vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, zamploutos, Chris66, Christos Z, danys620, maprix, bloodlessz

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #750 στις: Μαΐου 26, 2016, 22:20 »
Στους 180 πιστεύεις δεν θα δει διαφορά? Πρέπει να φτάσει 140 δηλαδή?  :tongue_smilie:
Αφού του φάνηκαν πολλά τα 20 watt, ας κατεβάσει θερμοκρασία να πέσουν τα watt αυτόματα, δεν έχει κανένα νόημα να ψάχνεις τα watt όταν παίζεις με έλεγχο θερμοκρασίας. Και τελικά ο φίλος κατέβασε watt και του φάνηκε υποτονικό όμως ε... ;)
Πρέπει να ψάξει δηλαδή να βρεί τη χρυσή τομή που τα watt ίσα ίσα θα του φτάνουν τη θερμοκρασία που έχει ορίσει, ή και όχι? Γιατί το πιθανότερο είναι να μην τη φτάσει ποτέ? Το νόημα του TC δεν είναι να παίζουμε με τα watt σε υψηλή θερμοκρασία μέχρι να μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα... :dontknow:
Το αντίθετο θα έλεγα!

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #751 στις: Μαΐου 26, 2016, 22:28 »
[οφτοπικ συνέχεια]
Το νόημα του tc είναι να κρατάει μια ασφαλή θερμοκρασία, για να μην εισπνέεις πράγματα που δεν πρέπει, πρωτον και βασικότερον, και να μην σε καίει και να σου είναι ευχάριστο δεύτερον.. Από εκεί και πέρα φυσικά παίζεις με τα βατ, για να πάρεις την ένταση που θέλεις, μέχρι το σημείο που πέφτει ο "κόφτης ασφαλείας" που έχεις επιλέξει..
Αν τα βατ που σου αρέσουν δεν φτάνουν τον κόφτη κανένα θέμα. Αν με τα βατ σου πέφτει κόφτης από το πρώτο δευτερόλεπτο, τότε ή θα ρουφάς υποτονικά, ή θα πρέπει να ρουφάς σαν αντλία για να παγώνει η αντίσταση.. Οπότε υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να αλλάξεις αντιστάσεις "σύρματα" σε κάτι που να σε καλύπτει περισσότερο..


Και όχι στους 180 από τους 190 δεν βλέπει κανείς διαφορά..

[/οφτοπικ συνέχεια]

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #752 στις: Μαΐου 26, 2016, 22:42 »
Κι όμως...εδώ κάνεις λάθος σε κάτι. Αυτή τη στιγμή ατμίζω στους 210 βαθμούς με συνεχόμενο κόφτη. Καθόλου υποτονικά με τέλειο ντουμάνι και γεύση σταθερότατα. Και πίστεψέ με ρουφάω και πολύ χαλαρά. Δεν χρειάζεται να ρουφάω σαν αντλία για να παγώνει η αντίσταση, το κανονίζει ο έλεγχος θερμοκρασίας αυτό. Είπαμε ο κόφτης είναι φίλος μας, για το λόγο που πολύ σωστά είπες οτι ο έλεγχος θερμοκρασίας έχει σαν νόημα να κρατάει μια ασφαλή θερμοκρασία. Αν ήθελα να προσαρμόζω τα watt σε ικανοποιητικό αποτέλεσμα, γιατί να μην ατμίσω σε power mode δηλαδή και να παιδεύομαι με θερμοκρασίες, TCR κτλ? :dontknow:
Θα μου πεις γιατί έχεις καλύτερη γέυση με σύρματα για TC? Εγώ τουλάχιστον αυτό λέω...ε δοκίμασε και το nichrome και θα εκπλαγείς :thumpup:
Επίσης θα εκπλαγείς αν βάλεις 50watt σε έλεγχο θερμοκρασίας σε μια normal θερμοκρασία. Θα δεις τα watt να προσαρμόζονται απο τη συσκευή και να ατμίζεις μια χαρά!


Και για να πω και κάτι σχετικό για το pico, ο έλεγχος θερμοκρασίας δε με προβλημάτισε καθόλου στο mod, ίσα ίσα που είμαι πολύ ευχαριστημένος και δουλεύει σταθερότατα!

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #753 στις: Μαΐου 26, 2016, 22:51 »
Ρε πασά μου  , από την στιγμή που μπαίνει ο κόφτης, δεν πα να έχεις βάλει και 100 watt με 10 θα ατμίζεις μέχρι να ξαναμπεί..
Κάνε ένα τεστ.. βάλε  μια θερμοκρασία, όποια θες, βάλε και πολλά βατ να βαράει ο κόφτης στα 2 δευτερόλεπτα.. Πάρε τζούρα..
Μετά κατέβασε τα βατ , να βαράει ο κόφτης στα 6 δευτερόλεπτα..
Και μετά έλα να μου πεις πια τζούρα γούσταρες περισσότερο.. Δεν είπα εγώ πουθενά πως δεν μπορείς να ατμίσεις αμα βαράει ο κόφτης.. είπα χαμηλά βατ για να έρχεται ο κόφτης αν έρχεται στην ώρα του.. Το πόσα είναι αυτά τα χαμηλά βατ εξαρταται από τις αντιστάσεις και τα σύρματα.. αμα βάλεις διπλά κλαπτον τα χαμηλά είναι 70 βατ (άκυρο παράδειγμα γιατί δεν παίζεις σε θερμοκρασία #γιολο).. Αμα βάλεις διπλό νικέλιο και με 15-20 βατ είσαι κομπλέ..

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #754 στις: Μαΐου 26, 2016, 23:10 »
Η αντίσταση μια χαρά βγήκε. Τα watt μην σε ανησυχούν αφού όσα και να βάλεις το mod θα τα ρίχνει για να σου κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία. Αν τα βάλεις πολύ χαμηλά όμως θα είναι όντως υποτονικό το άτμισμα. Αν έβαλες το σωστό TCR, 320, και με τη θερμοκρασία που λες πρέπει να ατμίζεις κανονικά...αν σου φαίνονται πολλά τα watt, δεν είναι, κατέβασε θερμοκρασία και τα watt θα προσαρμοστούν. Παρ'όλα αυτά, επειδή τα 15 απο τα 20 είναι αρκετή διαφορά, βάλτο ας πούμε στα 17-18 και πιστεύω θα είσαι μια χαρά! Φαντάζομαι κλείδωσες και την αντίσταση κανονικά ε...
Σε λάθος νήμα είσαι όμως...  :tongue_smilie:

οπως τα λες ολα, ειναι ρυθμισμενα, και συγγνωμη παρασυρθηκα απο την ...........Τελος οφτοπικ.
σας διαβασα στην ομορφη αυτη αντιπαταθεση επιχειρηματων,οντως το φορουμ μας ειναι θησαυρος γνωσεων. :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 23:16 από EΡΕΒΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #755 στις: Μαΐου 26, 2016, 23:16 »
Πάντως απο τις δικές μου αναζητήσεις στο TC (με το Πικο) βλέπω η ρύθμιση των watt να έχει μεγάλη σημασία.

Πέρα απο το αν θα αρκούν για να φτάσει την μέγιστη θερμοκρασία,
Πέρα απο την ταχύτητα με την οποιά θα την φτάσει
Νομίζω πως επηρεάζει την τελική ένταση/θερμοκρασία του ατμού.

Δηλαδή με αντίσταση 0,42 ohm  (Titanium ΤΑ1, 0,28gauge) ατμίζω κανονικά στους 215 με 13,5 watt και φτάνει την θερμοκρασία.

Αν πάω τα watt στα 40, παρόλο που θεωρητικά θα έπρεπε να έχω το ίδιο ατμισμα ΔΕΝ... 

Βλέπω οι φίλοι παραπάνω ισχυρίζονται ότι δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό, μα μόλις το ξαναδοκίμασα...  :dontknow:

Υποψιάζομαι πως λόγο του τρόπου λειτουργίας και των συναρτήσεων που έχει για τους υπολογισμούς το άτμισμα με 215 βαθμούς είναι διαφορετικό στα 20 και διαφορετικο στα 75 watt ακόμα και αν με το 20άρι φτάνει την επιλεγόμενη θερμοκρασία. 

Φαντάζομαι πως το ρέυμα που προσπαθεί να δώσει κάθε στιγμή είναι παράγωγο του μέγιστου έργου-ρευματος με αποτέλεσμα μεγαλύτερα watt να παράγουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες τελικά ΠΑΡΑ τον έλεγχο.


Τέλος, η μοναδική χρησιμότητα του κλειδώματος της αντίστασης στο Πικο είναι να μην μας κάνει την ερώτηση New Coil, αν αλλάξουμε ή ξεβιδώσουμε ατμοποιητή. To TC παίζει μια χαρά και με ξεκλείδωτη την αντίσταση.


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #756 στις: Μαΐου 26, 2016, 23:18 »
[οφτοπικ συνέχεια]
Το νόημα του tc είναι να κρατάει μια ασφαλή θερμοκρασία, για να μην εισπνέεις πράγματα που δεν πρέπει, πρωτον και βασικότερον, και να μην σε καίει και να σου είναι ευχάριστο δεύτερον.. Από εκεί και πέρα φυσικά παίζεις με τα βατ, για να πάρεις την ένταση που θέλεις, μέχρι το σημείο που πέφτει ο "κόφτης ασφαλείας" που έχεις επιλέξει..
Αν τα βατ που σου αρέσουν δεν φτάνουν τον κόφτη κανένα θέμα. Αν με τα βατ σου πέφτει κόφτης από το πρώτο δευτερόλεπτο, τότε ή θα ρουφάς υποτονικά, ή θα πρέπει να ρουφάς σαν αντλία για να παγώνει η αντίσταση.. Οπότε υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να αλλάξεις αντιστάσεις "σύρματα" σε κάτι που να σε καλύπτει περισσότερο..


Και όχι στους 180 από τους 190 δεν βλέπει κανείς διαφορά..

[/οφτοπικ συνέχεια]

Βρε τσολιά μου, εγώ επέμεινα μόνο και μόνο επειδή είπες αυτό στα κόκκινα...και τώρα μου λες οτι δεν είπες οτι δεν μπορείς να ατμίσεις άμα βαράει κόφτης... :tongue_smilie:
Θέμα προτιμήσεων είναι, εμένα μ' αρέσει να μπαίνει ο κόφτης με τη μία και να μένει στη θερμοκρασία που έχω βάλει σταθερά. Βάζω λίγα παραπάνω watt. Έτσι σου απαντάω και στην ερώτηση ποιά τζούρα γουστάρω περισσότερο  ;)
Αν βάλω χαμηλά watt για να φτάσει στον κόφτη όπως λες στα 6 δευτερόλεπτα...εμένα προσωπικά θα έχει τελειώσει λίιιγο πιο πριν η τζούρα μου :tongue_smilie:  και εξακολουθώ να μη βρίσκω κανένα νόημα σε αυτό στον έλεγχο θερμοκρασίας. Μόνο αν φοβάται κάποιος ένα λάθος στήσιμο, υποτροφοδοσία, να τελειώσει το υγρό χωρίς να το καταλάβει...  :dontknow:
Αλλά γούστα είναι αυτά, ο καθένας κάνει ότι θέλει!  :)
Εγώ λοιπόν προτιμώ να έχω χαμηλά σχετικά τη θερμοκρασία και να την πιάνω γρήγορα για να μένει η τζούρα μου σταθερή εκεί! Λέγεται οτι αυτός είναι ένας ακόμα απο τους λόγους που κάποιος μπορεί να προτιμήσει τον έλεγχο θερμοκρασίας.   ;)


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
οπως τα λες ολα, ειναι ρυθμισμενα, και συγγνωμη παρασυρθηκα απο την ...........Τελος οφτοπικ.
σας διαβασα στην ομορφη αυτη αντιπαταθεση επιχειρηματων,οντως το φορουμ μας ειναι θησαυρος γνωσεων. :respect:

Τελικά άτμισες κανονικά? Και σε τί ρυθμίσεις?

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #757 στις: Μαΐου 26, 2016, 23:28 »
Μιλάει ο τσολιάς, το φόρουμ ανεβάζει θερμοκρασία και κατεβάζει watt.
Μιλάει ο πασάς, το φόρουμ κατεβάζει θερμοκρασία και ανεβάζει watt.
Να καταλήξετε όμως κάπου γιατί είμαστε in limbo και θέλουμε να ατμίσουμε λίγο πριν πάμε για νάνι...  :nevra:


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #758 στις: Μαΐου 26, 2016, 23:30 »
Και? Εμάς περιμένετε? :tongue_smilie:
Ατμίστε ελεύθερα...  ;)
Και επειδή πάλι off topic ας γράψω και κάτι σχετικό για το pico.
Το αγαπώ! ::)

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #759 στις: Μαΐου 26, 2016, 23:35 »
''Τελικά άτμισες κανονικά? Και σε τί ρυθμίσεις?''
το αφησα εκει για σημερα,αυριο νεα μερα νεα πειραγματα

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #760 στις: Μαΐου 26, 2016, 23:39 »
[justify]Πρώτες εντυπώσεις απ' τον μπόμπιρα δεν έχω πολλές, θα έλεγα ελάχιστες. Το μόνο που πρόλαβα είναι vw και λιγοστά βατ (πήγα μέχρι 9W!). Είχα συνηθίσει σε πιο άμεση ένταση με το λυκάκι (όμως είχα και πολύ πιο φτωχό μενού), παρ' όλα αυτά δεν με χάλασε τίποτα, μια χαρά άτμισμα σε όλα του. Μικρούλη, παιχνιδάκι σκέτο, σε αλλαγή μπαταρίας, σε μέγεθος, σε ευκολία μενού. Όλα είναι θαυμάσια. Πέρα για πέρα τίμια αγορά, ειδικά αν το θέλεις για καθημερινό τρέξιμο, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο. [/justify]

[justify]Ας βάλω κι εγώ στο φωτορομάντζο το κατιτίς μου. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος ReaperX

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #761 στις: Μαΐου 27, 2016, 00:04 »
Έχω παρατηρήσει πως πολλές φορές όταν αλλάζω αντίσταση και δουλεύοντας σε TC με SS316,δίνει 30 watt παρόλο που έχω ρυθμίσει πιο χαμηλά.
Μετά από λίγα λεπτά ατμίσματος δουλεύει κανονικά στα watt που έχω ρυθμίσει.
Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος; ???

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #762 στις: Μαΐου 27, 2016, 01:42 »
Πάντως απο τις δικές μου αναζητήσεις στο TC (με το Πικο) βλέπω η ρύθμιση των watt να έχει μεγάλη σημασία.

Πέρα απο το αν θα αρκούν για να φτάσει την μέγιστη θερμοκρασία,
Πέρα απο την ταχύτητα με την οποιά θα την φτάσει
Νομίζω πως επηρεάζει την τελική ένταση/θερμοκρασία του ατμού.

Δηλαδή με αντίσταση 0,42 ohm  (Titanium ΤΑ1, 0,28gauge) ατμίζω κανονικά στους 215 με 13,5 watt και φτάνει την θερμοκρασία.

Αν πάω τα watt στα 40, παρόλο που θεωρητικά θα έπρεπε να έχω το ίδιο ατμισμα ΔΕΝ...

Βλέπω οι φίλοι παραπάνω ισχυρίζονται ότι δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό, μα μόλις το ξαναδοκίμασα...  :dontknow:

Υποψιάζομαι πως λόγο του τρόπου λειτουργίας και των συναρτήσεων που έχει για τους υπολογισμούς το άτμισμα με 215 βαθμούς είναι διαφορετικό στα 20 και διαφορετικο στα 75 watt ακόμα και αν με το 20άρι φτάνει την επιλεγόμενη θερμοκρασία.

Φαντάζομαι πως το ρέυμα που προσπαθεί να δώσει κάθε στιγμή είναι παράγωγο του μέγιστου έργου-ρευματος με αποτέλεσμα μεγαλύτερα watt να παράγουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες τελικά ΠΑΡΑ τον έλεγχο.


Τέλος, η μοναδική χρησιμότητα του κλειδώματος της αντίστασης στο Πικο είναι να μην μας κάνει την ερώτηση New Coil, αν αλλάξουμε ή ξεβιδώσουμε ατμοποιητή. To TC παίζει μια χαρά και με ξεκλείδωτη την αντίσταση.

Υπερβολικέ και εσύ...πήγες αμέσως στα 75 watt... :nope:

Έχεις δίκιο, παρόλο που θεωρητικά θα έπρεπε το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο, δεν είναι, το έχω παρατηρήσει και εγώ. Αν και εγώ η διαφορά που παρατήρησα ήταν πιο μικρή απο οτι το περιγράφεις εσύ. Αλλά επειδή ο έλεγχος έτσι όπως δουλεύει τώρα δεν πρέπει να έχουμε και τρελές απαιτήσεις...δεν σκοπεύω να το ψάξω παραπάνω...  :)

Και για το κλείδωμα της αντίστασης έχεις δίκιο και ισχύει και σε άλλα mod. Η δική μου άποψη και καθαρά προσωπικός τρόπος σκέψης, είναι πως αν υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα το mod να μου κρατήσει λάθος αρχική μέτρηση αντίστασης, για οποιοδήποτε λόγο, πράγμα το οποίο δεν ξέρω καν αν ισχύει αλλά καθησυχάζει το δικό μου κεφαλάκι, για αυτό και μόνο προτιμώ να την κλειδώνω! :D

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #763 στις: Μαΐου 27, 2016, 02:40 »
estrifan
στον πικο επειδη επεξα πολυ,αυτο με τα βατ παιζει αρκετα
καλα ...μεγαλα βατ χαμηλη θερμοκρασια,οσο για τον κοφτη,και να πεσει
ατμιζεις μια χαρα,περημενω 2 ατμο να τεσταρω στο μαχ,γιτι ο ατμο πυ χω δεν παιενει και πολλα συρματα

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #764 στις: Μαΐου 27, 2016, 21:10 »
έχω μπει στο λούκι και ψάχνω να βρω πιο είναι το πιο μικρό ... μικρό!  :eyesplash:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 979 123569 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:32
από Antiprosopos
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12735 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos