vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 5 χρήστες
th3ofilos, dkostas, costasibiza84, FaniFox, akis91

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #705 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 15:00 »
Συμφωνοι! Αλλά 2% Acetyl Pyrazine που διάβασα παραπάνω (δλδ περίπου 20 σταγόνες στα 30ml) εξακολουθεί να μου φαίνεται πολύ για το συγκεκριμένο συστατικό το οποίο δεν είναι ακριβώς άρωμα και είναι και ψιλοεπικίνδυνο απ ότι λένε.
Για το RY Double δεν θα διαφωνήσω...
Anyway, θ αρχίσω τους πειραματισμούς και ίδωμεν


  Καθώς το φόρουμ το βλέπουν και νέοι στο σπορ της ιδιοκατασκευής άποψη μου είναι να μην γράφουμε αβασάνιστα τέτοιες διαπιστώσεις που δεν προκύπτουν στην τελική από πουθενά.
 Ποιοί το λένε αυτό και σε ποια μελέτη το βρήκαν;
Και τι λένε για το RY4 ; πως είναι ακίνδυνο ;
   Με το συμπάθιο όλα αυτά δεν είναι σοβαρά.
Τα αρώματα που χρησιμοποιούμε είναι γενικά ασφαλή ως εδώδιμα.
Ως ατμιστικά δεν υπάρχει σοβαρή αρνητική έρευνα (ούτε και θετική)


 Τελειώνοντας και συγνώμη για το off topic να επισημάνω πως, ενώ την ψάχνουμε πολύ με τα αρώματα, δεν μας ενδιαφέρει καθόλου τι περιέχουν τα έτοιμα υγρά που καταναλώνουμε.
 




Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #706 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 15:03 »
Η ακετυλο πυραζινη πότε βγήκε επικίνδυνη;  μάλλον μπερδεύεται ο φίλος με το διακετυλιο και το ακετυλο προπιονυλιο.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #707 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 15:11 »
Όντως... έχει να κάνει με αυτό που είχα διαβάσει και πάλι σε μεγάλες ποσότητες:


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22610.0.html


Ζητώ συγνώμη για την εκ των πραγμάτων ελαφρά αντιμετώπιση, γιατί πράγματι μπορεί να μπερδευτεί κόσμος... Για να γράψεις κάτι τέτοιο απαιτεί βαθύτερη γνώση την οποία και στερούμαι, οπότε κακώς μου διέφυγε. Όπως και να χει εγώ το χρησιμοποιώ (αν κάπου βοηθάει αυτό) και μένω στο ότι το προτιμώ σε μικρές ποσότητες γιατί είναι πολύ έντονο

... και διορθώθηκε
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2015, 15:44 από bobos »

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #708 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 11:27 »
Ψάχνοντας κι εγώ έναν κλώνο του tribecca κατέληξα σ' αυτό εδώ το νήμα. Ανατρέχοντας στα διάφορα posts είδα ότι κατά μέσο όρο η αναλογία αρωμάτων που χρησιμοποιείται από τους περισσότερους είναι από 12 έως και κοντά 20(!)%. Εμένα ρε παιδιά μου φαίνονται μεγάλα αυτά τα ποσοστά. Δεν είναι κουραστικό το υγρό? Βέβαια αυτό έγκυται και στο γούστο του καθενός, αλλά πέρα απ αυτό, σε αυτά τα ποσοστά πρέπει να είναι ώστε να αποδίδει την καλύτερη δυνατή πισότητα?


Ακόμα και στο link που έχει αναρτήσει ο @pelegrin07 (το οποίο είναι πολύ χρήσιμο και τον ευχαριστούμε), η συνταγή έχει ποσοστό αρώματος πάνω απο 17%! Τι να πω? Εγώ δεν έχω φτιάξει ποτέ άρωμα με τόσο μεγάλα ποσοστά. Θα το δοκιμάσω. 

Βλέπω οτι πολλοί κάθε τόσο αναζητούν μια καλή κλωνοσυνταγή για το tribecca. Το tribecca το δοκίμασα πριν αρκετό καιρό σε δείγμα. Αυτό για να ξεκαθαρίσω οτι δεν εχω "λιώσει" στο συγκεκριμένο υγρό ώστε η γνώμη μου να έχει και ιδιαίτερα βαρύνουσα σημασία.

Από χθες δοκιμάζω το Soho απο Flavouart. Όπως πολλοί ανέφεραν και σε άλλο νήμα, το soho προσομοιάζει πάρα πολύ με το tribecca. Σε υπερβολικό βαθμό θα λεγα. Άλλωστε αυτός νομίζω οτι ήταν και ο σκοπός της δημιουργίας του. Το ιδιο εχει γραφτει και για το Smoke της After8, το οποιο όμως δεν εχω δοκιμασει ακόμα.

Γνώμη μου είναι λοιπόν όσοι λατρέυουν το tribecca, αλλά το αυθεντικό τους "χτυπάει" στη τσέπη, πάρτε δοκιμάστε ένα 10μελό soho και πιστεύω οτι θα σας καλύψει. Στη συνέχεια στο site της εταιρείας μπορείτε να παραγγείλετε 100ml έτοιμο υγρό soho με 10e το μπουκάλι. Φθηνότερο από οποιαδήποτε προσπάθεια δημιουργίας DIY και χωρίς αναδεύσεις και ωριμάνσεις.

Νομίζω ότι δύσκολα κάποιος από μόνος του, όσες δοκιμές και να κάνει, θα τα καταφέρει καλύτερα από την ίδια την Flavouart που έχει κάνει άπειρους συνδιασμούς και δοκιμές για να φτιάξει ένα πολύ καλό ¨κλώνο" tribecca. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος, οπότε πάσο.. 8)

Αποσυνδεδεμένος an3

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #709 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 11:33 »
Και το ry4 της liqua τριπεκιαζι παιδια δοκιμαστε το

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #710 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 13:16 »
Ενας αξιολογος κλωνος που ατμιζω μετα απο ωριμασνη μιας εβδομαδας περιπου (απαραιτητη - πολυ εντονα αρωμτα αρχικα και ηθελαν δεσιμο) ειναι αυτος http://e-liquid-recipes.com/recipe/220684/Cuttwood+Boss+Reserve+Clone

Προσωπικα επειδη εχει ποσοστο αρωματων κοντα στο 29%, εγω το εφερα ~<20%, που σηκωνει κι αλλο πιστευω!

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #711 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 20:37 »
το 100ml soho ειναι αυτο?στο οποιο δεν εχει επιλογη νικοτινης?
http://www.flavourart.co.uk/soho-flavour-concentrate.html
επισης ο κλωνος castle long ειναι αυτος?
Castlelong clone:
Kentucky Bourbon (TFA) 2.5%
Coconut Extra (TFA) 1.5%
Acetyl Pyrazine (TFA) 1.5%
Toasted Almond (TFA) 1.5%
Vanillin (TFA) 1%
Bourbon Vanilla (TFA) 1%
Brown Sugar (TFA) 1%

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #712 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 20:49 »
Πάντως το tribeca 2 που υπάρχει ως συνταγή στο νήμα, είναι πάρα πολύ καλό.
Δε θυμάμαι ακριβώς το tribeca γιατι έχω να το ατμίσω χρόνια, παλιότερα όμως Άτμιζα έτοιμους κλώνους του. Maori και Smoke. Η συνταγή λοιπόν αυτή είναι πολύ καλή

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #713 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 21:07 »
το 100ml soho ειναι αυτο?στο οποιο δεν εχει επιλογη νικοτινης?
http://www.flavourart.co.uk/soho-flavour-concentrate.html


 αυτό είναι το άρωμα για να κάνεις Soho και αν το ατμίσεις σκέτο δεν θα σου χρειαστεί νικοτίνη αλλά νέα γλώσσα  :wall:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #714 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 21:13 »
χαχα οκ netsplit δηλαδη δεν υπαρχει ετοιμο 100μλ soho οπως ειπε ενας φιλος  ατμιστης πιο πανω?

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #715 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 21:20 »
Απο ότι βλέπω έχει τα πάντα σε έτοιμα υγρα 100 εκτός SOHO !!!
Και όχι και πολύ φθηνά, 31 ευρώ θέλει συν ταχυδρομικά.
Πάρε απο εδώ ΑΡΩΜΑ Soho με 6 ευρώ ρίξτο σε 70 ml βάση και θα σου βγει μισή τιμή.


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #716 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 21:24 »
αυταο σκεφτομουν να κανω netsplit!σωστος!αυτη ειναι η αναλογια?σκεφτομουν προσθεσω και πυραζινη?ατμιζεται σε βαση η πυραζινη χωρις αρωμα και η βανιλλινη τις ειδα στο e smokers αλλα δεν ξερω τι παιζει??..

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #717 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 21:33 »
δεν είναι ένα απλό άρωμα σαν το RY4 πχ.
Τα έχει όλα μέσα και τριμπεκίζει έντονα.
Εγώ το κάνω με αναλογία κοντά στο 13%.
Μου είναι αρκετά έντονο και μοιάζει ΠΑΡΑ πολύ με το smoke - after 8.
το οποίο το κάνω με 8%.
Οπότε οικονομικότερο το smoke  :)

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #718 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 21:37 »
netsplit  μαλλον πρεπει να σε πληρωσω για τις πληροφοριες που μου εδωσες! :respect: ετοιμαζω ηδη smoke x να παιξει δοκιμη στον eviva..!και παλι ευχαριστω! :respect:

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #719 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 21:53 »
χαχα οκ netsplit δηλαδη δεν υπαρχει ετοιμο 100μλ soho οπως ειπε ενας φιλος  ατμιστης πιο πανω?

http://flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=products.view&product_id=945

Βάζεις ηλικία, επλέγεις την γεύση που θες (Soho ή όποια άλλη θες) και μετα πιο κάτω την νικοτίνη που θες.

Μεταφορικά έχεις δύο επιλογές.. 3.90€ χωρίς tracking και 19.90€ με tracking  8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237553 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12