vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος VoltazTsibouk

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1785 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 16:09 »
100αρα του Κυπριου σε ΠΓ που κατεβηκε στα 12 νικ σε 60/40 για να βγει μετα τα αρωματα 50/50 ... εχω κι αλλη απο δαυτη ...    
ουτε γλυκαδα ουτε τιποτα... μπορει η γαλικη βανιλια να μην βγηκε ακομα στο υγρο και εχει πολυ ποσοστο. πως το σωζω αν και μετα την αναμονη δε στρωσει?

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1786 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 20:43 »
Δεν την ξέρω την Κυπριακή, αλλά υποψιάστηκα ότι βάσεις σε μεγάλη περιεκτικότητα νικοτίνης, ίσως, να μην γινεται σωστά η ανάμιξη με μηδενική ή να ταιριάζουν.
Στην δική μου περίπτωση έκανα την ανάμιξη 48mg με μηδενική VG 98,5% και έριξα το φταίξιμο στην τελευταία χωρίς να ειμαι απόλυτος.
Το θέμα ειναι ότι κατόπιν δεν έτυχε να ξαναχρησιμοποιήσω αυτη την νικοτινούχα, άλλαξα και την VG με 98.8, και ότι εκανα απο κει και πέρα δεν ειχα τέτοιο θέμα.
Επίσης εγω περνάω από 4 ώρες ultrasonic και 48 ωρες μπάνιο στους 45 βαθμούς, σχεδόν όλα τα υγρα, έτσι ειναι πολλές οι συνθήκες που μπορει κατι να πήγε στραβα.
Συνοπτικά, αν δεν ειναι το φουντούκι, ειναι ο (άστοχος) συνδυασμός υψηλής νικοτίνης και μηδενικής βάσης. Θα πρότεινα το σπάσιμο της νικοτινούχας να γινεται με πολύ καλή μηδενική
και στο σύνολο της νικοτινούχας. Να μην βγάζουμε δλδ 20-30-50 ml από τη συσκευασία της νικοτινούχας, αλλά να την σπάμε όλη σε σχετικά χαμηλή περιεκτικότητα, 36-40 ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος@frixos

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1787 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 22:19 »
Καλησπερα παιδια ... καμια καλη συνταγη με Αψέντι η αυτη της five Pawns ??   ???
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2016, 22:26 από Μάνος@frixos »

Αποσυνδεδεμένος VoltazTsibouk

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1788 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 00:17 »
ολη εσπασε σε 800 μλ καπου 12αρας... και απο κει πηρα και εκανα.... παιζει ναναι και το φουντουκι οπως το λες. θα το αφησω κι αλλο να καθεται και θα επανελθω κριμα ..... το ειχα μερακι το υγρο αλλα ...

Αποσυνδεδεμένος Chriss

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1789 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 08:24 »
http://e-liquid-recipes.com/recipe/24871/Grandmaster%20Clone

λαθος δρομο πηραμε καρδια... και αλλα παρεμφερη. 20/09 την εκανα 27 μερες σημερα την δοκιμασα... τοχρωμα βγηκε πορτοκαλι-κοκκινο, ως τωρα ητανε στο μπουκαλι και δε φαινοτανε αλλα αυτο δεν ειναι το προβλημα... η γευση ειναι οτι ναναι.. κατι σε χαλασμενο... να μην πω κουφαρι, θα το περιμενω κανα 2-3 βδομαδες ακομα... με το μαμα υγρο ΔΕΝ εχει καμια σχεση... και ολα τα ορνια στο e-liquid-recipes που γραφανε ειναι ιδιο δε ξερω αμα το δοκιμασανε ποτε το μαμα υγρο. Αναμενω

την αλλη συνταγη για το GM την εκανε κανενας?

Εχω ξαναγραψει τη συνταγη για grandmaster που ειναι πιο κοντα στο γνησιο. Τις εχω κανει ολες.  Η συγκεκριμενη που εκανες ειναι πολυ μακρια κ τσαμπα περιμενεις!
Επειδη δε παρακολουθω καθημερινα το θεμα ηθελα να ξερα αν την εχει κανει κανενας. Οπως κ να χει την αναφερω ξανα. Δοκιμασμενη και σχεδον ιδια με το οριτζιναλ υγρο.

Grandmaster ολα ΤΡΑ
6% BANANA CREAM
6% PEANUT BUTTER
4% CARAMEL ORIGINAL
2% ENGLISH TOFFEE
2% VANILLA SWIRL
2% PIE CRUST
1% ETHYL MALTOL
0,66% ACETYL PYRAZINE

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1790 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 19:55 »
Καλησπέρα σας,
Ειμαι νέο μελος στο φορουμ σας και ατμιζω περιπου 3μιση χρονια..μετα απο ερευνα για να γλυτωσω χρηματα στα υγρα..εφτιαξα για πρωτη φορα κλωνους απο fp castlelong k fp gambit..
To gambit μετα απο 20 μερες steeping βγηκε ψιλομουφα..το αφηνω κ αλλο κ βλεπουμε..σε αυτο σημειωτεον εβαλα γευση 20% οπως οριζε η συνταγη...το δε castlelong με δοκιμη σημερα μετα απο 20 μερες steeping βγηκε εξωπραγματικα καλο..η βαση που εβαλα ειναι pink mule 70/30 ετσι ωστε να βγει οσο πιο κοντα γινεται στο 50/50 μετα την μιξη..κ η νικοτινη totally wicked  54mg..

ερωτηση προς οσους μπορουν να βοηθησουν...ενω ακολουθησα γραμμα γραμμα τις συνταγες απο critical mass..ναι μεν η γευση στο castle ειναι πολυ κοντα κ πολυ καλο...αλλα εχει τρομερα δυνατο χτυπημα..σαν να εχει νικοτινη 12 κ βαλε...ενω βασει υπολογισμων απο tod muller software η αναλογιες που εβαλα παραπεμπουν σε 6αρα νικοτινη..σκεφτομαι οτι ισως επρεπε να βαλω νικοτινη 3 για αν εχει χτυπημα σαν την 6αρα στο αγοραστο υγρο??...επισης κατα το steeping τα εβαλα ολα μαζι..το ανακατεψα απαλα κ περιστροφιακ στο μπουκαλι του κ εκτοτε εδω κ 20 μερες περιπου το αφηνω δστην βεραντα 1ωρα την μερα περιπου να εξατμιστει λιγο επειδη ηταν πολυ εντονο το αρωμα...

το χτυπημα ομως ειναι τοσο δυνατο σε σημειο ζαλαδας....εχει κανεις αποψη?
ευχαριστω.
Νικος

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1791 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 22:00 »
Φίλε μου καλωσηρθες...
Αυτό με την 54mg  νικοτίνη με προβληματίζει πάρα πολύ... Ενα λάθος στοιχείο να εβαλες στο software υπάρχει περίπτωση να ατμιζεις πολύ δυνατό υγρό και κατα συνέπεια επικίνδυνο... Η νικοτίνη σε υψηλη συγκέντρωση είναι δηλητήριο...Κατα την γνώμη μου και μιας και είναι και οι πρωτες σου προσπαθειες πήγαινε σε έτοιμες νικοτινουχες βάσεις στα ποσοστά vg-pg που θες με μικρο ποσοστό νικοτίνης 6-9 mg...
Τώρα τ συγκεκριμένο υγρό εγώ θα το πετουσα νεροχύτη καθώς εσύ το εκτιμας για 12αρι αλλά ένας θεός ξέρει ποσο πραγματικά έχει...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1792 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 22:04 »
Μία εναλλακτική, αλλά χρονοβόρα, λύση, σαφώς λιγότερο ριζοσπαστική από αυτή του "θείου τραγιού", είναι η εξής:

Φτιάξε την ίδια συνταγή, αλλά με μηδενικές βάσεις, χωρίς καθόλου νικοτίνη. Όταν είναι έτοιμα και τα δύο, αραίωσέ το σε ποσοστό 1 προς 1. Έτσι θα ρίξεις τη νικοτίνη στο μισό χωρίς να χάσεις σε γεύση.

Αποσυνδεδεμένος ggiassas

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1793 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 23:49 »
Επίσης άλλη μία λύση είναι να προσθέσεις μηδενική βάση στο υγρό σου. Επειδή όπως είπες σε "χτυπάει" πολύ το υγρό βάλε 1/4 σε ml, υπολογίζοντας τα ml που έχεις φτιάξει.  πχ αν έχεις φτιάξει υγρό 50 ml ρίξε 12.5 ml μηδενική βάση μέσα. Βέβαια θα χάσεις σε άρωμα αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα. Μάλλον έχεις υπερβολική νικοτίνη στο υγρό και πρέπει να το αραιώσεις.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1794 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 00:33 »
Παιδια ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το ερωτημα που εθεσα..βρηκα την απαντηση μονος μου μετα απο λιγο...κ τρελαθηκα με την ******α..που εκανα.....
Αντι να βαλε 0.6 στο λογισμικο..εβαλα 6...κ αντι να βαλω 2μλ στα 100 που εφτιαξα..εβαλα 11!!!!!..κοινως εφτιαξα βαση με νικοτινη 36αρα......απο γευση νταξ καλο ηταν..οχι ιδιο αλλα πλησιαζε ευχαριστα..για να μην μπλεκω με πλυσιματα ατμο κλπ..το εριξα σε ντριππερ...τραβηξα 3 τζουρες καλες....ανελυσα ποσο ωραιο ηταν κ μετα ηταν λες κ εφαγα τριπ..αραξα στην πολυθρονα κ εχασκα...
Σε τοσο μεγαλη ποσοτητα που εφτιαξα κ με τετοια νικοτινη..δεν παιζει να κατσω να ασχοληθω ποσο αραιωμα θελει κλπ κλπ...ηδη για να το φτιαξω μου βγηκε η πιστη αφου ενοχλουσε κ την γυναικα μου κ τα παιδια μου η μυρωδια απο τις υλες....δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να ασχοληθω να το ισιωσω ετσι οπως εγινε...το σουταρισα ηδη ολο.
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
φιλικα
Νικος

Αποσυνδεδεμένος Μάνος@frixos

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1795 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 03:09 »
Κριμα τοσα υλικα και εχουμε και κριση ...    :'(   δεν μου το εδινες εμενα να το συμορφώσω θα εβγαζα 400ml απο δάφτο και θα ατμιζε και το παρδαλο κατσίκι  ....    :hapy_crazy: :hapy_jump: :laugh_wave: :laugh_cool_jump:   :pare:

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1796 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 03:28 »
Ολοι τα ιδια περναμε πανω κατω με την κριση φιλε..
100μλ..δυσκολο να τα ισιωσεις...θα εχανε φουλ σε γευση μετα, το σκεφτηκα κ εγω αλλα.....

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1797 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 03:42 »
Παιδια ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το ερωτημα που εθεσα..βρηκα την απαντηση μονος μου μετα απο λιγο...κ τρελαθηκα με την ******α..που εκανα.....
Αντι να βαλε 0.6 στο λογισμικο..εβαλα 6...κ αντι να βαλω 2μλ στα 100 που εφτιαξα..εβαλα 11!!!!!..κοινως εφτιαξα βαση με νικοτινη 36αρα......απο γευση νταξ καλο ηταν..οχι ιδιο αλλα πλησιαζε ευχαριστα..για να μην μπλεκω με πλυσιματα ατμο κλπ..το εριξα σε ντριππερ...τραβηξα 3 τζουρες καλες....ανελυσα ποσο ωραιο ηταν κ μετα ηταν λες κ εφαγα τριπ..αραξα στην πολυθρονα κ εχασκα...
Σε τοσο μεγαλη ποσοτητα που εφτιαξα κ με τετοια νικοτινη..δεν παιζει να κατσω να ασχοληθω ποσο αραιωμα θελει κλπ κλπ...ηδη για να το φτιαξω μου βγηκε η πιστη αφου ενοχλουσε κ την γυναικα μου κ τα παιδια μου η μυρωδια απο τις υλες....δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να ασχοληθω να το ισιωσω ετσι οπως εγινε...το σουταρισα ηδη ολο.
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
φιλικα
Νικος
Δεν ξέρω εαν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά αλλα, εαν ήθελες να φτιάξεις 100ml υγρού με 6mg nic και η νικοτινουχα βάση που έχεις ειναι 54αρα σωστά έβαλες 11ml.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος@frixos

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1798 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 04:00 »
Ολοι τα ιδια περναμε πανω κατω με την κριση φιλε.. 100μλ..δυσκολο να τα ισιωσεις...θα εχανε φουλ σε γευση μετα, το σκεφτηκα κ εγω αλλα.....
Βρε θα εφτιαχνα εγω 300-400 ml συνταγουλα με μηδενικη ,.... και θα σου λεγα εγω ! θα ατμιζα μεχρι να λιωσουν τα μεταλα στον άτμο-φαινόμενο .... χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1799 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 04:01 »
@ Thekal...Κ εγω ετσι νομιζα φιλε μου..αλλα  με το που εκανα 3 τζουρες την ακουσα φουλ..ζαλαδες κλπ..κ δεν ατμιζω ενα μηνα..κατι καταλαβαινω οταν δεν παει καλα το πραγμα..μετα ψαχνοντας μπηκα στο τριπ οτι επρεπε στο λογισμικο να βαλω 0.6 target level..οχι 6 που εβαλα....οπως κ να χει αυτο το πραγμα που εφτιαξα...γιατι μονο ετσι ονομαζεται..πρεπει να μπει στην κατηγορια ψυχοτροπων ουσιων...οποτε 6 η 36..το εστειλα κ δεν ασχολουμαι περαιτερω...δεν το χω να καθομαι να μιξαρω..ναι μεν γλυτωνεις σεβαστο ποσο χρηματων..αλλα μονο κ μονο η γκρινια σπιτι οτι μυριζει κ ανοιξε τα παραθυρα..συν το αν πετυχε η δεν πετυχε με κανει να το βαριεμαι αφορητα.. :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

@ManosFrixos..
"Βρε θα εφτιαχνα εγω 300-400 ml συνταγουλα με μηδενικη ,.... και θα σου λεγα εγω ! θα ατμιζα μεχρι να λιωσουν τα μεταλα στον άτμο-φαινόμενο .... χαχαχα"
Ρε φιλε..γιατι να σου κανω τετοιο χουνερι..δεν σε ξερω κιολας αλλα αυτο το "πραγμα"¨μονο στην ταινια the re-animator θα ηταν χρησιμο... :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2016, 04:10 από BonecrusheR »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63700 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix