizard και άλλα τέτοια, τα οποία δεν μπορείς να τα καταλάβεις σαν αρώματα. Επίσης όπου βλέπω κλωνοσυνταγή με πάνω από 3 αρώματα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι σωστή, ειδικά για τις αμερικάνικες εταιρείες, πιστεύω ότι βάζουν μέχρι 3 αρώματα σε μεγάλο ποσοστό και μετά το πλακώνουν σε sweetener και το  χρεώνουν 20-30$ το μπουκάλι...  :)) :)) :))

EDIT: Να zerom, η θαμπάδα που λες είναι σίγουρα τα γλυκαντικά (Ethyl Maltol) και το smooth που έλεγα πιο πριν. Επίσης μην κάνεις αλχημείες όταν φτιάχνεις το άρωμα. Φτιάξε κανονικά το υγρό, εγώ τα βάζω με σειρά αρώματα-νικοτίνη-vg/pg και μετά ανακάτεμα. Επίσης πρέπει να φτιάξεις και λίγο μεγαλύτερη ποσότητα γιατί έχει μικρά ποσοστά και με σύριγγα σε 10ml είμαι σίγουρος ότι σου ξέφυγαν. Εγώ έχω ζυγαριά αλλά πέρα από αυτό έφτιαξα τελικά 13ml αρώματος το οποίο ξέρω ότι θέλει να είναι 16.5% στο τελικό υγρό και τέλος. Για να μην κάθομαι κάθε φορά να πετάω μέσα 7-8 αρώματα.  8)

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #759 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 17:08 »
Ακριβώς όπως τα λες και να προσθέσω ότι ούτε ψηλά ποσοστά αρώματος πιστεύω πως βάζουν! Αλλιώς θα είχαν όλα μια χημική επίγευση.
Το μόνο στο οποίο ελπίζω, είναι να σιάξω κάτι αρκετά κοντά και συμπαθές για να με καλύπτει όταν βογγάει η τσέπη μου.
Ούτε θεωρώ ότι τα 10ml βάσης αρκούν για να παίξεις όπως θες με τα αρώματα. Αρα πάλι προκύπτει λίγο ακριβό το άθλημα εφόσον χρειάζεται να αγοράσεις αρκετά ml βάσης προς χαλάλισμα. Τέσπα, παίζω με ό,τι έχω αλλά ήθελα να δω και δικές σας εμπειρίες στο υγρό αυτό γιατί ΑΜΑΝ με τη μονοκρατορία του CL εδώ μέσα!!! :angry_tickedoff: :shock_sick_01: :laugh1: :laugh1:


Περίπου τα ίδια γράφαμε mindtrapper ;)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

EDIT: Να zerom, η θαμπάδα που λες είναι σίγουρα τα γλυκαντικά (Ethyl Maltol) και το smooth που έλεγα πιο πριν. Επίσης μην κάνεις αλχημείες όταν φτιάχνεις το άρωμα. Φτιάξε κανονικά το υγρό, εγώ τα βάζω με σειρά αρώματα-νικοτίνη-vg/pg και μετά ανακάτεμα. Επίσης πρέπει να φτιάξεις και λίγο μεγαλύτερη ποσότητα γιατί έχει μικρά ποσοστά και με σύριγγα σε 10ml είμαι σίγουρος ότι σου ξέφυγαν. Εγώ έχω ζυγαριά αλλά πέρα από αυτό έφτιαξα τελικά 13ml αρώματος το οποίο ξέρω ότι θέλει να είναι 16.5% στο τελικό υγρό και τέλος. Για να μην κάθομαι κάθε φορά να πετάω μέσα 7-8 αρώματα.  8)

Δε νομίζω ότι είναι EM η θαμπάδα...κάνω πολύ cotton candy και ξέρω καλά την επίγευση. Η αλχημεία που λες είναι το αρχικό στάδιο με τα σκέτα αρώματα; Κάποιος μου το σφύριξε ως tip καλό και το δοκίμασα. Ενδιαφέρον αυτό με τα 13ml, μικρό το κακό έτσι

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #760 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 17:19 »
Έχω 30 αρώματα να έρχονται και θεωρητικά από κλώνους μπορώ να φτιάξω το nana cream αλλά την εξελιγμένη συνταγή με apricot και quince και παραδόξως κλωνοtribeca.

Για το nana cream θα σας πω πως συγκρίνεται με το yaya dream το οποίο επίσης κλώνος είναι αλλά το original από bombies δεν το έχω δοκιμάσει. Εικάζω ότι θα βγει ένα καλό φρουτένιο υγρό. Για το Tribeca επίσης δεν έχω δοκιμάσει αλλά θα σας πω και για αυτό πως συγκρίνεται η κλωνοσυνταγή σε σχέση με bebeca και smoke.

Τέλος έχω και μερικές άλλες καλές συνταγές για cereal αλλά και λεμονάτες, όπως πίτα λεμόνι και μπάρα με λεμόνι που αν βγουν καλές θα σας τις λινκάρω, αλλά όχι εδώ γιατί δεν είναι κλώνοι έτοιμων.

Θα μου πεις γιατί να δίνεις τόσα λεφτά σε αρώματα και να μην παίρνεις 2-3 έτοιμα να κάνεις για βασικά; Γιατί από τα έτοιμα στο τέλος θα είχα άντε μέχρι 150ml ενώ με diy μπορώ να φτιάξω περισσότερο. Επίσης είναι άλλη φάση να καταλαβαίνεις τι δεν σου αρέσει σε ένα υγρό και να το αλλάζεις ή να φτιάχνεις παραλλαγές του ίδιου υγρού αλλάζοντας ένα άρωμα και μετά από 2 βδομάδες να βλέπεις μεγάλες διαφορές. Καταλαβαίνεις πως δένουν μεταξύ τους τα πάντα. Είπαμε, είναι hobby πλέον, don't judge...  :tongue_smilie:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Δε νομίζω ότι είναι EM η θαμπάδα...κάνω πολύ cotton candy και ξέρω καλά την επίγευση. Η αλχημεία που λες είναι το αρχικό στάδιο με τα σκέτα αρώματα; Κάποιος μου το σφύριξε ως tip καλό και το δοκίμασα. Ενδιαφέρον αυτό με τα 13ml, μικρό το κακό έτσι

Σκέτη ΕΜ είναι cotton candy αλλά μέσα σε άλλα αρώματα έχει την επίδραση που λέω. Θαμπώνει την γεύση, γλυκίζει κτλ. Αλχημεία εννοούσα ότι δεν χρειάζεται να τα αφήσεις τα αρώματα μόνα τους (αν και εγώ αυτό έκανα στο τέλος αλλά έφτιαξα 13ml άρωμα για ευκολία απλά, οπότε μεγάλο το κακό  :)) ). Να σου πω 0.5% στα 10ml πως το έβαλες; Είναι 0.05ml, έβαλες σύριγγα ινσουλίνης του μισού ml και την γέμισες στο 1/10; Νομίζω ότι σου έχουν φύγει προς τα πάνω τα αρώματα που θέλουν 0.5% στην συνταγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2015, 17:25 από mindtrapper »

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #761 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 19:27 »
Σα να έχεις ένα δίκιο :hmmm:
Θεώρησα ότι είναι μικρό το κακό αν απλά βάζεις μια σταγόνα :tongue_smilie: Γιαυτό είπα ότι δεν είναι οκ να παίζεις σε 10ml βάσης.
Οπως κ ναχει, η φράουλα εξακολoyθεί να μη μου ταιριάζει σε τέτοιο ποσοστό!
Φαντάσου ότι κ με περισσότερες κρέμες, έβαλα λιγότερη. Και στο ορίτζιναλ υγρό, υπάρχει αλλά δεν καπελώνει.
Επ, λάθος σε διάβασα...13ml αρώματος είπες!
Καλέ κσιέρω τι είναι το cotton candy! Kι αυτό μου βγάζει μια αμυδρή χημική οξύτητα! (τρέχα γύρευε με τις αισθήσεις του καθενός)

Εχεις παίξει ποτέ με cream fresh και meringue της fa? Αυτά είναι και τα 2 "θαμπά" αρώματα, η μεν μαρέγγα σε μικρό ποσοστό σου δίνει και τη ζαχαρίλα, σε μεγαλύτερο σου δίνει αυγουλοθείο... :eyesplash:
Η φρέσκια κρέμα επίσης θέλει λίγο, είναι εντελώς γαλατοθαμπάδα για μένα. Ως μυρωδιά όμως. Μένει να δω πως θα εξελιχθεί. 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2015, 19:38 από zerom »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #762 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 20:31 »
Με τα cream fresh & meringue εχω φτιαξει πολύ νόστιμες συνταγες, ειδικα με λεμόνι, αλλά τα όρια που έχω σε αυτα τα δύο ειναι: όχι πάνω από 1% το καθένα, και στο σύνολο των αρωμάτων όχι πάνω από 10% και τα δύο.
Βασικά αρώματα που θα πρέπει να ειναι πάντα σε ετοιμότητα, ειδικα η Fresh Cream από capela ειναι κορυφή.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #763 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 20:52 »
Λεμονι, ποιας εταιριας; Με ενδιαφερει το θεμα λεμονι


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #764 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 21:09 »
Flavour Art βάζω για λεμόνι. Μου εχει κάτσει καλά αυτό και το κάνω και μόνο του ή με μια ιδέα κάποιου άλλου φρούτου, η και με ελαχιστη Koolada.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63753 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix