vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 9 χρήστες
camber, john67, Jorge, I.P, manoslykos, thanos1071, ramon, infernity, Sergios

Twitter

GG Iatty

Απ: GG Iatty
« Απάντηση #690 στις: Αυγούστου 22, 2014, 21:26 »
Παρακαλούμε: Όταν δημοσιεύετε μια ερώτηση ή μια απάντηση, κοιτάξτε πρώτα τον τίτλο του θέματος. Αν η ερώτησή σας ή η απάντησή σας είναι εκτός θέματος εδώ, δημοσιεύστε την στο ταιριαστό της θέμα (ή ανοίξτε ένα αν δεν υπάρχει) και προσκαλέστε τα μέλη εκεί για για συζήτηση. Διαβάστε λιγάκι κι αυτό: Μην ξεφεύγετε εκτός θέματος (off topic)
Ευχαριστούμε.
Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν γι' αυτό το λόγο.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #691 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 13:35 »
Γειά σας...

Για διάφορους λόγους έχω μείνει εκτός φόρουμ για πάααααρα πολύ καιρό.
Το σίγουρο είναι οτι δεν έχω κυλήσει στον καρκινοσωλήνα, αν και έπρεπε και πρέπει να τα καταφέρω με πολύ δύσκολα ζητήματα.
Φαντάζομαι οτι θα έχετε γίνει εξπέρ με τα σετάπ βαμβακιού στον ΙΑΤΤΥ. Εγώ μέχρι σήμερα είμαι στάσιμος στο φυτίλι.
Αγόρασα πρόσφατα απο FABVAPE το Nakamichi Cotton το οποίο μου φάνηκε εξαιρετικά εύχρηστο. Σύρμα αντίστασης από guru, 1,7 Ω V2.
Να πω οτι έχει περάσει περίπου μια ώρα χρήσης όμως ακόμη δεν μου έχει δώσει την άριστη γεύση που έχω συνηθίσει από τον ΙΑΤΤΥ, ενώ μου δίνει την αίσθηση της "βαμβακίλας". Δεν μπορεί, κάτι λάθος θα έχω κάνει και σκέφτομαι οτι δεν έχω βάλει τη σωστή ποσότητα.
Σας παραθέτω την φωτό με φλας του σετάπ.



Αν βλέπετε κάτι επιλήψιμο πείτε το. Ουσιαστικά είναι το πρώτο σετάπ με βαμβάκι μετά από τόσο καιρό.

Κάτι ακόμη... Οι αντιστάσεις 1,7 V2 είναι αυτές που λέτε τιτανίου ή κάπως έτσι?

Να έχετε υγεία. Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #692 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 13:48 »
Ειμαι και γω πολεμιος οτι ο iatty θελει μονο σιλικα για αριστη αποδοση της γευσης. Και ας μην εχω καταφερει να τον στησω αριστα με σιλικα. Οντως με βαμβακι που το εχω καταφερει, βαμβακιλας ειναι εντονη,εν αντιθεση με penelope tilemaho που πλεον κατεληξα και εγω βαμβακας και μ αρεσει πλεον μπορω να πω. Μιας και ξυπνησες το topic θα κατσω να στησω και γω τον ιαττυ με βαμβακι να εκφρασω απο την αρχη τη γνωμη μου, μιας και πλεον εχω κοψει το tribeca που ειχα ως σημειο αναφορας.

Αποσυνδεδεμένος vouvouria

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #693 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 14:03 »
Το ιαττυ μου   ;D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #694 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 14:04 »
Ξέχασα να αναφέρω οτι η αντίσταση είναι στριμμένη σε 2,0 χιλ τρυπανάκι, ενώ οι εξω σπείρες που φαίνονται είναι σύρμα χωρίς αντίσταση, κατά το σετάπ του Μπάμπη (ένας είναι ο Μπάμπης!! :)))

Το κεραμικό είναι ανοιγμένο, ενώ η αντίσταση είναι (σε ύψος) ελαφρώς εκτός κεραμικού.

Μου δίνει απίστευτα ντουμάνια πλέον, τα οποία όμως γδέρνουν το λαιμό. Δεν μου δίνει την αίσθηση του "βελούδου" που έχω συνηθίσει με το απλό φυτίλι.

Έτσι θα έπρεπε να είναι? Ή θα στρώσει?

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #695 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 15:09 »
ελα τωρα το ειδα....

λοιπον απο την φωτο φαινεται οτι το βαμβακι μεσα στην αντισταση ειναι πολυ χαλαρο για αυτο το λόγω σου εχει γινει καφε (με μονο μιας ωρας χρησης)και εχει ντουμάνια  τα οποία όμως γδέρνουν το λαιμό.....(τωρα καταλαβα γιατι οταν το δοκιμασες παλια δεν σου αρεσε....).Επισης πρεπει να τζιτζιριζει πολυ και να εχεις και αρκετα σταγονίδια .....

τι κανεις.....

αλλαζεις φιτιλι μονο μιας,το σετ απ ειναι μια χαρα(απο οτι μπορω να δω...)
θα πρεπει να παει λιγο πιο σφικτά(οχι πολυ...) μεσα στην αντισταση και ΠΡΟΣΟΧΗ οταν περασει στα λουκια του πανω πλαστικου ισως να χρειαστει να αφαιρεσεις λιγη ποσοτητα βαμβακιου ωστε να μην φας καμμενο.....το τελευταίο ισχυει ειδικα αν εχει το πανω πλαστικο με τις κουρμπες στα λουκια

βασικα μεχρι να το μαθεις καλο ειναι να χρησημοποιεις απλες αντιστασεις που εχουν πιο μικρο μηκος και σεταρονται πιο ευκολα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2014, 15:26 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #696 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 16:44 »
Οκ Αρχηγέ μου!!! Άλλαξα το βαμβάκι (πανεύκολο δεν το συζητάμε) και έβαλα περισσότερη ποσότητα. Το συγκεκριμένο το Nakamichi Cotton είναι πολύ εύχρηστο και μπορείς πολύ εύκολα να ελέγξεις την ποσότητα.

.......

Δουλεύει ρολόι!!! Ντουμάνι να το κόψεις με το μαχαίρι, γεύση φουλ και (πες η τύχη του πρωτάρη, αν και δεν θεωρώ πρωτάρη τον εαυτό μου :tongue_smilie:) κανένα καψούλι!!

Πίστευα λανθασμένα οτι είχα πολύ ποσότητα βαμβακιού ενώ συνέβαινε το αντίθετο.


βασικα μεχρι να το μαθεις καλο ειναι να χρησημοποιεις απλες αντιστασεις που εχουν πιο μικρο μηκος και σεταρονται πιο ευκολα


Έπρεπε να με έχεις καταλάβει βρε συ!! Δε μου αρέσουν τα εύκολα!! :))

Edit

Είναι αρκετά φαγανός σε υγρό με το βαμβάκι ή ετσι μου φαίνεται?

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #697 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 16:55 »
δεν ξερω ρε παιδια αλλα εχω καλυτερη γευση εγω με το βαμβακι ::) και το βασικο 9 στις 10 θα πετυχει το στησιμο,δεν εχω ποτε διαροες ουτε μπουρ μπουρ,το μονο μειον που βρισκω ειναι οτι θελει πιο συχνα αλλαγη απο το φυτιλι,βγαζω απο 10 εως 15 ml,με τα υγρα που κανω

Συνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #698 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 17:50 »
Κωνσταντινε δεν ειναι αυτες οι αντιστασεις τιτανιου αλλα οι παρακατω:

http://www.e-smokeguru.gr/el/guru-ready-wires-1.5-titanium-de-de-el.html

http://www.e-smokeguru.gr/el/guru-1-titanium-de-el.html

http://www.e-smokeguru.gr/el/guru-0.5-titanium-de-el.html

Η 1.5 ειναι γυρω στο 1.7 και η 1 στο 1.2.
Η 1 ωμ με δυο 1.5 χιλ. φυτιλια χωραει ακριβως αμφιβαλω για την 1.5 ισως θελει και τριτο φυτιλι τοπικα.
Βαμβακι δεν εχω δοκιμασει... :-[

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #699 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 18:00 »
Για τους λάτρεις του πολύ ζεστού έως καυτού και πλούσιου ατμού προτείνω: διπλή αντίσταση με pure cotton βαμβάκι με αντιστάσεις τιτανίου 0,5ΩΜ. βγαίνει 0,37ΩΜ

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #700 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 19:18 »

Είναι αρκετά φαγανός σε υγρό με το βαμβάκι ή ετσι μου φαίνεται?
καει σαν δυλιτρο  ;D
θα εχει και τεκμήριο τωρα.... :))

Ειμαι και γω πολεμιος οτι ο iatty θελει μονο σιλικα για αριστη αποδοση της γευσης.

πολεμιε ελα βρε σαλαμινα να σου αλλαξω τα φιτιλια......... :))

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #701 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 23:52 »
Σήμερα άλλαξα το βαμβάκι του προηγούμενου σεταπ που ανέβασα σε φωτό. Έκανα περίπου 15 ml.


Πανεύκολα φυσικά!!


Έβαλα πλέον τη σωστή ποσότητα βαμβακιού, και ατμίζω πλέον ξανά με την ίδια αντίσταση, και χωρίς κανένα πρόβλημα. Στην αρχή μου έκανε κάποια "μπουρ μπουρ" αλλά σε λίγο πανε και αυτά.


Ερώτηση... Πόσο να κρατήσω την ίδια αντίσταση?


Επίσης... Μπάμπη, αν έχεις κάποια φωτό από πάνω πλαστικό με σφαγμένα αυλάκια, μπορείς να τη βαλεις? Μάλλον θα σφάξω το πάνω πλαστικό... Είναι κρίμα, να αναγκάζομαι να αφαιρώ βαμβάκι από αυτό που περνάει από τα αυλάκια...(έχω πανω πλαστικό με κοίλα αυλάκια) Πιστεύω οτι η τροφοδοσία θα γίνει ακόμη καλύτερη! (Και τώρα ειναι βέβαια)
Απλά να κάνω τετράγωνο το αυλάκι?
Βρήκα φωτό σε προηγούμενη σελίδα (Νο 45)

Το μοναδικό που δε μου άρεσε είναι η μαυρίλα που έβγαλα από το εσωτερικό του κώνου της καμπάνας. Ίσως φταίει οτι δουλεύει γενικά με πιο πολλά "σκασίματα" με το βαμβάκι.


Το βαμβάκι πλέον το καθιερώνω στον ένα ΙΑΤΤΥ μου.


Για να κλείνω... Άλλο το βαμβάκι, άλλο το φυτίλι... Και κυρίως στην αίσθηση.
Αν με ρωτήσετε πλέον δεν θα πω οτι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο.
Το φυτίλι έχει και αυτό το κάτιτίς του, αλλα το βαμβάκι με την ευκολία που σετάρεται στην ΙΑΤΤΥ έχει το δικό του κατιτίς.


Ο καθένας ας επιλέξει αυτό που τον οδηγεί στον ατμιστικό παράδεισο του.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2014, 23:58 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #702 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 00:13 »
αντισταση αλλαζω μονο αν κοπη διοτι δεν βρομιζει αφου αλλαζω συχνα φιτιλι(καθε τρεις με τεσσερις μερες και κανω 4μλ περιπου/μερα)
το πλαστικο δεν το εχω σφαξει απλα ειναι του ν1 μετα τετραγωνα λουκια...
στην φωτο ειναι το πλαστικο του v1 iatty και του v2 iatty ,χαλαρα προτιμω του ν1....
δεν χρειαζεται να τα κανεις τετραγωνα απλα να τα βαθυνεις με μια λιμα στρογγυλη
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2014, 00:21 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #703 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 00:26 »
Ευχαριστώ για την τέλεια φωτό!!!


Έχει χάρη που κοιμούνται τα παιδιά, αλλιώς θα έβαζα το ντρέμελ σε λειτουργία! :))


Το χειρότερο μεινόκτημα φυσικά του ΙΑΤΤΥ είναι το ρηχό των αυλακιών του V2 πάνω πλαστικού. Αν ήταν όπως το V1, πολύς κόσμος δεν θα ειχε δοκιμάσει τίποτε άλλο. ;)


(@Μπάμπη
Πες στο Βασίλη να πει στο Θανάση να βγάλουν πανω πλαστικά, με πιο μεγάλα λούκια.)

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #704 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 00:29 »
Το λεω καιρο τωρα..... ;)
Ελπιζω να το κανουν........

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix