vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 2 χρήστες
Ribot, Mimhsdr

Twitter

Αντικατάσταση φίλτρου πολυεστέρα με φίλτρο απο σακούλα ψησίματος

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Αντικατάσταση φίλτρου πολυεστέρα με φίλτρο απο σακούλα ψησίματος

Εξαχνα να βρώ ένα υλικό το οποίο να μην είναι τοξικό για να αντικαταστήσω
τον πολυεστέρα στα cartridges του black line και μου ήρθε η ιδέα να φτιάξω ένα απο
σακούλα ψησίματος.
Χρησιμοποίησα τη σακούλα ψησίματος σε ρολό της Sanitas (3 μέτρα ρολό κοντά στα 3 ευρώ)
Η σακούλα δεν έιναι τοξική, με αυτήν ψήνεις τρόφιμα στο φούρνο σε θερμοκρασία ως 200 βαθμών
οπότε υποθέτω ότι κάνει και για φιλτράκι μια που μου φαίνεται εξαιρετικά
απίθανο η γέφυρα του atomizer να πλησιάσει ποτέ τέτοιες θερμοκρασίες.

Παρατηρήσεις μου

1) Γεμίζει εύκολα. Πήρε 11 σταγόνες στο πρώτο γέμισμα χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι ιδιαίτερο.
Στο δευτερο που ειχε υγρασία, βοηθησα την κατασταση με μια οδοντογλυφίδα που πέρασα στο κέντρο του φίλτρου.
Μόλις την έβγαλα το φίλτρο πηρε πάλι το κανονικό σχήμα του

2) Δεν έκανε διαρροή. Βέβαια είναι ακόμη νωρίς, (είμαι στο 2ο κάπνισμα) αλλά δεν παρουσιάστηκε
διαρροή μέχρι στιγμής.

3) Αδειάζει πολύ καλά, δεν στεγνώνει παντως εντελώς.




Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Πάντως το ατομάιζερ σε τέτοιες θερμοκρασίες παίζει.
Νομίζω κοντά στους 200 βαθμούς. Ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2010, 14:56 από sktoris »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Το atomizer πρέπει να μπορεί να φτάσει αρκετά παραπάνω ειδικά στεγνό. ΄
Ζεσταίνοντας το στεγνό για πείραμα είδα να κοκκινίζει μετά από λίγο, λογικά πρέπει
να μπορεί να πιάσει πάνω από 200 βαθμούς.
Η γέφυρα του atomizer στην οποία ακουμπά το φίλτρο, λογικά πρέπει να
μην πιάνει τόσο μεγάλες θερμοκρασίες αλλά πάλι δεν είμαι ειδικός.
Δεν ξέρω αν κανείς έχει πρόχειρες μετρήσεις τι θερμοκρασίες μπορεί να πιάσει η γέφυρα...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Έχω απορία, αυτή η σακούλα είναι απορροφητική?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Αυτή που δοκίμασα, όχι.
Έχει την όψη και την υφή διαφανούς πλαστικού, πολύ λεπτού, το οποίο δεν διαβρέχεται.
Το υγρό συγκρατείται στις πτυχώσεις επειδή είναι σχετικά πηχτό...

Πάντως μετά απο δοκιμες 1 ημέρας, απο τη χρηστικότητα του τελικά δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος,
διότι τελικά όταν αδειάσει κρατά αρκετό υγρό που το εμποδίζει να ξανα γεμίσει εύκολα, ενώ την πρώτη φορά
γέμισε πανεύκολα.
Ισως να πρέπει να πειραματιστώ με πιο αραιό τύλιγμα.
Αν βέβαια είναι πραγματικά μη τοξικό, ίσως αξίζει τον κόπο...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Αυτή που δοκίμασα, όχι.
Έχει την όψη και την υφή διαφανούς πλαστικού, πολύ λεπτού, το οποίο δεν διαβρέχεται.
Το υγρό συγκρατείται στις πτυχώσεις επειδή είναι σχετικά πηχτό...

Πάντως μετά απο δοκιμες 1 ημέρας, απο τη χρηστικότητα του τελικά δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος,
διότι τελικά όταν αδειάσει κρατά αρκετό υγρό που το εμποδίζει να ξανα γεμίσει εύκολα, ενώ την πρώτη φορά
γέμισε πανεύκολα.
Αυτό ακριβώς το πρόβλημα σκέφτηκα όταν το έγραψες.

Ισως να πρέπει να πειραματιστώ με πιο αραιό τύλιγμα.
Αν βέβαια είναι πραγματικά μη τοξικό, ίσως αξίζει τον κόπο...
Τι θα κερδίσεις και εάν πειραματιστείς?
Και εάν ΕΙΝΑΙ τοξικό?? Ποιός περιμένεις να ξέρει και να σε απαντήσει σ' αυτό??
Και γιατί ν' αξίζει τον κόπο?? Δε βλέπω κανένα πρακτικό κέρδος!

Πειράματα με την υγεία σου θέλεις να κάνεις??

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ Κώστα...

dripping και πάλι dripping...

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Αυτό που εχω δει σε σακούλες ψησίματος που έχω χρησιμοποιήσει είναι ότι όταν καιγονται θρυμματίζονται και γίνονται πολύ μικρά κομματάκια καμμένου πλαστικού λεπτού σαν τσιγαρόχαρτο και πιο λεπτά.
Δεν ξέρω βέβαια σε τι θερμακρασίες συμβαίνει αυτό αλλά δεν θα το ρισκάριζα.
Και όχι δεν είναι απορροφητική καθόλου.
Νομίζω πως αν ένα υγρό είναι oil based μάλλον θα κολλάει πάνω στην σακούλα ακόμη πιο πολύ χωρίς να ατμιστεί οπότε δεν την θεωρώ πρακτική.

παιδια προσεχετε παρα πολυ με αυτα τα πραγματα γιατι οι πατεντες δεν ειναι παντοτε καλες η σακουλα ψησιματος δεν ειναι τοξικη για τη δουλεια που εχει φτιαχτει η οποια ειναι μιασ χρησης μην το ξεχνας η παρατεταμενη χρηση της δεν μπορεις να ξερεις αν απελευθερωνει καποιο τοξικο υγρο η αεριο ελεγξετο καλα πρωτα και μετα κανε το οτιδηποτε ετσι κι αλλιως τα φιλτρακια δεν εχουν παρα πολυ μεγαλο κοστος.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Τη σακούλα την εγκατέλειψα.
Το πρόβλημα που έχω με τα φιλτράκια δεν είναι το κόστος (με ξαναγέμισμα πάντα) αλλά ότι δεν
αποδίδουν στη συσκευή περισσότερο απο το μισό υγρό που έχουν μέσα με αποτέλεσμα τη μικρή διάρκεια.
Πάντως πλέον προτιμώ το dripping όπου δεν έχω καθόλου φίλτρο μέσα οπότε γλίτωσα απο τα πιθανά τοξικά αέρια...
Βέβαια και το dripping μικρή διάρκεια έχει αλλά τι να κάνω...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
panos
δοκίμασε να αραιώσεις το φίλτρο. Ετσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν αραιότερο, αλλά να μην τρέχει αν το γυρίσεις ανάποδα για μερικά λεπτά.
Κοίτα να δεις τι γίνεται ...
Οι εταιρείες ,ως γνωστόν, πουλάνε προγεμισμένα. Αν τους βάλουν αραιό φίλτρο , μεχρι να το αγοράσει ο καταναλωτής και με την ταλαιπωρία που τρώει στις μετακινήσεις κλπ φοβούνται μη χυθεί ( και συνήθως είναι ψιλοχυμένο) , έτσι βάζουν πυκνό φίλτρο με αποτέλεσμα να μη φτάνει ούτε μέχρι τη μέση.
Εμείς όμως που γεμίζουμε με υγρό μπουκαλίσιο, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να είναι πυκνό. Αρκεί όπως είπα να μην τρέχει στο ανάποδο. Το πόσο αραιό θα είναι με λιγη εμπειρία το κανονίζεις εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Έκανα κάποιες δοκιμές στην αρχή, είδα βελτίωση αλλά και πάλι έμενε αρκετό υγρό μέσα.
Βέβαια για "το δρόμο" είναι η μόνη λύση μια που δεν μου αρέσει να βγάζω μπουκαλάκια κτλ σε κοινή θέα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
αραιωσε το κι άλλο  :thumpup:  στον 901 έχω φτάσει στο τέλειο , να εξαντλεί όλο το υγρό και να βλέπω άσπρο πολυεστέρα όταν σταματάει ο ατμός

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Θα το αραιώσω περισσότερο.  Εφ όσον σου πέτυχε σημαίνει ότι γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Πειραματίσου . Αν δεν πειραματιζόμασταν , θα ζούσαμε ακόμα στις σπηλιές ( θα μου πεις άσχημα θα ήταν? )  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix